Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Midede Mikrop Nedir

 " Midede mikrop nedir hakkında veri ler . "

 

   Midede mikrop nedir hakkında veri ler bu yazıda yer almaktadır . Midede mikrop nedir ile alakalı tüm açıklamaları bu yazıda inceleyebilirsiniz . . .

Mide mikrobu emare leri


Salmonella türü bakterinin sebep olduğu , sıklıkla kirli içme suları vede yiyeceklerle bulaşan yaygın vede mikrobik 1 hastalıktır . tifoya sebep olan bakterilerin rezervuarı insandır . Bulaşma yolu umumiyen ağızdır . vücuda girdikten 1-2 hafta sonra hastalık ortaya çıkar . Diğer adı enterik ateş oluþan tifo baş vede karın ağrısı , yüksek ateş , göğüs vede karında lekeler , nabzın azalması gibi bulgularla kendini belli eder . beyin , akciğer , böbrek , kalp gibi 1 çok organı vede kulaktaki sinirleri etkiler . Bazı hastalıklara yada rahatsızlıklara yol açabilirGelişmekte oluþan ülkelerde sık vede salgın şeklinde ortaya çıkan 1 hastalık oluþan tifoya , dünyada her yıl 15-20 milyon kişi yakalanmaktadır . Bu yeni tifo vakalarından 1 kısmı ölümle sonuçlanmaktadır . Gelişmiş olan ülkelerde hem gıdalar kafi miktarda temizlenmekte vede iyi 1 şekilde hazırlanmakta , hem de Sağlık açısından alt yapı çok iyi olduğu için , tifo vakaları çok nadir görülür . Turistler vede göçler , hastalığın bu ülkelerde görülmesinin sebeblerinden biridir .

TiFO MiKROBU (SALMONELLA TYPHi)
Salmonella çomak şeklinde 1 mikroptur . Bu mikrobun yaşayabildiği tek canlı insandır . Bu mikrop , hastaların kanlarında , idrarlarında vede dışkılarında , tükürüklerinde bulunur . Bu mikrobu taşıyan kişiler etrafa bunu yayarlar . Bulaşıcıdır vede tifolu kişilerden başkalarına geçebilir . Kirli su vede gıdalar in alınması neticesi bulaşır .

Ti fonun BELiRTiLERi VE SEYRi

Öncelikle hastalığın Umumi emare lerini özetleyelim vede daha sonra bu belirtilerin , hastalığın hangi dönemlerinde vede nasıl ortaya çıktığına bakalım .

emare leri

  • yorgunluk , baş ağrısı , ishal(diyare) yada kabızlık
  • ateşin yükselmesi
  • nabzın azalması , tansiyonun düşmesi
  • hastalık başladıktan birkaç gün sonra karın vede gögüste ortaya çıkan kırmızı lekeler ,
  • burun vede barsak kanamaları
  • iştahsızlık vede kilo kaybı
  • karın ağrısı
  • ayrıca bazı olgularda dalak büyümesi


Tifo umumiyen 4 hafta sürer . ilk başlarda iştahsızlık , yorgunluk vede Baş Ağrısı şeklinde seyreder vede ateş hafif yüksektir . 1 . haftanın sonuna doğru ateş 40 dereceye kadar çıkar . Karın ağrısı oluşur . Baş ağrısı artar vede sürekli hale gelir . Rahatsızkiþi kendini çok yorgun pay der . Hastanın vücudu kurudur vede terlemez . Bazı vakalarda burun kanaması da meydana gelebilir .

Bu haftadan sonra hastalık en şiddetli halini alır . Ateş çok aþırı yükselmiştir . emare ler süreklidir vede kişi çok yorgundur . Karın vede sırt bölgesinde görülen kırmızı lekeler , bu dönemde ortaya çıkar . Hasta , hayattan biraz soyutlanmıştır . Zekasını kullanamaz vede yüzü donuk 1 hal alır . Hiç 1 şey yemek istemez . Hastanın dışkısında kan görülebilir . Son hafta hastalığın emare leri kaybolmaya başlar vede hastanın ateşi normale döner .

TiFO NASIL ORTAYA ÇIKAR

Yiyeceklerin y eteri kadar temizlenmemesi yada kirli suların içilmesi sonucu bu bakteri vücuda alınır . Ağız yoluyla alınan mikrop , mideye geldiğinde burada yaşayamaz . midenin asitli olması bu mikrobun yaşamasını mani ler vede mikrop burada ölür . midede oluşan bazı rahatsızlıklardan sonra (mide asidinin azalması gibi) mikroplar , bu durumdan korunurlar . Ayrıca bol sıvı yada gıdalar le alındığında yine yaşamlarını sürdürebilirler . Bu bakteri yeterli düzeye ulaştığında , tifoya sebep olur . Ayrıca hastalıklı yada taşıyıcı kişilerin dışkılarıyla temas neticesi bulaşma gerçekleşir . Taşıyıcı 1 kişinin hazırladığı gıdalar e mikrobu bulaştırması vede bu gıdalar in tüketilmesiyle hastalık bulaşabilir .

Tifoya kirli el hastalığı denmektedir . Bu yüzden ellerin yıkanması hastalığın bulaşmasını önlemek için çok önemlidir . Hastanın dışkılarının , yatak eşyalarının temizlenmesiyle de bulaşmanın önüne geçilebilir .

TiFO TANISI NASIL KONUR

Hastanın şik ayetleri vede yapılan bazı tetkikler neticesi tifo tanısı konur . Basit vede ucuz 1 yoldur . kan , idrar , dışkı kültürü yapılır vede bu mikrobun olup olmadığı araştırılır . Eğer yapılan kültür neticesi bakteri üreyebiliyorsa , kişi tifo hastası demektir . Fakat doktora başvurmadan önce antibiyotik kullanmamak gereklidir . Yoksa bu bakterilerin üremesi gözlenemez .

TiFO TEDAViSi

tifo , başka tehlikeli rahatsızlıklara yol açtığından , ölümcül meydana gelebilir . mide kanaması , damar iltihabı , dolaşım kafigelmez liği gibi sorunlara sebep olabilir . Tifo , Tedavi(iyileştirme) edildiği takdirde bu sorunların oluşma riski vede ölüm oranı çok azalır .

Tifo hastalarına ilaç Tedavi(iyileştirme) si uygulanır . Bakterileri yok etmek için antibiyotik Tedavi(iyileştirme) si uygulanır . En çok tercih edilen kloromfenikoldür . Böylece yaklaşık 3 gün içinde ateş kontrol altına alınır . Ampisilin , amoksisilin antibiyotikler de kullanılır . Hamileler vede çocuklar için farklı tür antibiyotik tercih edilir . Bunların hepsi , doktorunuzun sizin durumunuzu göz önüne alarak önereceği ilaçlardır .

Ayrıca gıdaalımı ye dikaktr edilmelidir . Alınan gıdalar protein vede karbon Hidrat ağırlıklı olmalıdır . Bunun yanında bol bol su içmek gereklidir . Hastalığın yaygın olduğu 1 bölgeye seyahat eden kişilerin bu bölgedeki kontrol edilmemiş çiğ vede soğuk gıdalar i , suları yememeleri gereklidir .

 

Rahatsızlıkları Tedavi(iyileştirme) sine yardımcı oluþan %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek için tıklayınız . . .

 

Etiketler : mide , mide bulantısı , Gastrit(gastritis) , mide ülseri , ülser , mide rahatsızlıkları , mide ağrısı , mide yanması , mide kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i , Kolit(kalın baðırsak iltihabı) , mide hastalıkları , mide kanaması , mide üşütmesi

 

 

 


Mide Rahatsızlıkları

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp