Bitkisel Sağlık Ürünleri
Rahim Kisti

Rahimde Polip(iyi huylu tümör) Nedir

 

Rahimde Polip(iyi huylu tümör) Nedir hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler;

 

Rahimde polip(iyi huylu tümör) nedir , rahimde polip(iyi huylu tümör) sebep meydana gelir , rahim(uterus) ağzında meydana gelen poliplerin emare leri netice ları vede Tedavi(iyileştirme) metod leri nelerdir konu hakkında bütün merak edilenler vede bitkisel(doğal) Tedavi(iyileştirme) yolları ile alakalı detaylı veri ler bu yazımızda yer almaktadır . 

 

Sitemizde bulunan RAHİM KİSTİ Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluşan %100 bitkisel(doğal) ürünlerimizi görmek vede veri almak icin tıklayınız . . .  

 

Endometrial polip , rahim(uterus) iç katman sından diğerbir deyişle endometrium katman sından  kaynaklanarak gelişen iyi huylu umumiyetle saplı , yumuşak  oluşumlardır .Endometrial polip(iyi huylu tümör) ler halk arasında rahim(uterus) dahilinde et parçası biçimi nde umumiyetle   adlandırılırlar .Değişik boyutlarda  vede diğşik  sayıda meydana gelebilir ler . Bazıları 1 cm den küçük olmasına rağmen 2-3 cm boyutuna kadar hiçbir emare vermeden ulaşabilecekleri gibi özdeş abda yan yana 1-2 adet de bulunabilirle .Endometriyal polip(iyi huylu tümör) benzeri oluşumlar rahim(uterus) ağzı  kanalında da oluşabilir vede bunlar servikal polip(iyi huylu tümör) ollaraak isimlendirilirler .

Polipler umumiyetle hiçbir  şikayete sebep olmazlar vede farkli sebep lerle yapılan ultrasonografi  yada başka tetkikler sırasında rastlantıyla doktor  tarafından görülebilinir . En sık şikayet ise  poliplere bağlı aşırı yada uzun zaman n adet (reğl dönemi) kanaması , ilişki sırasında lekelenme biçimi nde kanamalar gibi şikayetlerin görülmesidir . Polipler bazen gebe kalamamaya yada düşüğe de sebep  olabilmektedirler .

Endometriyal polipler yerleşim ollaraak rahim(uterus) dahilinde oluştuklarından dolayı göz ile dışarıdan yada vajinal muayene sırasında spekulum incelemesi  ile bakılarak görülemezler . Bazen çook büyük polipler rahim(uterus) ağzından dışarı kadar sarkmışsa spekulum ile vajinal muayene yapılırken görülebilmektedirler . Endometrial polipler umumiyetle ultrasonografi vede rahim(uterus) içini serum fizyolojik ile doldurarak  ultrasonografi ile gözlenmesi (salin infüzyon sonografi) yapılarak teşhisi konulabilmektedir .Fakat kati tanı polipin kürtaj yada histeroskopi ile çıkarıldıktan sonra patolojik ollaraak incelenmesi neticesi konulabilmektedir .

Polipler kürtaj işlemi ( full küretaj) yada operatif histeroskopi metod leri ile alınırlar vede bu işleme  polipektomi denir .Çıkan materyal muhakkak patolojik incelemeye  gönderilir . Sonuç eğer zor olmayan 1 endometriyal polip(iyi huylu tümör) ise ek 1 Tedavi(iyileştirme) ye lüzum yoktur . Eğer patoloji neticesi hususiyetle menopozda vede perimenopodaki kadınlarda 1 hücre değişimini de işaret ediyor ise gerektiği halde 1 histerektomi ameliyatı kararı hekimin tavsiyesi ile verilebilmektedir . Polip’ i alınan kadın muhakkak tekrar oluşum olasılık i meydana geldiğinde n dolayı itinalı ultrasonografi takipleri planlanmalıdır .

Servikal polip(iyi huylu tümör) diğerbir deyişle rahip ağzı polipleri de tespit edildiğinde muhakkak alınılmalı vede patolojik incelemeye gönderilmelidir .

 


Rahim Kisti

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp