Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Stres Kırığı

 

Stres Kırığı hakkında veri ler

 

Stres kırığı nedri , stres kırığı Tedavi(iyileştirme) yöntemleri nelerdir , stres kırığına bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) uygulamaları hakkında tüm veri ler bu yazımızda yer almaktadır . Konunun teferruat larını bu sayfamızda bulabilirsiniz .

 

Stres Kırığı Tanı vede Tedavi(iyileştirme) Yöntemleri

 

Kemiklerinizden 1 kiþiye aşırı kullanım neticesinde aþırı yük bindiğinde , kemikte küçük kırıklar oluşabilir . Bu duruma “stres kırığı” adı verilir .

Erken dönemde buna bağlı ollaraak kırık bölgesinde ağrı vede şişlik semptomları oluşabilir .
Özellikle alt bacak vede ayak kemikleri bu Halin oluşmasına elverişli bölgelerdir .

Kırık , rutin 1 röntgen çekimiyle saptanamayabilir vede teşhis için kemik sintigrafisi gerekebilir .
Bu kırıklar aynı zamanda osteoporoz (kemik erimesi) gibi 1 rahatsızlık sebebi yle zayıf düşmüş oluþan kemiğin olaðan kullanımından ötürü de oluşabilir .

Stres kırıkları , herhangi 1 kemikte oluşabilir , fakat en çok bacağınızın alt kısmının vede ayağınızın ağırlık taşıyan kısımlarına musallat olurlar .

Stres kırıklarında bazı risk faktörleri vardır .
1-Sporcularda , stres kırıkları en yaygın yaralanmalar arasındadır . Atletizm sporcuları özellikle hassas halde dır , yaralanmaların yarısından hayli aþırı bölümü bu sporcularda görülmektedir .
2-Kadın sporcular , stres kırıklarına karşı özellikle hassas meydana gelebilir ,
3-düztaban , ayak kıvrımları sert bireyler de daha aþırı risk altında meydana gelebilir .

Ancak herkes stres kırığı yaşayabilir; örneğin , sporcu olmayan vede yeni 1 egzersiz programına başlayan yada uzun 1 yürüyüşe çıkan biri de "çok kısa sürede çok şey" yaparsa risk altında meydana gelebilir .

Tedavi(iyileştirme) sine gelince…

En zor olmayan vakada , stres kırığının Tedavi(iyileştirme) si , yaralanmadan etkilenen alana buz uygulamak vede bol bol istirahat etmeyi içerir .
Daha ağır vakalarda kırık tahtası kullanma yada alçıya alma , bazen de kemiğin iyileşmesine yardım etmek için cerrahi ollaraak iğne takılması gerekebilir .

Ayak şişmesinin iyileşme süresi ;

1) uzun süre ayakta durup durmamanıza ,
2) dolaşım sisteminin yeterli olup olmamasına ,
3) gebelik , Diabet(þeker hastalıðı) yada metabolik 1 hastalığın mevcut olup olmamasına
4) uzun süre ayaklarınız sarkık 1 halde hareketsiz kalma durumuna
5) incinme , burkulma gibi olayların olup olmamasına
6) aşırı tuz tüketip tüketmemenize göre değişir .

bu arada ayak vede ayak tabanlarının bakımınada dikkat amil iz gereklidir . .
mesela ; Her gün ayaklarınızı orta sertlikteki 1 sabunla vede ılık suyla yıkayın . İlk önce suyun sıcaklığını elinizle kontrol edin . Ayaklarınızı ıslak tutmayın . Her 2 ayağınızı yumuşak 1 havluyla , hafifçe vurarak kurulayın vede parmak aralarınıza dikkat edin .
Ayak derinizi yumuşak vede nemli tutmak için kaliteli 1 losyon kullanın -fakat parmaklarınızın arasına sürmeyin .

 

Ayak parmağı tırnaklarınızı 1 yandan öbür yana doğru kati . Köşeleri kesmekten kaçının . Tırnaklarınızı törpülemek için tırnak törpüsü yada zımpara tahtası kullanın . Eğer 1 tırnak batması bulursanız , doktorunuzu görün .
Antiseptik solüsyonlardan vede eczane ilaçlarından , ısıtan petlerden yada ayağınızın üzerine konulan aletlerden kaçının . Ayaklarınızı radyatörlerin üzerine yada ateşin karşısına koymayın .
Ayaklarınızı daima ılık tutun . Yatakta gevşek çoraplar giyin . Ayaklarınızı yağmurda yada karda tutmayın . Kışın ılık tutan çoraplar vede ayakkabılar giyin .
Sigara(tütün mamülleri) içmeyin yada bacak bacak üzerine atarak oturmayın . Her ikisi de ayaklarınıza giden kanı azaltırlar .

Ayakkabılar vede çoraplar hakkında bazı esas tavsiyelerde de bulunayım .:

Asla yalınayak yürümeyin yada sandalet vede bantlı ayakkabılar giymeyin .
Ayakkabılarınızı dikkatli 1 şekilde seçin vede giyin . Ayakkabılarınızı ayaklarınızın en büyük olduğu zaman , günün geç 1 vaktinde satın alın . Etken liklerinize ara vermediğiniz 1 zamanda rahat ayakkabılar satın alın .


Ayakkabılarınızın genişliğini , uzunluğunu , arkasını , topuğunun ucunu (sonunu) vede tabanını kontrol edin . Sivri burunlu vede yüksek topuklu biçimli ayakkabılardan kaçının . Ayak parmakları ile ayakkabı arasındaki mesafesi derin oluþan vede üstü deriden yapılmış ayakkabıları satın almaya çaba edin . Yeni satın aldığınız ayakkabıları sadece 2 saat yada daha kısa 1 süre giyin . Her gün aynı ayakkabıları giymeyin . Giymeden evvel , her 1 ayakkabının içini gözden geçirin . Ayakkabılarınızı çok sıkı yada çok gevşek bağlamayın .
Kısa vede uzun çoraplarınızı dikkatli 1 şekilde seçin . Her gün temiz vede kuru çoraplar giyin . Delik vede kırışık kısa çorap giymeyin . Yazın , ter emebildikleri için ince , pamuklu çoraplar tercih edilmelidir . Kare burunlu çoraplar ayak parmaklarınızı sıkmayacaktır .


Ayrıca ;
1) malleol destekli ayak bilekliğini en az 15 gün ayağa kalkarken kullanılmasını ,
2) baston , koltuk değneği yada kanadyen ile destek alınarak yürünülmesini
3) yatarken bütün uyku süresince ayak topuğunun kalp seviyesinden yukarda olacak şekilde yukarda tutulmasını öneririm .

 

Stres- depresyon Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede veri almak için tıklayınız . . .

 

 

ETİKETLER:   stres kırığı nedir , stres kırığı hakkında , stres kırığı , stres kırığı hali , stres kırığından kurtulmak için


Stres ve depresyon

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp