Bitkisel Sağlık Ürünleri
Mide Rahatsızlıkları

Mide Borusu Yanması

 Mide Borusu Yanması vede merak ettikleriniz

 

 

    Mide Rahatsızlık ları Hakkında İzahat lar vede Bu Rahatsızlık larda Kullanılan Bitkisel(doğal) Ürünlerle Alakalı Tedavi(iyileştirme) Metod leri vede merak ettiğiniz bütün veri lere aşağıdaki  yazımızda n  ulaşabilirsiniz .

 

 Mide Rahatsızlık ları Hakkında İzahat lar vede Bu Rahatsızlık larda Kullanılan % 100  Bitkisel(doğal) Ürünlerle Alakalı Tedavi(iyileştirme) Metod leri icin linki tıklayınız .

 

 

 Mide yanması nedir ?

Mide asidinin yemek borusuna doğru kaçak yapması neticesi yemek borusundan gırtlağa doğru meydana gelen yanma , ekşime hissidir . Midenin değil , yemek borusunun vede gırtlağın yanmasıdır bu aslında . Bazı insanlar her gün bazıları da ayda birkaç kez bu Meselesi yaşarlar . Toplumun takriben yüzde 30-40’ında mide yanması şikayeti görülür . Yanma şikayeti , yenilen gıdaların türü vede midenin ne kadar dolu olduğu ile bağlantılıdır .

Mide yanması sebep olur ?

Mide yanmasını artıran gıdalar , umumiyetle yemek borusu ile midenin birleştiği bölgedeki kasın gevşekliğine yol açan gıdalardır .

Domates , soğan , sarımsak , baharatlı yiyecekler , kızartmalar , bazen nane vede çikolata , mide yanmasına sebep meydana gelebilir . Mide yanmasının yan etkileri ollaraak yemek borusunda yara açılması , bu bölgede 1 yara dokusu oluşarak darlığa yol açması , buradaki mukozanın değişerek kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi e doğru gitmesi durumlarında da daha ciddi şikayetlere dönüşebiliyor .


Mide yanması neşekilde Tedavi(iyileştirme) edilir ?
Mide yanması Tedavi(iyileştirme) metod lerinden biri ilaç Tedavi(iyileştirme) sidir . Ya midedeki asidi nötralize eden ilaçlar (antiasit vede karbonat) yada midede asit salgısını mani leyen ilaçları kullanıyoruz . Bunları kullanırken hastaların muhakkak doktora danışmaları vede ne kadar zaman yle kullanacaklarını belirlemeleri gereklidir .

Endoskopik Tedavi(iyileştirme) metod leri henüz çook yerleşmedi amma bazı hastalarda avantaj lı olabiliyor . Gittikçe yaygınlaşan cerrahi metod ler ise hususiyetle genç vede şikayetleri ciddi oluşan hastalarda kullanılıyor . Ameliyat ile yemek borusunun alt ucundaki sfinkterin (kas lifleri halkası) daha daraltılması , midenin bu yemek borusu kenarları ne sarılarak , oradaki Reflü(acid reflux) (acid reflux) nün önüne geçilmesi sağlanıyor .

Mide yanması yaşandığında rahatlamak icin ne yapılabilir ?


Mide yanmasının anlık vede uzun zaman li Tedavi(iyileştirme) sinde kullanılan çook sayıda ilaç mevuttur . Hastalığı nötralize edebilecek süt yada içinde asit olmayan içecekler , anlık Tedavi(iyileştirme) ler icin avantaj lıdır . Ya da antiasit tarzındaki emme pastilleri , tesiri ni hemen göstererek yardımcı meydana gelebilir .

Daha uzun zaman li etki icin kullanılan ilaçlar , histamin blokerleri yada proton pompa inhibitörleridir .

Antiasit tarzındaki ilaçların Daima kullanılmasının ciddi 1 sakıncası yoktur . Beden taki asit alkolü dengesini 1 miktar bozabilir amma bu tarz etkileri sık görülmez . Antiasitlerin etki zaman si çook kısadır . Birkaç saat zaman bilir . Bu sebep le hususiyetle yatarken herhangi 1 korunma sağlamaz .

Uyku esnasında yerçekiminden dolayı Reflü(acid reflux) (acid reflux) sıkıntısı daha aşırı arttığından , bu zaman içinde yemek borusu tamamen korunmasız kalır vede bu da yemek borusunda hasara yol açabilir .

Mide yanması yaşamamak icin ne yapılabilir ?

Reflü(acid reflux) yü artıran şikayetler , kanın ihtivasındaki basıncın artmasından kaynaklanır . Dar giyinmek vede kilo alınması buna yol açabilir . Kilo vermek , Reflü(acid reflux) (acid reflux) şikayetlerini ciddi ollaraak azaltır .

Dar giyecekler , dar kemer kullanmaktan sakınmak gereklidir .

Baharatlı yiyecekler , hususiyetle kimyon , çikolata , kızartma , aşırı yağlı yiyecekler , aşırı alkol , aşırı kafein , naneli yiyecek vede içecekler Reflü(acid reflux) (acid reflux) şiklayetlerini artırabilir .

Mide yanması farkli Rahatsızlık ların göstergesi meydana gelebilir mi ?

    Mide yanması , erozif Gastrit(gastritis) dediğimiz , mide yüzeyinin aşınması neticesi oluşabilir . Bu , çook aşırı aspirin vede Romatizma(rheumatism) ilacı kullanan kişilerde görülebilir .
    Ülser(mide yarası) durumlarında ,
    Midedeki kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi durumlarında ,
    Midenin poliplerinde , divertiküllerinde (bağırsak duvarının kesecik halinde dışarıya doğru çıkması) ortaya çıkabilir .
    Mide-bağırsak tembelliğinde , safra kesesinden safra yolları vasıtasıyla bağırsağa akan safra geriye kaçabilir . Midede 1 safra Reflü(acid reflux) (acid reflux) sü meydana gelebilir . Bu halde yanma meydana gelir .


Mide yanması ile kalp krizi ağrısını karıştırmamak gereklidir .

Hamilelik deneminde yaşanan mide yanmasının önüne neşekilde geçilir ?


Hamileliğin erken döneminde bulantı şikayetleri müşade edililir vede bunun sebebi bilinmiyor . Geç döneminde de mide yanması yada ekşimesi şikayetleri görülür . Sebebi de bebeğin aşağıdan büyüyerek mide üzerine baskı yapması vede mide içeriğini yukarı doğru itmesi , bunun neticesinde de mide asidinin yemek borusuna doğru geri kaçmasıdır .

Hamilelik sırasında yapılabilecek çook aşırı 1 şey yoktur . Ama yanma şikayeti çook fazlaysa , ilk aşamada antiasit tarzındaki ilaçları kullanarak mide asidini nötralize etmeye çalışırız . Hamileler , daha küçük porsiyonlarda yemek yemeli vede mide doluyken yatmamalılar .

 

 

etiketler: mide bulantıları , mide bulantı , mide ağrıları , mide yanmasına , mide bulantısına , mide ağrısına , gebe lik mide bulantısı , hamilelikte mide bulantısı , gebe likte mide bulantıları , mide kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi in emare leri , mide gazı , mide ilacı , mide bulantısı sebep leri , mide bulantısı sebep leri , mide bulantı sebep leri , mide ilaçları , mide hastalığı , mide üşütmesi , mide bulantısının sebep leri , mide bulantısının sebep leri , mide kanamaları ,

 

 


Mide Rahatsızlıkları

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp