Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Saç Dökülmesine Çare


Saç dökülmesine çare hakkında bilinmesi gereken herşey

Saç dökülmesine çare hakkında veri lerin yer aldığı makalemiz aşağıda yer almaktadır .Saç dökülmesine çare hakkında veri ye sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki makelemize göz atmanızı tavsiye ederiz .


Saç Dökülmesi Mesele inin Giderilmesine Yardımcı Bitkisel(doðal) Ürünlerimizin Olduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız . .


İnsan vücudunun büyük bölümü kıllarla kaplıdır . Kıllar görünüm yanında vücudun ısı dengesinin korunmasında da rol oynarlar . Gebeliğin 2 . ayından itibaren üst dudak , kaş vede yanakta ilk kıl tomurcukları görünmeye başlar . Bu tomurcuklanmalar hücre kümeleri şeklinde olup 4 . aydan itibaren tüm vücut yüzeylerine yayılarak artarlar .Normal 1 erişkin insanda vasati ollaraak 5 .6 milyon etraf ında kıl bulunur . Bazı insanlarda kılların olaðandan aþırı olmasına Hirsitismus denir . Kılların doğuştan yokluğuna Atrichie denir .Tamamen saçla kaplı 1 başta vasati 100 .000 adet saç vardır . Bir saçın vasati ömrü 2-7 yıl arasındadır . Bu süre netiticesinde saç kökünden yeni 1 saç çıkmaya başlar vede eski saç dökülür .

Saç Nedir ?

İnsan saçı keratin denen 1 proteinden oluşur . Keratin tırnakta da bulunan dayanıklı 1 maddedir . Saç epidermis denen derinin en dış katman sının eldiven parmağı gibi deri içerisine uzanarak oluşturduğu 1 kılıf içinden çıkar . Bu kılıfa dış kılıf adı verilir .Bununla saç gövdesi arasında iç kılıf bulunur . İç kılıf ile kıl arasında kütiküla bulunur . Kılı çevreleyen bu katmanlar 1 arada deri içlerine uzanarak 1 topuz oluştururlar . Buna bulbus (soğancık) denir .
Saç Dökülmesi / KELLİK

Kellige yol açan esas faktör
Israilli Ä°lim adamlari , kellige yol açan esas faktörü belirledi . Journal of Investigative Dermatology dergisine göre , Israil Teknoloji Enstitüsü Ä°lim adamlari , Önümüzdeki günlerde uygulanabilecek 1 terapiyle , vücudun müdafa sistemini harekete geçirerek saç dökülmesini önleyebileceklerini açikladi . Kafa derisinde 1 yada daha aþırı küçük yuvarlak(oval) vede yumusak kelliklerin meydana gelmesiyle baslayan hastaliga tesirli 1 Tedavi(iyileştirme) uygulanamadigi vede hastaligin vücuttaki bütün killarin yok olmasina sebep oldugu emare liyor . Hastaligin , vücuttaki al hücrelerin , deride saç büyümesini saglayan hücrelerin bulundugu küçük keseciklere saldirmasiyla basladigi biliniyor .

Arastirmacilar , insandan aldiklari hastalikli deri parçasini , bagisiklik sistemi yok edilmis farelere asiladi . Bu sekilde farelerin bagisiklik sisteminin dokuyu reddetmesi önlendi vede hastalikli deride tekrar saç büyümesinin basladigi gözlendi .

Daha sonra insan T hücrelerini , saça renk veren hücrelerden alinan protein parçalariyla karistirarak farelere enjekte eden mütehassız lar , hastalikli deride saç dökülmesinin tekrar basladigini saptadi .

Ä°lim adamlari , protein parçalarinin antijen gibi davranarak bagisiklik sistemini saldiriya geçirdigini düsünüyor . Simdiye kadar sadece steroitle Tedavi(iyileştirme) yoluna gidilen hastaligin tamamen iyilestirilemedigini belirten mütehassız lar , steroitin yan tesiri nin de bulunduguna isaret ediyor .

Saç dökülmesi herkesin Meselesi
Kadinlarin yüzde 40'i , erkeklerin ise yaklasik yüzde 50'si yasamlarinin 1 bölümünde saç dökülmesi Meselesi yasiyorlar .

Ankara Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof .Dr . Cengizhan Fazilet , kadin vede erkeklerde saç dökülmelerinin en sik rastlanan sebebi nin , androjen (erkeklik) hormonlari , yas vede genetik özellikler neticesi ortaya çikan (Androgenetik) saç dökülmeleri olduguna dikkati çekti .

"Kadinlarin yüzde 40'i , erkeklerin ise yaklasik yüzde 50'si , yasamlarinin 1 bölümünde bu tür saç dökülmesi ile karsi karsiya kalirlar" diyen Prof . Dr . Cengizhan Fazilet , 40-50 yaslari arasinda her 10 erkekten 4'ünde bariz 1 saç kaybi bulundugunu , androgenetik saç dökülmesinin 10'lu , 20'li yada 30'lu yaslarda da baslayabildigini kaydetti .

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir . Erkeklerde daha sık ollaraak görülen saç dökülmesi , 25 yaşına kadar erkeklerin %25'ini , 40 yaşına kadar %40'ını , 50 yaşına kadar %50'sini etkiler .
Saç dökülmesinin Tedavi(iyileştirme) sine geçmeden önce , saç dökülmesinin tipi muhakkak 1 mütehassız hekim tarafından incelenmelidir . Zira 1 çok hastalık , 1 çok hormonal , metobolik vede besinsel etkiler ile saç dökülmesi oluşabilir . Bunlar ortadan kaldırılmadan %100 Tedavi(iyileştirme) hiçbir vakit mümküm olmaz .
Dökülme vede Tedavi(iyileştirme) si

Stres , yorgunluk , ilaç kullanimi , gebe lik , menopoz , kalitimsal sorunlar , mevsim degisiklikleri gibi sorunlar saç dökülmesinin sebep leri arasinda gösterilebilir .

ERKEK
Erkeklerde saç dökülmesi daha çok hormonal sorunlardan kaynaklanir . Çok daha hizli seyrettigi için Tedavi(iyileştirme) de çabuk davranmak esastir . Çünkü saç dökülmesine sebep oluþan Enzim(enzyme) ler , gerçekte 3-4 yil oluþan saçin yasam süresini 1-2 yila indirir . Bu yüzden yeni saçlarin olusum süreleri kisalir vede onlar da saglikli olmaz . Bu sürecin neticesinde saç dokusu giderek güçsüzleşir vede netiticesinde ölür .

Erkeklerde saç dökülmeleri önlemek için bölgesel Tedavi(iyileştirme) ler , uygun vitaminler vede ek ollaraak stresi azaltacak ilaçlar tercih edilir , hormon Tedavi(iyileştirme) si ise özel durumlar disinda önerilmez . .

KADIN
Kadinlardaki erkek tipi saç dökülmesi çogunlukla 18-44 yaslari arasinda görülür . Dökülmeyi baslatan sebebi n temelinde umumiyetle büyük 1 stres yada gerginlik yatar . Ilk emare leri saçlarin güçsüzlesmesi , incelmesi vede tepeden yavas yavas baslayan dökülmelerdir . Ancak kadinlarda erkeklerdeki gibi tam 1 kellik çok çok nadir görülür . Saç dökülmesinin diðerbir deyiþle sira deride yag bezlerinin çalismasini bozan 1 hastalik görülebilir . Bu halde 1 hormon ölçümü yaptirmaniz gereklidir .


Kellik sorunlarina karsi günümüzde saç ekimi operasyonlari basariyla uygulaniyor . Basin 1 bölümünden alinan saçlarin eksik oluþan bölgeye transferi ollaraak anlatabilecigimiz bu cerrahi islemden günümüzde oldukça basarili vede kalici sonuçlar elde ediliyor .

Saç ekimi nasıl yapılır ?

Ensenizden yada arka 2 kulak arasından sağlıklı vede dökülmeme özelliği oluþan saç köklerinden küçük 1 doku parçası alınır . Doku parçasının içindeki saç kökleri micro greftlere diðerbir deyiþle saç köklerine ayrılır . Açılmış alanlara cildin altına doğru toplu iğne başı büyüklüğünde ince kanallar açılarak içine saç kökleri ekilir .Canlı oluþan bu saç kökleri , ense üzerinde nasıl uzuyorsa , aynı şekilde uzar .

Bünyemizde bulunan konusunda mütehassız doktor vede hemşirelerle 1 arada gerçekleşen bu işlem 3 -5 saat sürer . bölgesel anestezi ile operasyon yapılacağından Rahatsızkiþi herhangi 1 acı pay tmez

Operasyon Sonucunda :
Ömür boyu dökülmeyen saçlara kavuşursunuz
Saçlarınız , diğer dökülmeyen alanlarda ki gibi uzar , berbere kestirebilir , boya yaptırabilirsiniz .
Ekilen saçlar kendi saçlarınız olacağından herhangi 1 yan tesiri yoktur .
Saç Ekimi için ,doku alınan ensede yada kulak arkasında herhangi 1 iz kalmaz .
Özel bakım gerektirmez , istediğiniz şampuanla yıkayabilirsiniz .
Normal uzama süresinde ,yaklaşık ollaraak 3-4 ayda saçlarınız uzar vede olaðan görüntüsüne kavuşur

Saç ekiminde kullanılacak oluþan saç kökleri , başın ense bölümünden diðerbir deyiþle 2 kulak arasından  alınır . Bu bölümdeki saçlar erkeklik hormonuna duyarsız olduğundan dökülmeleri söz konusu değildir .

Saç nakli operasyonunu üç aşamada gerçekleşir .

1 . verici alandan saç köklerinin alınması

2 . alınan saç köklerinin vede yerleşecek oluþan yerlerinin hazırlanması

3 . hazırlanan saç köklerinin ekilmesi işlemleridir .

1-Saç köklerinin alınması

Verici  alandaki saçların bölgesel anestezi altında alınması işlemidir . Etraftaki saçlar yapılacak işleme mani olmaması için 1 tokayla tutturularak bantla yapıştırılır . Daha sonra köklerin alınacağı bölgedeki saçlar operasyon sonrası belli olmayacak şekilde 1 traş makinası yardımıyla kısaltılır . Kısaltma işlemi sadece alınacak saç miktarı kadar oluþan bölgeyi kapsar .Saçların alınacağı bölgedeki kökler sayılarak alınması gereken bölge hesaplanır . Bölgeye daha sonra bölgesel anestezi yapılarak işleme başlanılır . Alınacak miktar ,ekilecek saç miktarına , saçların sıklığına vede yapısına , cildin elastikiyetine göre farklılıklar gösterir . Saçlı şeridin alınması esnasında saçların çıkış yönü belirlenmeli vede kesim buna göre yapılmalıdır . Saç köklerinin bulunduğu ince cilt katman sının ince 1 şerit şeklinde alınması ,yine verilebilecek hasarı en aza indirir . Daha sonra bu bölge karşı karşıya getirilerek estetik 1 dikişle kapatılır .

2-Saçların vede yerlerinin hazırlanması

 Alınan şeritteki 1 li , 2 li , 3 lü saç grupları ,deneyimli 1 ekip tarafından greft adını verdiğimiz saç grupları haline getirilir . Yani greft 1 , 2 yada 3 (nadiren 4 lü , 5 li )saç kılı içeren çok ince saç kümecikleridir .  Burada en önemli oluþan hazırlama esnasında mevcut grupların yapılarına zarar verilmemesi vede mümkün olduğunca ince hazırlanmasıdır .

3-Saç köklerinin ekilmesi

FUT tekniğine uygun şekilde hazırlanan saç köklerinin ,açılan kanallara yerleştirilmesi işlemidir . Bu işlem 3 ila 4 kişilik 1 ekip tarafından çok ince pensetler kullanılarak yapılır .Bu işlem ekilecek miktara vede mevcut saçların durumuna göre 1 .5 ila 3 saat arasında sürer .Bu aşamada en önemli oluþan kısa 1 süre içinde saç köklerinin hiç 1 zarar vermeden yerleştirilmesidir . Ekip kök üzerine yapılacak her zorlamanın grefte zarar vereceğinin bilincinde olmalıdır .FUT tekniği ile mikroskop altında hazırlanan greftlerin ince olması sayesinde ,kökün kolaylıkla yerleştirilmesi mümkün olur . Saç ekimi 3 .5 - 4 saat kadar süren 1 işlemdir . Tamamıyla bölgesel anestezi altında yapılır vede ağrı duyulmaz . İşlemler sonrası uyulması gerekenler size ,işlem sonrası teferruat lı ollaraak anlatılacak vede yazılı ollaraak verilecektir . Bu uyarılar daha çok yıkama ile alakalı olup sadece 15 günlük 1 dönemi kapsamaktadır . Bu süreden sonra dikkat amil iz gereken 1 unsur kalmaz

Saç Dökülmesi Mesele inin Giderilmesine Yardımcı Bitkisel(doðal) Ürünlerimizin Olduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız . .

 


Etiketler: Saç dökülmesine çare , Bakım kremi ,saç , saç dökülmesi , saç dökülmesini mani lemek , saç bakımı , saç kıran , saç dökülmesini , kesme , kepek , bit


Saç Dökülmesi

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp