Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Safra Kesesi Alınanlar Nelere Dikkat Etmeli

 

Safra Kesesi Alınanlar Nelere Dikkat Etmeli hakkında Umumi veri ler;

 

Safra kesesi alınanların dikkat etmesi gerekenler nelerdir , neleri yemeli , nelerden uzak durmalıdırlar konu hakkında tüm merak ettikleriniz vede teferruat lı tüm veri ler bu yazımızda yer almaktadır . .

 

Sitemizde bulunan SAFRA KESESİ Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluþan %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede veri almak için tıklayınız . . .  

 

Sık sık , azar azar gıdaalımı k bolizmayı hızlandırdığı gibi , yavaş yemeyi de sağlar . Aç kalmak vede öğün atlamak , 1 sonraki öğünde hem hızlı hem de aþırı yemek yenilmesine sebep olur .

Kilo fazlası olanlar umumiyen öğün atlayarak , hiçbir şey yemeyerek sonuç almaya çalışır . Böyle 1 davranış , vücudu açlıktan ölme paniğine sürükler vede ‘kıtlık’ moduna geçen bolizma yavaşlar , yağ yakmak yerine tüketilen her besini yağ şeklinde depolama yoluna gider . Bu sebep le başta kahvaltı olmak üzere katiyen öğün atlanmaması vede 2 .5 - 3 saatlik aralıklarla beslenilmesi gereklidir .Dünya Sağlık Örgütü’nün 2000 yılı sağlık raporunda şişmanlık , “vücutta aþırı miktarda yağ birikmesi neticesi ortaya çıkan vede muhakkak Tedavi(iyileştirme) edilmesi gereken 1 sağlık Meselesi ” ollaraak tanımlanıyor . Aşırı Gıda alımı , kafigelmeyecek fiziksel aktivite , kalıtım , nöroendokrin amil ler , sinirsel sorunlar , türü yet , eğitim düzeyi , evlilik , doğum sayısı , sigara(tütün mamülleri)yı bırakma , alkol kullanımı gibi faktörlere bağlı ollaraak gelişen şişmanlık tek başına olduğu gibi komplikasyonları ile de yaşam süresini kısaltan vede yaşam kalitesini düşüren ciddi 1 hastalık .

Komplikasyonları arasında ilk akla gelenler: Kalp-damar hastalıkları , hipertansiyon , şeker hastalığı , bazı kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi türleri , solunum rahatsızlıkları , karaciğer yağlanması , safra kesesi hastalıkları , Eklem(joint) hastalıkları , adet düzensizlikleri , kısırlık . . . şeklinde sıralanabilir .

Çağımızın bu önemli sağlık Meselesi nu çözmek için ne yapmalıyız ? Her gün gazete , dergi , televizyon , internet gibi kitle iletişim araçlarında onlarca “şok rejimler” ile karşılaşıyoruz . Genel ilkeleri benzer olmakla 1 arada rejim muhakkak “kişiye özel” ollaraak hazırlanmalı . Çünkü herkesin bolizması farklılıklar gösterir , tıpkı parmak izi gibi . Öte yandan kilo fazlası olanlar umumiyen aç kalarak , öğün atlayarak , hiçbir şey yemeyerek sonuç almaya çalışır . Böylesi 1 davranış , vücudu açlıktan ölme paniğine sürükler vede “kıtlık” moduna geçen bolizma yavaşlar , yağ yakmak yerine tüketilen her besini yağ şeklinde depolama yoluna gider . Buna karşılık sık sık , azar azar gıdaalımı k bolizmayı hızlandırdığı gibi , yavaş yemeyi de sağlar . Aç kalmak vede öğün atlamak , 1 sonraki öğünde hem hızlı hem de aþırı yemek yenilmesine sebep olur . O sebep le başta kahvaltı olmak üzere katiyen öğün atlanmamalı , 2 .5 - 3 saatlik aralıklarla beslenilmelidir .

Katı margarin , tereyağı , kaymak , krema , mayonez , cipsler , soslar , kuruyemişler gibi efor değeri yüksek , öte yandan hiçbir besleyici değeri olmayan yağlı yiyeceklerden , kızartma vede kavurma işlemlerinden olabildiğince kaçınmakta avantaj var . Şeker vede şeker içeren gıdalar (bal , reçel , pekmez , hazır meyve suları , gazlı içecekler , tatlılar vs) kana tamamen vede hızla karışırlar . Pankreastan salınan insülin hormonu ile kan şekeri düşer vede tekrar tatlı yeme isteği doğar . Dolayısıyla şeker vede şeker içeren gıdalar kan şekerinde ani dalgalanmalara yol açarlar . Halbuki şeker tadından vazgeçemeyenler için üretilen , şeker yerine kullanılabilen , aynı tadı verebilen , sağlık açısından sakıncası bulunmayan , düşük kalorili yada kalori içermeyen yapay tatlandırıcılar ile kan şekerindeki dalgalanmaları vede tatlı isteğini ortadan kaldırmak mümkün meydana gelebilir .

Suyun; alınan gıdalar in sindiriminden , bolik atıkların dışarı atılmasına kadar her aşamada çok önemli görevleri bulunur . Bu sebep le günlük sıvı tüketimi arttırılmak gereklidir . Katkısız , en iyi çözücü su olduğu için günde 8-10 bardak su içilmesi tavsiye edilir . Rejim yaparken çay , kahve , bitki vede meyve çaylarını şekersiz yada en azından yapay tatlandırıcılar ile gazlı içeceklerin de light olanlarını tercih edin .

Ayrıca posalı diðerbir deyiþle lifli gıdalar in tüketimi arttırın . Posalı gıdalar kan şekerini , kan basıncını (tansiyonu) vede kan kolesterolünü istenilen seviyede tutmaya yardımcı olur . Midede , su ile 1 arada hacimlerinin 20 katı kadar şişerler; tokluk , doygunluk hissi sağlarlar . Ayrıca dışkılama sayısını vede sıklığını arttırırlar . Kabızlık şikayeti varsa ortadan kalkar , böylelikle kilo vermeye de yardımcı olurlar . Kalın bağırsak kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi inden koruyucu etkileri de mevcuttur . Bu yüzden haftada 2-3 kere kurubaklagil yemeği yenilmesi önerilir . Buğday ekmeği yerine kepek , çavdar , yulaf ekmeğini; pirinç yerine de bulguru tercih amil iz önerilir . Hatta pirinç , makarna , erişte vede unun da kepekli olanlarını kullanmak daha sağlıklı olur . Sebze vede meyveler de posa içerir . Ancak posaları kabuk vede kabuğa yakın yerlerde bulunduğu için , soyulmadan yenilebilenleri iyi 1 şekilde yıkadıktan sonra kabukları ile tüketmek her vakit için daha avantaj lı olur .

Rejime ilave ollaraak muhakkak spor da yapılması gereklidir . Dünya Sağlık Örgütü en çok tempolu yürüyüşü öneriyor . Bunun dışında; çok hafif tempoda koşma , bisiklete binme , yüzme , tenis , aerobik vede jimnastik tarzı kalbi çalıştıran sporlar yapılması da uygun görülüyor . Sporu katiyen ödev ollaraak görmeyin . Unutmayın amaç; bolizma hızını düşürmemek , kilo verirken 1 noktada ağırlığın sabit kalmasını önlemek , verilen kiloların kalıcı olmasını sağlamak vede en önemlisi sağlıklı yaşama adım atmaktır . Sonuçta “1 saat” dediğimiz günün sadece % 4’üdür .


Safra Kesesi

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp