Bitkisel Sağlık Ürünleri
Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesine Çare


Saç dökülmesine çözümyolu hakkında bilinmesi gereken herşey

Saç dökülmesine çözümyolu hakkında veri lerin yer aldığı makalemiz aşağıda yer almaktadır .Saç dökülmesine çözümyolu hakkında veri ye sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki makelemize göz atmanızı tavsiye ederiz .


Saç Dökülmesi Mesele inin Giderilmesine Yardımcı Bitkisel(doğal) Ürünlerimizin Olduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız . .


İnsan bedeni nun büyük Departmanı kıllarla kaplıdır . Kıllar görünüm neşriyat da bedeni n ısı dengesinin korunmasında da rol oynarlar . Gebeliğin 2 . ayından itibaren üst dudak , kaş vede yanakta ilk kıl tomurcukları görünmeye başlar . Bu tomurcuklanmalar hücre kümeleri biçimi nde olup 4 . aydan itibaren bütün beden yüzeylerine yayılarak artarlar .Normal 1 erişkin insanda vasati ollaraak 5 .6 milyon etraf ında kıl bulunur . Bazı insanlarda kılların olağandan aşırı olmasına Hirsitismus denir . Kılların Doğu(şark) (garp) ştan yokluğuna Atrichie denir .Tamamen saçla kaplı 1 başta vasati 100 .000 adet saç mevuttur . Bir saçın vasati ömrü 2-7 yıl arasındadır . Bu zaman netiticesinde saç kökünden yeni 1 saç çıkmaya başlar vede eski saç dökülür .

Saç Nedir ?

İnsan saçı keratin denen 1 proteinden meydana gelir . Keratin tırnakta da bulunan dayanıklı 1 maddedir . Saç epidermis denen derinin en dış katman sının eldiven parmağı gibi deri içerisine uzanarak oluşturduğu 1 kılıf içinden çıkar . Bu kılıfa dış kılıf adı verilir .Bununla saç gövdesi arasında iç kılıf bulunur . İç kılıf ile kıl arasında kütiküla bulunur . Kılı çevreleyen bu katmanlar 1 arada deri içlerine uzanarak 1 topuz meydana gelir lar . Buna bulbus (soğancık) denir .
Saç Dökülmesi / KELLİK

Kellige yol açan esas etken
Israilli İlim adamlari , kellige yol açan esas etken ü belirledi . Journal of Investigative Dermatology dergisine göre , Israil Teknoloji Enstitüsü İlim adamlari , Önümüzdeki günlerde uygulanabilecek 1 terapiyle , bedeni n müdafa sistemini harekete geçirerek saç dökülmesini önleyebileceklerini açikladi . Kafa derisinde 1 yada daha aşırı küçük yuvarlak(oval) vede yumusak kelliklerin meydana gelmesiyle baslayan hastaliga tesirli 1 Tedavi(iyileştirme) uygulanamadigi vede hastaligin bedende ki bütün killarin yok olmasina sebep oldugu emare liyor . Hastaligin , bedende ki al hücrelerin , deride saç büyümesini saglayan hücrelerin bulundugu küçük keseciklere saldirmasiyla basladigi biliniyor .

Arastirmacilar , insandan aldiklari hastalikli deri parçasini , bagisiklik sistemi yok edilmis farelere asiladi . Bu sekilde farelerin bagisiklik sisteminin dokuyu reddetmesi önlendi vede hastalikli deride tekrar saç büyümesinin basladigi gözlendi .

Daha sonra insan T hücrelerini , saça renk veren hücrelerden alinan protein parçalariyla karistirarak farelere enjekte eden mütehassız lar , hastalikli deride saç dökülmesinin tekrar basladigini saptadi .

İlim adamlari , protein parçalarinin antijen gibi davranarak bagisiklik sistemini saldiriya geçirdigini düsünüyor . Simdiye kadar sadece steroitle Tedavi(iyileştirme) yoluna gidilen hastaligin tamamen iyilestirilemedigini belirten mütehassız lar , steroitin yan tesiri nin de bulunduguna isaret ediyor .

Saç dökülmesi herkesin Meselesi
Kadinlarin yüzde 40'i , erkeklerin ise yaklasik yüzde 50'si yasamlarinin 1 bölümünde saç dökülmesi Meselesi yasiyorlar .

Ankara Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof .Dr . Cengizhan Fazilet , kadin vede erkeklerde saç dökülmelerinin en sik rastlanan sebebi nin , androjen (erkeklik) hormonlari , yas vede genetik hususi likler neticesi ortaya çikan (Androgenetik) saç dökülmeleri olduguna dikkati çekti .

"Kadinlarin yüzde 40'i , erkeklerin ise yaklasik yüzde 50'si , yasamlarinin 1 bölümünde bu tür saç dökülmesi ile karsi karsiya kalirlar" diyen Prof . Dr . Cengizhan Fazilet , 40-50 yaslari arasinda her 10 erkekten 4'ünde bariz 1 saç kaybi bulundugunu , androgenetik saç dökülmesinin 10'lu , 20'li yada 30'lu yaslarda da baslayabildigini kaydetti .

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir . Erkeklerde daha sık ollaraak görülen saç dökülmesi , 25 yaşına kadar erkeklerin %25'ini , 40 yaşına kadar %40'ını , 50 yaşına kadar %50'sini etkiler .
Saç dökülmesinin Tedavi(iyileştirme) sine geçmeden önce , saç dökülmesinin tipi muhakkak 1 mütehassız hekim tarafından incelenmelidir . Zira 1 çook Rahatsızlık , 1 çook hormonal , metobolik vede besinsel etkiler ile saç dökülmesi oluşabilir . Bunlar ortadan kaldırılmadan %100 Tedavi(iyileştirme) hiçbir vakit mümküm olmaz .
Dökülme vede Tedavi(iyileştirme) si

Stres , yorgunluk , ilaç kullanimi , gebe lik , menopoz , kalitimsal sorunlar , mevsim degisiklikleri gibi sorunlar saç dökülmesinin sebep leri arasinda gösterilebilir .

ERKEK
Erkeklerde saç dökülmesi daha çook hormonal sorunlardan kaynaklanir . Çook daha hizli seyrettigi icin Tedavi(iyileştirme) de ivedi davranmak esastir . Çünki saç dökülmesine sebep oluşan Enzim(enzyme) ler , gerçekte 3-4 yil oluşan saçin yasam zaman sini 1-2 yila indirir . Bu yüzden yeni saçlarin olusum zaman leri kisalir vede onlar da saglikli olmaz . Bu zaman cin neticesinde saç dokusu giderek aciz leşir vede netiticesinde ölür .

Erkeklerde saç dökülmeleri tedbir ek icin bölgesel Tedavi(iyileştirme) ler , uygun vitaminler vede ek ollaraak stresi azaltacak ilaçlar tercih edilir , hormon Tedavi(iyileştirme) si ise hususi durumlar disinda tavsiye lmez . .

KADIN
Kadinlardaki erkek tipi saç dökülmesi çogunlukla 18-44 yaslari arasinda görülür . Dökülmeyi baslatan sebebi n temelinde umumiyetle büyük 1 stres yada gerginlik yatar . Ilk emare leri saçlarin aciz lesmesi , incelmesi vede tepeden yavas yavas baslayan dökülmelerdir . Ancak kadinlarda erkeklerdeki gibi tam 1 kellik çook çok nadir görülür . Saç dökülmesinin diğerbir deyişle sira deride yag bezlerinin çalismasini bozan 1 hastalik görülebilir . Bu halde 1 hormon ölçümü yaptirmaniz gereklidir .


Kellik sorunlarina karsi günümüzde saç ekimi operasyonlari basariyla uygulaniyor . Basin 1 depertmanından alinan saçlarin eksik oluşan bölgeye transferi ollaraak anlatabilecigimiz bu cerrahi islemden günümüzde oldukça basarili vede kalici netice lar elde ediliyor .

Saç ekimi neşekilde yapılır ?

Ensenizden yada arka 2 kulak arasından sağlıklı vede dökülmeme niteliği oluşan saç köklerinden küçük 1 doku parçası alınır . Doku parçasının ihtivasındaki saç kökleri micro greftlere diğerbir deyişle saç köklerine farklı lır . Açılmış alanlara cildin altına doğru toplu iğne başı büyüklüğünde ince kanallar açılarak içine saç kökleri ekilir .Canlı oluşan bu saç kökleri , ense üzerinde neşekilde uzuyorsa , özdeş biçim de uzar .

Yapı mizde bulunan konusunda mütehassız doktor vede hemşirelerle 1 arada gerçekleşen bu işlem 3 -5 saat zaman r . bölgesel anestezi ile operasyon yapılacağından Rahatsızkişi herhangi 1 acı pay tmez

Operasyon Sonucunda :
Ömür boyu dökülmeyen saçlara kavuşursunuz
Saçlarınız , başka dökülmeyen alanlarda ki gibi uzar , berbere kestirebilir , boya yaptırabilirsiniz .
Ekilen saçlar kendi saçlarınız olacağından herhangi 1 yan tesiri yoktur .
Saç Ekimi icin ,doku alınan ensede yada kulak arkasında herhangi 1 iz kalmaz .
Hususi bakım gerektirmez , istediğiniz şampuanla yıkayabilirsiniz .
Normal uzama müddetinde ,yaklaşık ollaraak 3-4 ayda saçlarınız uzar vede olağan görüntüsüne kavuşur

Saç ekiminde kullanılacak oluşan saç kökleri , başın ense depertmanından diğerbir deyişle 2 kulak arasından  alınır . Bu bölümdeki saçlar erkeklik hormonuna duyarsız meydana geldiğinde n dökülmeleri söz konusu değildir .

Saç nakli operasyonunu 3 aşamada gerçekleşir .

1 . verici alandan saç köklerinin alınması

2 . alınan saç köklerinin vede yerleşecek oluşan yerlerinin amade lanması

3 . amade lanan saç köklerinin ekilmesi işlemleridir .

1-Saç köklerinin alınması

Verici  alandaki saçların bölgesel anestezi altında alınması işlemidir . Etraftaki saçlar yapılacak işleme mani olmaması icin 1 tokayla tutturularak bantla yapıştırılır . Daha sonra köklerin alınacağı bölgedeki saçlar operasyon sonrası belli olmayacak biçim de 1 traş makinası yardımıyla kısaltılır . Kısaltma işlemi sadece alınacak saç miktarı kadar oluşan bölgeyi kapsar .Saçların alınacağı bölgedeki kökler sayılarak alınması gereken bölge hesaplanır . Bölgeye daha sonra bölgesel anestezi yapılarak işleme başlanılır . Alınacak miktar ,ekilecek saç miktarına , saçların sıklığına vede yapısına , cildin elastikiyetine göre değişmeler gösterir . Saçlı şeridin alınması esnasında saçların çıkış yönü belirlenmeli vede kesim buna göre yapılmalıdır . Saç köklerinin bulunduğu ince cilt katman sının ince 1 şerit biçimi nde alınması ,yine verilebilecek hasarı en aza indirir . Daha sonra bu bölge karşı karşıya getirilerek estetik 1 dikişle kapatılır .

2-Saçların vede yerlerinin amade lanması

 Alınan şeritteki 1 li , 2 li , 3 lü saç grupları ,deneyimli 1 ekip tarafından greft adını verdiğimiz saç grupları haline getirilir . Yani greft 1 , 2 yada 3 (nadiren 4 lü , 5 li )saç kılı içeren çook ince saç kümecikleridir .  Burada en önemli oluşan amade lama esnasında mevcut grupların yapılarına zarar verilmemesi vede mümkün olduğunca ince amade lanmasıdır .

3-Saç köklerinin ekilmesi

FUT tekniğine uygun biçim de amade lanan saç köklerinin ,açılan kanallara yerleştirilmesi işlemidir . Bu işlem 3 ila 4 benliksiz 1 ekip tarafından çook ince pensetler kullanılarak yapılır .Bu işlem ekilecek miktara vede mevcut saçların durumuna göre 1 .5 ila 3 saat arasında zaman r .Bu aşamada en önemli oluşan kısa 1 zaman içinde saç köklerinin hiiç 1 zarar vermeden yerleştirilmesidir . Ekip kök üzerine yapılacak her zorlamanın grefte zarar vereceğinin bilincinde olmalıdır .FUT tekniği ile mikroskop altında amade lanan greftlerin ince olması sayesinde ,kökün basitlikle yerleştirilmesi mümkün olur . Saç ekimi 3 .5 - 4 saat kadar zaman n 1 işlemdir . Tamamıyla bölgesel anestezi altında yapılır vede ağrı duyulmaz . İşlemler sonrası uyulması gerekenler size ,işlem sonrası teferruatlı ollaraak anlatılacak vede yazılı ollaraak verilecektir . Bu uyarılar daha çook yıkama ile alakalı olup sadece 15 günlük 1 dönemi kapsamaktadır . Bu zamandan sonra dikkat amil iz gereken 1 unsur kalmaz

Saç Dökülmesi Mesele inin Giderilmesine Yardımcı Bitkisel(doğal) Ürünlerimizin Olduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız . .

 


Etiketler: Saç dökülmesine çare , Bakım kremi ,saç , saç dökülmesi , saç dökülmesini mani lemek , saç bakımı , saç kıran , saç dökülmesini , kesme , kepek , bit


Saç Dökülmesi

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp