Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Menopozda Zayıflama

 

Menopozda Zayıflama hakkında Umumi veri ler;

 

Menopoz döneminde kişi sebep zayıflar , emare leri nelerdir , menopoz döneminde artan zayıflama sebep leri hakkında merak ettikleriniz bu yazımızda yer almaktadır . . . Konu hakkında merak ettiklerinize sayfamız üzerinden ulaşabilir veri alabilirsiniz . .  

 

Sitemizde bulunan MENOPOZ Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluþan %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede veri almak için tıklayınız . . . .     

 

"Menopoz döneminde hormon düzeylerindeki değişim metabolizma hızını etkiler vede vücut daha az efor kullanır .

Bunun yanı sıra kullanılan bazı ilaçlarda metabolizmayı yavaşlatarak daha da iştah artışına sebep olabilmektedir . Bazı kadınlar menopoz öncesinde kilo mesele i yaşamasalar bile menopozda birkaç kilo artışının gözlenmesi olası dir .

Menopoz yaşı umumiyetle kadınlarda emeklilik yaşına da denk geldiği için evde oturmak , daha az hareket yapmak da kilo artışını tetikleyen faktör . Bu dönem kilo verme hızını neredeyse yarı yarıya düşürür .

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki menopoz dönemindeki kadınlarda tat duyusundaki azalmayla daha çok tatlı yeme eğilimi de görülmektedir ."

Neler yapılmalı ?

"Düzenli 1 gıdaalımı programı uygulanmalı , sık sık vede az az gıdaalımı li , yemeklerdeki yağ oranı azaltılmalı .

Posadan varlıklı sebze vede meyvelere ağırlık verilmeli , al ekmek yerine kepekli yada çavdar ekmek tercih edilmeli , su tüketimine dikkat edilmeli vede günde en az yarım saat yürüyüş yapılmalıdır ."

Menepoz döneminde sıklıkla rastlanan sağlık mesele leri nelerdir ?

"Menopozda östrojen düzeyinin azalması ile kalp hastalığı riski yüzde 60 oranında artar vede yüksek kan basıncı görülür . Hızlı kilo artışından dolayı kan bulgularında özellikle şeker seviyesinde düzensizlikler görülebilir .

Yine hormonal değişimin tesiri yle metabolizmayı etkileyen Troid(guatr) hormonunun salgılanmasında mesele ler yaşanabilir . Bu sebep le bu dönemi sağlıklı vede rahat geçirebilmek için düzenli aralıklarla kan tahlillerinin yapılmasını önerilir .

Menopozda östrojen düzeyinde azalmayla kemiklerinden kalsiyum kaybı hızlanır . Bu sebep le kalsiyum gereksinmesinde artış gözlenir . Menopoz öncesi günlük 1000 mg kalsiyum gereksinimi bu dönemde 1500 mg'a kadar çıkar ."

Menopoz döneminde hangi yiyecekler dikkatli tüketilmeli ?
"Günde 500 ml yağsız süt yada 2 kase yağsız yoğurt tüketilmelidir .Kahve , alkol vede aşırı baharatlı yiyeceklerin sıcak basmasını artırmasından dolayı sakınılmalıdır . Onların yerine açık çay yada bitki çaylarından özellikle ısırgan , adaçayı , ıhlamur , biberiyeden destek alınmalıdır .

Günde 2 lt su içilmelidir . Kafeinin kalsiyumu bağlamasından dolayı kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır .

Tuz tüketimi azaltılmalı , yemekleri tatlandırmak için baharat yada sodyumu azaltılmış tuz kullanılmalıdır . Tuz hem vücutta ödem yapar hem de idrarla kalsiyum atımını hızlandırır .

Sebze vede meyveler lifli yiyecekler olduğu için tüketimi artırılmalıdır . Günde üç porsiyon meyve vede altı-sekiz porsiyon sebze tüketilmelidir .

Yağlı balıklar , fındık , badem , ceviz omega-3 yağ asidinden varlıklı olduğundan beyin vede Umumi vücut sağlığı için avantaj lıdır .

Tam tahıllı ürünler vede kurutulmuş meyveler , kuru üzüm , kuru erik de B vitaminlerinden varlıklı dir . Bu dönemde görülen uyku bozuklukları , huzursuzluk , endişe , korku , halsizlik vede sinirlilik gibi emare ler B vitaminininde eksikliğinin göstergesidir .

Kuru üzümde bulunan elaidik asit sayesinde de Kemik Erimesi(osteoporpoz) mani lenip , östrojen seviyesi dengede tutulmaktadır .

Meyvelerin çoğu potasyumdan varlıklı olduğu için vücut su dengesinin sağlanmasına yardımcı olur , beyne oksijen iletiminde , kalp vede diğer kaslarımızın da sağlıklı yapısının korunmasında tesiri bulunur .

Yeşil yapraklı sebzeler , soya filizi , soya fasulyesi , nohut vede nar , vitaminle minerallerden varlıklı olduğu için gıdaalımı de yer almalıdır . Bunlar östrojenin vücuttaki etkilerini dengeler vede menopozun yarattığı etkilere karşı korur .

Az yağlı süt vede süt ürünleri , yeşil yapraklı sebzeler , al lahana , kurubaklagiller , fındık , susam , badem kalsiyumdan varlıklı gıdalar dir . " 


Menopoz

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp