Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Rahim(uterus) Alma Ameliyatı

 

Rahim(uterus) Alma Ameliyatı hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler;

 

Rahim(uterus) sebep alınır , rahim(uterus) alınmasının ne gibi riskleri tehlikeleri vardır , rahim(uterus) alınması hangi durumlarda lüzumlu dir konu hakkında tüm merak ettikleriniz vede teferruat lı veri ler bu yazımızda yer almaktadır . .   

 

Sitemizde bulunan RAHİM KİSTİ Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluþan %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede bilgi almak için tıklayınız . . .     

 

Histerektomi rahimin alınması ameliyatıdır . Jinekolojide en çok yapılan ameliyattır . Yaklaşık 1-2 saat süren 1 ameliyattır .

Çeşitli tipleri vardır:

Subtotal yada supraservikal histerektomi , rahim(uterus) ağzının bırakılarak rahimin geri kalan kısmının alınmasıdır .
Radikal histerektomi; bu ameliyatta vajinanın 1 kısmı , tüpler , yumurtalıklar , destekleyici vede bağlayıcı dokular , lenf bezleri , rahim(uterus) vede rahim(uterus) ağzı tam ollaraak alınmaktadır .


Porro ameliyatı; sezaryen ameliyatında aynı zamanda rahimin de alınması .
Vaginal histerektomi; rahim(uterus) vede rahim(uterus) ağzı , karından değil de vajinadan alınmasıdır .

Histerektomi hangi durumlarda yapılır: Histerektomi için en önde gelen sebep rahimin myomlarıdır . Ameliyat kararı hastanın yaşı ile alakalı ollaraak değişir . Rahim(uterus) myomları kadınlarda en sık karşılaşılan iyi huylu tümörlerdir vede bu yüzden histerektomilerin çok geniş 1 bölümünden yetkilidir lar . Myomlar için histerektomi uygulanması kararı umumiyetle anormal kanama , pelvik ağrı yada bası gibi şikayetlerin Tedavi(iyileştirme) lüzumlu liğine dayanmaktadır .

Histerektomilerin yüzde 20 sinde sebep hormanal sebep lere bağlı düzensiz kanamalardır . Bu tür hastalarda ilaç Tedavi(iyileştirme) si tesirli olmazsa yada Rahatsızkiþi ilaç Tedavi(iyileştirme) sini kabullenemezse ameliyat düşünülür .

Histerektominin lüzumlu liklerinden diğer 1 sebep , kronik kasık ağrıları , rahim(uterus) sarkması , kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi öncesi emare lerdir; rahimden kaynaklandığı düşünülen kronik kasık ağrıları , rahim(uterus) ağzında görülen kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi öncüsü lezyonlar , rahimin sarkması hastalarında histerektomi yapılabilir .

Doğum komplikasyonları: acil histerektomiler daha çok doğumla alakalı komplikasyonlarda uygulanır . Doğum sonrası rahim(uterus) kanamasının durdurulamaması (atoni) , tamir edilemeyen rahim(uterus) yırtıkları , bebeğin eşinin-plasentanın ayrılmaması gibi sorunlarda lüzumlu meydana gelebilir .

Ayrıca; endometriozis/adenomyozis (rahim içinde bulunması gereken zarın rahim(uterus) dışında/ rahmin kas katman sında bulunması) , rahim(uterus) vede yumurtalık kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i , iyi huylu yumurtalık tümörlerinde histerektomi yapılabilir .

Histerektomi ameliyatı geçiren hastalar nelere dikkat etmelidirler ? İlk vede ikinci hafta çok yorucu aktivitelerden kaçınmalı vede aktivite seviyesini yavaş yavaş arttırmalıdırlar . Ağır kaldırmaktan vede cinsel ilişkiden doktor tarafından söylenecek zamana kadar kaçınmalıdırlar . Banyo; duş alma vede dökme suyla yıkanma şeklinde olmalıdır . Düzenli 1 rejim izlenmelidir . İdrar vede gaita yaparken ıkınmaktan kaçınılmalıdır . Eğer vajinal kanama(kan kaybı) yada ateş olursa doktora haber verilmelidir .

Birçok kadının ilgilendiği nokta ameliyatın hastanın dişiliğini kaybetmesine , cinsel doyumu azaltmasına vede kocası ile arasındaki kişisel mesele lerin artmasına sebep olup olmayacağıdır . Üreme organlarının kaybına ilişkin üzüntü diğer karın içi organlarının kaybına göre fazladır . Yapılan araştırmalar histerektominin 1 çok Rahatsızkiþide psikiyatrik bozukluk vede azalmış cinsel fonksiyonlara yol açmadığını göstermektedir .

Histerektomi sonrası kadın adet göremez . Histerektomi sadece rahmin çıkarılmasıdır . Birlikte yumurtalıklar çıkarılmadığı takdirde adet görülmediği halde menopoza iliþik emare vede komplikasyonlar oluşmaz diðerbir deyiþle adet görmese de menopoza girmiş sayılmaz . Şayet 1 arada yumurtalıklar da çıkarılmış ise operasyon sonrası cerrahi menopoz tablosu gelişir vede hormon Tedavi(iyileştirme) si başlanabilir .
 

 


Rahim Kisti

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp