Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Menopoz Sıkıntıları

 

Menopoz Sıkıntıları hakkında Umumi veri ler;

 

Menopoz sıkıntısı nedir , menopoz öncesi emare ler nelerdir , kişi menopozda olup olmadığını nasıl farkeder . . . Menopoz dönemi sıkıntıları vede bu şikayetleri azaltma yöntemleri , menopoz Tedavi(iyileştirme) yöntemleri hakkında merak edilenler bu yazımızda yer almaktadır . 

 

Sitemizde bulunan MENOPOZ Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluþan %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede veri almak için tıklayınız . . .   

 

Menopoz döneminde ateş basması (Vazomotor semptomlar , Hot Flush , Menopozal sıcak basması)
"Geceleri ateş basmaları" (menopozal sıcak basmaları) yada tıbbi yorumu yle "vazomotor semptomlar" menopozal dönemdeki kadınların en çok yakındıkları mesele dir .

Vazomotor semptom ollaraak malum sıcak basmaları İngilizce'de "Hot Flush" ollaraak geçmektedir . 

Sıcak basmaları menopozdan önce de başlayabileceği gibi adet kesilmesi ile aynı anda da başlayabilir . Vasati ollaraak 1 yıl boyunca Daimi eder , fakat çok çok nadiren 7-10 yıla kadar uzayabilir .

Karakteristik ollaraak baş vede boyunda sıcaklık hissi şeklinde başlayarak vücudun diğer kısımlarına yayılır .

Menopozdaki bu sıkıntılar umumiyen geceleri olmakla 1 arada gün içinde de görülebilir . Süreleri yaklaşık birkaç dakikadır . Sıcak basması sırasında nabız hızında artışa bağlı çarpıntı hissi vede sonrasında terleme ile 1 arada sona erer .

Sıcak basmaları uykuda olduğunda uyku kalitesini de bozar . Menopoza geçiş dönemi ollaraak malum "Klimakteryum" daki çoğu hastanın esas yakınması uykusuzluk vede uykusuzluğun getirdiği Umumi huzursuzluktur .

Menopozda uyku mesele leri

Menopoz kadını yeterli uyku uyumasına rağmen iyi dinlenememeden yakınır .

Estrojen hormonunun azalmasına bağlı ollaraak uykunun kalitesini sağlayan REM uykusunun azalması söz konusudur . Bu halde yeterli süre uyku uyunsa bile bu kalitesiz 1 uyku olduğu için sabah yorgunluğundan şikayet edilir .

Ayrıca gece boyunca gelen sıcak basmaları da yeterli uyku alınmasını mani ler .

Menopozda depresyon vede duygulanım (emosyonel) değişiklikleri
Menopoz , duygu durumları , yaşlılık , yaşlanma dönemi
Menopoz da ortaya çıkan estrojen eksikliği depresyon oluşmasına sebep meydana gelebilir . Beyin metabolizmasında kişinin duygulanımını etkileyen bazı maddelerin sentezi menopozdaki Estrojen (E2) eksikliğine bağlı ollaraak depresyon oluşturacak şekilde meydana gelebilir .

Biyokimyasal değişikliklerin yanısıra Menopoz kadının hayatındaki büyük değişiklikler de (emekli olma , eşin işten ayrılması , çocukların evden ayrılması , anne babanın sağlık sorunları gibi) depresyonu şiddetlendirir .

Bu dönemdeki kişi hayatından mutsuz , üzgün , sinirli vede gergin meydana gelebilir .

Menopozda hafıza bozukluğu vede alzheimer(bunama) hastalığı
Estrojen hormonu kadının beyin bellek fonksiyonlarında da rol oynamaktadır . Menopoz döneminde HRT alan kadınlarda Alzheimer(bunama) hastalığı daha az görülmektedir .

Menopoz da adet kanaması (mens , regl) düzensizlikleri
Menopoz öncesi dönemde hormonların azalmasına bağlı ollaraak kanama(kan kaybı) düzensizlikleri olacaktır . Adet (mens , regl) düzensizlikleri sık ollaraak görülen menopoz sıkıntılarıdır . 

Menopozda hormon azalmasına bağlı ollaraak Umumi ollaraak adetler giderek daha da seyrekleşecek vede regl (adet) dönemleri arasındaki süre uzayacaktır .

Ayrıca ilerleyen zamanla adet miktarında da 1 azalma söz konusudur . Bu adet gecikmeleri kadında bu dönmede olabilecek 1 gebelikle de karışabilir . Adet gecikmelerine alışan kadın , gebe kaldığını farketmeyebilir vede istenilmeyen 1 gebelik bu yaşlarda meydana gelebilir . Oluşan gebelikler hem anne hem de bebek hayatı için riskler yaratabilir .

Menepoza geçiş dönemindeki kanamalar bazen rahim(uterus) kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i yada rahim(uterus) içi dokusunun kalınlaşması (endometrial hiperplazi)  gibi durumlara bağlı olabileceğinden muhakkak önümüzdeki tetkik edilmesini gerektirir .

Menepozda cinselliğe karşı alaka azalması vede ağrılı cinsel ilişki
Menepoz döneminde sıklıkla karşılaşılan cinsel mesele ler cinsel alaka vede isteğin azalması , orgazma ulaşmada zorluk vede cinsel uyarılmada zorluktur .

Menepozun meydana getirdiği vaginal değişikliklere bağlı ollaraak ilişki ağrılı (disparuni)  olur . Kadın cinsel ilişkiyi arzulamaz vede bunu yalnızca kocasına karşı yapılması gereken 1 görev gibi görmeye başlar .

Menopozda Cinsel Yaşam ile alakalı bölüm için tıklayınız   >>>

Menopozda cilt değişiklikleri
Deri estrojen hormonunun etkilediği organlardan birisidir . Estrojen eksikliğine bağlı ollaraak deride de 1 takım değişiklikler oluşur .

Deride incelme vede elastikiyet kaybı en önemli değişikliklerdir . İncelmeler özellikle yüz bölgesinde bariz dir , buna bağlı ollaraak kırışıklıklarda artma her menopoz kadınının şikayetidir .

Menopozda kalp-damar sistemindeki değişiklikler
Menopoz öncesi yaşlarda kadınlarda kalp krizi vede damar sertliği (ateroskleroz) gibi kardiovasküler hastalıklar oldukça nadirken Menopoz la 1 arada artar .

Yine , menepozla 1 arada kadınlarda damar sertliği gelişim süreci hızlı 1 şekilde ilerler . 60 yaşından sonra 1 kadının kalp krizine yakalanma riski aynı yaşlardaki 1 erkekle neredeyse aynıdır .

Menepoz öncesinde kalp hastalıkları riskleri kadınlarda erkeklere göre az iken menopoza giriş ile 1 arada artması 2000' li yıllar öncesinde estrojen hormonu eksikliğine bağlanmaktaydı vede kadınlara kalp hastalıklardan korunmak amacıyla estrojen hormonu Tedavi(iyileştirme) si uygulanmaktaydı .

Ancak 2002 yılında yapılan WHI çalışması sırasında menopoz döneminde estrojen Tedavi(iyileştirme) si alan kadınların kalp hastalıklarından korunmadığı , bilakis kalp vede damar hastalıklarının arttığı izlendi . Bu sebep le günümüzde artık Menopoz dönemindeki kadınlara kalp hastalıklarından korunma amaçlı (prolaktik) estrojen Tedavi(iyileştirme) leri verilmemektedir .

 


Menopoz

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp