Bitkisel Sağlık Ürünleri

Rahimde Kist(içerigi sývý kaplý yabancý kitle) Çeşitleri

 

Rahimde Kist(içerigi sývý kaplý yabancý kitle) Çeşitleri hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler;

 

Rahimde kist(içerigi sývý kaplý yabancý kitle) sebep oluşur , rahim(uterus) kistlerinin sebep leri , riskleri vede bitkisel(doðal) Tedavi(iyileþtirme) yöntemleri nelerdir konu hakkında tüm merak ettikleriniz vede teferruat lı veri ler bu yazýmýzda yer almaktadır . .

 

Sitemizde bulunan RAHİM KİSTİ Tedavi(iyileþtirme) sinde tesirli oluþan %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede veri almak için tıklayınız . . .   

 

Her kadında hayatının 1 döneminde yumurtalıklarında kist(içerigi sývý kaplý yabancý kitle) saptanabilir . Çoğu vakit herhangi 1 Tedavi(iyileþtirme) dahi gerektirmeyen bu lezyonlar büyük olasılıkla hiçbir emare de vermezler . Yumurtalık kistlerine üreme (doğurganlık) çağındaki kadınlarda sık rastlanır vede bu kistlerin çoğu selim tabiatlı (iyi huylu) , herhangi 1 Tedavi(iyileþtirme) gerektirmeden kendiliğinden kaybolan oluşumlardır .Yumurtalık kisti(içerigi sývý kaplý yabancý kitle) (içerigi sývý kaplý yabancý kitle) oluştuğunda kadınlar hemen kist(içerigi sývý kaplý yabancý kitle) nedir , vede kist(içerigi sývý kaplý yabancý kitle) çeşitleri nelerdir gibi sualler ile zihinlerini kurcalamaya başlarlar

Yumurtalıkta Kist(içerigi sývý kaplý yabancý kitle) nasıl  oluşur ? Kist(içerigi sývý kaplý yabancý kitle) nedir ? Yumurtalık Kist(içerigi sývý kaplý yabancý kitle) çeşitleri nelerdir ?


Yumurtalıklar ergenliðe geçiþ öncesi dönemde herhangi 1 hormonal salgı işlevi göstermezken , ergenliðe geçiþ döneminden itibaren  çeşitli hormonlar üreterek kadının düzenli ollaraak adet kanaması görmesini sağlarlar . Yumurtalıkların esas görevi her ay , yapılarında yer alan 1 yumurta hücresini olgunlaştırmak vede olgunlaşma gerçekleştikten sonra bu hücreyi yumurtlama adı verilen işlevle olasý 1 döllenmenin gerçekleşeceği fallop tüpü içine vermektir .

Bu olgunlaşma sürecinde salgılanan östrojen hormonu rahim(uterus) iç katman sına geçerek buranın olasý 1 gebeliğe hazır hale getirilmesini sağlar , yumurtlama sonrasında salgılanmaya başlanan progesteron hormonu ise bu bölgeyi gebeliğin oluşumu için en elverişli duruma getirir . Gebelik gerçekleşmediğinde yumurta hücresi yok olur vede belli 1 süre netiticesinde progesteron hormonu salgısının da durmasıyla rahim(uterus) iç katman sı adet kanamasıyla dökülür . Adet kanamasının ilk günü yukarıda anlatılan süreç tekrar başlar .

Her ay yumurtalıklardan birinde oluşan yumurta hücresi folikül adı verilen sıvı dolu 1 kesecik içindedir . Folükül adı verilen yapı yumurtlamaya kadar geçen süreçte yaklaşık 18-20 mm çapına ulaşır vede yükselen hormonların tesiri yle en zayıf noktasından umumiyetle adetin 14 .günü çatlayarak yumurta hücresini serbest bırakır . Kesecik daha sonra corpus luteum (sarı cisim) adı verilen yapıya dönüşerek progesteron hormonu salgılar .  Bazı durumlarda foliküller çatlamadan  gereğinden aþýrý büyüyerek 1 kist(içerigi sývý kaplý yabancý kitle) izlenimi verirler .Yumurtalık kisti(içerigi sývý kaplý yabancý kitle) (içerigi sývý kaplý yabancý kitle) etrafı kist(içerigi sývý kaplý yabancý kitle) duvarı adı verilen vede etrafındaki dokulardan farklı 1 doku ile çevrili sıvı içeren kitlelerdir . Genellikle  1 sonraki adet kanamasının bitiminden sonra bakıldığında kist(içerigi sývý kaplý yabancý kitle) sanılan bu yapıların çoğunun kaybolduğu gözlenir . Yumurtalık kistlerinin 1 kısmı   fonksiyon bozukluğu yaratarak emare verirken çok büyük 1 bölümü  ne fonksiyonlarda 1 kayba sebep olur ne de uzunca 1 süre emare verir .

Yumurtalık kistlerinin emare leri nelerdir ?


Yumurtalık kistleri(içerigi sývý kaplý yabancý kitle) sıklıkla  iyi huyludur .Yumurtalık kisti(içerigi sývý kaplý yabancý kitle) (içerigi sývý kaplý yabancý kitle) büyük çoğunluğu kadında hiçbir emare vermez vede başka 1 sebep le yapılan jinekolojik muayene esnasında tesadüfen saptanır .

emare verdiklerinde ise  en sık görülenler şikayetler nelerdir ?

     Kasıklarda yada kasıklardan birinde ağrı

 
      İlişki esnasında ağrı , disparoni

      Çok büyük boyutlu kistlerde karında şişme yada ele kitle gelmesi ,karın ağrısı

       Göğüslerde dolgunluk , mastodini

      Mesaneye baskı ile sık idrara çıkma ,bağırsaklara baskı ile kabızlık ,dışkılama esnası ağrı

      Bazen iştahsızlık ,bulantı , kilo kaybı gibi sindirim yakınmaları

      Kist(içerigi sývý kaplý yabancý kitle) torsiyonu (boğulması) emare leri

       Kist(içerigi sývý kaplý yabancý kitle) yırtılması (patlaması) emare leridir .

Kist  torsiyonu  nedir ?


Torsiyon yada boğulma , 1 kitlenin yerçekimi vede maruz kaldığı hareket ortamının tesiri yle kendi etrafında dönerek kendi damar dolaşımını tıkamasına verilen isimdir .

Damar dolaşımı tıkandığında kitlenin gýdaalýmý si bozulacağından kitlede yozlaþma diðerbir deyiþle bozulma başlar . Bu bozulma şiddetli ağrı sebebi olabileceğinden karın ağrısı yaratabilecek diğer sebep lerin (apandisit gibi) araştırılması amacıyla ameliyat gerektirebilen 1 durumdur . Boğulma neticesinde yumurtalık dokusunun da dolaşımı bozulduğundan yumurtalık dokusu işlevlerini kalıcı ollaraak kaybedebilir . 


Rahim Kisti

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp