Bitkisel Sağlık Ürünleri
Safra Kesesi

Safra Kesesi Lazer Ameliyatı

 

     Safra Kesesi Lazer Ameliyatı hakkında Umumi veri ler;Safra kesesinin lazerle ameliyatı mümkün müdür , lazer ameliyat metodunu n herhangi 1 tehlikesi yan tesiri mevcut mıdır konu hakkında bütün merak edilenler vede teferruatlı veri ler bu yazımızda yer almaktadır .

 

Sitemizde bulunan SAFRA KESESİ Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluşan %100 bitkisel(doğal) ürünlerimizi görmek vede veri almak icin tıklayınız . . .  

Safra kesesi içinde gerçekte eriyik halde bulunan , kolesterol yada pigmentlerin çökelek oluşturması neticesi ortaya çıkan yapılardır .
Safra kesesi nedir , ne iş yapar ?

Safra kesesi karaciğerin alt yüzüne yapışık kese biçimi nde 1 organdır .

Vazife i , karaciğerin ürettiği sarıyeşil 1 likit oluşan safrayı depolamaktır . Genellikle açlık halinde safra kesesinde biriken safra , burada konsantre edilerek depolanır . Sindirim sırasında ise , safra kesesi kasılarak ihtivasındaki safrayı bağırsağa boşaltır . Safranın vazife i ise yağların emilimini sağlamaktır .
Safra taşları sebep meydana gelir ?

Safra ihtivasındaki maddeler belli 1 oranda bulunur vede bu denge onların eriyik biçimi nde kalmasını sağlar . Safra kesesi safrayı konsantre ederken bu oranların bozulması halinde , safra içinde çökelekler (kolesterol kristalleri , pigment birikintileri . . .) meydana gelir . Bunlar giderek büyürler vede saptadığımız taşları meydana gelir lar .

Tüm safra taşları aynımıdır ?

Hayır ! İçeriğine göre farkli safra taşları mevuttur . çapları da farkli meydana gelebilir . Küçük kristallerden birkaç cm çaplı taşlara kadar farkli taşlar oluşabilir . Safra taşlarının takriben %90'ı kolesterol taşlarıdır . Kalanı ise pigment (bilirubin) taşlarıdır . Ayrıca taşlarda farkli oranlarda kalsiyum da bulunur . Normalde düz röntgen filmlerinde safra taşları görülmez . Safra taşlarının kapsadığı kalsiyum miktarı ne kadar çook ise düz filmde görülme olası lığı artar .

Safra taşları kimlerde olur ?

20 - 60 yaş kadınlarda safra taşı görülme sıklığı , erkeklere göre 3 misli fazladır . çook Doğu(şark) (garp) m yapmış kadınlarda daha sıktır . Yaş vede şişmanlık görülme sıklığını artırır . 60 yaş üstü insanların takriben %10 - %20'sinde safra taşı bulunur .

Safra taşına ilişik şikayetler nelerdir ?

Safra taşı olanların büyük çoğunluğunda (%70-%80) şikayet yoktur . Bunlar rastlantıyla , farkli tetkikler sırasında saptanırlar . Bunlara "sessiz taş" denir . Sebep oldukları en önemli şikayet ise karın sağ üst kısmında , sırta da vurabilen ağrıdır . Bazen farkli komplikasyonlara (istenmeyen yan etkiler) sebep meydana gelebilir ler . Küçük taşlar safra kanalına düşüp burada tıkanıklığa yol açarak sarılık meydana getirebilirler . Bazıları pankreas ile alakalı şikayetlere sebep meydana gelebilir . Bazen şişkinlik , hazımsızlık , hususiyetle yağlı gıdalara tahammülsüzlük gibi şikayetlere sebep meydana gelebilir ler .

Safra taşı teşhisi neşekilde konur ?

Safra taşı teşhisi günümüzde en zor olmayan vede zahmetsiz ollaraak ultrasonografi ile konur . Ya da rastlantıyla farkli tetkikler sırasında saptanır .

Safra kesesi taşının Tedavi(iyileştirme) si nedir ?

Safra kesesi taşı meydana gelmesinde esas sebep , kesenin konsantrasyon yeteneğindeki bozukluk meydana geldiğinde n , Rahatsızkişi oluşan kesedir . Bu sebep ile esas Tedavi(iyileştirme) safra kesesinin ameliyatla çıkarılması diğerbir deyişle kolesistektomi'dir . Böylece , hem safra kesesi taşı çıkarılmış , hem de tekrar taş oluşturabilecek kese ortadan kaldırılmış olur .

Aleni kolesistektomi (açık ameliyat) - kapalı kolesistektomi (kapalı ameliyat) ne demektir ?

Aleni kolesistektomi , yada halk arasındaki adı ile Aleni ameliyat , Umumi anestezi altında , karın duvarına yapılan cerrahi 1 kesi ile karın boşluğuna girilmesi vede safra kesesinin çıkarılması işlemidir . Hastanın iyileşip taburcu olması icin 57 günlük 1 zaman ye ihtiyaç mevuttur . Kapalı kolesistektomi , kapalı ameliyat , yada tıpsal adı ile "laparoskopik kolesistektomi" 1990 larda ortaya atılan 1 metod dir . Bunda da işlem safra kesesinin çıkarılmasıdır . Ancak , karın duvarında genişçe 1 kesi yapmaya lüzum yoktur . Tüm ameliyat 3 ila 5 kadar delikten karın içine sokulan aletler vede 1 kamera yardımı ile ameliyat 1 televizyon ekranından izlenerek gerçekleştirilir . Bu işlem de Umumi anestezi (bayıltılarak) ile yapılmakla beraber , karın duvarında büyükçe 1 kesi olmadığından rahatsızkişinin konforu vede iyileşmesi çook daha iyidir . Rahatsızkişi ertesi gün evine gidebilir .

Aleni ameliyat mı , kapalı ameliyat mı tercih edilmeli ?

Günümüzde kapalı ameliyat (laparoskopik) standart metod dir . Emniyetli 1 kapalı ameliyat birinci tercih olmalıdır . Hatta , umumiyetle bu rahatsızkişinin tercihi bile olmamalıdır . Birinci vazife i hastasına ziyan vermemek oluşan doktor , natural ollaraak karnın kesilmesi yerine birkaç delikten ameliyatı rahatsızkişiye daha az zarar verici bulup onu tercih eder .

Herkes kapalı ameliyat meydana gelebilir mi ?

Olamaz . Daha önce üst karın bölgesi ameliyatı geçirmiş olanlarda (ör .: mide , Karaciğer . . .) karın dahilinde yapışıklıklar meydana gelebilir vede bu matodu n uygulanmasını zorlaştırabilir . Karın içi basıncın artmasının (gazla şişirildiği için) zararlı olduğu durumlarda (bazı kalp Rahatsızlık ları) bu ameliyat yapılamayabilir . Bazen ameliyata kapalı ollaraak başlansa bile ameliyat sırasında açığa dönülebilir .
Safra taşları da böbrek taşları gibi kırılabilir mi ?

Teorik ollaraak bu mümkündür . Ultrasonografi eşliğinde taşların yeri tespit edilir vede yüksek enerjili şok dalgaları taşa odaklanarak kırılabilir . Ufalanan taş safra yollarından geçerek bağırsağa ulaşabilir yada farkli ilaçlarla bu küçük parçalar eritilmeye çalışılır . Tıkanma sarılığı gibi ciddi olabilecek komplikasyonlara sebep olabilmesi ile avantaj dan çook zarar verebilir . . . Ancak çook sınırlı merkezlerde uygulanabilir ,ve başka metod lerin kullanılamayacağı vakalarda denenebilir . Rutin kullanıma girmiş 1 metod değildir .
Safra taşlarına yönelik farkli neler yapılabilir ?

Safra taşlarının günümüzde kabul edilen tek Tedavi(iyileştirme) biçimi , safra kesesinin taşlarla 1 arada çıkarılmasıdır . Ancak , ameliyatın çook riskli olduğu hastalarda , ameliyat dışı metod lerle çözümyolu aranabilir . Taşları eritmek icin uzun zaman ursodeoksikolik asit içeren ilaçlar kullanılabilir . Yüksek riskli (çok yaşlı , ciddi yandaş hastalığı olanlar . . .) , fakat ameliyatın zorunlu olduğu durumlarda ameliyatı 1 an önce sonlandırmak gerekçesi ile sadece taşların alınması ile yetinilebilir .


ETİKETLER:   safra kesesi lazer ameliyatı , lazerle safra kesesi ameliyatı , safra kesesi lazer ameliyatı hakkında , safra kesesinde lazer ameliyatları , lazer vede safra kesesi


Safra Kesesi

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp