Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Siroz(cirhosis) un Son Evresi

  Siroz(cirhosis) un Son Evresi vede merak  ettikleriniz

 

 

Siroz(cirhosis) Tedavi(iyileştirme) sine Yardımcı % 100 Bitkisel(doðal) Ürünlerimizin Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız . .

 

 

Siroz(cirhosis) un Son Evresi , Siroz(cirhosis) un emare leri , Siroz(cirhosis) İçin ,siroz sebep leri ,siroz hastalığının Tedavi(iyileştirme) si ,siroz hastalığının Tedavi(iyileştirme) yöntemleri ,siroz hastalığının bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) yolları hakkında veri ler aşağıdaki makalemizde yer almaktadır .siroz hastalığı vede bu hastalıkla alakalı tüm bilmek istediklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz .

 

 

 

  Siroz(cirhosis) ; karaciğer işlevlerinin yitimiyle sonuçlanan , gerçekte karaciğerde bulunan lobül işlevsel birimlerinin sertleşme vede nebdeleşme ile yerini geridönüşümsüz fibrozis dokusunun aldığı patolojik duruma verilen addır . Ancak bu terim neredeyse her vakit kronik karaciğer yangısı için kullanılır .
Siroz(cirhosis) sözcüğü Antik Yunanca'da portakal sarısı yada koyu sarı renk anlamına gelen "scirrhus" sözcüğünden kaynaklanmakla 1 arada ilk kez 1826 yılında Laennec tarafından kullanılmıştır .
Türkiye'de Siroz(cirhosis) (cirhosis) un en sık sebep lerinden ikisi viral Hepatit(hepatitis) enfeksiyonları vede alkolizm . Ayrıca biliyer Siroz(cirhosis) (cirhosis) gibi bazı otoimmun hastalıklar vede hemokromatozis , alfa 1 antitripsin eksikliği gibi metabolik hastalıklar da Siroz(cirhosis) (cirhosis) a sebep meydana gelebilir . Ülkemizde en sık Siroz(cirhosis) (cirhosis) a sebep oluþan etken Hepatit(hepatitis) B(hepatitis-B) vede C virusleridır . Atatürk'ün ölüm sebebi de bu hastalık olmuştur .

emare leri
Hafif olgularda umumiyetle halsizlik dışında yakınma mevcut değildir .
Hastalık ilerledikçe
-ciltte vede mukozalarda sararma ,
-vücutta kaşıntı (özellikle "primer bilyer Siroz(cirhosis) (cirhosis) " vede hemokromatoz da bariz dir .)
-palmar eritem
-karında sıvı (asit) toplanması
-bacaklarda vede önümüzdeki vakalarda vücudun tümünde basmakla iz bırakan şişme (ödem)
-ciltte spider anjiom adı verilen vasküler oluşumlar .
Dekompanse (kontrolden çıkmış) vakalarda ise;
-ellerde flapping tremor (kanat çırpma şeklinde titreme)
-konuşma vede hareketlerde yavaşlama
-kişilik değişiklikleri vede hırçınlaşma
-hepatorenal sendrom ollaraak adlandırılan , idrar çıkımında azalma vede böbrek fonksiyonlarında bozulma
-hepatopulmoner sendrom ollaraak adlandırılan solunum kafigelmez liği
-yemek borusunda Varis(toplar damar geniþlemesi) ollaraak adlandırılan damar genişlemelerinin sebep olduğu ciddi kanamalar görülebilir .

Tedavi(iyileştirme)
Hastalık bulguları ortaya çıktıktan sonra yapılacak Tedavi(iyileştirme) ler küratif olmaktan çok palyasyona yöneliktir . Bilinen en tesirli Tedavi(iyileştirme) kadavra yada canlı donör kaynaklı karaciğer naklidir . Viral sebep li Siroz(cirhosis) (cirhosis) larda sebebe yönelik interferon vede antiviral ilaç Tedavi(iyileştirme) leri kısmi avantaj sağlayabilir . Bu durumlarda hastalığın ilerlemesi 1 süre için durdurulabilmektedir .Sindirim sistemi hastalığıdır .Siroz


Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp