Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Rahimde Kist(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) Çeşitleri

 

Rahimde Kist(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) Çeşitleri hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler;

 

Rahimde kist(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) sebep oluşur , rahim(uterus) kistlerinin sebep leri , riskleri vede bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) yöntemleri nelerdir konu hakkında tüm merak ettikleriniz vede teferruat lı veri ler bu yazımızda yer almaktadır . .

 

Sitemizde bulunan RAHİM KİSTİ Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluþan %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede veri almak için tıklayınız . . .   

 

Her kadında hayatının 1 döneminde yumurtalıklarında kist(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) saptanabilir . Çoğu vakit herhangi 1 Tedavi(iyileştirme) dahi gerektirmeyen bu lezyonlar büyük olasılıkla hiçbir emare de vermezler . Yumurtalık kistlerine üreme (doğurganlık) çağındaki kadınlarda sık rastlanır vede bu kistlerin çoğu selim tabiatlı (iyi huylu) , herhangi 1 Tedavi(iyileştirme) gerektirmeden kendiliğinden kaybolan oluşumlardır .Yumurtalık kisti(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) (içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) oluştuğunda kadınlar hemen kist(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) nedir , vede kist(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) çeşitleri nelerdir gibi sualler ile zihinlerini kurcalamaya başlarlar

Yumurtalıkta Kist(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) nasıl  oluşur ? Kist(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) nedir ? Yumurtalık Kist(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) çeşitleri nelerdir ?


Yumurtalıklar ergenliðe geçiþ öncesi dönemde herhangi 1 hormonal salgı işlevi göstermezken , ergenliðe geçiþ döneminden itibaren  çeşitli hormonlar üreterek kadının düzenli ollaraak adet kanaması görmesini sağlarlar . Yumurtalıkların esas görevi her ay , yapılarında yer alan 1 yumurta hücresini olgunlaştırmak vede olgunlaşma gerçekleştikten sonra bu hücreyi yumurtlama adı verilen işlevle olası 1 döllenmenin gerçekleşeceği fallop tüpü içine vermektir .

Bu olgunlaşma sürecinde salgılanan östrojen hormonu rahim(uterus) iç katman sına geçerek buranın olası 1 gebeliğe hazır hale getirilmesini sağlar , yumurtlama sonrasında salgılanmaya başlanan progesteron hormonu ise bu bölgeyi gebeliğin oluşumu için en elverişli duruma getirir . Gebelik gerçekleşmediğinde yumurta hücresi yok olur vede belli 1 süre netiticesinde progesteron hormonu salgısının da durmasıyla rahim(uterus) iç katman sı adet kanamasıyla dökülür . Adet kanamasının ilk günü yukarıda anlatılan süreç tekrar başlar .

Her ay yumurtalıklardan birinde oluşan yumurta hücresi folikül adı verilen sıvı dolu 1 kesecik içindedir . Folükül adı verilen yapı yumurtlamaya kadar geçen süreçte yaklaşık 18-20 mm çapına ulaşır vede yükselen hormonların tesiri yle en zayıf noktasından umumiyetle adetin 14 .günü çatlayarak yumurta hücresini serbest bırakır . Kesecik daha sonra corpus luteum (sarı cisim) adı verilen yapıya dönüşerek progesteron hormonu salgılar .  Bazı durumlarda foliküller çatlamadan  gereğinden aþırı büyüyerek 1 kist(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) izlenimi verirler .Yumurtalık kisti(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) (içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) etrafı kist(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) duvarı adı verilen vede etrafındaki dokulardan farklı 1 doku ile çevrili sıvı içeren kitlelerdir . Genellikle  1 sonraki adet kanamasının bitiminden sonra bakıldığında kist(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) sanılan bu yapıların çoğunun kaybolduğu gözlenir . Yumurtalık kistlerinin 1 kısmı   fonksiyon bozukluğu yaratarak emare verirken çok büyük 1 bölümü  ne fonksiyonlarda 1 kayba sebep olur ne de uzunca 1 süre emare verir .

Yumurtalık kistlerinin emare leri nelerdir ?


Yumurtalık kistleri(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) sıklıkla  iyi huyludur .Yumurtalık kisti(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) (içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) büyük çoğunluğu kadında hiçbir emare vermez vede başka 1 sebep le yapılan jinekolojik muayene esnasında tesadüfen saptanır .

emare verdiklerinde ise  en sık görülenler şikayetler nelerdir ?

     Kasıklarda yada kasıklardan birinde ağrı

 
      İlişki esnasında ağrı , disparoni

      Çok büyük boyutlu kistlerde karında şişme yada ele kitle gelmesi ,karın ağrısı

       Göğüslerde dolgunluk , mastodini

      Mesaneye baskı ile sık idrara çıkma ,bağırsaklara baskı ile kabızlık ,dışkılama esnası ağrı

      Bazen iştahsızlık ,bulantı , kilo kaybı gibi sindirim yakınmaları

      Kist(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) torsiyonu (boğulması) emare leri

       Kist(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) yırtılması (patlaması) emare leridir .

Kist  torsiyonu  nedir ?


Torsiyon yada boğulma , 1 kitlenin yerçekimi vede maruz kaldığı hareket ortamının tesiri yle kendi etrafında dönerek kendi damar dolaşımını tıkamasına verilen isimdir .

Damar dolaşımı tıkandığında kitlenin gıdaalımı si bozulacağından kitlede yozlaþma diðerbir deyiþle bozulma başlar . Bu bozulma şiddetli ağrı sebebi olabileceğinden karın ağrısı yaratabilecek diğer sebep lerin (apandisit gibi) araştırılması amacıyla ameliyat gerektirebilen 1 durumdur . Boğulma neticesinde yumurtalık dokusunun da dolaşımı bozulduğundan yumurtalık dokusu işlevlerini kalıcı ollaraak kaybedebilir . 


Rahim Kisti

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp