Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Mide Ödemi Nedir

 " Mide ödemi nedir hakkında veri ler . " 

 

   Mide ödemi nedir hakkında veri ler bu yazıda yer almaktadır . Mide ödemi nedir ile alakalı tüm açıklamaları bu yazıda inceleyebilirsiniz . . .


Rejimte protein içeriği arttırılırken yağ içeriğinin azaltılması beklenir . Mideyi aşırı doldurup gerginlik vede basınç oluşturmamak için sık aralıklarla fakat küçük porsiyonlar tercih edilmelidir .

İki saatte 1 olacak şekilde rejim düzenlenmeli vede bunu sağlayabilmek için iş yerinde , arabada , çantada zor olmayan taşınacak gıdalar bulundurulmalıdır . Mideyi aþırı şişirmemek için ana öğünlerde sıvı alımı kısıtlanmalı vede günlük sıvı ihtiyacımızın 2-2 .5 litre olması gerektiği unutulmadan ara öğünlerde sıvı alımına dikkat edilmelidir .

Sıvılar çok soğuk yada çok sıcak olmamalı vede 1 kere de hızlıca tüketmek yerine yudum yudum yavaşca içilmelidir .

Mide asidinin uyarılmasını önlemek için acılı baharatlar , domates , portakal , mandalina , greyfurt , limon gibi turunçgiller vede onların suları , karbonatlı içecekler (gazoz , kola vs .) ile kahve , koyu çay tüketiminden kaçınmak gereklidir . Çikolata , çiğ soğan , sarmısak vede nane yine reflüye sebep olabilecek gıdalardandır .

Alkol , özofagus irritasyonuna sebep olduğu vede mide asidini arttırdığı için muhakkak kısıtlanmalıdır . Geç saatte alkol ile 1 arada yenen ağır 1 yemek vede üzerine içilen kahve , sigara(tütün mamülleri) 1 reflü hastası için en kötü kombinasyondur .

Yağda kızartmalar , yağlı etler , mayonez vede soslar , kaymak , krema gibi aşırı yağlı yiyecekler ile yağda kızartmalar , açma , poğaça , yağlı börekler reflü şikayetlerini arttırır . Bazen simitin susamları bile şikayetleri tetikleyebilir . Süt , yoğurt vede peynirin yağsız yada az yağlı olanları kullanılmalıdır . Baklava , şöbiyet gibi ağır tatlılar kısıtlanmalı yerine sütlü tatlılar yada meyve ile yapılmış tatlılar tercih edilmelidir .

Yemekleri pişirme şekli de önemlidir . Genellikle sıvı yağ tercih edilmeli fakat çok az yağ kullanılmalıdır . Yemek yaparken çok soğan , salça , domates vede baharat kullanılmamalıdır . Haşlama , ızgara yada fırınlama yöntemi tercih edilmekle 1 arada en iyisi buhur da pişirmektir .

mide ağrısını provoke eden faktörlerden biride şişmanlıktır . Bu sebep le eğer kişinin kilo fazlalığı varsa muhakkak uygun 1 rejimle zayıflaması gereklidir .

Dar giysiler vede sıkı kemerler şikayetleri arttırdığı için önerilmez . Yemeklerden sonra dik oturmak yada hafif 1 yürüyüş yapmak şikayetleri azaltacaktır . Yatmadan 3 saat önce yemek yenmemeli , atıştırma yapılmamalıdır . Gece uyurken yatak başı uygun 1 şekilde yükseltilmelidir .

benim size önerim ; bizzatihi 1 gastroenteroloji mütehassız ına muayene ollaraak lüzumlu tetkikleri vede Tedavi(iyileştirme) nizi yaptırmanız olacaktır .


Mide Rahatsızlıkları

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp