Bitkisel Sağlık Ürünleri
Safra Kesesi

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Ağrılar

 

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Ağrılar hakkında Umumi veri ler;

 

Safra kesesi ameliyatından sonraki ağrılarından kurtulmak icin neler yapmalı , bu ağrılarının tehlikeli 1 durumu mevcut mıdır konu hakkında merak ettikleriniz vede daha teferruatlı veri ler bu yazımızda yer almaktadır . .  

 

Sitemizde bulunan SAFRA KESESİ Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluşan %100 bitkisel(doğal) ürünlerimizi görmek vede veri almak icin tıklayınız . . .  

 

Yara bakımı ?

    Yarayı temiz vede kuru tutun . Yapılan bandajı , ıslanmadığı zaman ce 48 saat çıkartmayın .

    Ameliyat sonrası 2 . gününde bandajı açılmalı vede pansumanı yapılmalıdır

    10 gün boyunca günlük yara bakımı (pansuman) yapılmalıdır . Bandaj kuru vede temiz olmalıdır , ıslanması vede kirlenmesi halinde Acilen değiştirilmelidir .

    10 . gün netiticesinde yara durumu uygunsa (enfeksiyon olmaması , yara durumunun üzücü olması vb .) dikişler aldırılmalıdır . emare len zamanda dikişlerin alınması iyileşme açısından önemlidir .

    Banyo ; Dikişler alındıktan sonra banyo yapılabilir . Yara etrafında kurumuş kan varsa yarayı su vede sabun ile yıkayarak temizleyebilirsiniz . Küvette yıkanmak yerine duş almayı tercih ediniz . Banyo sonrası yarayı yavaşça kurulayınız .
    

Yiyecek seçimi neşekilde olmalı ?

    Bağırsaklardaki sindirim açısından , yağların parçalayıcı Enzim(enzyme) ler tarafından işlenerek emilebilmesi icin muhakkak safra lüzumlu dir . Safranın bağırsağa akışının azalması yada durması yağların sindirimini de mani ler . Bütün bu sebep ler göz önünde tutulursa , safra kesesi hastalarının yemeklerinden yağların çıkarılması gerektiği neticesine varılabilir . Ne mevcut ki , uygulamalar yağsız gıdalar deki tat zayii nın yapıları sebebi yle zaten iştahsız oluşan bu hastalarda kafigelmeyecek vede dengesiz gıdaalımı gibi önemli 1 tehlikeye yol açtığını , bu sebep le yağ yasağının çook katı uygulanmaması gerektiğini göstermiştir . Ayrıca , yağların gıdalar den tümüyle çıkarılmasını sakıncalı kılan 2 sebep daha mevuttur . Yağlar safra akımını hızlandırdığından , safrakesesinde göllenme vede birikmenin , bunun neticesinde iltihabın artmasını önler; farklı ca , birçok safrakesesi hastası olağan düzeyde yağ içeren gıdalar i basitce sindirebilir . Bu değerlendirmelerden yola çıkarak , uygun 1 gıdaalımı programı ile emare lerin önlenebileceği kabul edilebilir .

    Tereyağı gibi taze yağlar yeğlenerek yağ kullanımı kısıtlanır . Zeytinyağı safrakesesinin kasılmasını şiddetle uyarır . Bu sebep le , Rahatsızkişi emare lerin ilk ortaya çıktığı vakit kendisini rahatsız eden zeytinyağı miktarını belirleyerek , bu miktarın üzerine çıkmamalıdır . Koyun , ördek , kaz , domuz vede sığır etlerindeki yağlardan da kaçınmalıdır . Bu sebep le , etleri pişirmeden önce yağlı bölümlerinden iyice ayırmak gereklidir .

    Sindirimi güç oluşan yağda kızarmış yiyeceklerin azaltılması yada kısıtlanması avantaj lıdır . Yemek pişirirken likit yağlar gıdalar e hayvansal yağlardan daha az geçtiğinden , yeğlenebilir . Ayrıca , yağlar ne kadar hafif ateşte pişerse gıdalar le o kadar çook birleşir . Oysa , harlı ateşte hızla pişirildiğinde gıdalar in yüzeyinde koruyucu 1 kabuk meydana gelir , bu da yağın gıdanın içine girmesini önler , zararlıdır .

    Safrakesesinde aşırı C°de kasılmaya yol açarak safrakesesi koliğine sebep olduğu malum yumurta da sınırlanmalı , çook az alındığında bile yakınmalar ortaya çıkıyorsa tümüyle yasaklanmalıdır . Buna zıtlık Rahatsızkişi iyi ahenk gösteriyorsa yumurta (yağda kızartılarak pişirilmemek koşuluyla) son C° Derece iyi 1 Gıda kaynağıdır .

    Bazı yağlı balıklar (örneğin somon , ringa , sardalya) yenmemelidir; yağsız balıklar ise az zeytinyağı yada erimiş tereyağında pişirilerek yenebilir .

    Kuru yemişler dışında her tür meyve yenebilir .

    Sebzelerden ıspanak , kuru fasulye , bezelye vede mercimeğin sindirimi güçtür .

    Safra kesesi hastalarına sık-sık vede azar azar gıdaalımı tavsiye lir

    Öğün aralan uzarsa safra koyulaşarak keseye zarar verir .

    Bu hastaların gıdaalımı sinde dikkat edilmesi gereken farkli 1 nokta ise rahatsızkişinin kilosudur . Zayıf vede şişman hastalar uygun rejimlerle olağan kiloya getirilmelidir .

    Son ollaraak safra yapımını azaltan karbonhidratlar kısıtlanmamalı , buna zıtlık , doku yıkımını önleyen vitamin vede minerallere ağırlık verilmelidir .

    Kabızlık varsa bol posalı yiyecekler vede iltihabın azaltılması icin bol likit tavsiye lir

    Sonuç; günümüzde gıdaalımı mütehassız ları , yendikten sonra bazı emare lerin ortaya çıkmasına yada ağırlaşmasına sebep oluşan gıdalar dışında herhangi 1 sınırlandırma yapmama eğilimindedir .

Ne olursa doktorunuza başvurmalısınız ?

    Ateş
    Şiddetli karın ağrısı
    Yara yerinden Enfeksiyon akıyorsa
    Yara bölgesinde ağrı , şişkinlik vede sıcaklık
 


Safra Kesesi

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp