Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir ?


Saç Dökülmesinin önlenmesi hakkında lüzumlu veri ler

Saç dökülmesini önleme hakkında veri lerin yer aldığı makalemiz aşağıda yer almaktadır .Saç dökülmesini önleme hakkında veri ye sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki makelemize göz atmanızı tavsiye ederiz .

Saç Dökülmesi Mesele inin Giderilmesine Yardımcı Bitkisel(doðal) Ürünlerimizin Olduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız . .


Saçların ne kadar dökülmesi olaðan dir ? Saç dökülmesi şikayeti olanlar ne yapmalıdır ?

Mütehassız lar , birçok hormonal , metobolik vede besinsel etkilerin saç dökülmesine sebep olabileceğini , bu unsurları ortadan kaldırmadan yüzde 100 Tedavi(iyileştirme) nin mümkün olamayacağının altını çiziyor . . .

Dermatoloji Mütehassız ı Dr . Köksal Hacı mevsim değişikliklerinde artan saç dökülmeleri vede alınabilecek önlemler hakkında şu veri leri verdi:

Düzenli gıdaalımı k gerekiyor

Düzensiz gıdaalımı alışkanlıklarının saç sağlığı üzerindeki zararları her geçen gün artıyor . Saç dökülmesine sebep oluþan en önemli faktörlerden biri de dengesiz gıdaalımı dir .

Sağlıklı vede dökülmeyen saçlar için öncelikle protein , çinko , B 12 vitaminleri , folik asit vede bakır eksikliği olmamasına özen gösterilmelidir . Bu gıdalar in eksikliği saç sağlığınızı menfii yönde etkiler .

Ayrıca alkol vede sigara(tütün mamülleri) kullanımını alışkanlık haline getirmek saçların ölmesine sebep oluyor . Sigara(tütün mamülleri) saçlarda yağlanmaya vede kırılmaya da sebep olmaktadır .

Saçların ne kadar dökülmesi olaðan karşılanır ?

Saçlar 1 ay da yaklaşık 1 santim büyürler . Yaş ilerledikçe bazı kıl kökleri tahrip olduğundan saç miktarında azalma meydana gelebilir .

Bir günde dökülen saç miktarı en çok 100 adet olmalıdır . Normal oranda oluþan bu saç dökülmesi saçı seyreltmez . Zira dökülenlerin yerine yenileri çıkar .

Hangi durumlarda saçların olaðandan daha aþırı dökülmesi söz konudur ?

Stres , ameliyat , doğum gibi durumlardan sonra saç dökülmesi görülebilir . 39 C°nin üzerindeki vede tekrarlayan ateşli hastalıklardan sonra , şeker hastalığı , karaciğer kafigelmez liği gibi hastalıklarda da saç dökülmesi görülebilir .

Demir eksikliği , çinko eksikliği , aşırı zayıflama , şok rejimlere bağlı protein eksikliği , bazı ilaç vede kimyasal maddelerde saç dökülmesine sebep olur . Alkol vede sigara(tütün mamülleri) tüketimi de saç sağlığını doğrudan etkiler .

Saç dökülmesi şikayeti olanlar öncelikle ne yapmalıdırlar ?

Saç dökülmesinden şikayeti olanlar öncelikle hangi sebeple saçlarının döküldüğünü öğrenmek için 1 cilt hekimine doktora başvurmalıdırlar . Yapılacak muayene vede laboratuar tetkikleri , hatta bayanlarda yumurtalık vede böbrek üstü bezi ultrasonografi vede sintigrafi tetkikleri ile en doğru sonuca ulaşılacaktır .

Saç dökülmesini önlemek için…

• Saç vede saç derisine zarar veren ürünlerden kaçınılmalıdır .

• Protein ağırlıklı gıdalar in tüketimine özen gösterilmelidir .

• B grubu vitaminler (biotin vede d-pantenol) alınabilir .

• Demir vede çinko eksikliği varsa ek vitaminlerle eksiklik giderilmelidir .

• Karbonhidrat ağırlıklı gıdaalımı den kaçınılmalıdır .

• Stresten uzak durulmalıdır .

• Sigara(tütün mamülleri) vede alkol kullanımı alışkanlık haline getirilmemelidir .

• Saçı her gün yıkamak doğru değildir . 2-3 günde 1 ph 5 .5 değerinde 1 şampuanla yıkamak kafidir . Saçları sık yıkamak , saç derisinin yağ dengesini bozar vede saçlar daha aþırı yağlanır .

• Jöle kullanılmamalıdır . Jöle saçın nefes almasını önler vede dolayısıyla saç kaybına sebep olur . Jöle kullanılsa bile aynı gün saçı yıkamak gereklidir .

• Yüksek miktarda A vitamini alınması saç dökümünü tetikler . A vitamini alımı kesilerek bu mesele çözülebilir .

• Saç derisinin kanlanmasını sağlayan damarların akışı yönünde saçlı deriye masaj yapmak saç dökülmesini önlemektedir .

Saç Dökülmesi Mesele inin Giderilmesine Yardımcı Bitkisel(doðal) Ürünlerimizin Olduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız . .Etiketler: Saç dökülmesini önleme , Bakım kremi ,saç , saç dökülmesi , saç dökülmesini mani lemek , saç bakımı , saç kıran , saç dökülmesini , kesme , kepek , bit


Saç Dökülmesi

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp