Bitkisel Sağlık Ürünleri

Mide Borusu Yanması

 Mide Borusu Yanması vede merak ettikleriniz

 

 

    Mide Hastalıkları Hakkında Açıklamalar vede Bu Hastalıklarda Kullanılan Bitkisel(doðal) Ürünlerle İlgili Tedavi(iyileþtirme) Yöntemleri vede merak ettiğiniz tüm veri lere aşağıdaki  yazýmýzda n  ulaşabilirsiniz .

 

 Mide Hastalıkları Hakkında Açıklamalar vede Bu Hastalıklarda Kullanılan % 100  Bitkisel(doðal) Ürünlerle İlgili Tedavi(iyileþtirme) Yöntemleri için linki tıklayınız .

 

 

 Mide yanması nedir ?

Mide asidinin yemek borusuna doğru kaçak yapması neticesi yemek borusundan gırtlağa doğru oluşan yanma , ekşime hissidir . Midenin değil , yemek borusunun vede gırtlağın yanmasıdır bu aslında . Bazı insanlar her gün bazıları da ayda birkaç kez bu Meselesi yaşarlar . Toplumun yaklaşık yüzde 30-40’ında mide yanması şikayeti görülür . Yanma şikayeti , yenilen gıdaların türü vede midenin ne kadar dolu olduğu ile bağlantılıdır .

Mide yanması sebep olur ?

Mide yanmasını artıran gıdalar , umumiyetle yemek borusu ile midenin birleştiği bölgedeki kasın gevşekliğine yol açan gıdalardır .

Domates , soğan , sarımsak , baharatlı yiyecekler , kızartmalar , bazen nane vede çikolata , mide yanmasına sebep meydana gelebilir . Mide yanmasının yan etkileri ollaraak yemek borusunda yara açılması , bu bölgede 1 yara dokusu oluşarak darlığa yol açması , buradaki mukozanın değişerek kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi e doğru gitmesi durumlarında da daha ciddi şikayetlere dönüşebiliyor .


Mide yanması nasıl Tedavi(iyileþtirme) edilir ?
Mide yanması Tedavi(iyileþtirme) yöntemlerinden biri ilaç Tedavi(iyileþtirme) sidir . Ya midedeki asidi nötralize eden ilaçlar (antiasit vede karbonat) yada midede asit salgısını mani leyen ilaçları kullanıyoruz . Bunları kullanırken hastaların muhakkak doktora danışmaları vede ne kadar süreyle kullanacaklarını belirlemeleri gereklidir .

Endoskopik Tedavi(iyileþtirme) yöntemleri henüz çok yerleşmedi amma bazı hastalarda avantaj lı olabiliyor . Gittikçe yaygınlaşan cerrahi yöntemler ise özellikle genç vede şikayetleri ciddi oluþan hastalarda kullanılıyor . Ameliyat ile yemek borusunun alt ucundaki sfinkterin (kas lifleri halkası) daha daraltılması , midenin bu yemek borusu çevresine sarılarak , oradaki reflünün önüne geçilmesi sağlanıyor .

Mide yanması yaşandığında rahatlamak için ne yapılabilir ?


Mide yanmasının anlık vede uzun süreli Tedavi(iyileþtirme) sinde kullanılan çok sayıda ilaç vardır . Hastalığı nötralize edebilecek süt yada içinde asit olmayan içecekler , anlık Tedavi(iyileþtirme) ler için avantaj lıdır . Ya da antiasit tarzındaki emme pastilleri , tesiri ni hemen göstererek yardımcı meydana gelebilir .

Daha uzun süreli etki için kullanılan ilaçlar , histamin blokerleri yada proton pompa inhibitörleridir .

Antiasit tarzındaki ilaçların sürekli kullanılmasının ciddi 1 sakıncası yoktur . Vücuttaki asit alkolü dengesini 1 miktar bozabilir amma bu tarz etkileri sık görülmez . Antiasitlerin etki süresi çok kısadır . Birkaç saat sürebilir . Bu sebep le özellikle yatarken herhangi 1 korunma sağlamaz .

Uyku esnasında yerçekiminden dolayı reflü sıkıntısı daha aþýrý arttığından , bu süre içinde yemek borusu tamamen korunmasız kalır vede bu da yemek borusunda hasara yol açabilir .

Mide yanması yaşamamak için ne yapılabilir ?

Reflüyü artıran şikayetler , kanın içindeki basıncın artmasından kaynaklanır . Dar giyinmek vede kilo alınması buna yol açabilir . Kilo vermek , reflü şikayetlerini ciddi ollaraak azaltır .

Dar giyecekler , dar kemer kullanmaktan sakınmak gereklidir .

Baharatlı yiyecekler , özellikle kimyon , çikolata , kızartma , aşırı yağlı yiyecekler , aþýrý alkol , aþýrý kafein , naneli yiyecek vede içecekler reflü şiklayetlerini artırabilir .

Mide yanması başka hastalıkların göstergesi meydana gelebilir mi ?

    Mide yanması , erozif Gastrit(gastritis) dediğimiz , mide yüzeyinin aşınması neticesi oluşabilir . Bu , çok aþýrý aspirin vede Romatizma(rheumatism) ilacı kullanan kişilerde görülebilir .
    Ülser durumlarında ,
    Midedeki kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi durumlarında ,
    Midenin poliplerinde , divertiküllerinde (bağırsak duvarının kesecik halinde dışarıya doğru çıkması) ortaya çıkabilir .
    Mide-bağırsak tembelliğinde , safra kesesinden safra yolları vasıtasıyla bağırsağa akan safra geriye kaçabilir . Midede 1 safra reflüsü meydana gelebilir . Bu halde yanma oluşur .


Mide yanması ile kalp krizi ağrısını karıştırmamak gereklidir .

Hamilelik deneminde yaşanan mide yanmasının önüne nasıl geçilir ?


Hamileliğin erken döneminde bulantı şikayetleri görülür vede bunun sebebi bilinmiyor . Geç döneminde de mide yanması yada ekşimesi şikayetleri görülür . Sebebi de bebeğin aşağıdan büyüyerek mide üzerine baskı yapması vede mide içeriğini yukarı doğru itmesi , bunun neticesinde de mide asidinin yemek borusuna doğru geri kaçmasıdır .

Hamilelik sırasında yapılabilecek çok aþýrý 1 şey yoktur . Ama yanma şikayeti çok fazlaysa , ilk aşamada antiasit tarzındaki ilaçları kullanarak mide asidini nötralize etmeye çalışırız . Hamileler , daha küçük porsiyonlarda yemek yemeli vede mide doluyken yatmamalılar .

 

 

etiketler: mide bulantıları , mide bulantı , mide ağrıları , mide yanmasına , mide bulantısına , mide ağrısına , gebe lik mide bulantısı , hamilelikte mide bulantısı , gebe likte mide bulantıları , mide kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi in emare leri , mide gazı , mide ilacı , mide bulantısı sebep leri , mide bulantısı sebep leri , mide bulantı sebep leri , mide ilaçları , mide hastalığı , mide üşütmesi , mide bulantısının sebep leri , mide bulantısının sebep leri , mide kanamaları ,

 

 


Mide Rahatsızlıkları

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp