Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

 Sakroiliak Eklem(joint)

 Sakroiliak Eklem(joint) Hakkında Genel Veri ler

 

 Sakroiliak Eklem(joint) hakkında merak ettikleriniz vede daha fazlası için aşşağıdaki makaleye bakabilirsiniz . . . .

 

Sakroiliak Ağrı , Sakroiliak Eklem(joint)

Bel bölgesindeki diğer 1 ağrı kuyruksokumu kemiğini leğen kemiğine bağlayan Eklem(joint) de meydana gelen ağrılardır . Belin alt bölgesinde yine bel fıtığı ile karıştınlabilecek 1 ağrı biçimidir . Aşırı ağır kaldırma; aniden öne eğilme , aksi hareket , düşme gibi sebep lere oluşabilir .

Belin alt bölgesinde ağrı , öne yana harekette kısıtlılık vede ağrı , uzun süre oturunca ağrı , kalça bölgesinde ağrı ortaya çıkar . Düz radyografi , BT vede MR ile tam konabilir .

Tedavi(iyileştirme) sinde ilk 2 üç gün bölgeye günde 3-4 kez buz tatbiki vede ağrı kesiciler uygulanır . Yeterli olmadığı taktirde fizik Tedavi(iyileştirme) yada görüntüleme eşliğinde Eklem(joint) içerisine kortizon enjeksiyonu uygulanabilir .

Omurilik yaralanmasına bağlı ağrılar

Trafik kazalarının çok aþırı görüldüğü ülkemizde omurilik yaralanmaları da aynı biçimde çok aþırı görülebilmektedir . Bir çok Rahatsızkiþide bu kazalar neticesinde omurilik yaralanmalarına bağlı ollaraak çok şiddetli ağrılar ortaya çıkar . Omurilik yaralanmaları:
Ateşli silah yaralanmalarına ,
Trafik kazalarına ,
Balıklama suya atlayıp kuma çarpmaya bağlı ollaraak , gelişebilir .

Sakroiliak emare leri nelerdir ?


emare ler yaralanan bölgeye göre değişir . Bacaklarda his kaybı vede felç , idrar vede dışkıyı tutamama , nefes alma vermede zorluk gibi bulguların yanı sıra felçli bölgelerde çok şiddetli ağrılar ortaya çıkar .
Tanıda görüntüleme yöntemlerinden avantaj lanılır . Düz filmde kemikte kırık görülebilir . MR görüntülerinde ise omurilikteki harabiyet görüntülenebilir .

Sakroiliak Ağrı Tedavi(iyileştirme) si

Yaralanmanın Tedavi(iyileştirme) si ile ağrının Tedavi(iyileştirme) si birbirinden farklıdır . Yaralanan bölgenin önce cerrahi girişimlerle güvence altına alınması gereklidir . Bu amaçla kemikler yerine konur , omurilik etrafındaki dokular temizlenir . Eğer Rahatsızkiþide felç gelişmişse o vakit fizik Tedavi(iyileştirme) vede rehabilitasyon hastanın yeniden topluma döndürülmesinin temelini oluşturur .

Rahatsızkiþi hem mesane hem bağırsaklarını yeniden kullanabilecek biçimde rehabilitasyona alınır . Bacaklarında kasılmalar meydana gelmemesi için belirli egzersizler öğretilir .

Bazı hastalarda omurilik yaralanmasından sonra kronik son C° Derece şiddetli vede uzun süreli ağrılar baş gösterir . Bu halde öncelikle ilaç Tedavi(iyileştirme) si ile ağrı kontrol altına alınmaya çalışılır . Normal ağrı kesiciler yeterli olmaz . Genellikle antidepresan(depresyon giderici) vede sinir dokusuna yönelik ağrı kesiciler işe avantaj . Ağrı kesicilerin işe yaramadığı durumlarda omurilik pillerinden avantaj lanılır .
 

ROMATİZMA HASTALIĞININ TEDAVİSİNDE YARDIMCI OLARAK KULLANILAN %100 BİTKİSEL ÜRÜNLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN . . .    


Romatizma

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp