Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Rahim(uterus) Yapışıklığı

 

Rahim(uterus) Yapışıklığı hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler;

 

Rahim(uterus) yapışıklığı denen şey nedir , bu rahim(uterus) yapışıklığının sebep leri , emare leri vede bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) yöntemleri nelerdir ? Konu hakkında tüm merak edilenler vede teferruat lı veri ler  bu yazımızda yer almaktadır .

 

Sitemizde bulunan RAHİM KİSTİ Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluþan %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede veri almak için tıklayınız . . . 

 

Rahim(uterus) içerisinde küretaj , ameliyat yada enfeksiyon gibi sebep lerle oluşacak travma neticesi yapışıklıklar meydana gelmesine intrauterin sineşi yada asherman sendromu denir . Hafif C°de yapışıklıklar rahimin sadece ön vede arka duvarı arasında 1 yada 1 kaç yapışık band şeklinde meydana gelebilir , önümüzdeki C°de 1 yapışıklık halinde rahimin bütün duvarları tamamen birbirine yapışmış vede kapanmış halde meydana gelebilir vede bu halde Rahatsızkiþi hiç adet göremez . Hafif yapışıklıklarda Rahatsızkiþi adet görmeye Daimi edebilir yada adet kanamaları azalmış meydana gelebilir . Yapışıklıklar tekrarlayan düşüklere sebep meydana gelebilir , gebe kalmada zorluk yaratabilir .

Rahim(uterus) içi yapışıklığa sebep olabilen durumlar: Kürtaj (özellikel çok sayıda tekrarlayan kürtajlar) , rahim(uterus) içerisine yapılan herhangi 1 müdahale yada ameliyat (myomektomi) , tüberküloz (verem) vede bazı diğer şiddetli enfeksiyon hastalıkları yapışıklıklara sebep meydana gelebilir .

Tanı:

Tanı için ultrasonografi (özelikle rahim(uterus) içrisine su verilerek yapılan ultrasonografi , sis) , histerosalpingografi (rahim içerisine ilaç verilerek film çekilmesi) yada historoskopi (rahim içrisine kamera ile bakılması) yöntemlerinden avantaj lanılır .

Tedavi(iyileştirme) :

Tedavi(iyileştirme) için en sık histeroskopi ile rahim(uterus) içerisindeki yapışıklıkların kesilmesi yöntemi kullanılır . Ameliyattan sonra tekrar yapışmayı mani lemek için bazen ilaçlar yada rahim(uterus) içerisine spiral takılması uygulanır . Ameliyat umumiyetle kısa sürer vede Rahatsızkiþi kısa sürede taburcu olur amma özellikle önümüzdeki C°de yapışıklık halinde ameliyat sırasında yapışıklıklar açılmaya çalışılırken çok çok nadiren rahim(uterus) duvarının delinmesi riski vardır . 


Rahim Kisti

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp