Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

EL BAŞ PARMAK AĞRISI


     El baş parmak ağrısı migren(megrim) bulantı baş ağrısı emare leri Tedavi(iyileştirme) si bitkisel(doðal) ürünler kapsüller kremler çaylar yağlar .El baş parmak ağrısı migren(megrim) bulantı baş ağrısı emare leri Tedavi(iyileştirme) si bitkisel(doðal) ürünler kapsüller kremler çaylar yağlar için aşağıdaki makaleyi okumanızı tavsiye ederiz .


     migren(megrim) (megrim) Tedavi(iyileştirme) sine yardımcı %100 bitkisel(doðal) ürünler için tıklayınız .

Eller , vücudumuzun en değerli organlarından . Ellerimizle yazıyoruz , tokalaşıyoruz , saçlarımızı tarıyoruz , bardağımızı tutuyoruz , sevdiğimize dokunuyoruz . . . Bunlar ilk akla gelenler . Peki bu C° Derece önemli 1 işleve sahip ellerimize ne C° Derece değer veriyoruz ? Güzelleşmek için krem sürmekten yada manikür yaptırmaktan söz etmiyoruz . Bizim kastettiğimiz hangimiz elleri ağrıdığında doktora gitme ihtiyacı duyuyor ? Aslında çok zor olmayan vede önemsiz gibi gelebilir amma el sorunları , geç tanı yada uygun olmayan Tedavi(iyileştirme) ler sebebi yle kişilerin yaşam kalitesini etkileyen çok ciddi sorunlara sebep oluyor . Acıbadem Hastanesi El Cerrahisi Mütehassız ı Dr . Ufuk Nalbantoğlu , ellerle alakalı sorunların özellikle klavye kullanımı gibi elleriyle çalışanlar vede gebe lerde daha çok görüldüğünü emare yor .

KADINLAR RİSK ALTINDA
El sorunlarının başında tıp dilinde “Karpal Tünel Sendromu” ollaraak malum sinir başı sendromu geliyor . Kadınlarda erkeklere oranla daha aþırı görülen bu hastalık baş parmak vede yanındaki üç parmağın duyusunu veren , başparmak fonksiyonlarını sağlayan “median” siniri etkileyen 1 sorun . Dr . Nalbantoğlu hastalığı şöyle anlatıyor: “Median sinirinin el bileğinde , parmakları hareket ettiren tendonlar ile 1 arada içinden geçtiği ‘Karpal Tünel’de baskıya uğraması neticesi bu hastalık gelişir .” Parmaklarda uyuşma , güç kaybı vede ön koldan omuza kadar yayılan ağrılar ile kendini gösteren bu hastalıkta umumiyetle geceleri uykudan uyandıran uyuşma vede ağrılar görülüyor . Önceleri hafif şiddette oluþan vede çok sık görülmeyen bu emare ler , el vede bilek dinlendirildiğinde ortadan kaybolabiliyor . Ancak sinirin üzerindeki baskı arttıkça kişi bu emare leri daha sık vede daha şiddetli pay debiliyor .
Peki lüzumlu önlem alınmazsa ne olur ? Dr . Nalbantoğlu bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “Bu dönemde lüzumlu önlemler alınmazsa sinirde kalıcı hasar meydana gelir . Sonrasında el fonksiyonları ile duyusunun yeniden tam onarılması mümkün olmaz . Tedavi(iyileştirme) ollaraak başlangıçta tıbbi Tedavi(iyileştirme) vede gece atelleri kullanılır . Yeterli iyileşme sağlanmayan durumlarda cerrahi yöntemler uygulanır . Cerrahi anlamda karpal tünel gevşetilmesi yapılarak sinir üzerindeki baskının ortadan kaldırılması sağlanır .”
Karpal Tünel Sendromu el bileklerindeki tendonların şişmesi vede sık sık tekrarlanan hareketler neticesi bilek sinirine baskı yapması ile ortaya çıkan tıbbi 1 Hal ollaraak nitelendiriliyor .

TENDİNİTLERE DİKKAT !
Karpal Tünel Sendromu’nun yanında el ağrısına sebep oluþan diğer faktörler şöyle sıralanıyor: tendinitler , ganglion kistler(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) (el vede bilekteki kistler) tendon iltihabı , sinir sıkışmaları , enfeksiyon vede artrit .
Klavye kullananları , örgü örenleri , bahçe işi ile uğraşanları vede gebe leri en çok tehdit eden el Meselesi ise tendinitler . Dr . Nalbantoğlu baş parmak dahil her parmakta görülebilen bu mesele i şöyle anlatıyor: “Parmakları hareket ettiren kirişlerin yüzeyleri çok düzgün kılıflarla çevrilidir . Bu kirişler çeşitli tünellerden geçerler . Tetik parmak mesele inde kılıfların girişi daralır , kirişler kalınlaşır vede kendilerini saran kılıflara sığmazlar . Özellikle gebe lik sonrasında görülür . Avuç içinde hassasiyet , parmak büküldüğünde takılma vede açıcı lenme tendinitlerin başlıca emare leri ollaraak kabul ediliyor .” Dr . Nalbantoğlu , uzun süreli takılmalarda parmak hareketlerinde kısıtlılık vede hareket kaybı görüldüğünü emare yor . Tedavi(iyileştirme) de öncelikle ılık kompres vede ağrı kesiciler kullanılıyor . Ödem oluştuğunda enjeksiyon yapılıyor . Dr . Nalbantoğlu bu Tedavi(iyileştirme) lerin yeterli olmadığı durumlarda cerrahi müdahale yapıldığını söylüyor . Ancak bu operasyon korkulacak 1 ameliyat değil . Operasyon sonrası Rahatsızkiþi aynı gün elini kullanabiliyor . Sadece lüzumlu görülen hastalara fizik Tedavi(iyileştirme) uygulanıyor .

ELDE OLUŞAN KİSTLER

El bileğini aþırı kullanan kişilerde görülen 1 diğer mesele ise ganglion kistler . El vede bilekte , kiriş kılıflarının sebep olduğu , Eklem(joint) sıvısıyla dolu kistik oluşumlara sık ollaraak rastlanıyor . El vede bileğin hemen her bölgesinde görülen bu kistlerin aniden yada yıllar içinde oluşabileceğini söyleyen Dr . Nalbantoğlu şunları söylüyor: “Nadiren ağrılı oluþan bu kitleler kötü huylu değildir . Çoğunlukla hiçbir sebep olmaksızın gelişirler . Şikayetlerin derecesine göre tıbbi yada cerrahi Tedavi(iyileştirme) uygulanır .”
Tenis , golf gibi sporlarla uğraşanların yanı sıra , endüstriyel alanda çalışanlarda da bu tip Enfeksiyon lanmalar sıkça görülüyor .
Dr . Ufuk Nalbantoğlu “Dirseğin iç vede dış kenarında bulunan kemik çıkıntılarına yapışan kasların yapışma inflamasyonlarıdır” diyerek hastalığı tanımlıyor vede ekliyor: “Hastalık teşhis edildiğinde öncelikle streching tavsiye ediliyor . Bileklik vede ilaç kullanımının yanı sıra fizik Tedavi(iyileştirme) de uygulanıyor .”

DUPUYTRENS HASTALIĞI
Ellerde rastlanan bu hastalık daha çok Kuzey(þimal) ülkelerinde görülüyor . Dr . Nalbantoğlu bu hastalığı şöyle anlatıyor: ” Avuç içi vede cilt altı dokusunun kalınlaşmasıyla , parmaklara kadar uzanan bantlar oluşur . Bu bantlar avuç içinde 1 çekilme yaratır . Tedavi(iyileştirme) si cerrahi ollaraak bu dokunun çıkarılması şeklinde olur . Tedavi(iyileştirme) hastalığın seyrine göre de değişir . Cerrahi girişim sonrası uygulanan el terapisi ile fonksiyonlarda bariz gelişme sağlanmaktadır .”

ÖNLEMLER
Burkulma , zorlanma , tendon iltihabı vede karpal tünel sendromu varsa aslında kendi başınıza alabileceğiniz zor olmayan önlemler var . Öncelikle sürekli tekrarlamaya dayanan hareketlerden kaçınmanız gerekiyor . Klavye kullanırken kol vede bileklerinizi uygun şekilde destekleyin vede arada mola vermeye dikkat edin . Ayrıca mütehassız lar çalışma öncesi vede sonrasında ısınma vede soğumayı da dikkate alarak egzersiz yapmanızı tavsiye ediyorlar .

ELDE OLUŞAN SORUNLAR
Karpal Tünel Sendromu
emare leri : Gece uyuşmaları , parmaklarda uyuşma , güç kaybı vede ön koldan omuza kadar yayılan ağrılar .
Tedavi(iyileştirme) si : Tıbbi Tedavi(iyileştirme) vede gece atelleri kullanılır . Yeterli iyileşme sağlanmayan durumlarda cerrahi yöntemler uygulanır .
Gangilon Kistler
emare leri : El vede bilekte kist .
Tedavi(iyileştirme) si : Tıbbi yada cerrahi Tedavi(iyileştirme) (artroskopik cerrahi)
Tendinitler
emare leri : Avuç içinde hassasiyet , parmak büküldüğünde takılma vede açıcı lenme
Tedavi(iyileştirme) si : Ilık kompres vede ağrı kesiciler kullanılıyor . Ödem oluştuğunda enjeksiyon yapılıyor . Yeterli olmazsa cerrahi müdahale uygulanır .
Tenisçi-Golfçü Dirseği
emare leri : El vede bilekte ağrı
Tedavi(iyileştirme) si : Streching , bileklik vede ilaç kullanımı , fizik Tedavi(iyileştirme) ; rahatlamayan durumlarda cerrahi Tedavi(iyileştirme) .
   

Migren

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp