Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   


Mıgren Tedavısı 

 

Mıgren Tedavısı , Bu Hastalıkla Gerekli Açıklama vede Veri leri , Tedavi(iyileştirme) sini Aşağıdaki Yazıda Bulabilirsiniz .


 

Mıgren Tedavısı 

 

  migren(megrim) (megrim) başağrısı ile karekterize olmakla 1 arada bulantı , kusma , baş dönmesi , ışık vede ses hassasiyeti , duygusal halde çöküntü benzeri birçok yakınmayı içeren , ataklarla seyreden 1 hastalıktır .


migren(megrim) (megrim) in sebebi nedir ?

 


migren(megrim) (megrim) in sebebi nin tam ollaraak bilinmediği hastalara emare lmektedir . Çünkü Meselesi n kaynağı beyinde aranır vede bulunamaz . Nöral terapi yaklaşımında migren(megrim) in sebebinin nörovejetatif (otonom) sinir sisteminin çalışma bozukluğu olduğunu biliyoruz . Ataklar sırasında otonom sinir sisteminin belli başlı fonksiyonları bozulmaktadır (bulantı ,kusma , barsak hareket bozuklukları vd) . migren(megrim) (megrim) li hastanın anamnezi (öyküsü) alındığında migren(megrim) in sebebi de ortaya çıkarılabilmektedir .


migren(megrim) (megrim) sıklığı nedir ? Kimlerde vede hangi yaşlarda daha aþırı görülür ?


Daha çok kadınlarda görülür . Her 5 kadından birinde migren(megrim) vardır . migren(megrim) (megrim) çoğunlukla 20-30'lu yaşlarda daha sıktır . Ancak bebek vede çocuklarda da meydana gelebilir . 50 yaş üzerinde migren(megrim) başlaması olağan değildir .


Tanısı nasıl konulur ?


Hastanın yakınmalarını dinleyerek vede yapılan nörolojik muayene sonrası tanı konulur . MR , tomografi , EEG benzeri incelemeler migren(megrim) dışı sebep lerden şüphelenildiğinde yapılmalıdır .


migren(megrim) (megrim) in emare leri nelerdir ?


Yarım başağrısı , bulantı-kusma , ışık vede ses hassasiyeti çok malum yakınmalardır . Ancak her vakit yarım başağrısı olmayabilir . Ancak ağrının kişiyi işinden alıkoyacak şiddette olması önemlidir . 3-4 saatten 3 güne kadar süren ataklar mevcuttur . Başağrısı kişinin günlük aktivitelerini mani leyecek düzeydedir . Auralı migren(megrim) de başağrısı başlamadan önce ışıklı çizgiler , karanlık noktalar , görmede bulanıklaşma benzeri yakınmalar mevcuttur . Çok çok nadiren geçici felçler bile görülebilir .


Çocuklarda migren(megrim) den ne vakit şüphelenmeliyiz ?


Çocukluk çağı migren(megrim) lerinde başağrısı olmayabilir . Başağrılarına kusmalar umumiyen eşlik eder . Başağrısı olmadan sadece kusmalarla yada karın ağrısı biçiminde de görülebilir . Erişkin migren(megrim) ine benzemez . Bu sebep le çocukların çoğunluğunun migren(megrim) li olduğu da bilinmez . Hatta çocukların numara yaptığı düşünülebilir . Bu sebep le çocuklarda 1 gün içinde olup biten hastalanma ataklarında migren(megrim) i akla getirmek lazım .


migren(megrim) (megrim) in tipleri nelerdir ?


Auralı vede aurasız ollaraak ayrılmaktadır . Ancak özellikle akupunktur ile uğraşanlar migren(megrim) ağrılarını 4 ayrı gruba ayırırlar . Karaciğer/safra kesesi migren(megrim) i , serikal kaynaklı migren(megrim) , hormonal migren(megrim) , hava durumuna bağlı oluşan migren(megrim) dir . Safra kesesi migren(megrim) inde ağrılar umumiyetle gece 1 ile 3 arasında başlamaktadır . Alkol , ağır yağlı yiyecekler , aþırı kahve vede kola tüketimi ağrıyı tetikler . Hormonal migren(megrim) de adet döneminde vede bazen yumurtlama döneminde ağrılar bariz olmaktadır . Mevsimsel migren(megrim) de hava değişikliği , nem oranının arttığı alçak basınç halinde , uçak seyahatleri sonrasında ağrılar başlamaktadır . Servikal kaynaklı migren(megrim) de ise boyun patolojileri ön planda yer almaktadır .


migren(megrim) (megrim) kalıtsal mıdır ?


migren(megrim) (megrim) hastalarının ailesinde umumiyen migren(megrim) li kişiler vardır . Ancak migren(megrim) hastalığı kalıtsal ollaraak geçmemektedir . Aileden migren(megrim) e yatkınlık alınır . Vücudu etkileyen dış etkenler yatkın kişilerde öncelikle migren(megrim) in ortaya çıkmasına sebep olur .


migren(megrim) (megrim) ağrılarından kurtulma yolları nelerdir ?


İlaç Tedavi(iyileştirme) leri ile sıklığı azaltılıp , atakların hafif atlatılması sağlanabilir . Özellikle hormonal migren(megrim) Menopoz la azalır yada geçer . Bazen ağrılar sık tekrarladıkça sürekli alınan ilaçlar çözüm olmamaktadır . Bir süre sonra sürekli alınan ilaçlara bağlı başağrıları gelişmektedir . İlaçlar çözüm olmamakla 1 arada bağımlılık benzeri tablo gelişmektedir . Hergün ilaç alınmazsa ağrılar şiddetlenmektedir . İlaçlar dışında etken Tedavi(iyileştirme) yöntemleri nöral terapi , akupunktur vede manyetik alan Tedavi(iyileştirme) si ollaraak sayılabilir . Nöral terapinin tesirli olduğu hastalıkların başında migren(megrim) gelmektedir . Nöral terapide bozucu alan ollaraak tanımlanan hastalık odağı olanlarda akupuntur tek başına yeterli olmamaktadır .


Nöral terapinin Tedavi(iyileştirme) etken liği ne kadardır ? İyileşme ne kadar sürmektedir ?


Nöral terapi ile tüm hastalarda çok iyi sonuçlar alınmaktadır . Ağrıları bastırmaya yönelik olmayan bu Tedavi(iyileştirme) lerde hastalığın sebebi ortadan kaldırılmaktadır . İyileşme kalıcı ollaraak sağlanmaktadır . Hastalığın şiddeti , uzun zamandır olması , hastanın yaşı vb . durumlar iyileşme sürecinde mesele yaratmamaktadır .


 

  

 

 

 

Etiketler: mıgren tedavısı , mıgren hastalıgı

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Migren

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp