Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Sistite İyi Gelen Bitki

 

Sistite İyi Gelen Bitki hakkında Umumi veri ler;

 

Sistite hangi bitkiler iyi gelir , hangi bitkilerle sistite şifa bulunur bu konu hakkında tüm merak ettikleriniz bu yazımızda yer almaktadır . Konunun teferruat ları vede daha aþırı ayrıntılı veri ler sayfamızın içeriğinde mevcuttur .

 

Sitemizde bulunan SİSTİT Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluþan %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede veri almak için tıklayınız . . .

 

Normal de bakteriler üreme organları vede anüs bölgesinde yaşamaktadırlar . Bazen bu bakteriler alt idrar yollarını aşarak mesaneye ulaşırlar . Mesaneye ulaşan bakteriler işeme ile dışarı atılırlar . Ancak mesaneye gelen bakteri sayısı atılandan aþırı ise mesanede vede daha sonraki aşamada böbreklerde Enfeksiyon lanmaya yol açarlar .

Bulaşma cinsel birleşme esnasında yada genital temizliğin az olduğu durumlarda oluşabileceği gibi uzun süre idrar tutulması idrar yollarını daraltıcı hastalıklar Menopoz da düşük östrojen seviyesi sebebi yle de oluşabilir .

Kadınlarda uretra erkeklerinkinden çok daha kısa olduğu için dış ortamdan bakterilerin mesaneye ulaşması daha kolaydır . Bu sebep le kadınlarda sistitlerin görülme oranı çok daha fazladır . Kadınların en az % 20'si yaşamları boyunca en az 1 kez sistite yakalanırlar .

Nadir de olsa sistiti oluşturan bakteriler böbrek vede idrar yolları aracılığı ile yukarıdan aşağıya yada yakın dokulardaki enfeksiyon odaklarından lenf yoluyla da mesaneye ulaşabilirler .

Sistitin en sık rastlanılan sebebi Escherichia coli ( E .coli koli basili) adlı mikroorganizmadır . Bu bakteri kalın barsaklarda olaðan ollaraak bulunabilir vede cinsel ilişki ile mesaneye ulaşabilir . emare leri:
İdrar yaparken yanma vede sızı .İdrar yaptıktan sonrada sürebilir . Sık idrara çıkma . Ağrı kasıklara vede makata yayılabilir . Ateş . Terleme . Yorgunluk . Kusma vede bulantı . İdrar bulanık kötü kokulu meydana gelebilir . Cinsel ilişki esnasında ağrı hissi meydana gelebilir .

Risk Faktörleri:

    Çok eşlilik .
    Tümör sebebi ile aşağı idrar yolunda daralma yada tıkanma .
    İdrar sondası kullanımı .
    Hamilelik .
    Şeker hastalığı .
    Temizliğe dikkat edilmemesi .
    Geçirilmiş felç gibi mesane boşalmasını mani leyebilecek durumlar .
    Yaşlılık .

Tanı:

Tanıda idrar tahlili idrar kültürü vede ilaçla çekilen ürografi adlı film gerekebilir .

Hastalığın Gidişi:


Uygun Tedavi(iyileştirme) ile sistit emare leri 24 saat içinde kaybolur .Ancak hastalığın gidişi etken mikrobun türü ne risk faktörlerin giderilmesine bağlıdır . İyi Tedavi(iyileştirme) edilemeyen olgularda hastalık kronikleşebilir .

Tedavi(iyileştirme) :


Sistitler antibiyotikler ile Tedavi(iyileştirme) edilir . Tedavi(iyileştirme) ye başlamadan önce idrar kültürü vede antibiyogram için örnek alınmalı sonuçlar çıkıncaya kadar idrar yolları enfeksiyonlarında tesirli antibiyotikler kullanılmalı antibiyogram sonuçlarına göre gereklidir se bu ilaçlar değiştirilmelidir . kronik enfeksiyonlarda Tedavi(iyileştirme) uzayabilir .
Nasıl Korunabilirsiniz ?

    WC ten sonra önden arkaya doğru silinin . Böylece vajinal vede rektal bölgenizdeki bakterilerin idrar yollarına girmesini mani lemiş olursunuz .


    İdrarınızı tutmayın . Mümkün olabildiği kadar sık idrarınızı yapın . Böylece mesanedeki bakterileri dışarı atarsınız .
    Cinsel ilişkiden sonraki on dakika içerisinde idrarınızı yapmaya çalışın .
    Cinsel ilişki esnasında yeterli kayganlığın sağlanması uretranın zedelenmesini azaltacaktır .
    Anal ilişkiye giriliyorsa daha sonra vaginal bölgeye temas edilmemeli yada edilecekse iyice temizlenilmelidir .
    Gün boyunca bol su içilmesi (mümkünse günde 8 bardak) idrar çıkışını vede dolayısıyla da bakterilerin atılımını arttıracaktır .
    Kahve çay alkol gibi içecekleri mümkün olduğu kadar az tüketin . Mesane üzeride irrite edici etkileri meydana gelebilir .
    Genital bölgenizin uzun süre nemli kalmasına izin vermeyin .Naylonlu sıkı iç çamaşırları giymeyin . Nem bakterilerin üremesini kolaylaştırıcı 1 ortam yaratır .


    Genital bölgenizi günlük ollaraak hafif 1 sabunlu suyla temizleyin .
    Her gün muhakkak iç çamaşırınızı değiştirin vede pamuklu iç çamaşırları yeğleyin .
 

 


Sistit


Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp