Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

TANSİYON BAŞ AĞRISI YAPARMI


     Tansiyon baş ağrısı yaparmı migren(megrim) bulantı emare leri Tedavi(iyileştirme) si bitkisel(doðal) ürünler kapsüller kremler yağlar çaylar .Tansiyon baş ağrısı yaparmı migren(megrim) bulantı emare leri Tedavi(iyileştirme) si bitkisel(doðal) ürünler kapsüller kremler yağlar çaylar için aşağıda yazılı makaleyi okumanızı tavsiye ederiz .


     migren(megrim) (megrim) Tedavi(iyileştirme) sine yardımcı %100 bitkisel(doðal) ürünler için tıklayınız .  

Baş ağrıları vede migren(megrim) , çok yaygın 1 sorun . Türkiye'de her 16 kişiden biri migren(megrim) ağrıları çekiyor . Kadınlarda bu oran 5 kişiden 1 kiþiye kadar iniyor . Hem iş hem özel hayatı menfii etkileyen migren(megrim) le alakalı ollaraak İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniği Başağrısı Polikliniği yetkilisi Prof . Dr . Mustafa Ertaş , merak edilen sualler ı yanıtladı:
Baş ağrısı yaygın 1 mesele mu ?
Pratikte başı ağrımayan kimse yok gibi . Herkes hayatında herhangi 1 sebep le 1 kez bile olsa baş ağrısı çekmiştir . Tekrarlayan baş ağrısı oranı ise yaklaşık yüzde 90 .
En sık karşılaşılan baş ağrıları neler ?
Sinirsel baş ağrıları vede migren(megrim) . Bunun dışında daha seyrek görülen baş ağrıları var .
Ama baş ağrısı beyin tümörü , beyin kanaması gibi hastalıkların da emare si meydana gelebilir .
Baş ağrısı beyinde Meselesi n işareti mi ?
İlginç 1 özellik şu: Hastalar hep beyinlerinin ağrıdığını söyler . Halbuki vücudumuzda ağrı yapmayan tek organımız beynimizdir . Beyni kesip biçseniz bile ağrımaz . Kafanın içinde ağrıya yol açan beynin zarları vede atardamarlarıdır . Beyinde ağrı olabilmesi için bu zarları gerecek , itecek , Enfeksiyon landıracak çok büyük 1 şey olmalı . Küçük 1 tümör , apse , kriz yada beynin içinde oluşmuş 1 kanama(kan kaybı) ağır 1 felç yapabilir amma hiç baş ağrısına sebep olmaz . Bu sebep le başında ağrı olduğunda hastaların hepsi beyninde 1 mesele olduğundan kuşkulanır . Halbuki ağrı biz doktorları çoğu vakit rahatlatan 1 durum . Çünkü ağrı beyindeki 1 olumsuzluğu değil , beyin dışındaki 1 olayı bize düşündürür .
Genellikle başın hangi bölümü ağrır ?
Kafanın dışındaki her şey baş ağrısı yapabilir . Göz mesele i , burun Meselesi , kulak rahatsızlıkları gibi . Bu organlarla alakalı 1 mesele olduğunda ağrı kendi bölgesinde ortaya çıkar . Stresle gelen sinirsel ağrılar kafanın tamamında , yaygın 1 ağrıya yol açar . Strese bağlı ollaraak başın tepesinde de 1 ağrı oluşabilir . migren(megrim) (megrim) ise kafanın yarısını tutar , mesela ağrı sadece başın sağ yada sol tarafında görülür . Özellikle ense , boyun ağrısı migren(megrim) e çok sık eşlik eder . Hatta migren(megrim) li hastaların yüzde 80'inin ensesi , boynu ağrır . Maalesef bu tür ağrılar çoğu kez boyun kireçlenmesi yada boyun fıtığı yanlış teşhisi alır . Aslında boyun mesele leri çok nadiren baş ağrıtır . Çünkü bu tür hastalıklarda kafaya giden 1 sinir yok .
Tansiyon da ensede ağrı yapıyor . . .
Evet , bu yüzden migren(megrim) le karıştırılan 1 diğer hastalık da yüksek tansiyon . migren(megrim) (megrim) sırasında hastaların birçoğunda tansiyon yükselir . Halbuki bu kişilerin migren(megrim) i yokken tansiyonları olaðan dir . Ama çoğu vakit büyük kısmı yüksek tansiyona bağlı baş ağrısı tanısı alır . Bu sebep le şu unutulmamalı: Bazı migren(megrim) lilerde ağrı sadece enseyle sınırlı kalabilir , migren(megrim) her vakit başı tutmayabilir .
Baş ağrısı ne vakit önemlidir ?
Ağrı ne vakit 1 hastalığı haber verir , ne vakit kendisi 1 hastalık ollaraak karşımıza çıkar ? Bu soruya şu yanıtı vermek doğru: Baş ağrısı her vakit önemsenmeli . Çünkü beyindeki 1 tümörün , damar balonlaşmasının yada migren(megrim) inin işareti meydana gelebilir . Eğer uzun süreden beri ağrınız varsa , vakit zaman baş ağrısı ataklarınız oluyorsa bu bizi korkutmaz . Baş ağrısı krizi hafif meydana gelebilir , yada bazen kişiyi yatağa düşürebilir . Yarım saat de üç gün de sürebilir . Ama kriz aralarında ağrı yoksa hastalığın emare si olma olasılık i çok düşük .
Peki hangi ağrılar korkutur ?
Yakın zamanda başlamış , gittikçe şiddetlenen , her gün oluþan ağrılar bizi korkutur . Böyle 1 ağrının altında beyinde ciddi 1 mesele çıkma olasılık i yüksek . Bu sebep le bu tür durumlarda tetkik istenmeli . Mesela baş ağrınız bir-iki hafta önce başladıysa muhakkak araştırılmalı . Bu , zor olmayan 1 baş ağrısı da meydana gelebilir ; amma altından sinüzit , tümör de çıkabilir .
Ağrı kesicilerle geçen ağrı önemsiz mi ?
Hayır . Çünkü baş ağrısı neye bağlı olursa olsun alınan ağrı kesiciyle geçebilir . Eğer ağrı başka 1 hastalığın habercisiyse bu ilaçları kullanmak önemli 1 uyarıcıyı ortadan kaldırır . Bu yüzden özellikle tekrarlayan vede yakın zamanda başlamış , her gün gelen oluþan baş ağrıları için ağrı kesici yerine 1 doktora başvurmak en iyisidir . Rahatsızkiþi bize geldiğinde göz damarlarına bakarak , baş ağrısı aşamasındayken hastalığı teşhis şansına sahip oluruz . Kaldı ki , hastanın ağrısı zor olmayan 1 migren(megrim) bile olsa , her gün ağrı kesici almak migren(megrim) i kronikleştirir . Hastalık migren(megrim) olmaktan çıkar vede ağrı kesici baş ağrısına dönüşür .
Kronik baş ağrısı nedir ?
Kronik sözcük si , uzun zamandır mevcut oluþan hastalıklar için kullanılır . Ancak baş ağrısında bu Hal biraz daha farklı . Bir insanın 8 yıldır migren(megrim) i meydana gelebilir amma bu migren(megrim) haftada 2 kez gelirse , biz buna dönemsel baş ağrısı tanımını uygun görürüz . Kronik demek için en az üç ay , her gün yada gün aşırı kişinin baş ağrısı çekiyor olması gereklidir .
Kronik ağrı sebep ortaya çıkar ?
Eğer hafifse en önemli sebep stres . Ancak şiddetliyse , ağrı her gün geliyor vede hastanın hayatını tesirli yorsa bunun yüzde 80 sebebi aşırı ilaç kullanımıdır . İlacı kullanmayı kestiğinde Rahatsızkiþi çoğu vakit iyileşir .
Gerilim tipi baş ağrısı ne demek ?
Başka 1 ciddi sebebe bağlı olmayan ağrı tipidir . Bunlar stresten kaynaklanır .
Stres her vakit baş ağrısı yapar mı ?
Hayır . Stres daha titiz , duygusal yapılı insanları etkileyerek baş ağrısı şikâyetine yol açar . En önemli özelliği hafif şiddette olması .
Stres önemli 1 migren(megrim) tetikleyicisi . Stres yada migren(megrim) ağrısı nasıl ayrılır ?
En önemli fark , strese bağlı ağrının hafif şiddette olması . migren(megrim) (megrim) ağrısı tek taraflıdır . Ama gerilim tipi baş ağrısı tüm başa yayılır , bazen başın tepesinde yanmaya yol açabilir . migren(megrim) (megrim) li Rahatsızkiþi yürüyünce , merdiven çıkınca baş ağrısı artabilir amma stres ağrısı hareketten etkilenmez . migren(megrim) (megrim) liler , ışık vede sesten etkilenir , bazen bulantıları olur , amma bu emare ler stres ağrısında görülmez . migren(megrim) (megrim) kendini stres baş ağrısı gibi gösterebilir . Ama stres baş ağrısı migren(megrim) gibi rüzgâr , parfüm kokusu , ışıktan etkilenmez . Ayrıca gebe likte stres baş ağrısı kaybolmaz amma migren(megrim) yok olur .
Stres ağrılarına sık rastlanıyor mu ?
Ülkemizde her üç kişiden birinde stres kaynaklı baş ağrıları var . Ama bunların doktora başvurma oranı çok düşük .
Stres baş ağrısı nasıl Tedavi(iyileştirme) edilir ?
Tek 1 ilacı var , o da anti-depresanlar . Eğer stres baş ağrısı 10 gün sürüyor , yada bütün günü kaplayan 1 ağrıya sebep oluyor , şiddeti rahatsızlık veriyorsa Tedavi(iyileştirme) ye başlarız . Ancak ayda beş kez oluþan amma kısa süren , hafif ağrılarda Tedavi(iyileştirme) ye ihtiyaç duymuyoruz .

Migren

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp