Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Ayak Tabanında Nasır

Ayak Tabanında Nasır Oluşumu Hakkında Veri ler

 

Ayak tabanında nasır oluşumu hakkında bilmek istedikleriniz vede daha fazlası için aşşağıdaki makaleye bakabilirsiniz . . .

 

Ayak altında çıkan nasır hakkında bilmek istedikleriniz vede daha fazlası için aşşağıdaki makaleyi okuyabilirsiniz . . .

 

NASIR


Nasır derideki basınç alanlarında deri kalınlaşması anlamına gelir . Derideki bu kalınlaşma aslında derinin kendisini korumak için aldığı bir önlemdir .

 

Nasır el yada ayak derisinde sert , ağrılı yada ağrısız bölgesel deri kalınlaşmaları

şeklinde görülür . Nasırlar ayak parmak aralarında daha ufak , yumuşak vede ağrılı oluşumlar halinde meydana gelebilir . Bunlara yumuşak nasır denir .

 

Nasır en sık , ayakta 5 parmak( en küçük parmak) dış yüzünde , parmak üstlerinde , ayak tabanındakemik çıkıntıları (metatars) üzerinde vede topukta görülür . Yumuşak nasır ayakta en sık 4-5 parmak arasında görülür .

 

Nasır sebep leri:

 

    Ayağı sıkan ayakkabı giymek
    Ayak vede parmaklardaki ortopedik  yapı bozuklukları
    Ayaktaki kemiklerde kemik çıkıntıları
    Yüksek topuklu vede sivri ayakkabıların ayak derisine  basınç yapması

 

Nasırlar son C° Derece ağrılı meydana gelebilir .  Günlük  yaşam vede iş hayatında yürümede mani ler çıkarabilir . Ayrıca şeker hastalarında , dolaşım bozukluğu olanlar vede yaşlılarda mikrop kaparak derin yaralar oluşabilir . Bu yüzden dikkatli olunmalıdır .

 

Siğiller nasırla karışabilir . Elde vede ayakta çok sayıda nasırımsı oluşumlar siğil meydana gelebilir . Siğiller bulaşıcıdır . Bu yüzden 1 cilt doktoruna danışılmalıdır .

 

Nasır Tedavi(iyileştirme) si:

    Nasır Tedavi(iyileştirme) lerinde en önemlisi sebebi ortadan kaldırmaktır .
    Uygun vede rahat ayakkabılar giyilmelidir .
    Ayak tabanlıkları ve  yastıkçıkları , nasır koruyucu halka vede örtüler , parmak ayıracı kullanmak avantaj lı meydana gelebilir .
    Banyolarda nasır alanı nasır törpüsüyle yada ponza taşıyla törpülenmeli , banyo sonrası yumuşatıcı krem vede yağlar kullanılmalıdır .
    Nasır gidermek için salisilik asit vede laktik asit içerten losyon vede flasterler kullanılabilir .
    Çok ağrılı  nasılarda vede bu önlemler yeterli olmadığında doktora başvurulmalıır .
    Ortopedik 1 mesele varsa düzeltilmelidir .

NASIR BİTKİSEL TEDAVİ

Nasırlar , kendisi küçük amma acısı büyük sorunlar . . Genellikle hatalı ayakkabı seçimi , kan dolaşımı kafigelmeyecek liği sebebi ile oluşurlar . Ayak tabanları , topuklar , parmaklar vede parmak Eklem(joint) lerinde sıkça görülürler . Yüzeysel olanlar nispeten daha az acı verse de içe yada dışa 1 piramit şeklinde büyüyen bu doku bozuklukları hayatı zindan edebilir .

Nasırların Tedavi(iyileştirme) sinde gıdaalımı yönteminin pek tesiri olmamakla beraber dolaşımı bozacak vede tansiyonu arttıracak gıda alınmaması , vitamin vede minerallerin gözardı edilmeyerek bol sebze vede meyve yenilmesi önerilir .

Nasırların hayati tehlike oluşturması söz konusu değildir . Ancak verdiği acı dayanılmazdır . Tabi şeker hastalarında Hal biraz değişiktir . Kan dolaşımının bozulması ciltte yaralara sebep meydana gelebilir vede şeker hastalarında cildin kendini yenileme süreci çok yavaş işler .

Bir şeker hastalığı hastası , bazı mesele leri karşılayacaktı , eğer onların eli yada ayaklarında mısır yüzeyleriyse . Kanın dolaşımı , daha çok mesele e hangisinin sebep olduğu daha azdır . Orada , kaçınmış olabilen güçlüklerin şansları meydana gelebilir .

Nasırın bitkilerle Tedavi(iyileştirme) sinden önce nasırlardan korunmak için neler yapacağımıza bakalım;

Ayak nasırlarında ilk ollaraak nasır yaptığından şüphelenen ayakkabının giyilmesini kesmek gereklidir . Genellikle ayakkabının giyilmesi durdurulunca nasır kendiliğinden düzelir . Ayaklar hergün yıkanmalı vede talk pudrası sürülmelidir . Dar ayakkabılar vede yüksek ökçe/ topuklar ayak basınçlarına sebep olur , dolayısıyla nasır gelişir . Nasırlarda doğru çorap seçimi de önemlidir . Pamuklu vede çok sıkmayan çoraplar tercih edilmeli vede bu çoraplar hergün değiştirilmelidir . Ayaklar yıkanırken bir ponza taşı yada ayak törpüsü ile temizlenirse nasırların oluşma ihtimali oldukça düşer . Ponza vede törpü uygulamasından sonra antiseptik bir madde ile ayak yıkanmalıdır . Ayakların yıkandıktan sonra krem sürülerek nemlendirilmesi de önemlidir . Çıplak ayakla kuma yürümek ponza gibi etki yaratır vede ölü derileri döker . Nasır oluşmaması için sürekli aynı konumda kalınmamalı arada 1 duruş değiştirilmelidir . Nasırların en büyük sebebi yukarıda da söylediğimiz gibi basınçtır . Nasır oluşumunu önlemek için 2 çift ayakkabı edinilmeli vede bunlar hergün değiştirilmelidir . 2 gün üstüste aynı ayakkabıyı giymek pek çok ayak sorununa sebep olur . Ayak tabanında nasır oluşmaması için sert tabanlı ayakkabılar giyilmemeli vede böyle ayakkabılarımız varsa yumuşak astarlarla desteklemeliyiz .

Nasırları sökmek için kullanılacak tarifler ise şöyledir:

Bir tutam meyankökünü öğüterek içine 1 çay kaşığı limon suyu eklenir vede bir hamur yapılır . Nasır oluþan bölge bu hamurla gece yatmadan önce acı vermeyecek kadar sertçe ovulur . Bir kaç gün Daimi edilmelidir .

Taze 1 limon dilimi nasırın üzerine bağlanır vede gece boyunca orada tutulur .

Papaya meyvesinin suyu günde 3 kez nasırlı bölgeye sürülür .

Bir ada soğanı kavrularak yada fırında pişirilerek nasıra bağlanır . Gece kalır vede sabah çıkarılarak ayaklar yıkanır .

Günde 2-3 kez incirden elde edilen sütle masaj yapılır . Bir süre devametmek gerekecektir .

Tebeşir tozu 1 kaç damla su ile hamur yapılarak nasırın üzerine bağlanır .

Taze ananas dilimi bağlanarak gece boyunca tutulur .

Bir pamuk parçası elma sirkesi ile ıslatılarak 10 dakika kadar nasırın üzerinde bekletilir . Bir kaç damla zeytinyağı sürülür vede kurumasu beklenir . Ayak hemen yıkanmamalıdır . Pamuklu 1 çorap giyilerek bu şekilde 1 kaç saat beklendikten sonra yıkanır . Bi hafta sonra nasır soyulacak duruma gelir .

Ayak ılık tuzlu suda yıkandıktan sonra ponza ile ovulur vede saf hint yağı sürülür . Günde 3 kez tekrarlanır .

Aspirine alerjisi olmayanlar 5 tableti ezerek yarım çay kaşığı su vede 3-4 damla limon suyu ile hamur yaparak nasıra bağlar vede 1 kumaş ile iyice sarılır . 15 dakika sonra açılarak ponza ile hafifçe ovulur vede yıkanır .

Nasırlar katiyetle kesilmemelidir . Özellikle şeker hastası iseniz bu çok acı verici sonuçlara sebep meydana gelebilir . 

 

NASIR İLAÇLARI

 

TUBA
Nasır Yakısı

Kurtsan

Etken Madde(ler):
Salisilik asit 200 mg , Asetik asit 100 mg

Piyasa Şekilleri:

6 adet çeşitli boyda flaster içeren ambalajlarda .

Kullanım Şekli:
İlaçlı mor kısım tam nasırın üzerine Önümüzdeki günlerde şekilde nasıra yapıştırılır .

Endikasyonları:
Antiseptik tesirli dir . Ayak sertleşmiş derileri vede nasırlarının yumuşamasında tesirli dir . Yakı tipi müstahzarlarda uygulama sırasında nasırlı bölge terli vede ıslak olmamalıdır . Gece yatarken flasterin düşmemesine dikkat edilmelidir . Flaster nasır üzerinde kaldığı sürece banyo yapılmamalıdır .

Kontrendikasyonları:

Solüsyon müstahzarlar ağız , göz vede nasırlı bölge dışındaki bölgelere değdirilmemelidir .----------------------------------
DİLAN
Likit

T . Günal


Etken Madde(ler):
Salisilik asit 250 mg/ml , Asetik asit 75 mg/ml , Kloralhidrat 75 mg/ml

Piyasa Şekilleri:

20 ml’lik şişelerde .

Kullanım Şekli:
Nasır düşünceye kadar her akşam (gerekirse 3-4 akşam peşpeşe) uygulanır .

Endikasyonları:
Antiseptik tesirli dir . Ayak sertleşmiş derileri vede nasırlarının yumuşamasında tesirli dir . Yakı tipi müstahzarlarda uygulama sırasında nasırlı bölge terli vede ıslak olmamalıdır . Gece yatarken flasterin düşmemesine dikkat edilmelidir . Flaster nasır üzerinde kaldığı sürece banyo yapılmamalıdır .

Kontrendikasyonları:
Solüsyon müstahzarlar ağız , göz vede nasırlı bölge dışındaki bölgelere değdirilmemelidir .

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Terkibi itibariyle en sert vede eskimiş nasırları dahi kökünden çıkaran DİLAN NASIR İLACI , müessir olduğu C°de kalaylıkla kullanacağınız bir ilaçtır .

ENDİKASYONLARI


Nasırlı ayağı , sıcak su içinde 1 müddet (20-30 dakika) tutarak iyice yumuşatınız . Ayağı bez ile kurulayınız , ilacı nasırlı kısma baget yada fırça ile BOLCA SÜRÜNÜZ vede ilacın donmasını (5-6 dakika bekleyiniz; nasır üzerindeki ilaçlı satıh ince ise , 1-2 kez daha sürerek nasır üzerinde KALINCA BİR İLAÇLI TABAKA oluşturunuz . Nasır üzerindeki donan ilaçlı katman DÜŞÜRÜLMEDEN EN AZ 24 Saat kalmalıdır .
Gerekirse üzerine 1 bant tutunuz . Bu işlemi gereklidir se 2-3 akşam tatbik ediniz .

Nasırın düşürülmesi: Ayağınızı yine sıcak suda yumuşatarak , nasırı acıtmadan tırnak ucu ile çıkartıp düşürünüz . Nasırın düştüğü yere hemen pamuk ile tentürdiyot sürünüz . Beklenmeyen 1 etki görüldüğü takdirde doktorunuza müracaat ediniz .

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İlacı kullanmadan evvel , şişeyi iyice çalkalayınız .

ilacın ağıza vede göze sıçramamasına dikkat ediniz .

İlacı nasırlı kısım harici yerlere sürmeyiniz .

Çocukların ulaşamayacakları yerlerde vede ambalajında saklayınız .


SAKLAMA KOŞULLARI

KuIlandıktan sonra ağzını iyice kapatınız vede ışık almamasına dikkat ederek , nisbeten serin vede gölgede saklayınız .

Buzdolabına koymayınız .


Nasır Tedavi(iyileştirme) sine yardımcı ollaraak hazırlanan %100 bitkisel(doðal) ürünleri görmek için tıklayın . . .

 


Nasır

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp