Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Eklem(joint) İltihabı Nedir

Eklem(joint) İltihabı Nedir Hakkında

 

Eklem(joint) iltihabı nedir ?Konu hakkında merak ettikleriniz vede daha fazlası için aşşağıdaki makaleye bakabilirsiniz . . .

 

emare ler

Baştaparmak Eklem(joint) leri olmak üzere , pek çok Eklem(joint) Enfeksiyon lıdır vede öncelerişekil bozuklukları oluşan bu Eklem(joint) ler zamanla hareket yeteneklerini de yitirebilirler .

Sebep leri

Romatoit artrit , 1 özbağışıklık hastalığıdır .İnsanın bağışıklık sistemi yabancı antijenlere karşı bariz yanıtlar verecek vede kendi özantijenlerine yönelik tepkileri mani leyecek biçimde düzenlenmiştir . İştebu kontrol süreci bozulduğunda , vücut kendi öz dokularına vede kendi özproteinlerine karşı hücresel bağışıklıkyanıtı verebilir . Bu yanıt , bağışıklık süreçlerine göre , değişen yer vede şiddette doku yıkımı vede Enfeksiyon tablosu gelişmesine yol açar .

Romatoit artrit ayrıca , çeşitli enfeksiyon hastalıklarına yol açan mikroorganizmaların Eklem(joint) leri tutmalarıyla da oluşabilir .


Biyolojik gerçekler

Romatoit artrit hastalıklarında ,bağışıklık sistemindeki aksamalar yüzünden , vücutkendi kendine saldırıya geçer . Artrit hastalarının bağışıklık sistemi hedefini şaşırarak ,sadece Eklem(joint) lerdeki mikroorganizmalara saldırmakla kalmayıp ,sağlıklı Eklem(joint) bağdokularına da zarar verir vede zarar gören bu Eklem(joint) lerde Enfeksiyon lanma vede yozlaþma lar oluşmaya başlar .


Psikolojik gerçekler

Psikosomatik alanında artrithastaları , “yardım etmekten katiyen vazgeçmeyen tipik kadınsı”karakter yapısına sahip kişiler ollaraak tanımlanır .Genelde saldırganlık duygularını yönlendirmekte zorlukçekerler . Birilerine hırslandıklarında duygularını hemen açıklamaz , aksine , bu zarar verici enerjiyi kendilerine yöneltirler;bağışıklık sistemlerinin kendi sağlıklı hücrelerine saldırmasını anımsatan özel birdavranış biçimidir bu . Artrit hastaları 1 arada yaşadıkları kişilere karşı ender ollaraak kızgınlıklarını belli eden , özverili , uyumlu , çekingen , fedakarca davranabilen vede haksızlıklara boyun eğebilen kişilik özelliklerine sahiptirler vede ne yazık ki umumiyen bu kişilik özellikleri , günümüzde kadınlara biçilen rolü yansıtmaktadır . Gerçekten de , romatoitartrit hastalığına yakalanan kadınlar , bu hastalığa yakalanan erkeklerden üç kat fazladır .


Çok eski 1 hastalık


Eklem(joint) iltihabı malum en eski hastalıklardandır . Tarih öncesine iliþik iskeletlerin Eklem(joint) lerinde yapılan araştırmalara göre , Mısır mumyalarında ve Neandertaler insanında bile Eklem(joint) iltihabına rastlanılmıştır .Ayrıca , hayvanlar da aynı hastalığa yakalanabilirler;örneğin dinozorlar da bu sıkıntıyı çekmekten kurtulamamışlar .


Kendinize yardımcı meydana gelebilir siniz


Balık yiyin

Balık gerçek 1 “ağrı vede Enfeksiyon lanma katilidir .” Öncelikle uskumru , somon vede ringa balıklarında bolca bulunan Omega-3 asitleri , Enfeksiyon lanmaları başlatan mediatorların etken liğini belirli 1 dereceye kadar azaltabilirler; Enfeksiyon lanma mediatorları , tipik eklemşişliklerini vede özellikle de artrit ağrılarını başlatan ,organizma tarafından üretilen maddelerdir .


İbuprofen

Tüm ağrı kesiciler arasında ,ibuprofen içerikli olanları , artrit hastalarına en uygunolanlardır . İbuprofen içerikli kremler de friksiyonlarda başarıyla kullanılabilir .


Kilo vermek vede rejim

Üstlerine ne kadar çok baskı binerse Eklem(joint) lerin Enfeksiyon lanmaya karşı yatkınlıkları da ooranda artar . Eğer aþırı kilolarınız varsa , onları mutlaka vermeye çalışın ! Böylece Eklem(joint) lerinize binen baskı azalacaktır .

Genel ollaraak daha az et , daha aþırı sebze vemeyve yiyin . Artrit hastalığı için geliştirilmiş özelbir rejim olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değil . Hangibesinlerin durumunuzu kötüleştirdiğini , deneyerek öğrenmeye çalışın . Ama en önemlisinin yeterli miktarda C vitaminialımı olduğunu da sakın unutmayın !


Şifalı bitkiler


Ürik asidi azaltıcı vede Eklem(joint) iltihabını yatıştırıcı özellikler içeren bitkikarışımının çayı ile uygulanacak kürlerrahatlık sağlayabilir .

Reçete: Altınbaşak ,atkuyruğu , ısırganotu , rezene , ardıç kozalağı ,mayıs papatyası , vede melekotu kökü birer ölçü hindiba ise 2 ölçü olarak ince kıyılıp iyice harmanlanır vede cam birkavanozda saklanır .

Bir tatlı kaşığı dolusu bitki karışımı , orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar C°de sıcak suyla haşlanır vede 6-8 dakika sonrasüzülür . Taze demlenmiş çay , soğutulmadan vede tatlandırılmadan ,aç karnına yada öğün aralarında olmak üzere , günde 2-3 bardakiçilir .

İki haftalık 1 çay kürünün netiticesinde 3-4 gün ara verilir vede eğer istenirse 2 haftalık yeni birküre başlanabilir .

Ağır kalp yada böbrek hastalığı olanlar , bu çay kürüne başlamadan önce doktorlarına danışmalıdırlar !


Eterli yağlar

Biberiye , mercanköşk vede lavantayağları ,uygulandıkları bölgenin kan dolaşımını hızlandırırlar; koku ollaraak da , bağışıklık sistemini yönlendiren beyin bölgesini etkileyerek ağrıları yatıştırabilirler .

Önerilen eterli yağları eşit oranda karıştırın . Bu karışımdan 10-15damlayı , sıcak suya batırılıp hafifçe sıkılmış 1 bezin üstüne dağıtın vede bezisıcak kompres ollaraak Rahatsızkiþi Eklem(joint) e sarın . Çabuk kurumaması ve soğumaması için , kompresin üstünü sıcak 1 havluyla örtün .Uygulama süresi 10-15 dakika olmak üzere , günde 2-3 kere yinelenebilir .


Su yardımcıdır

Banyo suyunun sıcaklığını beden ısısına(37 derece)eşitleyin . Bazı batı ülkelerinde artrit hastaları banyo küvetlerinde Tedavi(iyileştirme) edilmektedir . Suyun içinde kalış yatıştırıcı vede ağrıları hafifletici sonuçlar verebiliyor . Su vücudun ağırlığını azaltarak Eklem(joint) leri rahatlatıyor . Bu durumda özel  Eklem(joint) egzersizleri veyaaqua-jogging (havuz içinde egzersiz) uygulamaları da rahatlatıcı olabiliyor .

Dikkat: Banyodan sonra üşütülmemeli ,bir süre yatakta dinlenilmelidir !


Bitkisel(doðal) merhemler

Eklem(joint) vede kas Romatizma(rheumatism) larında merhemle yapılan friksiyonlar bölgesel kan dolaşımını hızlandırarak , önemli rahatlıklar sağlayabilir .

-Öküzgözü - Arnica montana merhemi

“Arnica-Kneipp Salbe”

-Karakafesotu - Symphytum officinale merhemi

“Kytta-Balsam  f”

Bu merhemleri Alman eczanelerinden reçetesiz ollaraak satın alabilirsiniz .


Homeopatik ilaç

-Bryonia - (Bryonia cretica) Ülkemizde yetişen türlerin dışındaki 1 Akasma bitkisinin zehirli kökünden elde edilir .

Bryonia D4 seyreltisi , ağrıların gitgide arttığı vesabahları en şiddetli noktaya ulaştığı durumlarda kullanılmalıdır .

Kullanım dozajı: Günde 3 kere 10 damla , dil altına alınır; akutağrılara karşı bu dozaj saat başlarında daalınabilir .

Aspirin kullanmayın

Ağrıları kesme tesiri sebebi yle artrit hastaları çoğunlukla aspirin kullanırlar . Evet ağrıları keser , amma vücut için çok önemli oluþan C vitaminini de emer !

Bakır !
Eski bakır artrit bilezikleri son vakitler da yine saygı görmeye başladı . Herhalde sindirim sistemleri tarafından özümlenemediği için , artrit hastalarında büyük olasılıkla eksik oluþan bakır , deri tarafında emilerek organizmaya katılabiliyor . Siz de deneyebilirsiniz .
Önlem alarak sağlıklı kalabilirsiniz
·       Aþırı kilolarınızdan kurtulmaya çaba edin ! Çünkü aþırı kilo taşıyan kişilerde Eklem(joint) ler aşınır vede bu yüzden de kendilerini yenileme(regenerasyon)yeteneğini önemli ölçüde yitirirler .

·       Haftada en azından 3 kere olmak üzere , düzenli  yada egzersizler yapın ki , güçlü kaslar , sağlıklı Eklem(joint) lerin üstündeki baskıyı azaltabilsinler . Aniden yön değiştirmeyi gerektiren vede bu yüzden de eklemleri zorlayan sporlar ,eklem sağlığı bakımından tehlikeli sayılabilecek spor türleridir . En doğrusu , yürümek , yüzmek , bisiklete binmek yada aletli jimnastikte kasları vede Eklem(joint) leri güçlendirmek vede güçlütutmaktır .

·       Yeterli miktarda C vitamini almaya özen gösterin .Yapılan araştırmalar neticesinde , artrit hastalarının çoğunda C vitamini eksikliği saptanmıştır . Bu vitaminin koruyucu tesiri belki de bağışıklık sistemimizi doğru hedeflere yönlendirmektir !  C vitaminini öncelikle ,kivi , portakal , greyfurt , limon , yeşil biber , kuşburnu , domates ,maydanoz vede kiraz , çilek gibi yumuşak meyvelerden alabilirsiniz .

·       Yeterli miktarda A vitamini almaya özen gösterin !Çünkü A vitamini , bağırsak mukozasını sıkıştırarak , mikroorganizmaların Gıda yoluyla kana karışıp Eklem(joint) lere ulaşmasını önler . A vitamini öncelikle havuçta vede yeşil yapraklı sebzelerde bulunur .

·       Eğer ailenizde artrit gerçeği yaşanıyorsa , bitkisel(doðal) yağların tüketimini kısın ! Bitkisel(doðal) yağların yoğunlukla içerdiği Omega-6 elemanlarının Eklem(joint) Enfeksiyon larının oluşumunda etken olabileceği varsayılmaktadır . Ama bu tür elemanlar içermeyen zeytinyağını gönlünüzce kullanabilirsiniz .

·       Artrit 1 özbağışıklık hastalığı olduğuna göre , eğer ailenizde birden aþırı artrit hastası varsa , bağışıklık sistemini Cvitamini ile güçlendirmenin ötesinde , echinacea/Ekinazya preparatları yada çayları ile de güçlendirmek çok doğru 1 davranış olacaktır .

·       Uyarıcılardan uzak durun ! Alkolü vede kahveyi çok aza indirin vede sigara(tütün mamülleri) ile ilişkinizi kati !

 

 

ROMATİZMA HASTALIĞININ TEDAVİSİNDE YARDIMCI OLARAK KULLANILAN %100 BİTKİSEL ÜRÜNLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN . . .    

 

 


Romatizma

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp