Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Rahimde Polip(iyi huylu tümör) Nedir

 

Rahimde Polip(iyi huylu tümör) Nedir hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler;

 

Rahimde polip(iyi huylu tümör) nedir , rahimde polip(iyi huylu tümör) sebep oluşur , rahim(uterus) ağzında oluşan poliplerin emare leri sonuçları vede Tedavi(iyileştirme) yöntemleri nelerdir konu hakkında tüm merak edilenler vede bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) yolları ile alakalı detaylı veri ler bu yazımızda yer almaktadır . 

 

Sitemizde bulunan RAHİM KİSTİ Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluþan %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede veri almak için tıklayınız . . .  

 

Endometrial polip , rahim(uterus) iç katman sından diðerbir deyiþle endometrium katman sından  kaynaklanarak gelişen iyi huylu umumiyetle saplı , yumuşak  oluşumlardır .Endometrial polip(iyi huylu tümör) ler halk arasında rahim(uterus) içerisinde et parçası şeklinde umumiyetle   adlandırılırlar .Değişik boyutlarda  vede diğşik  sayıda meydana gelebilir ler . Bazıları 1 cm den küçük olmasına rağmen 2-3 cm boyutuna kadar hiçbir emare vermeden ulaşabilecekleri gibi aynı abda yan yana 1-2 adet de bulunabilirle .Endometriyal polip(iyi huylu tümör) benzeri oluşumlar rahim(uterus) ağzı  kanalında da oluşabilir vede bunlar servikal polip(iyi huylu tümör) ollaraak isimlendirilirler .

Polipler umumiyetle hiçbir  şikayete sebep olmazlar vede başka sebep lerle yapılan ultrasonografi  yada diğer tetkikler sırasında tesadüfen doktor  tarafından görülebilinir . En sık şikayet ise  poliplere bağlı aşırı yada uzun süren adet kanaması , ilişki sırasında lekelenme şeklinde kanamalar gibi şikayetlerin görülmesidir . Polipler bazen gebe kalamamaya yada düşüğe de sebep  olabilmektedirler .

Endometriyal polipler yerleşim ollaraak rahim(uterus) içerisinde oluştuklarından dolayı göz ile dışarıdan yada vajinal muayene sırasında spekulum incelemesi  ile bakılarak görülemezler . Bazen çok büyük polipler rahim(uterus) ağzından dışarı kadar sarkmışsa spekulum ile vajinal muayene yapılırken görülebilmektedirler . Endometrial polipler umumiyetle ultrasonografi vede rahim(uterus) içini serum fizyolojik ile doldurarak  ultrasonografi ile gözlenmesi (salin infüzyon sonografi) yapılarak tanısı konulabilmektedir .Fakat kati tanı polipin kürtaj yada histeroskopi ile çıkarıldıktan sonra patolojik ollaraak incelenmesi neticesi konulabilmektedir .

Polipler kürtaj işlemi ( full küretaj) yada operatif histeroskopi yöntemleri ile alınırlar vede bu işleme  polipektomi denir .Çıkan materyal muhakkak patolojik incelemeye  gönderilir . Sonuç eğer zor olmayan 1 endometriyal polip(iyi huylu tümör) ise ek 1 Tedavi(iyileştirme) ye lüzum yoktur . Eğer patoloji neticesi özellikle menopozda vede perimenopodaki kadınlarda 1 hücre değişimini de işaret ediyor ise gerektiği halde 1 histerektomi ameliyatı kararı hekimin önerisi ile verilebilmektedir . Polip’ i alınan kadın muhakkak tekrar oluşma olasılık i olduğundan dolayı düzenli ultrasonografi takipleri planlanmalıdır .

Servikal polip(iyi huylu tümör) diðerbir deyiþle rahip ağzı polipleri de tespit edildiğinde muhakkak alınılmalı vede patolojik incelemeye gönderilmelidir .

 


Rahim Kisti

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp