Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Safra Kesesi Olmayanlar Nasıl Beslenmeli

 

Safra Kesesi Olmayanlar Nasıl Beslenmeli hakkında Umumi veri ler;

 

Safra kesesi olmayanlar nasıl gıdaalımı li , nelere dikkat etmeli , nelerin önlemini almalıdır konu hakkında tüm merak ettikleriniz vede teferruat lı veri ler bu makalemizde yer almaktadır . .

 

Sitemizde bulunan SAFRA KESESİ Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluþan %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede veri almak için tıklayınız . . .  

 

Kronik vede akut safrakesesi iltihabında (kolesistit) , uygulanan gıdaalımı programı tek başına hastalığın iyileşmesini sağlamasa da , hastaların sürekli yakındığı sindirim güçlüğünü vede ağrıları önleyebilir .

Sakıncalı gıdaların alınması safrakesesinin aşırı C°de kasılmasına vede buna bağlı ollaraak ağnlara yol açabilir . Bilinen gıdalar safrakesesinin aynı ölçüde kasılmasına yol açmaz . Şekerli gıdalar in böyle 1 tesiri yokken , proteinler vede orta C°de yağlı gıdalar bu açıdan son C° Derece tesirli dir . Sindirim güçlüğü de bu duruma bağlanabilir . İltihaplanan vede uyarılan safrakesesinden vede safra kanallarından kaynaklanan sinirsel uyarılar , bulantı vede kusmalara sebep ollaraak midenin olaðan çalışmasını mani ler .

Bağırsaklardaki sindirim açısından , yağların parçalayıcı Enzim(enzyme) ler tarafından işlenerek emilebilmesi için muhakkak safra lüzumlu dir . Safranın bağırsağa akışının azalması yada durması yağların sindirimini de mani ler . Bütün bu sebep ler göz önünde tutulursa , safrakesesi hastalannın yemeklerinden yağların çıkanlması gerektiği neticesine vanlabilir . Ne mevcut ki , uygulamalar yağsız gıdalar deki tat kaybının yapıları sebebi ylç zaten iştahsız oluþan bu hastalarda kafigelmeyecek vede dengesiz gıdaalımı gibi önemli 1 tehlikeye yol açtığını , bu sebep le yağ yasağının çok kan uygulanmaması gerektiğini göstermiştir . Aynca , yağların gıdalar den tümüyle çıkarılmasını sakıncalı kılan 2 sebep daha vardır . Yağlar safra akımını hızlandırdığından , safrakesesinde göllenme vede birikmenin , bunun neticesinde iltihabın artmasını önler; aynca , birçok safrakesesi hastası olaðan düzeyde yağ içeren gıdalar i basitce sindirebilir . Bu değerlendirmelerden yola çıkarak , uygun 1 gıdaalımı programı ile emare lerin önlenebileceği kabul edilebilir . Günümüzde gıdaalımı mütehassız ları , yendikten sonra bazı emare lerin ortaya çıkınaşına yada ağırlaşmasına sebep oluþan gıdalar dışında herhangi 1 sınırlandırma yapmama eğilimindedir .

Bu sebep le , tereyağı gibi taze yağlar yeğlenerek yağ kullanımı kısıtlanır . Zeytinyağı safrakesesinin kasılmasmı şiddetle uyarır . Bu sebep le , Rahatsızkiþi emare lerin ilk ortaya çıktığı vakit kendisini rahatsız eden zeytinyağı miktarını belileyerek , bu miktarın üzerine çıkmamalıdır . Koyun , ördek , kaz , domuz vede sığır etlerindeki yağlardan da kaçınmalıdır . Bu sebep le , etleri pişirmeden önce yağlı bölümlerinden iyice ayırmak gereklidir .

Safrakesesinde aşırı C°de kasılmaya yol açarak safrakesesi koliğine sebep olduğu malum yumurta da sınırlanmalı , çok az alındığında bile yakınmalar ortaya çıkıyorsa tümüyle yasaklanmalıdır . Buna karşılık Rahatsızkiþi iyi ahenk gösteriyorsa yumurta (yağda kızartılarak pişirilmemek koşuluyla) son C° Derece iyi 1 Gıda kaynağıdır .

Genel ollaraak , sindirimi güç oluþan yağda kızarmış yiyeceklerin azaltılması yada kısıtlanması avantaj lıdır . Sıvı yağlar gıdalar e hayvansal yağlardan daha az geçtiğinden , yeğlenebilir . Aynca , yağlar ne kadar hafif ateşte pişerse gıdalar le o kadar çok birleşir . Oysa , harlı ateşte hızla pişirildiğinde gıdalar in yüzeyinde koruyucu 1 kabuk oluşur , bu da yağın gıdanın içine girmesini önler .

Bazı yağlı balıklar (örneğin somon , ringa , sardalya) yenmemelidir; yağsız balıklar ise az zeytinyağı yada erimiş tereyağında pişirilerek yenebilir . Kuru yemişler dışında her tür meyve yenebilir . Sebzelerden ıspanak , kuru fasulye , bezelye vede mercimeğin sindirimi güçtür . Aynca safrakesesi hastalanna sık sIk vede azar azar gıdaalımı önerilir .

Öğün araları uzarsa safra koyulaşarak keseye zarar verir . Bu hastaların gıdaalımı sinde dikkat edilmesi gereken başka 1 nokta ise hastanın kilosudur . Zayıf vede şişman hastalar uygun rejimlerle olaðan kiloya getirilmelidir . Son ollaraak safra yapımını azaltan karbonhidratlar kısıtlanmamalı , buna karşılık , doku yıkımını önleyen vitamin vede minerallere ağırlık verilmelidir . Kabızlık varsa bol posalı yiyecekler vede iltihabın azaltılması icin bol sıvı önerilir . 


Safra Kesesi

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp