Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Safra Kesesi Lazer Ameliyatı

 

     Safra Kesesi Lazer Ameliyatı hakkında Umumi veri ler;Safra kesesinin lazerle ameliyatı mümkün müdür , lazer ameliyat yönteminin herhangi 1 tehlikesi yan tesiri mevcut mıdır konu hakkında tüm merak edilenler vede teferruat lı veri ler bu yazımızda yer almaktadır .

 

Sitemizde bulunan SAFRA KESESİ Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluþan %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede veri almak için tıklayınız . . .  

Safra kesesi içinde gerçekte eriyik halde bulunan , kolesterol yada pigmentlerin çökelek oluşturması neticesi ortaya çıkan yapılardır .
Safra kesesi nedir , ne iş yapar ?

Safra kesesi karaciğerin alt yüzüne yapışık kese şeklinde 1 organdır .

Görevi , karaciğerin ürettiği sarıyeşil 1 sıvı oluþan safrayı depolamaktır . Genellikle açlık halinde safra kesesinde biriken safra , burada konsantre edilerek depolanır . Sindirim sırasında ise , safra kesesi kasılarak içindeki safrayı bağırsağa boşaltır . Safranın görevi ise yağların emilimini sağlamaktır .
Safra taşları sebep oluşur ?

Safra içerisindeki maddeler belli 1 oranda bulunur vede bu denge onların eriyik şeklinde kalmasını sağlar . Safra kesesi safrayı konsantre ederken bu oranların bozulması halinde , safra içinde çökelekler (kolesterol kristalleri , pigment birikintileri . . .) oluşur . Bunlar giderek büyürler vede saptadığımız taşları oluştururlar .

Tüm safra taşları aynımıdır ?

Hayır ! İçeriğine göre değişik safra taşları vardır . çapları da değişik meydana gelebilir . Küçük kristallerden birkaç cm çaplı taşlara kadar değişik taşlar oluşabilir . Safra taşlarının yaklaşık %90'ı kolesterol taşlarıdır . Kalanı ise pigment (bilirubin) taşlarıdır . Ayrıca taşlarda değişik oranlarda kalsiyum da bulunur . Normalde düz röntgen filmlerinde safra taşları görülmez . Safra taşlarının içerdiği kalsiyum miktarı ne kadar çok ise düz filmde görülme olasılığı artar .

Safra taşları kimlerde olur ?

20 - 60 yaş kadınlarda safra taşı görülme sıklığı , erkeklere göre 3 misli fazladır . çok doğum yapmış kadınlarda daha sıktır . Yaş vede şişmanlık görülme sıklığını artırır . 60 yaş üstü insanların yaklaşık %10 - %20'sinde safra taşı bulunur .

Safra taşına iliþik şikayetler nelerdir ?

Safra taşı olanların büyük çoğunluğunda (%70-%80) şikayet yoktur . Bunlar tesadüfen , başka tetkikler sırasında saptanırlar . Bunlara "sessiz taş" denir . Sebep oldukları en önemli şikayet ise karın sağ üst kısmında , sırta da vurabilen ağrıdır . Bazen değişik komplikasyonlara (istenmeyen yan etkiler) sebep meydana gelebilir ler . Küçük taşlar safra kanalına düşüp burada tıkanıklığa yol açarak sarılık meydana getirebilirler . Bazıları pankreas ile alakalı şikayetlere sebep meydana gelebilir . Bazen şişkinlik , hazımsızlık , özellikle yağlı gıdalara tahammülsüzlük gibi şikayetlere sebep meydana gelebilir ler .

Safra taşı tanısı nasıl konur ?

Safra taşı tanısı günümüzde en zor olmayan vede zsiz ollaraak ultrasonografi ile konur . Ya da tesadüfen başka tetkikler sırasında saptanır .

Safra kesesi taşının Tedavi(iyileştirme) si nedir ?

Safra kesesi taşı oluşumunda esas sebep , kesenin konsantrasyon yeteneğindeki bozukluk olduğundan , Rahatsızkiþi oluþan kesedir . Bu sebep ile esas Tedavi(iyileştirme) safra kesesinin ameliyatla çıkarılması diðerbir deyiþle kolesistektomi'dir . Böylece , hem safra kesesi taşı çıkarılmış , hem de tekrar taş oluşturabilecek kese ortadan kaldırılmış olur .

Açık kolesistektomi (açık ameliyat) - kapalı kolesistektomi (kapalı ameliyat) ne demektir ?

Açık kolesistektomi , yada halk arasındaki adı ile açık ameliyat , Umumi anestezi altında , karın duvarına yapılan cerrahi 1 kesi ile karın boşluğuna girilmesi vede safra kesesinin çıkarılması işlemidir . Hastanın iyileşip taburcu olması için 57 günlük 1 süreye ihtiyaç vardır . Kapalı kolesistektomi , kapalı ameliyat , yada tıbbi adı ile "laparoskopik kolesistektomi" 1990 larda ortaya atılan 1 yöntemdir . Bunda da işlem safra kesesinin çıkarılmasıdır . Ancak , karın duvarında genişçe 1 kesi yapmaya lüzum yoktur . Tüm ameliyat 3 ila 5 kadar delikten karın içine sokulan aletler vede 1 kamera yardımı ile ameliyat 1 televizyon ekranından izlenerek gerçekleştirilir . Bu işlem de Umumi anestezi (bayıltılarak) ile yapılmakla beraber , karın duvarında büyükçe 1 kesi olmadığından hastanın konforu vede iyileşmesi çok daha iyidir . Rahatsızkiþi ertesi gün evine gidebilir .

Açık ameliyat mı , kapalı ameliyat mı tercih edilmeli ?

Günümüzde kapalı ameliyat (laparoskopik) standart yöntemdir . Emniyetli 1 kapalı ameliyat birinci tercih olmalıdır . Hatta , umumiyetle bu hastanın tercihi bile olmamalıdır . Birinci görevi hastasına ziyan vermemek oluþan doktor , doğal ollaraak karnın kesilmesi yerine birkaç delikten ameliyatı rahatsızkiþiye daha az zarar verici bulup onu tercih eder .

Herkes kapalı ameliyat meydana gelebilir mi ?

Olamaz . Daha önce üst karın bölgesi ameliyatı geçirmiş olanlarda (ör .: mide , Karaciğer . . .) karın içerisinde yapışıklıklar meydana gelebilir vede bu yöntemin uygulanmasını zorlaştırabilir . Karın içi basıncın artmasının (gazla şişirildiği için) zararlı olduğu durumlarda (bazı kalp hastalıkları) bu ameliyat yapılamayabilir . Bazen ameliyata kapalı ollaraak başlansa bile ameliyat sırasında açığa dönülebilir .
Safra taşları da böbrek taşları gibi kırılabilir mi ?

Teorik ollaraak bu mümkündür . Ultrasonografi eşliğinde taşların yeri tespit edilir vede yüksek enerjili şok dalgaları taşa odaklanarak kırılabilir . Ufalanan taş safra yollarından geçerek bağırsağa ulaşabilir yada değişik ilaçlarla bu küçük parçalar eritilmeye çalışılır . Tıkanma sarılığı gibi ciddi olabilecek komplikasyonlara sebep olabilmesi ile avantaj dan çok zarar verebilir . . . Ancak çok sınırlı merkezlerde uygulanabilir ,ve diğer yöntemlerin kullanılamayacağı vakalarda denenebilir . Rutin kullanıma girmiş 1 yöntem değildir .
Safra taşlarına yönelik başka neler yapılabilir ?

Safra taşlarının günümüzde kabul edilen tek Tedavi(iyileştirme) şekli , safra kesesinin taşlarla 1 arada çıkarılmasıdır . Ancak , ameliyatın çok riskli olduğu hastalarda , ameliyat dışı yöntemlerle çare aranabilir . Taşları eritmek için uzun süre ursodeoksikolik asit içeren ilaçlar kullanılabilir . Yüksek riskli (çok yaşlı , ciddi yandaş hastalığı olanlar . . .) , fakat ameliyatın zorunlu olduğu durumlarda ameliyatı 1 an önce sonlandırmak gerekçesi ile sadece taşların alınması ile yetinilebilir .


ETİKETLER:   safra kesesi lazer ameliyatı , lazerle safra kesesi ameliyatı , safra kesesi lazer ameliyatı hakkında , safra kesesinde lazer ameliyatları , lazer vede safra kesesi


Safra Kesesi

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp