Bitkisel Sağlık Ürünleri
Migren

TANSİYON BAŞ AĞRISI YAPARMI


     Tansiyon baş ağrısı yaparmı migren(megrim) bulantı emare leri Tedavi(iyileştirme) si bitkisel(doğal) ürünler kapsüller kremler yağlar çaylar .Tansiyon baş ağrısı yaparmı migren(megrim) bulantı emare leri Tedavi(iyileştirme) si bitkisel(doğal) ürünler kapsüller kremler yağlar çaylar icin aşağıda yazılı makaleyi okumanızı tavsiye ederiz .


     migren(megrim) (megrim) Tedavi(iyileştirme) sine yardımcı %100 bitkisel(doğal) ürünler icin tıklayınız .  

Baş ağrıları vede migren(megrim) , çook yaygın 1 sorun . Türkiye'de her 16 kişiden biri migren(megrim) ağrıları çekiyor . Kadınlarda bu oran 5 kişiden 1 kişiye kadar iniyor . Hem iş hem hususi hayatı menfii etkileyen migren(megrim) le alakalı ollaraak İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniği Başağrısı Polikliniği yetkilisi Prof . Dr . Mustafa Ertaş , merak edilen sualler ı Yanit ladı:
Baş ağrısı yaygın 1 mesele mu ?
Pratikte başı ağrımayan kimse yok gibi . Herkes hayatında herhangi 1 sebep le 1 kez bile olsa baş ağrısı çekmiştir . Tekrarlayan baş ağrısı oranı ise takriben yüzde 90 .
En sık karşılaşılan baş ağrıları neler ?
Sinirsel baş ağrıları vede migren(megrim) . Bunun dışında daha seyrek görülen baş ağrıları var .
Ama baş ağrısı beyin tümörü , beyin kanaması gibi Rahatsızlık ların da emare si meydana gelebilir .
Baş ağrısı beyinde Meselesi n işareti mi ?
İlginç 1 nitelik şu: Hastalar hep beyinlerinin ağrıdığını söyler . Halbuki bedeni muzda ağrı yapmayan tek organımız beynimizdir . Beyni kesip biçseniz bile ağrımaz . Kafanın içinde ağrıya yol açan beynin zarları vede atardamarlarıdır . Beyinde ağrı olabilmesi icin bu zarları gerecek , itecek , Enfeksiyon landıracak çook büyük 1 şey olmalı . Küçük 1 tümör , apse , kriz yada beynin içinde oluşmuş 1 kanama(kan kaybı) ağır 1 felç yapabilir amma hiiç baş ağrısına sebep olmaz . Bu sebep le başında ağrı meydana geldiğinde hastaların hepsi beyninde 1 mesele meydana geldiğinde n kuşkulanır . Halbuki ağrı biz doktorları çoğu vakit rahatlatan 1 durum . Çünki ağrı beyindeki 1 olumsuzluğu değil , beyin dışındaki 1 olayı bize düşündürür .
Genellikle başın hangi Departmanı ağrır ?
Kafanın dışındaki her şey baş ağrısı yapabilir . Göz mesele i , burun Meselesi , kulak rahatsızlıkları gibi . Bu organlarla alakalı 1 mesele meydana geldiğinde ağrı kendi bölgesinde ortaya çıkar . Stresle gelen sinirsel ağrılar kafanın tamamında , yaygın 1 ağrıya yol açar . Strese bağlı ollaraak başın tepesinde de 1 ağrı oluşabilir . migren(megrim) (megrim) ise kafanın yarısını tutar , mesela ağrı sadece başın sağ yada sol tarafında görülür . Hususiyetle ense , boyun ağrısı migren(megrim) e çook sık eşlik eder . Hatta migren(megrim) li hastaların yüzde 80'inin ensesi , boynu ağrır . Maalesef bu tür ağrılar ekseriyetle boyun kireçlenmesi yada boyun fıtığı yanlış teşhisi alır . Aslında boyun mesele leri çok nadiren baş ağrıtır . Çünki bu tür Rahatsızlık larda kafaya giden 1 sinir yok .
Tansiyon da ensede ağrı yapıyor . . .
Evet , bu yüzden migren(megrim) le karıştırılan 1 başka Rahatsızlık da Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) . migren(megrim) (megrim) sırasında hastaların birçoğunda tansiyon yükselir . Halbuki bu kişilerin migren(megrim) i yokken tansiyonları olağan dir . Ama çoğu vakit büyük kısmı Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) a bağlı baş ağrısı teşhisi alır . Bu sebep le şu unutulmamalı: Bazı migren(megrim) lilerde ağrı sadece enseyle sınırlı kalabilir , migren(megrim) her vakit başı tutmayabilir .
Baş ağrısı ne vakit önemlidir ?
Ağrı ne vakit 1 hastalığı haber verir , ne vakit kendisi 1 Rahatsızlık ollaraak karşımıza çıkar ? Bu soruya şu Yanit ı vermek doğru: Baş ağrısı her vakit önemsenmeli . Çünki beyindeki 1 tümörün , damar balonlaşmasının yada migren(megrim) inin işareti meydana gelebilir . Eğer uzun zamandan beri ağrınız varsa , vakit zaman baş ağrısı ataklarınız oluyorsa bu bizi korkutmaz . Baş ağrısı krizi hafif meydana gelebilir , yada bazen kişiyi yatağa düşürebilir . Yarım saat de 3 gün de zaman bilir . Ama kriz aralarında ağrı yoksa hastalığın emare si olma olasılık i çook düşük .
Peki hangi ağrılar korkutur ?
Yakın zamanda başlamış , gittikçe şiddetlenen , her gün oluşan ağrılar bizi korkutur . Böyle 1 ağrının altında beyinde ciddi 1 mesele çıkma olasılık i yüksek . Bu sebep le bu tür durumlarda tetkik istenmeli . Mesela baş ağrınız bir-iki hafta önce başladıysa muhakkak incelenmeli . Bu , zor olmayan 1 baş ağrısı da meydana gelebilir ; amma altından sinüzit , tümör de çıkabilir .
Ağrı kesicilerle geçen ağrı önemsiz mi ?
Hayır . Çünki baş ağrısı neye bağlı olursa olsun alınan ağrı kesiciyle geçebilir . Eğer ağrı farkli 1 hastalığın habercisiyse bu ilaçları kullanmak önemli 1 uyarıcıyı ortadan kaldırır . Bu yüzden hususiyetle tekrarlayan vede yakın zamanda başlamış , her gün gelen oluşan baş ağrıları icin ağrı kesici yerine 1 doktora başvurmak en iyisidir . Rahatsızkişi bize geldiğinde göz damarlarına bakarak , baş ağrısı aşamasındayken hastalığı teşhis şansına sahip oluruz . Kaldı ki , rahatsızkişinin ağrısı zor olmayan 1 migren(megrim) bile olsa , her gün ağrı kesici almak migren(megrim) i kronikleştirir . Rahatsızlık migren(megrim) olmaktan çıkar vede ağrı kesici baş ağrısına dönüşür .
Kronik baş ağrısı nedir ?
Kronik sözcük si , uzun zamandır mevcut oluşan Rahatsızlık lar icin kullanılır . Ancak baş ağrısında bu Hal biraz daha çeşitli . Bir insanın 8 yıldır migren(megrim) i meydana gelebilir amma bu migren(megrim) haftada 2 kez gelirse , biz buna dönemsel baş ağrısı tanımını uygun görürüz . Kronik demek icin en az 3 ay , her gün yada gün aşırı kişinin baş ağrısı çekiyor olması gereklidir .
Kronik ağrı sebep ortaya çıkar ?
Eğer hafifse en önemli sebep stres . Ancak şiddetliyse , ağrı her gün geliyor vede rahatsızkişinin hayatını tesirli yorsa bunun yüzde 80 sebebi aşırı ilaç kullanımıdır . İlacı kullanmayı kestiğinde Rahatsızkişi çoğu vakit iyileşir .
Gerilim tipi baş ağrısı ne demek ?
Başka 1 ciddi sebebe bağlı olmayan ağrı tipidir . Bunlar stresten kaynaklanır .
Stres her vakit baş ağrısı yapar mı ?
Hayır . Stres daha titiz , duygusal yapılı insanları etkileyerek baş ağrısı şikâyetine yol açar . En önemli niteliği hafif şiddette olması .
Stres önemli 1 migren(megrim) tetikleyicisi . Stres yada migren(megrim) ağrısı neşekilde farklı lır ?
En önemli fark , strese bağlı ağrının hafif şiddette olması . migren(megrim) (megrim) ağrısı tek taraflıdır . Ama gerilim tipi baş ağrısı bütün başa yayılır , bazen başın tepesinde yanmaya yol açabilir . migren(megrim) (megrim) li Rahatsızkişi yürüyünce , merdiven çıkınca baş ağrısı artabilir amma stres ağrısı hareketten etkilenmez . migren(megrim) (megrim) liler , ışık vede sesten etkilenir , bazen bulantıları olur , amma bu emare ler stres ağrısında görülmez . migren(megrim) (megrim) kendini stres baş ağrısı gibi gösterebilir . Ama stres baş ağrısı migren(megrim) gibi rüzgâr , parfüm kokusu , ışıktan etkilenmez . Ayrıca gebe likte stres baş ağrısı kaybolmaz amma migren(megrim) yok olur .
Stres ağrılarına sık rastlanıyor mu ?
Ülkemizde her 3 kişiden birinde stres kaynaklı baş ağrıları var . Ama bunların doktora başvurma oranı çook düşük .
Stres baş ağrısı neşekilde Tedavi(iyileştirme) edilir ?
Tek 1 ilacı var , o da anti-depresanlar . Eğer stres baş ağrısı 10 gün sürüyor , yada bütün günü kaplayan 1 ağrıya sebep oluyor , şiddeti rahatsızlık veriyorsa Tedavi(iyileştirme) ye başlarız . Ancak ayda 5 kez oluşan amma kısa zaman n , hafif ağrılarda Tedavi(iyileştirme) ye ihtiyaç duymuyoruz .

Migren

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp