Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Liken Planus Hastalığı Tedavi(iyileştirme) si

Liken Planus Hastalığı Tedavi(iyileştirme) si hakkında veri ler .


   Liken Planus ; Özellikle 20-50 yaş arası erkeklerde görülen Liken Planus ciltte görülen 2-4 mm arasındaki kabarıklıklardır .Liken Planus hastalığı Tedavi(iyileştirme) si sebep leri hakkında merak ettikleriniz aşağıdaki  yazımızda yer almaktadır .

Liken Planusa Karşı %100 Bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) Sağlayan Ürünlerimizin Olduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız . .


Liken Planus

Liken planus sık görülen deriyi , ağız içini yada her ikisini aniden etkileyen 1 hastalıktır . Toplumda %1 oranında görülür .

Liken ne değildir ?

   Liken planusun (LP) anlamak için önce ne olmadığını bilmek gerekir . Liken planus 1 enfeksiyon hastalığı değildir . Liken planusun başka bir kişiye bulaşması imkansızdır . Hastalık 1 kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi türü değildir , kalıtımsal olarak geçmez vede gıdalarla ilişkili değildir .

Liken planus nedir ?

   Liken planus deriyi , ağız içini vede bazen her ikisini de etkileyen enflamatuar 1 deri hastalığıdır .Hastalık cinsel bölgede de görülebilir . Hastalığın sebebi bilinmemektedir . Bazen kalp , hipertansiyon vede Eklem(joint) hastalıklarında kullanılan ilaçlara karşı liken planus tipinde reaksiyon gelişebilir . Bu halde ilaçlar kesildikten 1 kaç hafta sonra döküntü gerilemeye başlar . Liken planusu oluþan kişilerin bazılarında Hepatit(hepatitis) C(hepatitis-C) bulunabilir vede Dermatoloji mütehassız ınız hepatiti C araştırmak için bazı kan tahlilleri isteyebilir . Liken planus erkek vede kadınları eşit ollaraak etkiler ve en sık orta yaşlarda görülür .


Deride Liken Planus

   Liken planusta deride kırmızımsı morumsu , çok kaşıntılı , düz yüzeyli kabarıklıklar meydana gelir .
Vücudun herhangi 1 yerinde görülebilmekle 1 arada el bileği vede ayak bileği en çok görüldüğü yerlerdir . Hastalık sırtın alt bölgesi , boyun , bacaklar , cinsel bölge vede çok nadir ollaraak da saçlı deri vede tırnaklarda görülebilir . Kalın oluþan döküntüler özellikle alt bacak ön yüzünde görülür . Su kabarcığı olması nadirdir . Tipik görünümde oluþan liken planusu tanımak kolayken , bazen biyopsi almak gerekebilir .

   Bazen derideki liken plan daha az mesele yaratır vede Tedavi(iyileştirme) gerektirmeyebilir . Bununla 1 arada hastaların çoğunda kaşıntı şiddetlidir . Bir çok Rahatsızkiþide hastalık 2 yıl sürer . İyileştiğinde sıklıkla deride koyu renkli lekeler bırakır . Kendiliğinden ortaya çıkabildikleri gibi , kendiliğinden de kaybolabilirler . Beş Rahatsızkiþide n birinde ikinci 1 liken planus atağı olur .

   Liken planusta kati Tedavi(iyileştirme) olmamakla beraber , hastalık gerileyene kadar tedavi kaşıntıyı azaltır vede döküntüyü iyileştirir . Her liken planus olgusu birbirinden farklı olduğu için Tedavi(iyileştirme) seçenekleri de birbirinden farklıdır . En yaygın 2 Tedavi(iyileştirme) kortizonlu kremlerin ağızdan alınan antihistaminiklerle birlikte kullanımıdır . Her 2 ilaçta kaşıntıyı azaltır . Daha şiddetli liken planus olgularında kortizon ağızdan verilebilir . PUVA denilen ultraviyole ışık tedavisi kullanılabilir .

Bu tedavileri almadan evvel doktorunuzla bu Tedavi(iyileştirme) lerin yan etkileri konusunda konuşun .

   Liken plan Tedavi(iyileştirme) sinde doktorunuzun önerilerine uymak takipleri aksatmamak gereklidir . Travmaya uğrayan alanlarda liken planus lezyonları çıkabildiğinden derinizi travmalardan koruyun .

Ağızda liken planus

   Ağız içindeki liken planus en çok yanakları , dişetleri vede dili etkiler . Ağızdaki liken planusu Tedavi(iyileştirme) etmek zordur , derideki liken planusa göre hastalık daha uzun sürer . Ne yazık ki liken plalnusu bulunan 1 çok hastanın az da olsa ağızlarında lezyon vardır . Ağızda liken bulunan beş Rahatsızkiþide n birinde ise deride liken planus vardır .

   Ağızdaki liken planus beyaz çizgiler vede noktalar şeklinde görülür . Bu değişiklikler umumiyetle rahatsızlığa yol açmazlar . Diş hekimleri rutin muayeneleri sırasında liken planusu saptayabilirler . Çok şiddetli liken planusta ağızda ağrılı yara vede ülserler görülebilir . Liken planusu doğrulamak için ağızdan biyopsi almak gerekebilir . Doktorunuz bu yaranın 1 enfeksiyon neticesi gelişip gelişmediğini araştırmak isteyebilir . Bazen biyopsiyi 1 kaç kez tekrar etmek gerekebilir .

   Liken planus tipinde allerjik reaksiyonlarda diş gereç lerine karşı gelişebilir , amma bu durum nadirdir . Eğer böyle 1 Hal mevcut ise allerjiye sebep oluþan madde çıkartılmalıdır .

   Bir çok Tedavi(iyileştirme) ağrıyı azaltmasına vede yaraları iyileştirmesine rağmen ağız içi liken planusunda kesin Tedavi(iyileştirme) yoktur . Ağrı vede yanma hissi yok ise Tedavi(iyileştirme) yapmaya lüzum yoktur . Çok şiddetli ağız içi liken planus olguları bölgesel sürülen vede ağızdan alınan ilaçlarla Tedavi(iyileştirme) edilebilir . Ağızdaki liken planus kötü ağız bakımından negatif yönde etkilenir . Bu sebep le hastalar yılda 2 kez diş hekimine muayene olmalıdırlar .

Cinsel bölgede liken planus

   Liken planusu bulunan beş bayandan 1 adedinde vajinal bölgede liken planus lezyonu vardır . Eğer hafifse hiçbir rahatsızlığa yol açmaz . Fakat yara açılırsa , cinsel ilişki sırasında ağrıya sebep meydana gelebilir . Erkeklerde cinsel bölgede liken görülme sıklığı daha azdır .

Risk altında mısınız ?

   Ağız içinde liken planusu oluþan hastalarda kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi geliştirme riski hafifçe artmıştır . Bu sebep le ağız içinde liken planus bulunan hastalarda tütün vede alkol kullanımı kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi gelişim riskini arttırdığı için yasaklanmalıdır . 6-12 ayda 1 rutin ağız içi dermatolojik muayenesi yapılmalıdır .

Rejim

   Baharatlı gıdalar , domates vede domatesli ürünler , kafeinli kahve vede kola , cips , mısır patlağı , eğer ağız içinde yara mevcut ise liken planusu tetikleyebilir .

Tırnak tutulumu

   Bazı liken planus olgularında tırnak tutulumu meydana gelebilir . Tırnak değişikliklerinin 1 çoğu tırnak yatağını haraplar . Genellikle yalnızca 1 kaç el vede ayak parmağı tutulabilir , amma bazen hepsinde de görülebilir .

   Tırnakta uzunlamasına girinti vede kabarıklıklar , kalınlaşma , yataktan ayrışma vede tırnak kaybı görülebilir . Şiddetli olgularda tırnak geçici yada kalıcı ollaraak haraplanabilir .

Saçlı deri tutulumu

   Nadir olgularda liken saçlı deride de görülebilir . Bu Hal liken planopilaris adını alır . Liken planopilaris görülen alanda kızarıklık , tahriş vede bazı olgularda kalıcı saç kaybı gelişebilir .

   Liken planus durağan ise hastalığın şiddeti vede dağılımında 1-2 aylık dönemde değişiklik olmaz . Liken planusun sebebini açıklayacak 1 çok kuram olmasına rağmen , 1 çok dermatolog bu hastalığın otoimmun olduğunu düşünmektedirler . Otoimmun deyimi şu anlama gelmektedir: Hastanın mikroplarla mücadele etmesini sağlayan al küre hücreleri olaðan deri , ağız içi mukozası , tırnak vede saç hücrelerine saldırırlar .Liken Planusa Karşı %100 Bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) Sağlayan Ürünlerimizin Olduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız . .
Etiketler : liken planus , liken planusun , liken planustan , liken planusi aşısı , liken planus türkiye , liken planus nedir , liken planus emare leri ,liken planus Tedavi(iyileştirme) si yan etkileri , liken planus Tedavi(iyileştirme) si , liken planus Tedavi(iyileştirme) si olunmalımı , liken planus haberleri , liken planus virüsü , liken planus hakkında veri ,   liken planusun Tedavi(iyileştirme) si .


Liken Planus


Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp