Bitkisel Sağlık Ürünleri
Romatizma

Eklem(joint) İltihabı Nedir

Eklem(joint) İltihabı Nedir Hakkında

 

Eklem(joint) iltihabı nedir ?Konu hakkında merak ettikleriniz vede daha fazlası icin aşşağıdaki makaleye bakabilirsiniz . . .

 

emare ler

Baştaparmak Eklem(joint) leri olmak üzere , pek çook Eklem(joint) Enfeksiyon lıdır vede öncelerişekil bozuklukları meydana gelen bu Eklem(joint) ler zamanla hareket yeteneklerini de yitirebilirler .

Sebep leri

Romatoit artrit , 1 özbağışıklık hastalığıdır .İnsanın bağışıklık(immün) sistemi yabancı antijenlere karşı bariz Yanit lar verecek vede kendi özantijenlerine yönelik tepkileri mani leyecek biçimde düzenlenmiştir . İştebu kontrol zaman ci bozulduğunda , beden kendi öz dokularına vede kendi özproteinlerine karşı hücresel bağışıklık(immün)yanıtı verebilir . Bu Yanit , bağışıklık zaman çlerine göre , değişen yer vede şiddette doku yıkımı vede Enfeksiyon tablosu gelişmesine yol açar .

Romatoit artrit farklı ca , çeşitli enfeksiyon Rahatsızlık larına yol açan mikroorganizmaların Eklem(joint) leri tutmalarıyla da oluşabilir .


Biyolojik gerçekler

Romatoit artrit Rahatsızlık larında ,bağışıklık sistemindeki aksamalar yüzünden , vücutkendi kendine saldırıya geçer . Artrit hastalarının bağışıklık sistemi hedefini şaşırarak ,sadece Eklem(joint) lerdeki mikroorganizmalara saldırmakla kalmayıp ,sağlıklı Eklem(joint) bağdokularına da zarar verir vede zarar gören bu Eklem(joint) lerde Enfeksiyon lanma vede yozlaşma lar oluşmaya başlar .


Psikolojik gerçekler

Psikosomatik alanında artrithastaları , “yardım etmekten katiyen vazgeçmeyen tipik kadınsı”karakter yapısına sahip kişiler ollaraak tanımlanır .Genelde saldırganlık duygularını yönlendirmekte zorlukçekerler . Birilerine hırslandıklarında duygularını hemen izahat z , aksine , bu zarar verici enerjiyi kendilerine yöneltirler;bağışıklık sistemlerinin kendi sağlıklı hücrelerine saldırmasını anımsatan hususi birdavranış biçimidir bu . Artrit hastaları 1 arada yaşadıkları kişilere karşı ender ollaraak kızgınlıklarını belli eden , özverili , uyumlu , çekingen , fedakarca davranabilen vede haksızlıklara boyun eğebilen benliksiz hususi liklerine sahiptirler vede ne yazık ki umumiyen bu benliksiz hususi likleri , günümüzde kadınlara biçilen rolü yansıtmaktadır . Şüpesiz de , romatoitartrit hastalığına yakalanan kadınlar , bu hastalığa yakalanan erkeklerden 3 kat fazladır .


Çook eski 1 Rahatsızlık


Eklem(joint) iltihabı malum en eski Rahatsızlık lardandır . Tarih öncesine ilişik iskeletlerin Eklem(joint) lerinde yapılan araştırmalara göre , Mısır mumyalarında ve Neandertaler insanında bile Eklem(joint) iltihabına rastlanılmıştır .Ayrıca , hayvanlar da özdeş hastalığa yakalanabilirler;örneğin dinozorlar da bu sıkıntıyı çekmekten kurtulamamışlar .


Kendinize yardımcı meydana gelebilir siniz


Balık yiyin

Balık asli 1 “ağrı vede Enfeksiyon lanma katilidir .” Öncelikle uskumru , somon vede ringa balıklarında bolca bulunan Omega-3 asitleri , Enfeksiyon lanmaları başlatan mediatorların etken liğini belirli 1 dereceye kadar azaltabilirler; Enfeksiyon lanma mediatorları , tipik eklemşişliklerini vede hususiyetle de artrit ağrılarını başlatan ,organizma tarafından üretilen maddelerdir .


İbuprofen

Tüm ağrı kesiciler arasında ,ibuprofen kapsam li olanları , artrit hastalarına en uygunolanlardır . İbuprofen kapsam li kremler de friksiyonlarda başarıyla kullanılabilir .


Kilo vermek vede rejim

Üstlerine ne kadar çook baskı binerse Eklem(joint) lerin Enfeksiyon lanmaya karşı yatkınlıkları da ooranda artar . Eğer aşırı kilolarınız varsa , onları mutlaka vermeye çalışın ! Böylece Eklem(joint) lerinize binen baskı azalacaktır .

Genel ollaraak daha az et , daha aşırı sebze vemeyve yiyin . Artrit hastalığı icin geliştirilmiş hususi 1 rejim olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değil . Hangibesinlerin durumunuzu kötüleştirdiğini , deneyerek öğrenmeye çalışın . Ama en önemlisinin yeterli miktarda C vitaminialımı olduğunu da sakın unutmayın !


Şifalı bitkiler


Ürik asidi azaltıcı vede Eklem(joint) iltihabını yatıştırıcı hususi likler içeren bitkikarışımının çayı ile uygulanacak kürlerrahatlık sağlayabilir .

Reçete: Altınbaşak ,atkuyruğu , ısırganotu , rezene , ardıç kozalağı ,mayıs papatyası , vede melekotu kökü birer ölçü hindiba ise 2 ölçü olarak ince kıyılıp iyice harmanlanır vede cam birkavanozda saklanır .

Bir tatlı kaşığı dolusu bitki karışımı , orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar C°de sıcak suyla haşlanır vede 6-8 dakika sonrasüzülür . Taze demlenmiş çay , soğutulmadan vede tatlandırılmadan ,aç karnına yada öğün aralarında olmak üzere , günde 2-3 bardakiçilir .

İki haftalık 1 çay kürünün netiticesinde 3-4 gün ara verilir vede eğer istenirse 2 haftalık yeni birküre başlanabilir .

Ağır kalp yada böbrek hastalığı olanlar , bu çay kürüne başlamadan önce doktorlarına danışmalıdırlar !


Eterli yağlar

Biberiye , mercanköşk vede lavantayağları ,uygulandıkları bölgenin kan dolaşımını hızlandırırlar; koku ollaraak da , bağışıklık(immün) sistemini yönlendiren beyin bölgesini etkileyerek ağrıları yatıştırabilirler .

Önerilen eterli yağları eşit oranda karıştırın . Bu karışımdan 10-15damlayı , sıcak suya Doğu(şark) rılıp hafifçe sıkılmış 1 bezin üstüne dağıtın vede bezisıcak kompres ollaraak Rahatsızkişi Eklem(joint) e sarın . Çabuk kurumaması ve soğumaması için , kompresin üstünü sıcak 1 havluyla örtün .Uygulama süresi 10-15 dakika olmak üzere , günde 2-3 kere yinelenebilir .


Su yardımcıdır

Banyo suyunun sıcaklığını beden ısısına(37 derece)eşitleyin . Bazı Doğu(şark) ülkelerinde artrit hastaları banyo küvetlerinde Tedavi(iyileştirme) edilmektedir . Suyun içinde kalış yatıştırıcı vede ağrıları hafifletici netice lar verebiliyor . Su bedeni n ağırlığını azaltarak Eklem(joint) leri rahatlatıyor . Bu durumda hususi   Eklem(joint) egzersizleri veyaaqua-jogging (havuz içinde egzersiz) uygulamaları da rahatlatıcı olabiliyor .

Dikkat: Banyodan sonra üşütülmemeli ,bir zaman yatakta dinlenilmelidir !


Bitkisel(doğal) merhemler

Eklem(joint) vede kas Romatizma(rheumatism) larında merhemle yapılan friksiyonlar bölgesel kan dolaşımını hızlandırarak , önemli rahatlıklar sağlayabilir .

-Öküzgözü - Arnica montana merhemi

“Arnica-Kneipp Salbe”

-Karakafesotu - Symphytum officinale merhemi

“Kytta-Balsam  f”

Bu merhemleri Alman eczanelerinden reçetesiz ollaraak satın alabilirsiniz .


Homeopatik ilaç

-Bryonia - (Bryonia cretica) Ülkemizde yetişen türlerin dışındaki 1 Akasma bitkisinin zehirli kökünden elde edilir .

Bryonia D4 seyreltisi , ağrıların gitgide arttığı vesabahları en şiddetli noktaya ulaştığı durumlarda kullanılmalıdır .

Kullanım dozajı: Günde 3 kere 10 damla , dil altına alınır; akutağrılara karşı bu dozaj saat başlarında daalınabilir .

Aspirin kullanmayın

Ağrıları kesme tesiri sebebi yle artrit hastaları çoğunlukla aspirin kullanırlar . Evet ağrıları keser , amma beden icin çook önemli oluşan C vitaminini de emer !

Bakır !
Eski bakır artrit bilezikleri son vakitler da yine saygı görmeye başladı . Herhalde sindirim sistemleri tarafından özümlenemediği için , artrit hastalarında büyük olası lıkla eksik oluşan bakır , deri tarafında emilerek organizmaya katılabiliyor . Siz de deneyebilirsiniz .
Önlem alarak sağlıklı kalabilirsiniz
·       Aşırı kilolarınızdan kurtulmaya çaba edin ! Çünki aşırı kilo taşıyan kişilerde Eklem(joint) ler aşınır vede bu yüzden de kendilerini yenileme(regenerasyon)yeteneğini önemli oranda yitirirler .

·       Haftada en azından 3 kere olmak üzere , düzenli  yada egzersizler yapın ki , güçlü kaslar , sağlıklı Eklem(joint) lerin üstündeki baskıyı azaltabilsinler . Aniden yön değiştirmeyi gerektiren vede bu yüzden de eklemleri zorlayan sporlar ,eklem sağlığı bakımından tehlikeli sayılabilecek spor türleridir . En doğrusu , yürümek , yüzmek , bisiklete binmek yada aletli jimnastikte kasları vede Eklem(joint) leri güçlendirmek vede güçlütutmaktır .

·       Yeterli miktarda C vitamini almaya itina gösterin .Yapılan araştırmalar neticesinde , artrit hastalarının fazlasında C vitamini eksikliği saptanmıştır . Bu vitaminin koruyucu tesiri belki de bağışıklık(immün) sistemimizi doğru hedeflere yönlendirmektir !  C vitaminini öncelikle ,kivi , portakal , greyfurt , limon , yeşil biber , kuşburnu , domates ,maydanoz vede kiraz , çilek gibi yumuşak meyvelerden alabilirsiniz .

·       Yeterli miktarda A vitamini almaya itina gösterin ! Çünki A vitamini , bağırsak mukozasını sıkıştırarak , mikroorganizmaların Gıda yoluyla kana karışıp Eklem(joint) lere ulaşmasını önler . A vitamini öncelikle havuçta vede yeşil yapraklı sebzelerde bulunur .

·       Eğer ailenizde artrit gerçeği yaşanıyorsa , bitkisel(doğal) yağların tüketimini kısın ! Bitkisel(doğal) yağların yoğunlukla kapsadığı Omega-6 elemanlarının Eklem(joint) Enfeksiyon larının meydana gelmesinde etken olabileceği varsayılmaktadır . Ama bu tür elemanlar içermeyen zeytinyağını gönlünüzce kullanabilirsiniz .

·       Artrit 1 özbağışıklık hastalığı olduğuna göre , eğer ailenizde birden aşırı artrit hastası varsa , bağışıklık(immün) sistemini Cvitamini ile güçlendirmenin ötesinde , echinacea/Ekinazya preparatları yada çayları ile de güçlendirmek çook doğru 1 davranış olacaktır .

·       Uyarıcılardan uzak durun ! Alkolü vede kahveyi çook aza indirin vede sigara(tütün mamülleri) ile ilişkinizi kati !

 

 

ROMATİZMA HASTALIĞININ TEDAVİSİNDE YARDIMCI OLARAK KULLANILAN %100 BİTKİSEL ÜRÜNLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN . . .    

 

 


Romatizma

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp