Bitkisel Sağlık Ürünleri
Migren

EL BAŞ PARMAK AĞRISI


     El baş parmak ağrısı migren(megrim) bulantı baş ağrısı emare leri Tedavi(iyileştirme) si bitkisel(doğal) ürünler kapsüller kremler çaylar yağlar .El baş parmak ağrısı migren(megrim) bulantı baş ağrısı emare leri Tedavi(iyileştirme) si bitkisel(doğal) ürünler kapsüller kremler çaylar yağlar icin aşağıdaki makaleyi okumanızı tavsiye ederiz .


     migren(megrim) (megrim) Tedavi(iyileştirme) sine yardımcı %100 bitkisel(doğal) ürünler icin tıklayınız .

Eller , bedeni muzun en değerli organlarından . Ellerimizle yazıyoruz , tokalaşıyoruz , saçlarımızı tarıyoruz , bardağımızı tutuyoruz , sevdiğimize dokunuyoruz . . . Bunlar ilk akla gelenler . Peki bu C° Derece önemli 1 işleve sahip ellerimize ne C° Derece değer veriyoruz ? Güzelleşmek icin krem sürmekten yada manikür yaptırmaktan söz etmiyoruz . Bizim kastettiğimiz hangimiz elleri ağrıdığında doktora gitme ihtiyacı duyuyor ? Aslında çook zor olmayan vede önemsiz gibi gelebilir amma el sorunları , geç tanı yada uygun olmayan Tedavi(iyileştirme) ler sebebi yle kişilerin yaşam kalitesini etkileyen çook ciddi sorunlara sebep oluyor . Acıbadem Hastanesi El Cerrahisi Mütehassız ı Dr . Ufuk Nalbantoğlu , ellerle alakalı sorunların hususiyetle klavye kullanımı gibi elleriyle çalışanlar vede gebe lerde daha çook görüldüğünü emare yor .

KADINLAR RİSK ALTINDA
El sorunlarının başında tıp dilinde “Karpal Tünel Sendromu” ollaraak malum sinir başı sendromu geliyor . Kadınlarda erkeklere oranla daha aşırı görülen bu Rahatsızlık baş parmak vede neşriyat daki 3 parmağın duyusunu veren , başparmak fonksiyonlarını sağlayan “median” siniri etkileyen 1 sorun . Dr . Nalbantoğlu hastalığı şöyle anlatıyor: “Median sinirinin el bileğinde , parmakları hareket ettiren tendonlar ile 1 arada içinden geçtiği ‘Karpal Tünel’de baskıya uğraması neticesi bu Rahatsızlık gelişir .” Parmaklarda uyuşma , güç zayii vede ön koldan omuza kadar yayılan ağrılar ile kendini gösteren bu Rahatsızlık ta umumiyetle geceleri uykudan uyandıran uyuşma vede ağrılar görülüyor . Önceleri hafif şiddette oluşan vede çook sık görülmeyen bu emare ler , el vede bilek dinlendirildiğinde ortadan kaybolabiliyor . Ancak sinirin üzerindeki baskı arttıkça kişi bu emare leri daha sık vede daha şiddetli pay debiliyor .
Peki lüzumlu tedbir alınmazsa ne olur ? Dr . Nalbantoğlu bu soruyu şöyle Yanit lıyor: “Bu dönemde lüzumlu tedbir ler alınmazsa sinirde baki hasar meydana gelir . Sonrasında el fonksiyonları ile duyusunun yeniden tam onarılması mümkün olmaz . Tedavi(iyileştirme) ollaraak başlangıçta tıpsal Tedavi(iyileştirme) vede gece atelleri kullanılır . Yeterli iyileşme sağlanmayan durumlarda cerrahi metod ler uygulanır . Cerrahi anlamda karpal tünel gevşetilmesi yapılarak sinir üzerindeki baskının ortadan kaldırılması sağlanır .”
Karpal Tünel Sendromu el bileklerindeki tendonların şişmesi vede sık sık tekrarlanan hareketler neticesi bilek sinirine baskı yapması ile ortaya çıkan tıpsal 1 Hal ollaraak nitelendiriliyor .

TENDİNİTLERE DİKKAT !
Karpal Tünel Sendromu’nun neşriyat da el ağrısına sebep oluşan başka etkenler şöyle sıralanıyor: tendinitler , ganglion kistler(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) (el vede bilekteki kistler) tendon iltihabı , sinir sıkışmaları , enfeksiyon vede artrit .
Klavye kullananları , örgü örenleri , bahçe işi ile uğraşanları vede gebe leri en çook tehdit eden el Meselesi ise tendinitler . Dr . Nalbantoğlu baş parmak dahil her parmakta görülebilen bu mesele i şöyle anlatıyor: “Parmakları hareket ettiren kirişlerin yüzeyleri çook düzgün kılıflarla çevrilidir . Bu kirişler çeşitli tünellerden geçerler . Tetik parmak mesele inde kılıfların girişi daralır , kirişler kalınlaşır vede kendilerini saran kılıflara sığmazlar . Hususiyetle gebe lik sonrasında görülür . Avuç içinde hassasiyet , parmak büküldüğünde takılma vede açıcı lenme tendinitlerin başlıca emare leri ollaraak kabul ediliyor .” Dr . Nalbantoğlu , uzun zaman li takılmalarda parmak hareketlerinde kısıtlılık vede hareket zayii görüldüğünü emare yor . Tedavi(iyileştirme) de öncelikle ılık kompres vede ağrı kesiciler kullanılıyor . Ödem oluştuğunda enjeksiyon yapılıyor . Dr . Nalbantoğlu bu Tedavi(iyileştirme) lerin yeterli olmadığı durumlarda cerrahi müdahale yapıldığını söylüyor . Ancak bu operasyon korkulacak 1 ameliyat değil . Operasyon sonrası Rahatsızkişi özdeş gün elini kullanabiliyor . Sadece lüzumlu görülen hastalara fizik Tedavi(iyileştirme) uygulanıyor .

ELDE OLUŞAN KİSTLER

El bileğini aşırı kullanan kişilerde görülen 1 başka mesele ise ganglion kistler . El vede bilekte , kiriş kılıflarının sebep olduğu , Eklem(joint) sıvısıyla dolu kistik oluşumlara sık ollaraak rastlanıyor . El vede bileğin hemen her bölgesinde görülen bu kistlerin aniden yada yıllar içinde oluşabileceğini söyleyen Dr . Nalbantoğlu şunları söylüyor: “Nadiren ağrılı oluşan bu kitleler üzücü huylu değildir . Çoğunlukla hiçbir sebep olmaksızın gelişirler . Şikayetlerin derecesine göre tıpsal yada cerrahi Tedavi(iyileştirme) uygulanır .”
Tenis , golf gibi sporlarla uğraşanların yanı sıra , endüstriyel alanda çalışanlarda da bu tip Enfeksiyon lanmalar sıkça görülüyor .
Dr . Ufuk Nalbantoğlu “Dirseğin iç vede dış kenarında bulunan kemik çıkıntılarına yapışan kasların yapışma inflamasyonlarıdır” diyerek hastalığı tanımlıyor vede ekliyor: “ Rahatsızlık teşhis edildiğinde öncelikle streching tavsiye ediliyor . Bileklik vede ilaç kullanımının yanı sıra fizik Tedavi(iyileştirme) de uygulanıyor .”

DUPUYTRENS HASTALIĞI
Ellerde rastlanan bu Rahatsızlık daha çook Kuzey(şimal) ülkelerinde görülüyor . Dr . Nalbantoğlu bu hastalığı şöyle anlatıyor: ” Avuç içi vede cilt 6 dokusunun kalınlaşmasıyla , parmaklara kadar uzanan bantlar meydana gelir . Bu bantlar avuç içinde 1 çekilme yaratır . Tedavi(iyileştirme) si cerrahi ollaraak bu dokunun çıkarılması biçimi nde olur . Tedavi(iyileştirme) hastalığın seyrine göre de değişir . Cerrahi teşebbüs sonrası uygulanan el terapisi ile fonksiyonlarda bariz gelişme sağlanmaktadır .”

ÖNLEMLER
Burkulma , zorlanma , tendon iltihabı vede karpal tünel sendromu varsa aslında kendi başınıza alabileceğiniz zor olmayan tedbir ler var . Öncelikle Daima tekrarlamaya dayanan hareketlerden kaçınmanız gerekiyor . Klavye kullanırken kol vede bileklerinizi uygun biçim de destekleyin vede arada mola vermeye dikkat edin . Ayrıca mütehassız lar çalışma öncesi vede sonrasında ısınma vede soğumayı da dikkate alarak egzersiz yapmanızı tavsiye ediyorlar .

ELDE OLUŞAN SORUNLAR
Karpal Tünel Sendromu
emare leri : Gece uyuşmaları , parmaklarda uyuşma , güç zayii vede ön koldan omuza kadar yayılan ağrılar .
Tedavi(iyileştirme) si : Tıpsal Tedavi(iyileştirme) vede gece atelleri kullanılır . Yeterli iyileşme sağlanmayan durumlarda cerrahi metod ler uygulanır .
Gangilon Kistler
emare leri : El vede bilekte kist .
Tedavi(iyileştirme) si : Tıpsal yada cerrahi Tedavi(iyileştirme) (artroskopik cerrahi)
Tendinitler
emare leri : Avuç içinde hassasiyet , parmak büküldüğünde takılma vede açıcı lenme
Tedavi(iyileştirme) si : Ilık kompres vede ağrı kesiciler kullanılıyor . Ödem oluştuğunda enjeksiyon yapılıyor . Yeterli olmazsa cerrahi müdahale uygulanır .
Tenisçi-Golfçü Dirseği
emare leri : El vede bilekte ağrı
Tedavi(iyileştirme) si : Streching , bileklik vede ilaç kullanımı , fizik Tedavi(iyileştirme) ; rahatlamayan durumlarda cerrahi Tedavi(iyileştirme) .
   

Migren

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp