Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Mide Sıkışması

 " Mide sıkışması hakkında veri ler . "

 

    Mide sıkışması vede bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) yöntemleri hakkında veri ler bu yazıda yer almaktadır . Mide sıkışması ile alakalı tüm açıklamaları bu yazıda inceleyebilirsiniz . . .

İnsanın karnındaki gazı umumiyen kokusuz olan , karbondioksit , oksijen , nitrojen , hidrojen vede bazen de metan gazları oluşturur . Gazın hoş olmayan kokusunu ise kalın bağırsaktaki bakterilerin oluşturduğu sülfür içeren az miktardaki gazlar oluşturur .

Bağırsaklardaki gazın %1'den azı kokuyu oluşturan gazlardır , bunlar uçucu kısa zincir yağ asitleri , amonyak , hidrojen sülfür vede değişik uçucu amino asitlerdir . Yemek borusu , mide , ince vede kalın bağırsaklardan oluşan sindirim sistemimizdeki gazın 2 kaynağı vardır .

Bunlar: Kalın bağırsakta gerçekte bulunan zararsız bakterilerin bazı sindirilmemiş gıdalarda bozulma yapması ile oluşan gazdır .
Hava yutma (aerofaji) mide gazının en sık sebebidir . Her insan yerken yada içerken 1 miktar hava yutar .Hızlı yiyip içen , sakız çiğneyen , sigara(tütün mamülleri) içen vede uygun olmayan (gevşek) takma diş kullananlarda ise olaðandan aþırı hava yutulur .

Midedeki gazın önemli 1 kısmı geğirme ile çıkartılır , geride kalan kısım ince bağırsaklara geçer vede burada kısmen emilir , az 1 miktarı ise kalın bağırsaklara geçer vede makat yolu ile atılır . Mide kendisi de mide asidinin bikarbonatla karışması neticesi karbondioksit gazı oluşturur fakat bu gazın önemli 1 kısmı ince bağırsaklarda emilir vede kalın bağırsağa kadar ulaşmaz .

Sindirilmemiş Gıdanın Bozulması
İnsan vücudu bazı karbonhidratları ( şeker , nişasta ) vede pek çok gıdada bulunan lifleri ince bağırsaklardaki Enzim(enzyme) lerin kafigelmeyecek liği yada yokluğu sebebi ile sindiremez . Bu sindirilmemiş gıda ince bağırsaklardan kalın bağırsağa geçtiğinde , kalın bağırsaktaki olaðan flora dediğimiz zararsız bakterilerce bozulmaya uğrar vede hidrojen , karbondioksit , insanların üçte birinde de metan gazı oluşur . Sonuçta bu gazlar anüs yoluyla dışarı atılırlar . Metan gazı oluşan insanların gaitaları su içinde yüzer . Araştırmalar sebep bazı insanlarda metan gazı oluşup bazılarında oluşmadığını açıklayamamıştır .

Bir kişide gaz oluşturan gıdalar başka 1 kişide gaz oluşturmayabilir . Kalın bağırsaktaki bazı bakteriler diğer bakterilerin oluşturduğu hidrojeni yıkabilirler . Bu 2 tip bakteri oranı da bazı kişilerde daha çok gaz oluşunu açıklayabilir .

Hangi Gıdalar Gaz Yapar ?

Karbonhidrat içeren gıdaların pek çoğu gaz yapar , buna karşılık yağlar vede proteinler daha az gaz yapan gıdalardır .
Şekerler: Gaz oluşturan şekerler raffinoz , laktoz , fruktoz vede sarbitoldur .
Raffinoz: Fasülye bu kompleks şekeri çok miktarda içeren 1 besindir . Daha az oranda lahana , bruksel lahanası , karnabahar , kuşkonmaz , diğer sebzeler vede tüm hububatlarda bulunur .

Laktoz: Laktoz sütteki tabi şekerdir . Peynir , dondurma gibi ürünlerde de bulunur . Ekmek , tahıl , mayonezde de bulunur . Özellikle Afrika vede Asya kökenli ırklarda laktozu sindirmeyi sağlayan laktuloz Enzim(enzyme) i düzeyi düşüktür , kişi yaşlandıkça da Enzim(enzyme) düzeyi düşer . Bunun neticesi ollaraak kişiler yaşlandıkça laktoz içeren gıdalar yeme neticesi oluşan gaz şikayeti giderek artacaktır .

Fruktoz: Fruktoz gerçekte soğan , enginar , armut vede buğdayda bulunur . Ayrıca bazı içecek vede meyve sularında tatlandırıcı ollaraak kullanılır .

Sorbital: Sorbital meyvelerde doğal ollaraak bulunan 1 şekerdir . Elma , armut , şeftali vede erikte çok vardır . Ayrıca birçok rejim gıdalarında , tatlandırıcılarda vede sakızlarda bulunur .

Nişasta: Patates , mısır , bazı tatlılar , pastalar vede buğdayda bulunan nişastanın 1 kısmı kalın bağırsağı geçip orada bakterilerce yıkılarak gaz oluşturur . Pirinç gaz oluşturmayan tek nişasta çeşididir .

Lif: Pek çok gıda eriyebilen vede erimeyen lifler içerir . Eriyebilen lifler suda basitce çözünür vede bağırsaklarda jel kıvamında 1 yapı oluşturur . Bunlar , yulaf , fasulye , bezelye vede pek çok meyvede bulunurlar . Eriyebilen lifler kalın bağırsağa kadar sindirilmeden gelip , burada gaz oluşumuna yol açarlar . Erimeyen lifler ise bağırsaklardan hiç değişmeden geçer vede çok az gaz oluştururlar . Buğday , kepek vede bazı sebzeler bu tür lifleri içerirler .

Gaza Bağlı Semptomlar vede Mesele ler Nelerdir ?

En sık görülen semptomlar geğirme , çok gaz çıkartma , karında şişkinlik vede karın ağrısıdır . Bu bulgular herkeste oluşmayabilir . Burada en belirleyici faktörler vücudun ne kadar gaz ürettiği , bağırsakların ne kadar yağ asidi absorbe ettiği vede kişideki kalın bağırsağın gaz gerginliğine oluþan hassasiyetidir .
Geğirti: Yemek sonrası mide dolu iken ara sıra oluşan geğirme olaðan dir . Sık geğirtisi oluþan bazı kişiler ise yemek yerken aşırı hava yutarlar vede bu hava mideye inmeden geri gelip geğirti oluşabilir .

Sık geğirtisi oluþan kişilerde ise reflü hastalığı , mide fıtığı , Gastrit(gastritis) , ülser gibi üst sindirim sistemi rahatsızlıkları meydana gelebilir .
Geğirti yapan 2 çok nadir görülen kronik gaz sendromu vardır . Bunlar meganblase sendromu vede gaz-bloat sendromudur .

Meganblase sendromu özellikle ağır yemek yeme sonrası , yemek esnasında aşırı hava yutmaya vede bunun midede aşırı şişkinlik yapmasına bağlıdır . Bunun neticesi aşırı şişkinlik , tıkanma hissi vede nefes darlığı oluşabilir vede bu Hal kalp krizini taklit edebilir .

Gaz-bloat sendromu ise reflü hastalığı ameliyatları sonrası oluşabilir . Bu ameliyatta yemek borusu ile mide arasında oluşturulan yeni yapı gıda vede havanın mideye geçmesine izin verir fakat olaðan geğirme vede kusma eylemini mani leyebilir . Özellikle çok hava yutanlarda bu Hal ciddi 1 mesele haline gelebilir .

Soğan , domates vede biberli gıdalar geğirmeyi arttırır . Sürekli geğirme ise bazı hastalıkların emare si meydana gelebilir . Bunlar safra kesesi taşları , ülser hastalığı vede reflü hastalığıdır . Ankisiyete diðerbir deyiþle aşırı endişe hallerinde de çok hava yutup devamlı geğirme alışkanlık haline gelebilir .

Çok Gaz Çıkartma
Aþırı sayıda gaz çıkartma çok sık dile getirilen 1 yakınmadır . Ancak kişiler günde 10-25 kez , vasati 14 kez gaz çıkartırlar vede bu da olaðan dir . Bazen çok aþırı gaz çıkartmanın sebebi ağır karbonhidrat sindirim bozukluğu yada kalın bağırsaklarda aşırı bakteri üremesi meydana gelebilir .

Karında Distansiyon (aşırı şişkinlik)

Çoğu insan karında şişkinlik hissinin çok aþırı gaz oluşmasına bağlı olduğunu düşünür . Aslında çoğunlukla gaz miktarı olaðan dir fakat bazı rahatsızlıklara bağlı kişi çok gaz varmış gibi algılar çünkü gaza karşı hassasiyeti artmıştır .

Aşırı karın şişkinliği umumiyetle barsak çalışma bozukluklarına bağlıdır . En sık ollaraak irritabl barsak sendromu yada spastik kolon denilen durumlarda oluşur . Bu kişilerde barsak çalışması bozulmuş vede barsak adalelerinde kasılmalar oluşmuştur . Kalın bağırsağın splenik fleksura denilen dalak bölgesindeki kısmında gaz sıkışması meydana gelebilir . Bu duruma splenik fleksura sendromu denir vede karın üst kısımlarında , özellikle sol üst kısımda rahatsızlık , adale spazmı , şişkinlik , ağrı ile kendini gösterir .

Bağırsaklarda iltihaba , bunun neticesi da daralma vede tıkanıklıklara yol açan divertikülit , kron hastalığı gibi durumlarda vede barsak kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi lerinde de karında şişkinlik oluşur . Daha önce karın ameliyatı geçirmiş kişilerde oluşabilecek barsak yapışıklıkları da karında şişkinlik yapabilir .
Ayrıca çok yağlı gıda yendiğinde de mide boşalması gecikir vede kişiler aþırı gaz oluşması olmadan da şişkinlik vede rahatsızlık hissi duyabilirler .

Karın Ağrısı vede Huzursuzluğu

Bazı kişiler barsaklarda gaz olduğunda karın ağrısı duyabilirler . Gaz kalın barsağın sol tarafında toplandığında kalp sıkışması hissi ile kalp rahatsızlığı ile karışabilir . Kalın barsağın sağ tarafında aşırı gaz olduğunda ise safra kesesi vede apandisitte duyulan ağrılara benzer ağrılar oluşabilir .

Tanı Metotları
Gaz yakınması bazı ciddi hastalıklarda da oluşabileceği için kişiye tanı konup bu hastalıklar saf dıþı edilmelidir . Kişinin yeme alışkanlıkları vede yakınmalarının birbiri ile ilgisini belirlemek önemlidir . Hangi gıdaların daha çok gaz yaptığı araştırılır .
Eğer laktoz kafigelmeyecek liğinden şüphelenilirse 1 müddet için süt vede sütlü gıdalar yasaklanarak Hal izleme(takip) edilebilir . Laktoz intoleransını belirlemek için kan vede nefes testleri yapılabilir . Karında aşırı şişkinlik olanlarda karında su toplanıp toplanmadığı , bağırsaklarda iltihabi hastalık olup olmadığı incelenmelidir .

Karında şişkinlik vede gaz yakınmaları oluþan 50 yaşın üzerindeki kişilerde kalın barsak kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i olasılığı dikkate alınmalıdır . Özellikle ailesinde barsak kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i oluþan kişilerde bu Hal daha önemlidir . Bu halde bağırsakların ışıklı kamera ile incelenmesi anlamına gelen kolonoskopi yapılmalıdır . Özellikle açıklanamayan kilo kaybı , ishal(diyare) yada gaitasında kan oluþan kişilerde bu olasılık çok dikkatle araştırılmalıdır .

Gaz Rahatsızlığı Nasıl Tedavi(iyileştirme) Edilir ?

Belirli 1 hastalık neticesi oluşmadığı gösterilen gaza bağlı rahatsızlıkları geçirmek için rejim değişikliği , gerektiğinde ilaç kullanılır vede hava yutmayı azaltmak lüzumlu dir . Doktorların azaltmalarını yada kesmelerini önereceği gıdalar maalesef umumiyetle meyve , sebze , hububat vede süt ürünleri gibi sağlıklı gıdalardır .

Ayrıca şişkinlik vede hazımsızlık hissini azaltmak için yağsız gıdalar yenmelidir . Böylelikle mide daha hızlı boşalır vede gaz bağırsaklara daha hızlı geçip ileriye doğru gider .

Her 1 gıdanın gaz yapıp yapmayacağı vede eğer gaz yaparsa ne kadar gaz yapacağı kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için her 1 bireyle ayrı ayrı konuşup ona göre rejim düzenlemesi yapılmalıdır .

Gaz yakınmaları rejim düzenlemesi ile geçmiyor ise antiasitler , sindirim Enzim(enzyme) leri , karbon preparatları , barsak çalıştırıcı ilaçlar kullanılabilir .
Yutulan havayı azaltmak için sakız çiğnememek , sert şekerleme yememek , yemekleri küçük lokmalar halinde vede yavaş yavaş yemek lüzumlu dir . Eğer takma diş kullanılıyorsa bu muhakkak çeneye oturan 1 protez olmalıdır .
Sonuç ollaraak , görüldüğü gibi gaz vede şişkinlik yakınmaları zor olmayan hazımsızlık şeklinde olabileceği gibi , bazı Enzim(enzyme) eksiklikleri , Enfeksiyon lanmalar , yapışıklık , kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi gibi değişik birçok rahatsızlıktan da meydana gelebilir . Bu sebep le bu tip yakınması olanlar , eğer yakınmaları süreklilik kazanıyorsa muhakkak 1 doktora başvurmalı , tanı vede Tedavi(iyileştirme) lerinin doğru 1 şekilde yapılası sağlanmalıdır

Şişkinliği azaltmanın yolları
Mayo Clinic Health Letter’ın Ocak sayısında yayımlanan 1 çalışmada , şişkinliğe sebep oluþan bazı yiyecekler şu şekilde sıralanıyor . . .

Süt ürünleri
Süt ürünlerinin içinde bulunan laktoz , gaz oluşumunun başlıca sebep lerinden biridir . Laktoz içermeyen süt ürünleri bu konuda yardımcı meydana gelebilir .
Ayrıca , yoğurt yada eski peynir , süt ürünlerinden rahatsız oluþan pek çok kişide mesele oluşturmuyor .

Bazı sebzeler
Soğan , turp , lahana , kereviz , havuç , brüksel lahanası , brokoli , karnabahar , vede kuru fasulye gibi sebzelerin içinde bulunan bazı karbonhidratlar , gaz üretimine sebep olabiliyor . Simetikon içeren ürünler bu konuda çözüm meydana gelebilir .

Aşırı meyve şekeri
Kuru erik , kuru üzüm , muz , elma , kayısı , yada kuru erik , üzüm vede elmadan yapılan meyve suları , gaza sebep meydana gelebilir .

Aşırı lif
Öncelikle yüksek oranda lif içeren yiyeceklerin tüketimine son verip , daha sonra aşamalı ollaraak bu gıda maddelerini rejiminize ekleyerek , bedeninizin lifli yiyecekler konusunda tolerans gösterdiği en son miktarı bulabilirsiniz .

Bazı tatlandırıcılar
Şeker içermeyen çikolataların vede şekerlemelerin yapımında kullanılan , sorbitol , mannitol , vede ksilitol gibi tatlandırıcılar , bazı kişilerde ishal(diyare) e sebep meydana gelebilir .

Yağlı yiyecekler
Yağda kızartılmış yiyecekler , yağlı etler vede bazı soslar şişkinliğe sebep meydana gelebilir .

Asitli vede içkili içecekler
Bu tür içeceklerden uzak durmak , gaz üretiminin azalmasına yardımcı meydana gelebilir .


Mide Rahatsızlıkları

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp