Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Rahmin

 

Rahmin hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler ,

 

Rahmin sebep olduğu hastalıklar nelerdir , rahmin içindeki kistlerin , miyomların emare leri vede bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) yöntemleri nelerdir konu hakkında tüm merak ettikleriniz vede teferruat lı veri ler bu yazımızda yer almaktadır .  

 

Sitemizde bulunan RAHİM KİSTİ Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluþan %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede veri almak için tıklayınız . . .   

 

Histerektomi , uterusun (rahmin) çıkarılması ameliyatıdır . Kadınlarda uygulanan cerrahi işlemlerden biridir . ABDde sezeryandan sonra en sık başvurulan cerrahi girişimdir . Uterus myomları , düzensiz kanamalar , adet ağrılarının şiddetli olması , kasık ağrıları , rahim(uterus) sarkması , kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi öncesi emare ler vede doğum komplikasyonları histerektomiyi gerektirebilir . Histerektomi kararı Rahatsızkiþi vede doktorun birleşerek vermesi gereken 1 karardır . Bir çok Rahatsızkiþi için histerektomiye gidiş kararı çok ani meydana gelebilir . Hastalar anestezinin vede cerrahinin potansiyel riskleri ile karşılaşırlar . Yapılan araştırmalar histerektominin 1 çok Rahatsızkiþide psikiyatrik bozukluk vede azalmış cinsel fonksiyonlara yol açmadığını göstermektedir .

Histerektomi nedir ?


Cerrahi 1 operasyon ile rahmin çıkarılmasıdır . Bu işlem batın yoluyla yada vajinal yolla yapılabilir . Bu seçim , operasyona sebep oluþan hastalığa , kişinin anatomik yapısına , cerrahın tercih vede tecrübesi ne bağlıdır . ABD`de sezeryandan sonra en sık başvurulan cerrahi girişimdir .

Histerektomi ameliyatının sıklığı nedir ?


Histerektomi hızı her yaştan kadında binde 6 ile 8 oranındadır . Bu grup içinde , 20 ile 49 yaş arası kadınlarda daha sık görülür .

Histerektomi ameliyatının sebep leri nelerdir ?


Uterus (rahim) myomları:

Histerektomi için en önde gelen sebep uterusun (rahimin) myomlarıdır . Endikasyonlar hastanın yaşı ile alakalı ollaraak değişir . Uterus (rahim) myomları kadınlarda en sık karşılaşılan tümörlerdir vede bu yüzden histerektomilerin çok geniş 1 bölümünden yetkilidir lar . Myomlar için histerektomi uygulanması kararı umumiyetle anormal kanama , pelvik ağrı yada bası gibi şikayetlerin Tedavi(iyileştirme) lüzumlu liğine dayanmaktadır .

Düzensiz kanamalar:


Histerektomilerin yüzde 20sinde endikasyon hormanal sebep lere bağlı düzensiz kanamalardır . Bu tür hastalarda ilaç Tedavi(iyileştirme) si tesirli olmazsa yada Rahatsızkiþi ilaç Tedavi(iyileştirme) sini kabullenemezse ameliyat düşünülür .

Adet ağrılarının şiddetli olması (inata dismenore):

Adet ağrıları hastanın günlük yaşamını sekteye uğratıyorsa ilaç Tedavi(iyileştirme) si başarılı olmazsa vede Rahatsızkiþi çocuk doğurmak istemiyorsa histerektomi düşünülebilir .

Kasık ağrıları , rahim(uterus) sarkması , kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi öncesi emare ler:


Uterusdan (rahimden) kaynaklandığı düşünülen kasık ağrıları , rahim(uterus) ağzında görülen kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi öncüsü lezyonlar , rahimin sarkması olgularında histerektomi yapılabilir .

Doğum kompliksyonları:

Acil histerektomiler daha ziyade doğumla alakalı komplikasyonlarda uygulanır . Doğum sonrası rahim(uterus) kanamasının durdurulamaması (atoni) , tamir edilemeyen rahim(uterus) yırtıkları , bebeğin eşinin-plasentanın ayrılmaması (plasenta acreata vede inkreata) olgularında lüzumlu meydana gelebilir .

Ayrıca;

Endometriozis (uterus içinde bulunması gereken zarın uterus dışında bulunması) , rahim(uterus) vede yumurtalık kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i , iyi huylu yumurtalık tümörlerinde histerektomi yapılabilir .

Histerektomi nasıl yapılır ?


Histerektomi 2 şekilde uygulanabilir: Karından (abdominal) vede vajinal yoldan .

Histerektomilerin yüzde 75i abdominal (karın) yolundan yapılır . Hastanın hangi yöntemle ameliyat edileceğine kişiye göre karar verilir . Abdominal histerektomide komplikasyon görülme oranı , vajinale göre daha fazladır .

Ameliyat sonrası Rahatsızkiþi bakımı nasıldır ?


İdrar kesesinin travmatize olmasından dolayı hastanın idrar yapması güç olabileceğinden idrar sondası ameliyat sonrası 18-24 saat süreyle takılı bırakılır . Ameliyat günü hastanın ağızdan gıdaalımı si yasaklanır . Barsak hareketleri başladıktan sonra sıvı gıdalarla gıdaalımı ye başlanır . Hastanın sindirebileceği şekilde katı yiyecekler rejimine eklenir . Hastanın erken ayağa kaldırılması damar tıkanıklığı vede zatürre riskini azaltır . Dikişlerin tam iyileşmesi için Rahatsızkiþi ameliyattan sonraki 6 hafta içinde 10 kilodan aþırı ağırlık kaldırmamalıdır . Ameliyat sonrası 6 hafta içinde cinsel ilişki tavsiye edilmez . Rahatsızkiþi tam iyileşene kadar araba kullanması tavsiye edilmez . Bunlar dışında Rahatsızkiþi kendini iyi pay ttiği sürece olaðan hayatını sürdürebilir .

Histerektomi ameliyatı geçiren hastalar nelere dikkat etmelidirler ?


İlk vede ikinci hafta çok yorucu aktivitelerden kaçınmalı vede aktivite seviyesini yavaş yavaş arttırmalıdırlar . Ağır kaldırmaktan vede cinsel ilişkiden doktor tarafından söylenecek zamana kadar kaçınmalıdırlar . Banyo; duş alma vede dökme suyla yıkanma şeklinde olmalıdır . Düzenli 1 rejim izlenmelidir . İdrar vede gaita yaparken ıkınmaktan kaçınılmalıdır . Eğer vajinal kanama(kan kaybı) yada ateş olursa doktora haber verilmelidir .

Histerektomi kararı nasıl verilir ? Bu süreçte hastanın aydınlatılması gereken noktalar nelerdir ?


Histerektomi kararı Rahatsızkiþi vede doktorun birleşerek vermesi gereken 1 karardır . Bir çok Rahatsızkiþi için histerektomiye gidiş kararı çok ani meydana gelebilir . Hastalar anestezinin vede cerrahinin potansiyel riskleri ile karşılaşırlar . Rahatsızkiþi eğer menopoz öncesi dönemde ise adet görme vede çocuk doğurma yeteneğinin kaybıyla da buna adapte olmak zorunda kalır . Birçok kadının ilgilendiği nokta ameliyatın hastanın dişiliğini kaybetmesine , cinsel doyumu azaltmasına vede kocası ile arasındaki kişisel mesele lerin artmasına sebep olup olmayacağıdır . Üreme organlarının kaybına ilişkin üzüntü diğer karın içi organlarının kaybına göre fazladır . Hastanın ameliyattan sonra kendini kötü pay tme olasılığını en aza indirmek için ameliyat öncesi veri lendirme vede hastayı hazırlamak önemlidir . Yapılan araştırmalar histerektominin 1 çok Rahatsızkiþide psikiyatrik bozukluk vede azalmış cinsel fonksiyonlara yol açmadığını göstermektedir .

Histerektomi sonrası


Histerektomi sonrası kadın adet göremez . Histerektomi sadece rahmin çıkarılmasıdır . Birlikte yumurtalıklar çıkarılmadığı takdirde adet görülmediği halde menopoza iliþik emare vede komplikasyonlar oluşmaz . Şayet 1 arada yumurtalıklar da çıkarılmış ise operasyon sonrası cerrahi menopoz tablosu gelişir vede hormon replasman Tedavi(iyileştirme) si hemen başlatılmalıdır .   


Rahim Kisti

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp