Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRISI NASIL GEÇER


Gerilim tipi baş ağrısı nasıl geçer migren(megrim) hastalığı migren(megrim) emare leri bulantı migren(megrim) Tedavi(iyileştirme) si bitkisel(doðal) ürünler kremler yağlar çaylar kapsüller nelerdir .Gerilim tipi baş ağrısı nasıl geçer migren(megrim) hastalığı migren(megrim) emare leri bulantı migren(megrim) Tedavi(iyileştirme) si bitkisel(doðal) ürünler kremler yağlar çaylar kapsüller için aşağıdaki makaleyi okumanızı tavsiye ederiz .migren(megrim) (megrim) Tedavi(iyileştirme) sine yardımcı %100 bitkisel(doðal) ürünler için tıklayınız .Baş ağrısı sebebi yle yılda 10 milyondan aþırı insan doktora yada acil servise gitmektedir . Baş ağrısı yapabilen 300’den daha aþırı tıbbi hastalık bilinmektedir . Baş ağrıları Umumi ollaraak 2 gruba ayrılabilir:

Primer baş ağrıları: migren(megrim) (megrim) , gerilim tipi baş ağrısı vede küme baş ağrısı . Baş ağrılarının %90’ından fazlası bu gruba girer .

Sekonder baş ağrıları: Başka 1 hastalık sebebi ile ortaya çıkan baş ağrıları (Enfeksiyonlar , kafa içinde yer tutan tümörler , damarı ilgilendiren hastalıklar)


Gerilim tipi baş ağrısı en yaygın baş ağrısı türüdür

Gerilim tipi baş ağrısı (GBA) , erkeklerin %69’unu vede kadınların %88’ini hayatlarının herhangi 1 döneminde etkiler . Herhangi 1 yaşta görülebilmekle 1 arada en çok genç erişkin yaşlarda görülür . “Episodik” vede “kronik” ollaraak adlandırılan 2 gruba ayrılabilir:

Episodik ağrılar , 30 dakika-7gün süren , baskılayıcı vede sıkıştırıcı karakterde vede başın her 2 yanını tutan ağrılardır . Geçirilmiş en az 10 atak olmalıdır . Ağrı , alına vede enseye yayılabilir . Yılda 180 kezden az görülür vede şiddetli ağrı değildirler . Fiziksel aktivite ile artmayan vede bulantı yapmayan ağrılardır . Işık vede sesten 1 kiþiye karşı hassasiyet meydana gelebilir .

Kronik gerilim tipi baş ağrılarında ise , Rahatsızkiþi ayda en az 15 kez vede yılda en az 6 ay ağrı çeker .


Ağrı stres sonrası geliyor

Hastalık başlangıcında stres yada gerginlik meydana gelebilir . Bu faktörler kas kasılmasına yada kan akımında azalmaya sebep olmazsa da , baş çevreleyen kaslarda hassasiyete sebep meydana gelebilir . Kronik gerilim tipi baş ağrısında depresyon , altta gizlenen 1 sebep ollaraak aranabilir .


Ne vakit doktora gitmeli ?


Ağrısının sıklık vede şiddetinde artma oluþan hastalar
50 yaşından sonra ağrısı başlayan hastalar
Ağrının , ateş , ensede katılık , deri döküntüsü ile 1 arada olduğu hastalar
HIV enfeksiyonu yada kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi teşhis edilmiş hastalarda baş ağrısı başlamışsa muhakkak doktora başvurulmalıdır .


Acil servise başvurmanız gereken durumlar

-Daha önce baş ağrısı olmayan yada şimdiye kadar yaşadığı en kötü denilebilecek kadar şiddetli ağrı çeken hastalar . Baş ağrısı patlayıcı şekilde vede çok ani gelmişse , beyin içinde yada çevresinde olabilecek kanamayı ayırt etmek gereklidir .

-Baş ağrısı ile 1 arada görme kaybı , kol yada bacakta güç kaybı , konuşma vede anlama bozukluğu oluþan hastalar .

-Baş ağrısından önce travma geçiren hastalar hastanelerin acil servislerine gitmelidir .

Gerilim tipi baş ağrısı teşhisi hastanın öyküsüne vede muayenenin olaðan olmasına göre konulur . Baş ağrısı yapacak diğer sebep ler hakkında şüphe varsa , BT yada MR çekilebilir . Şüphelenilen diğer sebep lere göre laboratuvar incelemeleri de lüzumlu görülebilir .


Ağrı kesici kullanırken dikkat edin


Pek çok GBA oluþan Rahatsızkiþi aspirin vede parasetamol gibi ilaçlarla ağrılarını geçirirler . Bu ağrı kesicilerin düzensiz kullanımı , GBA’nı episodik tipten kronik tipe geçirebilir . Basit ağrı kesiciler ile geçmeyen ağrılar için daha kuvvetli ağrı kesici ilaçlar verilebilir . Ağrı kesicilerle kontrol edilemeyen ağrılar için antidepresan(depresyon giderici) , beta bloker vede antikonvülzan ilaçlar gibi önleyici Tedavi(iyileştirme) ler verilebilir . Bu ilaçlar , hastalık migren(megrim) de olsa avantaj lı olabilecektir . Genellikle yeni vede tesiri hızlı oluþan antidepresan(depresyon giderici) ilaçlar kullanılır , bu ilaçların yan etkileri de oldukça azdır . Antidepresan (depresyon giderici) ilaçlar , tesirli olup olmadıklarına karar verebilmesi için en az 1-2 ay kullanılmalıdırlar . Eğer Rahatsızkiþide depresyon yada anksiyete bozukluğu varsa yada ilaçların aşırı kullanımı söz konusu ise , tesirli Tedavi(iyileştirme) yi başlamadan önce tüm ilaçlar kesilebilir .


Gerilim tipi baş ağrısına karşı alınabilecek önlemler

- Yoğun iş temposundan kurtulun
- Kendinize vakit ayırın
- Bol bol yürüyüş yapın
- Kısa süreli ılık duşlar alın
- Gerginliğinizi artıracak türde kitap okumayın vede bu tarz filmler izlemeyinEtiketler: Gerilim tipi baş ağrısı nasıl geçer , migren(megrim) hastalığı ,migren emare leri , migren(megrim) Tedavi(iyileştirme) si , gerilim tipi baş ağrısı nasıl olur , migren(megrim) bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) , gerilim tipi baş ağrısı bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme)

Migren

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp