Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

BAŞ AĞRISI BAŞ DÖNMESİ


      Baş ağrısı baş dönmesi migren(megrim) nedir bulantı emare leri nelerdir nasıl Tedavi(iyileştirme) edilir kimlerde görülür Tedavi(iyileştirme) sine bitkisel(doðal) ürünler kapsüller kremler çaylar yağlar .Baş ağrısı baş dönmesi migren(megrim) nedir bulantı emare leri nelerdir nasıl Tedavi(iyileştirme) edilir kimlerde görülür Tedavi(iyileştirme) sine bitkisel(doðal) ürünler kapsüller kremler çaylar yağlar için aşağıdaki makaleyi okumanızı tavsiye ederiz .


      migren(megrim) (megrim) Tedavi(iyileştirme) sine yardımcı %100 bitkisel(doðal) ürünler için tıklayınız .
    
Baş dönmesi anlamına gelen vertigo , latince 1 sözcük olup aslında sözlük anlamı kendi etrafında dönmedir . Baş dönmeleri dünyada doktora başvurmayı gerektiren başlıca sebep ler arasında . Her yaşta görülebilen baş dönmeleri , tansiyon sorunları ile karıştırılabilir , hatta 1 felcin başlayacağı korkusuna yol açar . Zira bazı baş dönmeleri ataklar halinde ortaya çıkar vede bu kriz sırasında ortaya çıkan bulantı vede kusma durumu beyin kanaması olasılığını bile akla getirmelidir . Hastalığın kalıtsal olduğuna iliþik epey iz vardır . Özellikle 30-50 yaş arası doğurganlık çağındaki kadınlarda görülen bu sorundur . Vertigo , sadece o kişinin yaşadığı 1 hareket illüzyonudur . Fakat hastanın bu yakınmasına paralel ollaraak kendilerinde başkalarının fark edeceği 1 dış değişiklik olmaması onların en büyük derdidir . “Senin Meselesi n sinirsel “ diyerek hiçbir şey yapılmadan geri gönderilen bu hastaların neredeyse yarısına yakını doktorun söylediği bu cümleyi takiben sinirsel bunalımla tanışmaktadırlar . Bu sebep le hastalık hastası olup devamlı hekimlere taşınan hastalar o anda pay ttikleri bu berbat duyguyu tam ollaraak tarif amil in imkansız olduğunu söylerler .
Baş dönmesi dışında birçok Rahatsızkiþide 1 de denge kaybı yakınması vardır . Baş dönmesi vede dengesizlik birbirinden farklı 2 kavramdır . Vertigo umumiyen baş dönmesini tarif etmek için kullanılır . Vertigolu hasta ,tıpkı kendi etrafında dönen 1 kişinin çevresindeki her şeyin döndüğünü gördüğü gibi o da çevredeki tüm nesnelerin gözünün önünde hızla kaydığını görür . Beraberinde umumiyen bulantı yada kusma görülür . Gözünü kapattığında bu mesele daha da artarak Daimi eder . Dengesizlik halinde ise sersemlik duyusu vede daha hafif baş dönmeleri vardır . Denge kaybı oluþan kişiler , kendini sarhoş gibi pay der , etrafını puslu 1 şekilde görürler vede yürümek istediklerinde onlara yer ayaklarından kayıyor gibi gelir . Bu anlatılanlar deniz tutması geçiren kişilere benzer sorunlardır .
Bu Meselesi yaşayanların kalabalık yerlerden kaçmaları çok tipiktir . Kalabalık alışveriş merkezlerine , metroya , otobüse binmekten kaçınmaları onları zamanla toplumdan soyutlamaya başlar . Uzun süren stres , yoğun çalışma , uykusuzluk durumları , zayıflama amacıyla yapılan sert rejimler , geçirilmiş ameliyatlar baş dönmesi vede dengesizlik krizlerini tetikleyebilir .
Aşırı karbonhidrat yada protein yüklenmesi de atakları başlatabilir . Mayalanmış gıda yada içeceklere , bazı çiğ meyvelere yada tahıllara karşı hassasiyet meydana gelebilir . Kahve , çikolata yüklenmeleri aynı şekilde vertigoyu tetikleyebilir . Bahar ayları vede lodos havalardaki barometrik değişimler , seyahatler özellikle uçak yolculukları hastalığı artıran sebep ler arasındadır . Düşük tansiyon , düzensiz uyku , kabızlık , âdet sırasında vücutlarında ödem gelişenlerde vertigo eğilimi söz konusu meydana gelebilir . Akşamları önümüzdeki düzeyde yorgunluk pay dilmesi vede unutkanlıklar başlaması uzun süren baş dönmesi Meselesi yaşayanların ötede karşılaşacakları sorunların habercisidir .
Şiddetli baş dönmesi geçiren bu hastalar farklı branşlarda çalışan mütehassız doktorlara başvurmaktadırlar . Bazıları acile gidecek kadar kendilerini kötü pay debilirler . Panik ataktan tansiyon tanısına kadar değişik tanılar alabilir . . Bazen baş dönmesi vede dengesizlik migren(megrim) diðerbir deyiþle yarım baş ağrısıyla alakalı meydana gelebilir . O ana kadar hiç baş ağrısı geçirmeyen 1 kişi şiddetli baş dönmesiyle başvurabilir . Rahatsızkiþi sorgulandığında anne tarafından yakınlarında yıllardan beri süregelen migren(megrim) atakları olduğu ortaya çıkması hastalığın kalıtsal yapısı olduğunun işareti meydana gelebilir . O yüzden hastanın iyi sorgulanması vede dikkatli 1 şekilde muayenesi gerekmektedir .
Muayenenin ardından olayın KBB kaynaklı olduğu şüphesi söz konusu olduğunda önümüzdeki KBB tetkikleri istenir . Genellikle direkt boyun filimleri , bazı laboratuar çözümleme leri vede gereklidir se diğer ayrıntılı görüntüleme yöntemlerine başvurulur .

BAŞ DÖNMELERİNİN NEDENLERİ
Gerçekten baş dönmelerinin yarısı boyun omurga yada adalesi kaynaklıdır . Bu sebep le fiziksel tıp vede rehabilitasyon mütehassız larının alaka alanına girer . Bunu % 40’a yakın oranla KBB hastalıkları izler . Geri kalan % 10 ise diğer sebep leri oluşturur .

A) FİZİK TEDAVİYİ İLGİLENDİREN BAŞ DÖNMELERİ

1-BOYUN KİREÇLENMESİ
Boyun kemiklerinde bozulmalar vede kireçlenmeler bu kemiklerin içinden geçen vede beyin sapı ile beyinciği besleyen damarlardaki kan akımını azaltarak vertigoya sebep meydana gelebilir . 40’lı yaşlardan sonra insanlarda yıpranma emare leri başlar . İlk bozukluklar omurgalar arasındaki disklerden başlar . Disklerin içerdiği sıvı miktarı azalır vede giderek kurumaya vede elastikiyetini kaybetmeye başlar . Kuşkusuz bunun neticesi işlevlerinde bazı aksamalar ortaya çıkabilecektir . Amortisör görevi üslenen diskler bu görevi yapamazlar vede omurların giderek birbirlerine yaklaşmalarına sebep olurlar . Elbette bunun neticesi dar vede hassas kanallardan geçen sinir kökleri çeşitli baskılara uğrarlar .
Diskin yıpranması neticesi yerinden çıkarak fıtıklarda olduğu gibi ciddi basılara yol açabilirler . Yine boyunda bulunan diğer Eklem(joint) ler , tıpkı vücudun diğer Eklem(joint) lerindeki kireçlenmelere benzer şekilde çeşitli derecelerde yıpranmalar gösterebilir . Şüphesiz bazı meslek grupları vede boynumuzun yanlış kullanılması bu yıpranmayı hızlandırabilecektir .

Uzun yol şoförleri , başını yukarıda tutarak çalışmak zorunda kalan boyacılar , yere çömelerek çalışan seramikçiler , masa başında vede veri sayar karşısında devamlı durmak zorunda kalan meslek grupları boyun ağrıları açısından yüksek risk taşımaktadır . Rakiple yapılan spor türlerinde faaliyet gösteren sporcular , geçmişte trafik kazası geçiren kişilerde bu riski paylaşmaktadırlar .

2-FİBROMİYALJİ (FM)
Yoğun adale ağrıları , yorgunluk , uyku bozuklukları vede vücutta simetrik hassas noktalarla seyreden vede çok yaygın rastlanan 1 hastalıktır .
Birçok emare lerin yanı sıra hastalarda sebepsiz yere baş dönmeleri meydana gelebilir . Bu sırada nabzın vede tansiyonun olaðan oluşu herhangi 1 enfeksiyon yada travma olmaması halinde baş dönmesinin sebep leri arasında fibromiyalji akla getirilmelidir .
Ayrıca sebepsiz 1 işitme kaybı da meydana gelebilir . Yapılan işitme testleri tamamen olaðan olduğu halde bazı tiz yada pes sesleri duyamama olayı FM’e özgü sorunlardan biridir . Bazı hastalar sanki etraflarındaki insanların aniden “başka dilden konuşuyorlarmış gibi oluyor “ demeleri de ilginçtir . Baş dönmesi ataklar halinde gelip gidebileceği gibi devamlı denizde sallanıyormuş şeklinde kendini gösterebilir . Tedavi(iyileştirme) yöntemi ollaraak , fibromiyaljide hassas ağrılı özel noktalar içerisine enjeksiyonlar yapılması , bazı özgül ilaçlar , meditasyon gibi Tedavi(iyileştirme) lerin dışında damardan alınan kana ozon verilebilir .

3-YAŞLILIĞA BAĞLI BAŞ DÖNMELERİ
Yaşlılıkta dengeyi sağlamakla görevli organlarda bazı dejeneratif değişiklikler ortaya çıkar . Yaşlılarda , hem işitmenin azalması hem de denge siniri kaynaklı baş dönmeleri vede dengesizlik hissi oluşur . Göz tansiyonu , katarakt gibi durumlarda görme etkilenerek yada yakın okuma sırasında göz yorgunluğu ortaya çıkmasına bağlı ollaraak baş dönmesi gelişebilir . Göz sebep li baş dönmelerinde bifokal gözlüklerle bu Hal düzeltilebilir . Yaşlılarda kas vede Eklem(joint) lerde bulunan sinir uçlarındaki değişikler omurgada ortaya çıkan eğrilme durumları yada kaslarda zayıflama durumlarında vücudun konumuyla alakalı veri lerin beyne aktarılmasında mesele başlar .
Diabet(þeker hastalıðı) vede ilerleyici Romatizma(rheumatism) larda el vede koldaki duyusal sinirlerde ortaya çıkan harabiyet yine vücut pozisyonu hakkında beyne iletilen mesajların azalmasına yol açar . Bu Hal baş dönmesi meydana getirir . Ani dönüşler yada eğilip aniden doğrulurken , boyunu çokca bükerek yukarı doğru bakarken , başta dönme , boşluğa düşer gibi hatta sersemlemiş gibi hisler oluşabilir . Yaşlılara ani dönüş vede hareketlerden kaçınılması gerektiği öğütlenir . Yukarı yada aşağı bakmak , eğilmek , aniden doğrulmak şiddetli baş dönmesi yapabileceği için , bundan kaçınmak yada o sırada 1 nesneye tutunmak gerektiği anlatılmalıdır . Sabah yataktan süratle kalkılmamalı önce , yatağın kenarında biraz oturulmalıdır . Gece uyanıldığında ışık yakılmalı vede evde merdiven varsa çok dikkat edilmesi gereklidir . Yürürken eğer ihtiyaç varsa baston kullanmaktan kaçınmamak gereklidir . Zira baston sadece güç almaya değil kol vede bacaklardan beyine doğru veri akışının hızlanmasına yardım edecektir .

B) K .B .B . KAYNAKLI BAŞ DÖNMELERİ


1- MENİERE SENDROMU
Vücudumuzda iç kulak hem işitme hem de dengeden yetkili oluþan vede içi sıvı dolu 1 yapıdır . Meniere hastalığında , işte bu sıvının basıncı artar . Artan basınç , kulak çınlamasına , kulakta tıkanıklık hissine , zamanla işitmede azalmaya vede baş dönmesi hissine yol açar . İşitmede dalgalanmalar vede kulak çınlaması bulgularına çok kez bulantı , kusma , denge kaybı , terleme vede ishal(diyare) eşlik edebilir . Meniere hastalığında ataklar , çoğunlukla ani başlangıçlıdır . Hastaların çoğunda ataklar , arka arkaya gelir haftalarca sürebilir . Daha sonra birçoğunda olaðan 1 yaşama dönüş olur vede aylarca böyle gider . Hastalarda zamanla gelişen işitme kaybı , işitme sinirinde oluşan hasar sebebi yle ortaya çıkar . Geçirilmiş kızamık yada diğer ciddi infeksiyonlar , göz Enfeksiyon ları yada 1 kulak ameliyatı Meniere Sendromu sebebi meydana gelebilir . Bazen bağışıklık sisteminde gelişen bozukluk yada bazı alerjiler de olayı başlatabilir . Şeker hastalığı , yüksek tansiyon , yüksek kolesterol , guatrı olanların bazen Meniere atakları geçirdiği bilinmektedir . Bu hastalık , iç kulakta bulunan sıvının dengelenememesi ollaraak kabul edilmekle 1 arada hastalığın gerçek sebebi tam ollaraak bilinmemektedir .
Bir işitme testi oluþan odiometi kulaktaki işitme kaybını gösterir . Aslında odiyometri öncesi daha zor olmayan ollaraak hastalara konuşmayı ayırt etme yeteneğinin saptamak için “git “ vede “bit “ gibi benzer sözcük ler arasında ayırım yapıp yapamadığının sorgulandığı zor olmayan 1 işitme testi yapılabilir . Denge fonksiyonunu değerlendirmek için ENG (elektronistagmografi) testi uygulanabilir . Hastaların yarısında etkilenen kulakta denge fonksiyonu azalmıştır . Ayrıca bazı görüntüleme yöntemleri kullanarak kafa içerisinde bulunan olası olumsuzlukları izleyebiliriz . Nadiren işitme vede denge siniri üzerinde meydana gelen 1 tümör Meniere'i taklit edebileceğinden bu yöntem ayırıcı tanıda bize önemli avantaj lar sağlamaktadır .
Hastalıkta çeşitli Tedavi(iyileştirme) yöntemleri önerilebilir . İlk ollaraak önerilecek “Yanlış yaşam tarzının düzeltilmesi”dir . Ayrıca idrar söktürücü nitelikte 1 ilaç kullanılması da Meniere hastalarında baş dönmesi krizlerinin sıklığını azaltabilir . Araba kullanırken özellikle geriye doğru giderken yada park ederken baş dönmesi oluyorsa ol araç kullanmanın çok tehlikeli olduğunu hatırlatırız . Tek başına yüzmeden , özellikle yürüyen merdivenlerden kaçınmak gerektiğini söyleriz . Eğer baş dönmesi atakları günlük yaşamı önümüzdeki C°de bozuyorsa operasyon önerilebilir .
2- Basit Pozisyonel Vertigo
İç kulak sebep li en sık baş dönmesi sebebidir . Hastalığın iç kulaktaki kristallerin dökülmesiyle yada oraya kalsiyum çökmesi neticesi oluştuğuna inanılmaktadır . Bu Hal ya hiçbir sebep e bağlı olmadan gelişebileceği gibi yada 1 virus enfeksiyonunu takiben ortaya çıkabilir . Baş vede vücut pozisyonlarının ani ollaraak değiştirildiği an ortaya çıkan , bazen bulantının da eşlik ettiği baş dönmesi vede sersemlik hâli görülür . Özellikle yatakta sağdan sola dönerken başlaması çok tipiktir . Ya da özellikle sabahları yataktan kalkarken oluşur . Şikayetler çok kısa sürer . Birkaç dakikayı aşmaz .
Bu hastalıkta işitme kaybı , kulakta basınç hissi yada çınlama gibi Meniere hastalığı olanlarda muhakkak bulunan yakınmalar görülmez . Hastalık çok kez kendiliğinden düzelir . Fakat bazen tekrarlayan ataklar bazı hastaları o C° Derece korkutur ki , Rahatsızkiþi senelerce baş dönmesinin olduğu tarafa yatmaktan kaçınır . Tedavi(iyileştirme) de denge sistemini baskılayıcı bazı ilaçlar kullanılır . Ayrıca başa yaptırılacak özel hareketleri kapsayan manevra Tedavi(iyileştirme) leri olumlu sonuç verir vede hastalar birkaç gün içinde olaðan e döner .
3-İç kulakta labirent hastalığı
İç kulaktaki denge hücrelerinde 1 virüsün başlattığı bu hastalıkta umumiyetle şikayetler başlamadan önce 1 gripal enfeksiyon geçirmektedirler . Ani gelişen baş dönmesi , bulantı , denge kaybı görülür . İşitme tamamen olaðan dir . Şikayetler , başlangıçta o kadar şiddetlidir ki tek başına yürümeyi beceremezler . Günlük yaşama tamamen dönülmesi için uzun süre geçmesi gereklidir . Bu arada sinirsel vede fiziksel stresler , şikayetlerin geçici ollaraak artmasına yol açabilir . Bu hastalarda denge sistemini bastıran ilaçlar kullanılır .
4- İç vede orta kulak arasında zar yırtılması
Uçağın inişe geçmesi , derine dalma , kafa travması gibi durumlarda ortaya çıkan ani basınç değişikliği neticesi ilk kez başlayan baş dönmelerinde bu hastalık akla getirilmelidir . Ani meydana gelen basınç değişikliği , orta vede iç kulağı birbirinden ayıran zarlarda yırtık meydana getirebilir vede iç kulak sıvısı kısmen orta kulağa doğru akar . Başı hareket ettirmeyle baş dönmesi vede sersemlik hissi ortaya çıkar . Bu yırtık umumiyetle kendiliğinden iyileşir , hiçbir Tedavi(iyileştirme) ye de lüzum kalmaz .
5-İç kulaktaki denge sinirinde tümör
İç kulaktaki denge sinirinde ortaya çıkan iyi huylu 1 tümördür . Akustik nörinom çok yavaş büyüdüğünden şikayetler çok uzun süre Daimi edebilir . Baş dönmesi , umumiyetle görülmez , amma hastalarda kulak çınlaması vede dengesizlik hissi meydana gelebilir . Tanı için emar gibi görüntüleme yöntemlerine başvurmak gereklidir . Tümör olduğu kati leşirse Acilen ameliyatla kitlenin yerinden çıkarılması gereklidir .

c) DİĞER NEDENLER

1-Multiple Skleroz: Bu hastalıkta beyin sapı vede beyinciğin tutulması neticesinde vertigo vede dengesizlik gibi şikayetler meydana gelebilir . Hastaların zihinsel vede fiziksel yaşamını son C° Derece kısıtlayan bu hastalıkta rastlanan baş dönmelerinin Tedavi(iyileştirme) si için başta kortizon olmak üzere yoğun ilaç vede egzersiz Tedavi(iyileştirme) leri önerilmektedir .
2- Psikiyatrik sebep ler: Bazen depresyonlarda yada kullanılan bazı psikiyatrik ilaçlar vertigo oluşturabilir .
3-Alerjik sebep ler: Özellikle ilkbahar vede sonbahar aylarında allerjik bünyeli insanlarda polen vede allerjik ortama 1 diðerbir deyiþle t ollaraak vertigo atakları oluşabilir .
4-Enfeksiyonlar: Özellikle şiddetli gribal enfeksiyonlar yada zatürre sonrası baş dönmeleri meydana gelebilir . Menenjitde oluşan baş dönmelerinin sebebi beyin zarının Enfeksiyon lanmasına bağlı olup bu durumlarda bulantı kusma vede ensede sertlik durumu ortay çıkar .
5-Tansiyon değişiklikleri: Herhangi 1 sebep le tansiyonun çıkması yada düşmesi tek başına baş dönmesi sebebi meydana gelebilir . Fakat şiddetli vertigo krizlerinde tansiyonun yetkili luğu yok denecek kadar azdır .

BAŞ DÖNMELERİNDE GENEL TEDAVİ PRENSİPLERİ

1- Yanlış yaşam tarzının düzeltilmesi
Baş dönmesi Meselesi oluþan kişilerin hemen hepsinde yemek , vede bağırsak düzeni sağlanmalıdır . Hiçbir vakit öğün atlanmamalı , günde 5 öğün amma az miktarda yenmeli , kabız olmamak için çaba gösterilmelidir . Bu amaçla , sabah aç karna ılık su içmeli , bağırsakları yumuşak tutacak gıdalar seçilmelidir . Tansiyon ister düşük ister yüksek olsun muhakkak tuz kısıtlanmalıdır . Besinlerle alınan tuz suyun vücutta kalmasına sebep olur . Bu suyun atılması vede hastaların iç kulağında basıncı yükselmiş sıvıyı atarak kulağı rahatlatmak amacıyla tuz kısıtlaması yapılır . Çevremizde bulunan vede gizli tuz içeren gıdalar başta olmak üzere ciddi 1 tuz kısıtlaması yapmak gereklidir . Tuzlu zeytin , peynir , hazır çorba , konserveler , ketçap , soslar vede tuzlu bisküvitleri rejimten uzaklaştırmak şarttır . Kahve vede kolalı içeceklerden uzak durulmalı , çay bile Meselesi artırıyorsa azaltılmalıdır .


Sigara(tütün mamülleri) , alkol özellikle mayalı içkilerden bira vede şarap kullanmaktan kaçınmalıdır . Maden suyunun bile dokunduğu kimselerin olduğunu söyleyebiliriz . Sucuk , pastırma vede çikolatadan uzak durulmalıdır . Aslında herkeste birbirinden farklı gıdalar Meselesi tetikleyebilir . Kiminde tatlandırıcılar , kuruyemişler , çiğ bazı meyveler , ceviz , badem , kestane , susam hatta ayran vede bozanın dokunduğu hastalar var .
2-STRESLE MÜCADELE: Stres kontrol altına alınmalıdır . Hastalar düzenli uyku uyumalıdır . Her gün aynı saatte yatıp kalkmaya dikkat edilmelidir . Aşırı yorgunluk gerektirecek işlerden kaçınmalı , boyun önde yapılan el işleri terk edilmelidir . Vücudun hassas dengesini bozacak her şey vücuttaki stres hormonlarını yükseltir . Duygusal travmaların bile hastalığı tetiklediği unutulmamalıdır .
3-GÜNLÜK YAŞAMIN DÜZENLENMESİ: Hastaların hareketlerini kısıtlaması değil aşırı yorucu işlerden kaçınması gereklidir . Yüzme sırasında kulak tıpayla tıkanmalıdır . Arabada yada uçak seyahatlerinde emniyet kemeri çıkarılmamalı vede mümkünse bu sırada kitap , gazete okumaktan kaçınılmalıdır . Motosiklet , bisiklet kullanmaktan , denizde dibe dalmaktan kaçınmak gereklidir .
4-DESTEK TEDAVİLER: Ozon vede magnetik alan uygulamaları özellikle çağdaş sebep lerle gelişmiş baş dönmelerinde önemli avantaj lar sağlamaktadır . Vertigo mesele iyle boğuşan vede buldukları çözümler kafigelmeyecek olanların alternatif yönelmelere başvurması olağandır . Burada yoga en önde önerilen alternatif Tedavi(iyileştirme) dir .

5- FİZİK TEDAVİ VE RAHABİLİTASYON YÖNTEMLERİ:
Boyun kireçlenmesi , fibromiyalji , yaşlılık gibi sorunlarda ortaya çıkan baş dönmelerinde egzersiz yöntemlerine ek ollaraak fizik Tedavi(iyileştirme) yöntemleri olumlu sonuçlar almamızı sağlamaktadır .


Prof .Dr .Turgut Göksoy
un makalesinden alınmıştır .


Migren

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp