Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Alman Hastanesi Tüp Bebek

Alman Hastanesi Tüp Bebek Hakkında Genel Veri ler

 

Alman hastanesi tüp bebek;alman hastanesi tüp bebek merkezi hakkında bilmek istedikleriniz vede daha fazlası için aşağıda sizin için hazırladığımız yazımızı okuyabilirsiniz .

 

Kısırlık Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli % 100 Bitkilerden yapılan doğal gıda takviyelerini görmek için buraya tıklayınız . . .   

 

Tüp bebek alanında ülkemizdeki öncü sağlık kuruluşlarından oluþan Universal Hastaneler Grubu ,  konusunda tecrübeli hekim kadrosu vede gelişmiş tıbbi alt yapısı ile yüksek başarı oranlarıyla tüp bebek uygulamaları gerçekleştirmektedir .


Universal Hastaneler Grubu Tüp Bebek Ünitesinde ,  jinekolog , embriyolog , ürolog , tıbbi genetik mütehassız ı , psikolog vede biyologlardan oluşan tecrübeli tıbbi ekiplerimizle , sizi çocuk sahibi olma mesut luğuna birilikte ulaştırabilmek için bekliyoruz .


Tüp Bebek Yöntemi Nedir ?
Tüp bebek uygulaması kısaca kadın vede erkek üreme hücrelerinin vücut dışında döllenmesi işlemi ollaraak açıklanabilir . Çiftlerin 1 yıl boyunca düzenli vede korunmasız cinsel ilişkiye girmelerine rağmen çocuk sahibi olamamasına infertilite(kısırlık) “kısırlık” denir . İnfertilitenin doğal 1 mesele olduğu unutulmamalıdır . Böyle 1 halde amaç çözüme ulaşmak için doğru Tedavi(iyileştirme) yöntemlerinin aranması olmalıdır .

İnfertilitede (kısırlıkta) Tedavi(iyileştirme) Yöntemleri ?

Aşılama , spermle yumurtanın buluşma olasılığını artırmak amacıyla fizyolojiyi desteklemek üzere yapılan 1 işlemdir . Erkekten alınan semen örneğinin laboratuvar ortamında yıkanarak , elverişli spermlerin seçilip rahim(uterus) içine verilmesi işlemidir . Bu yöntemle olaðan görünen vede hızlı hareket eden spermler yumurtaya en yakın yere bırakılır . Spermlerin yumurtaya ulaşmak için kat edeceği mesafe kısalır vede şekil bozukluğu oluþan vede yavaş hareket eden spermler de elenmiş olur . Aşılamanın başarısı %10-15 etraf ındadır . Açıklanamayan infertilite(kısırlık) de , sperme iliþik hafif C°de ki bozukluklarda , rahim(uterus) ağzında vede Sperm(meni) öldüren salgı varlığında uygulanabilir .


Aşılama Nasıl Yapılır ?
Kadına verilen ilaç yada iğnelerle her ay kendiliğinden oluşan 1 adet yumurtanın 2 yada üçe çıkarılır . Erkeğin spermleri de laboratuvar ortamında yıkanıp hazırlanır . Verilecek çatlama iğneleri ile yumurtaların çatlama zamanı da ayarlanarak hazırlanmış oluþan spermler , rahim(uterus) içerisinde özel 1 plastik kanül yardımıyla bırakılır . Böylelikle spermlerin gidecekleri yol da kısaltılarak yumurta yada yumurtalara zor olmayan ulaşmaları sağlanır . Bu uygulamanın yapılabilmesi için en az 1 kanalın yada tüpün açık olması şarttır . Bu sebep le aşılama işleminden önce rahim(uterus) filmi çekilmesi lüzumlu dir .


Genellikle 3 yada en aþırı 4 uygulama sonrası gebelik oranlarının artmadığı görüldüğünden daha aþırı aşılama tekrarlamaya lüzum yoktur .  Çocuğu olmayan herkese aşılama yapılamayacağı bilinmelidir .


Erkeğin spermlerinin sayı vede hareketi çok düşük ise aşılamadan beklenecek avantaj çok azdır . Bu sayı vede hareket konusunda tam 1 öngörü birliği olmasa da umumiyetle kabul gören görüş erkeğin spermlerine yıkama işlemi uygulandıktan sonra toplam önümüzdeki doğru hareketli Sperm(meni) sayısının en az ml'de 1 milyonun üstünde olması gerektiğidir . Diğer önemli 1 konu da spermlerin şekil bozukluklarıdır . Normal görünümlü Sperm(meni) sayısının en az %4-5 olması gerekmektedir .


Normal şekilli olmayan spermlerin sayı vede hareketleri iyi olsa bile yumurtanın kabuğunu delip içerisine girmelerinde mesele meydana gelebilir .


Aşılamadan avantaj göreceği düşünülmeyen yada 2-4 kez aşılama yapılamasına rağmen gebelik oluşmayan kişilerde tüp bebek Tedavi(iyileştirme) sine geçilmelidir .

Tüp Bebek vede Mikro Enjeksiyon Yöntemi
Her 1 yumurtanın içine , mikroskop altında , tek 1 Sperm(meni) seçilerek ince 1 iğne yardımıyla yerleştirilir . Bundan sonraki aşamalar Anane sel tüp bebekte olduğu gibi gelişir . Bu yöntem sayesinde döllenme oluşmaması riski azaltılmış olur . 1992’de ilk kez uygulanan bu teknikle 1 arada özellikle erkek faktörü sebebi yle gebe kalamayan çiftlerde devrim niteliğinde 1 gelişme olmuştur . Sadece erkek faktöründe değil , yumurtanın kabuğunun sperme geçit vermeyecek kadar kalınlaşmış yada sertleşmiş olduğu durumlarda , daha önceki tüp bebek uygulamalarında döllenme Meselesi yaşayanlarda vede özellikle önümüzdeki yaşta vede az yumurta veren anne adaylarında döllenmeme riskini azaltmak için mikroenjeksiyon ilk tercih olmalıdır .


Modern tıptaki yardımcı üreme teknikleri klasik tüp bebek yada in-vitro fertilizasyon (IVF) vede mikroenjeksiyon yada diğer adıyla intrasitoplasmik Sperm(meni) enjeksiyonudur (ICSI) . Tüp bebek vede mikro enjeksiyon arasındaki tek fark döllenmenin şeklindedir .


Mikroenjeksiyon yada kısaca ICSI , yardımla üreme tekniklerinde gelinen en son noktalardan biridir . Bu yöntemle yumurtanın içine spermin direkt ollaraak girişi sağlanmaktadır . ICSI'nın uygulamaya girmesi ile bebek uygulamalarının vede özellikle de erkek mesele lerine bağlı kısırlığın Tedavi(iyileştirme) edilebilme şansı oldukça yükselmiş vede yeni ufuklar açılmıştır .


IVF - ICSI uygulamaları kimlere yapılmalıdır ?

    Karın içinde oluşmuş yaygın yapışıklıklar sebebi yle yumurtanın tüplere ulaşamadığı görülen kişilere ,
    Tüpleri tıkalı , hasarlı yada cerrahi ollaraak alınmış kişilere ,
    Menide hiç  spermı olmayanlara yada Sperm(meni) sayı vede hareketliliğinde kafigelmeyecek lik vede şiddetli şekil bozukluğu tespit edilmiş kişilere ,
    Açıklanamayan infertilite(kısırlık) halinde diðerbir deyiþle önceki Tedavi(iyileştirme) basamaklarında gebeliğin elde edilemediği çiftlere ,
    Meni yada kadın üreme sisteminde Sperm(meni) hücrelerine karşı antikor gelişmesi vede aşılamayla sonuca ulaşılamamış çiftlere ,
    İleri yaşta kadınlara ,
    Embriyolarına genetik tanı uygulanması gereken kişilere
    Yumurtlama olmadığı için yumurtlama uyarısı vede aşılama yapılmış amma gebelik oluşmamış çiftlere ,
    Normalde rahim(uterus) içinde bulunması gereken dokunun;  tüplerin çevresinde , yumurtalıklarda vede karın içi organlarda bulunduğu vede gebeliği mani lediği kişilere yapılmalıdır .

Tüp Bebek  Aşamaları

    Hormon iğneleriyle yumurta geliştirilmesi
    Geliştirilen yumurtaların toplanması
    Döllenme İşlemi vede Embriyon Transferi

Hormon iğneleriyle yumurta geliştirilmesi
Tedavi(iyileştirme) de kullanılan uyarıcı iğnelerle çok sayıda yumurta vede sonrasında da çok sayıda embriyo elde ederek gebelik şansını artırmak amaçlanır . Her Rahatsızkiþi için aynı Tedavi(iyileştirme) protokolü değil , rahatsızkiþiye en uygun Tedavi(iyileştirme) şemasının belirlenmesi gereklidir . Bunun için hastanın yaşı , kilosu , yumurtalık rezervi , kan hormon değerleri göz önünde bulundurulur vede Tedavi(iyileştirme) protokolüyle 1 arada ilaç dozları ayarlanır . Yumurta gelişimi vasati ollaraak 10-12 gün sürmektedir . Yumurtalar belirli 1 büyüklüğe ulaştığında ise çatlatma iğnesi adı verilen son olgunlaştırma iğnesi uygulanır vede bundan yaklaşık 36 saat sonra hasta , yumurtalar çatlamadan özel iğneler yardımıyla vücut dışına alınmak üzere , yumurta toplama işlemine hazırlanır .
Bilinmelidir ki bu ilaçların kullanılması ile elde edilen tüp bebek gebeliklerde ilaçlara bağlı olduğu düşünülen sakat bebek gelişimi görülmemiştir .


 Geliştirilen yumurtaların toplanması / OPU (Oocyte Pick-up)
Ultrasonografi eşliğinde vajinadan uygulanan 1 iğne ile yumurtaların toplanması işlemidir . Bu işlem umumiyetle Umumi anestezi altında yapılmaktadır . İşlem yaklaşık 10-15 dakika sürer . Anestezi altında yapıldığından 1 önceki akşam saat 24: 00'dan itibaren katiyetle 1 şey yenilmeyip içilmemesi , en az 6-8 saatlik 1 açlığın olması gerekmektedir .


Döllenme İşlemi vede Embriyon Transferi
Toplanan yumurtalar laboratuvarda embriyologlar tarafından değerlendirilir vede klasik tüp bebek uygulaması yada mikroenjeksiyon işlemleri için hazırlanır . Öncelikle işlem için uygun yumurtaların seçimi yapılır . Klasik tüp bebek (IVF) uygulamasında , seçilen yumurtalar 2-4 saat özel besi yerinde bekletilir . Aynı gün erkekten alınan spermler özel yöntemlerle muamele edilerek yıkanır . Bu spermler yumurtalarla 1 araya getirilerek spermlerin yumurtanın zarını delerek döllenmesi beklenir , bu işlemden 16-18 saat sonra yumurtaların döllenmesi kontrol edilir .


Mikroenjeksiyon ise , mikroskop altında spermin doğrudan yumurtanın içine bırakılması işlemidir . Şiddetli erkek kısırlığında Sperm(meni) olaðan döllenme özelliğine sahip olmadığından , tüp bebek yöntemi yerine mikroenjeksiyon tercih edilir . Ayrıca kadından elde edilen yumurta sayısı az ise (5 vede altında) yine mikroenjeksiyon yöntemi ile yumurtalar döllendirilir .
Her yumurtadan embriyo gelişmemektedir . Eğer toplanan yumurta sayısı çok az ise yada yumurtalarda 1 döllenme mesele i varsa embriyo transferi yapılamayabilir . Tüp bebek uygulaması yada mikroenjeksiyon yöntemiyle elde edilen embriyolar döllenmenin 1 . gününden itibaren her gün mikroskop altında incelenerek gelişimleri izlenir . Döllenmiş oluþan yumurtaların (embriyoların) transferi diðerbir deyiþle rahim(uterus) içine yerleştirilmesi ikinci , üçüncü , dördüncü gün yada blastokist dediğimiz 5 . vede 6 . gün aşamasında yapılabilir . Bu işlem olaðan muayene gibi yapıldığından anesteziye lüzum yoktur . Jinekolojik muayene pozisyonunda plastik 1 tüple , size önceden emare len sayıda embriyo rahim(uterus) içine yerleştirilir . Bu işlem sırasında idrar kesesinin dolu olması gerekmektedir . İşlemi takiben kısa 1 istirahat sonrası taburcu meydana gelebilir siniz .


Embriyo Transferi Sonrası Takip
Transfer işlemi sonrası kasık ağrıları görülebilir . Sebep i Tedavi(iyileştirme) sırasında yumurtaların uyarılmasına bağlı ollaraak gelişen yumurtalıkların büyümesi vede gerilmesidir . Ancak bulantı , kusma , karında şişkinlik , idrar miktarında azalma gibi şikayetler olursa muhakkak doktora haber verilmelidir . Yumurtalıkların aşırı uyarılması halinde OHSS denilen hiperstimülasyon sendromu gelişebilir .


Embriyo transferi sonrasında implantasyon (ekilme) şansını artırmak amacıyla progesteron hormonu verilir . 8 .ve 10 günlerde östrojen hormonlarına , 12 . günde kanda gebelik hormonuna (B-HCG) bakılacağı vede gebelik tespit edildiğinde 10 .gebelik haftasına kadar progesteron hormonunu kullanılması gerektiği rahatsızkiþiye anlatılır . Bu dönemde de Rahatsızkiþi aşırı aktiviteden kaçınmalıdır . İşlemin başında , IVF gebeliklerinde anomali oranının artmayacağı , fakat olaðan yolla oluşan gebeliklerde olduğu gibi bu IVF gebeliklerinde de düşükler vede sakat bebeklerin oluşabileceği konusunda rahatsızkiþiye veri verilir . Özellikle şiddetli erkek kısırlığı durumlarında oluşan gebeliklerde seks kromozomlarına iliþik bozuklukların 3 kat arttığı vede IVF öncesi preimplantasyon genetik tanının ne olduğu konusunda çift aydınlatılır .Gebelik sonrası takiplerde diğer olaðan gebelik takiplerinden farklı değildir . Perinatolojik ollaraak izleme(takip) protokolü aynen uygulanmalıdır .

Yumurtalıkların Aşırı Uyarılması "OHSS- Overyen Hiperstimülasyon Sendromu"
Çoğunlukla Polikistik yumurtalıkları oluþan genç hastalarda görülür . Yapılan yumurta büyütme iğnelerine yumurtalıkların aşırı diðerbir deyiþle t vermesi halinde ortaya çıkar .
Yumurtalıklarda büyüme , karında sıvı toplanması , karın ağrısı , karında şişkinlik , idrar miktarında azalma gibi emare lere vede şikayetlere yol açar . Bu gibi durumlarda rahatsızlığın derecesine göre Rahatsızkiþi ya ayaktan izleme(takip) edilir yada hastanede gözlem altında tutulur .


Kanama: Yumurta toplama işlemi sırasında çok nadir de olsa kanama(kan kaybı) meydana gelebilir . İğnenin geçtiği yerdeki 1 damarın zedelenmesi neticesi gelişen bu kanama , umumiyetle tamponla durdurulabilir fakat çok nadiren büyük 1 damarın zedelenmesi sebebiyle ameliyat gerekebilir .


Enfeksiyon: Yumurta toplama işleminden sonra çok nadiren gelişebilir . Karın ağrısı , ateş , karında hassasiyet olması halinde doktora danışılmalıdır .


Anesteziye Bağlı Komplikasyonlar
Özellikle alerjik reaksiyonlar önemlidir . Herhangi 1 alerjik Hal varsa işlem öncesi doktor veri lendirilmelidir .


Tedavi(iyileştirme) nin Kesilmesine Sebep Olan Durumlar


Yumurta Gelişimindeki Yetersizlik
Yapılan Tedavi(iyileştirme) ye rağmen yumurta gelişmeyebilir . Bu Hal umumiyetle önümüzdeki yaşta vede yumurtalık rezervi kötü oluþan kadınlarda görülür . Tedavi(iyileştirme) nin iptaline hastayla 1 arada karar verilir .


Yumurta Elde Edilememesi
Yumurta toplama işleminde , yumurtayı taşıyan keseciklerin içinden yumurta çıkmayabilir . Boş folikül sendromu denilen bu durum , çatlatma iğnesinin zamanında vede yeterli miktarda yapılmamasından yada yumurtalıkların yapısından kaynaklanabilir . Bu halde da Tedavi(iyileştirme) ye son verilir .


Döllenmenin yada Embriyo Gelişiminin Olmaması
Hem mikroenjeksiyon hem de tüp bebek işlemi sonrasında döllenme olmayabilir . Bu durum , yumurta yada Sperm(meni) kaynaklı anormalliklerden kaynaklanabilir . Döllenmenin yada embriyo gelişiminin olmadığı durumlarda da Tedavi(iyileştirme) iptal edilir .


Yumurtalıklarda Kist(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) Gelişmesi
İlaçlara bağlı ollaraak bazen yumurtalıklarda kist(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) gelişebilir . Bu halde , kist(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) boşaltılabilir vede kandaki hormon düzeyleri uygunsa Tedavi(iyileştirme) ye Daimi edilir . Ancak hormon düzeyleri yüksekse yumurta gelişimini menfii etkileyebileceğinden Tedavi(iyileştirme) ertelenir .

Testislerden Sperm(meni) Elde Edilememesi
Normal yollarla Sperm(meni) elde edilemeyen , Sperm(meni) yapım bozukluğu oluþan erkekler , yumurta toplama günü Mikro-TESE ameliyatına alınır . Ameliyat sonrası Sperm(meni) bulunamazsa yine Tedavi(iyileştirme) iptal edilir .

Çocuk Sahibi Olamama Sebep leri Nelerdir ?
Erkeğe Bağlı Sebep ler 
Semen çözümleme inde Sperm(meni) hücresinin  görülmemesi , sayısının az olması , hareketlerinde y a da şeklinde bozukluk olması  gebelik oluşumuna mani olur .
Bu mesele lerin  sebep leriyse:


Hormonal Kaynaklı : Sperm(meni) üretimi beyinde yer alan hipofiz bezinden salınan FSH vede LH hormonlarının kontrolü altında olduğundan dolayı bu hormonların düzensiz salgılanmasına bağlı sebep lerdirAçıklama: Kadına bağlı infertilite(kısırlık) sebep leri


İnmemiş Testis (Kriptorşizm) : Testisler doğumda yada 1 yıl sure içerisinde yumurtalık torbalarına inerAçıklama: Kadına bağlı infertilite(kısırlık) sebep leri Bunun sebebi Sperm(meni) üretiminin vücut sıcaklığından + 4 C° Derece düşük ortamda gerçekleşmesidirAçıklama: Kadına bağlı infertilite(kısırlık) sebep leri Testislerin inmemesi durumu da erkekte infertilite(kısırlık) sebebi dirAçıklama: Kadına bağlı infertilite(kısırlık) sebep leri


Testis Tümörleri : Tümör Tedavi(iyileştirme) sinde kullanılan ilaçlar vede radyoterapi Sperm(meni) üretimini menfii yönde etkilerAçıklama: Kadına bağlı infertilite(kısırlık) sebep leri


Testis Travmaları: Yaralanmalara vede kazalara bağlı ollaraak oluşan , infertilite(kısırlık) sebep leri dirAçıklama: Kadına bağlı infertilite(kısırlık) sebep leri

Varikosel(varicoselle) : Testislerin etrafında yer bulunan damarların anormal ollaraak genişlemesidirAçıklama: Kadına bağlı infertilite(kısırlık) sebep leri Her Varikosel(varicoselle) i oluþan erkek infertil değildir amma Varikosel(varicoselle) infertilite(kısırlık) sebebi meydana gelebilir . Kadının olaðan olduğu infertil çiftlerde Varikosel(varicoselle) görülme oranı %35-40 etraf ındadırAçıklama: Kadına bağlı infertilite(kısırlık) sebep leri


Enfeksiyon : Üreme organlarındaki mikrobiyal enfeksiyonlar infertilliğe sebep meydana gelebilir Açıklama: Kadına bağlı infertilite(kısırlık) sebep leri Buna örnek ollaraak tüberküloz , bel soğukluğu , klamidya verilebilirAçıklama: Kadına bağlı infertilite(kısırlık) sebep leri


Genetik Faktörler : Klinefelter sendromu vede kistik fibrosiz gibi genetik hastalıklar da infertilite(kısırlık) sebebi dirAçıklama: Kadına bağlı infertilite(kısırlık) sebep leri


Çevresel Faktörler vede Alışkanlıklar: Erkeğin mesleği , sigara(tütün mamülleri) , alkol ,uyuşturucu kullanımı yanı sıra Tedavi(iyileştirme) sürecinde kullanılan ilaçlar infertilliğe yol açarAçıklama: Kadına bağlı infertilite(kısırlık) sebep leri


Erkek İnfertilite Testleri
Semen çözümleme i: Erkeğin değerlendirilmesi için yapılan en önemli vede veri lendirici test semen çözümleme idir . Erkek infertilite(kısırlık) si tanısının konabilmesi için 3-8 hafta aralıklarda en az 2 tetkik yapılmalıdır . Mastürbasyonla alınan spermlerin doğru değerlendirilmesi için , örnek alınırken 3 ile 5 günlük cinsel perhiz olmalıdır . Semen çözümleme i yapılırken , spermlerin sayısı , hareketliliği vede şekli değerlendirilir . Semen çözümleme inin olaðan kabul edilebilmesi için , Sperm(meni) sayısının 20 milyon/ml vede üzerinde olması , toplam hareketliliğin %50 vede morfoloji dediğimiz olaðan yapıdaki Sperm(meni) oranının %5 vede üzerinde olması gereklidir . Bu değerlerin altındaki sonuçlarda , çiftler için 1 Tedavi(iyileştirme) programı muhakkak uygulanmalıdır .


Hormonal Testler: Üreme hormonlarının düzeyleri , yapılacak 1 kan testiyle saptanabilir . Bu hormonlar FSH , LH , Total Testosteron vede Prolaktin'dir . Semen çözümleme inde sperme rastlanmayan erkeklerde , Meselesi n testis kaynaklı olup olmadığının tespitinde yardımcı olur .


Genetik Testler: Sperm(meni) sayısının 5 milyon/ml vede altında olması yada hiç sperme rastlanmaması durumu , şiddetli erkek infertilite(kısırlık) 'si ollaraak adlandırılır . Bu tanıyı almış erkeklerin genetik yönden incelenmesi gerekmektedir . Hiç Sperm(meni) gözlenmeyen vede spermlerin şiddetli yapısal vede sayısal bozukluğu oluþan erkeklerde %5 -15 oranında genetik mesele lere rastlanmaktadır . Erkekte mevcut oluþan genetik mesele ler embriyolara taşınacak vede doğacak bebekte anomali'lere sebep olabilmektedir . Yine bu Hal erkek çocuklarda kısırlığa sebep olabilmektedir . Bu sebep le şiddetli erkek infertilite(kısırlık) 'sinde Tedavi(iyileştirme) öncesinde erkeğe genetik testlerin yapılması avantaj lı olacaktır . Yine doğuştan taşıyıcı kanalların gelişmemesine bağlı erkek infertilite(kısırlık) 'sinde , kistik fibrozis taşıyıcılığı yönünden erkek vede kadına genetik testler yapılmalıdır .


Semen vede İdrar Kültürleri: Enfeksiyon şüphesinin olduğu durumlarda steril 1 kaba alınan örneklere kültür yapılarak enfeksiyona sebep oluþan mikrop tespit edilmeye çalışılır vede bu mikrobun duyarlı olduğu antibiyotiklerle enfeksiyon Tedavi(iyileştirme) si yapılır .


Testis Biyopsisi: Semen çözümleme inde sperme rastlanmayan , hormon testleri vede testis boyutları olaðan oluþan erkeklerde , Sperm(meni) üretiminin olup olmadığının tespiti amacıyla yapılır . Genellikle bölgesel anestezi ile uygulanır .

Kadına Bağlı Sebep ler
Tüplerle İlgili Mesele ler: Rahmin 2 yanında yer alan , ince kanal şeklindeki tüpler ,  yumurta vede spermin buluşarak döllenmeyi gerçekleştirdiği  yerlerdir .Yumurtanın Sperm(meni) ile 1 araya gelebilmesi için , tüplerin açık vede fonksiyonel olması gerekmektedir .


Tüplerdeki hasar bazı iltihabi hastalıklara , cinsel temasla bulaşan bazı mikroplara , tüberküloza , geçirilmiş yumurtalık yada apandisit gibi ameliyatlara , endometriyozise bağlı meydana gelebilir . Tüplerle alakalı 1 hastalık olup olmadığının en iyi tespit yöntemi histerosalpingografi denilen ilaçlı rahim(uterus) filmidir . İnfertilite sebep leri nin %35’e yakını tüplere iliþik mesele lerden kaynaklanır .


Yumurtlama ile İlgili Mesele ler: Kadındaki infertilite(kısırlık) sebep lerinden biri de yumurtlama ile alakalı mesele lerdir . Yumurtlama mesele leri ,  doğrudan yumurtalıklardan yada yumurtalıkların çalışmasını düzenleyen beyindeki bazı merkezlerden kaynaklanabilir . Yumurtalıklarda bulunan olgunlaşmamış yumurtalardan biri ay içinde gelişir , belli 1 büyüme ardından çatlar vede yumurtalıktan atılır . Bu Hal ovulasyon ,  yumurtlamanın olmaması durumu ise anovulasyon ollaraak adlandırılır . Anovulasyon , adet düzensizliklerinin en önemli sebebi , dolayısıyla infertilite(kısırlık) nin de  sebep leri nden biridir .


Rahimle İlgili Mesele ler: Döllenmiş yumurta (embriyo) rahim(uterus) içine yerleşir vede gelişimini burada sürdürür . Rahim(uterus) içinde olabilecek yapışıklıklar , miyom , polip(iyi huylu tümör) gibi yer kaplayan oluşumlar , geçirilmiş rahim(uterus) iç zarı Enfeksiyon ları embriyonun yerleşmesine mani meydana gelebilir . Bu tür yapısal bozukluklar doğuştan olabileceği gibi sonradan oluşan miyomlara bağlı da olabilmektedirlerAçıklama: Kadına bağlı infertilite(kısırlık) sebep leri Kadında doğuştan kalp şeklindeki rahim(uterus) yada rahim(uterus) ortasında perde gibi fazladan 1 bölme bu tür şekil bozukluklarına örnektirAçıklama: Kadına bağlı infertilite(kısırlık) sebep leri Daha sık rastlanan mesele ise sonradan oluşan vede rahim(uterus) içinde düzensizliğe yol açan miyom yada poliplerdirAçıklama: Kadına bağlı infertilite(kısırlık) sebep leri Tüm bunlar döllenmiş yumurtanın rahim(uterus) duvarına yerleşmesini vede sağlıklı ollaraak gelişmesini önleyerek kısırlığa yol açmaktadırlarAçıklama: Kadına bağlı infertilite(kısırlık) sebep leri


Rahim(uterus) Ağzı İle İlgili Mesele ler: Rahim(uterus) ağzında spermlerin hareket kabiliyetini kısıtlayan yada öldüren salgılar (antisperm antikor) küçük 1 olasılık olsada kısırlığa sebep meydana gelebilir . Fakat günümüzde , gelişen aşılama vede tüb bebek uygulamaları neticesinde bu Hal önemini yitirmiştir .

 

Kadın İnfertilite testleri
Hormon Testleri: Kadınların üremeye ilişkin hormon düzeylerinin tespiti en önemli incelemelerin başında gelir . Adet döneminin 2 . ile 4 . günleri arasında yapılan FSH , LH , Östradiol , Prolaktin , Testosteron , DHEA - S vede TSH üreme konusunda önemli veri ler verir . FSH düzeyi yüksek olanlar Tedavi(iyileştirme) nin hızlandırılması açısından katiyetle uyarılmalıdır . FSH düzeyleri yumurtalık fonksiyonlarının zayıflamakta olduğunun hebercisidir .


Laparoskopi: Genel anestezi ile göbek altı kısmında 1-2 cm’lik açılan 1 delikten fiberoptik teleskop ile üreme organlarının ayrıntılı 1 şekilde incelendiği vede gerektiğinde düzeltici cerrahi girişimlerin uygulanabildiği 1 yöntemdir .


Yumurtlama Takibi: Günümüzde ovulasyon (yumurtlama) takibi için yapılan en duyarlı yöntem ultrasonografidir (USG) . Adet döneminin 3 .  yada 4 . gününde yapılan USG , o dönemdeki yumurta gelişiminin takibi için esas oluşturmakta olup bu dönemde görüntülenebilecek kistlerin saptanması açısından da önemlidir . Tetkik , adetin 8 .-10 . günlerinden itibaren günlük ollaraak tekrarlanarak yumurtanın olgunlaşması (18-24 mm) izlenebilir . Bu çapa erişmiş oluþan yumurtalar ovulasyon aşamasına gelmiştir .


Histeroskopi: Histeroskopi işlemi , rahim(uterus) içinin değerlendirilmesi açısından en tesirli tanı yöntemidir . Gerektiğinde rahim(uterus) içinde ufak cerrahi yapılabilmesine olanak veren histeroskopi ,  sadece tanı amaçlı  değildir . Çoğunlukla Umumi anestezi altında uygulanan zor olmayan anca tesirli 1 yöntemdir .


HSG ( Rahim(uterus) Filmi): Histerosalpingografi (HSG) herhangi 1 Tedavi(iyileştirme) ye başlamadan önce rahim(uterus) içinin vede üreme kanallarının görüntülenmesini sağlayan en önemli tetkiklerden biridir . Rahim(uterus) ağzından içeriye verilen boyalı sıvının kanallardan geçişinin görüntülenmesi tekniğidir .sıvı geçişinin olmaması ,  Üreme kanallarının tıkanıklığını yada yapışıklığını gösterir . Anestezi gerektirmeyen bu test hafif ağrılı meydana gelebilir .

 

Universal Hastaneler Grubu , Kadın Hastalıkları vede Doğum bölümlerinde , Umumi tanı vede Tedavi(iyileştirme) hizmetlerinin yanı sıra menopoz vede osteoporoz , riskli vede olaðan gebeliklerin takibi , jinekolojik kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi lerin tanı vede Tedavi(iyileştirme) si vede tüp bebek uygulamaları gibi alanlarda mütehassız hekimleriyle vede Rahatsızkiþi ihtiyaçlarını yüksek C°de gözeten yaklaşımıyla hizmet veriyor .


Genel Jinekoloji Hizmetleri
Ergenlik dönemiyle başlayıp menepoza kadar tüm kadınların jinekolojik sorunlarının tanı vede Tedavi(iyileştirme) lerinin yapıldığı , ayrıca rutin sağlık kontrolleri ile önleyici hekimlik uygulamalarının da gerçekleştirildiği poliklinik hizmetleridir .

Hastanelerimizin Kadın Hastalıkları vede Doğum polikliniklerinde , jinekolojik hastalıklara sebep oluþan enfeksiyonlar başta olmak üzere , kasık ağrısı , adet düzensizliği , jinekolojik kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi lerin erken teşhisi için ultrasonografi incelemeleri , PAP-smear testi , kolposkopi vede rutin jinekoloji muayeneleri  yapılmaktadır .


Gebelik vede Yüksek Riskli Hamilelik Takipi
Hamilelik süreci kadınlar için duygusal açıdan coþku verici olduğu kadar sağlık açısından da kendileri vede doğacak çoçukları için oldukça önemli vede hassas 1 dönemdir . Anne adaylarının bu dönemlerini Hastanelerimizin Kadın Hastalıkları vede Doğum Bölümleri’nde tüm teferruat larıyla ele alarak bebekleriyle 1 arada sağlıklı vede mesut tamamlayabilmeleri için çalışmaktayız .

Hamileliğin ilk gününden doğuma kadar tüm bu süreçte , anne adaylarının  takipleri standart ollaraak ultrasonografik görüntüleme sonuçlarıyla yapılmaktadır . Mütehassız hekimin tıbbi ihtiyaç öngörmesi halinde yapılabilen tanı amaçlı testler içerisinde ikili test , üçlü test , fetal ense kalınlığı ölçümü , servikal uzunluk ölçümü , şeker tarama testi , fetal monitörizasyon gibi incelemeler bulunmaktadır . Hamileliğin seyrine göre olaðan , sezaryen yada epidural anestezi ile yapılan doğumlar hastanelerimizde başarıyla gerçekleştirilebilmektedir .
Rutin gebelik takibinde ortaya çıkmış vede yüksek riskli gebelikler kategorisine giren , gebelik süresince komplikasyon oluşturabilecek  hastalıklar , Kadın Hastalıkları vede Doğum bölümlerimizle entegre olmuş diğer branşların da desteği ile izleme(takip) edilmektedir .


Yeni Doğan Yoğun Bakım Üniteleri
Grubumuz hastanelerinin çoğunda , riskli gebelik doğumlarında , erken doğumlarda yada sağlık sorunlarıyla karşılaşılması olası oluþan doğumlarda her an müdahaleye hazır vede lüzumlu teknik donanıma sahip Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitelerimizin mütehassız hekim vede hemşireleri doğumlara eşlik etmektedir .


Yüksek Riskli Gebelikler:                                                 

    Gebeliğin ilk üç ayında ilaç , ıþınım gibi organ bozuklukları yaptırabilen maddelere maruz kalanlar
    Tekrarlayan düşüğü olanlar
     Önceki çocuğunda anomali yada tekrarlama riski yüksek kalıtsal hastalığı bulunanlar
    Kanaması olanlar
    Suyu gelenler
    Gebeliğin 11-20 . haftalarında , şüpheli ikili-üçlü test neticesi bulunanlar , anormal FP düzeyi gösterenler
    Herhangi 1 sebep le villus biyopsisi , amniyosentez vede fetal kan örneklemesi yapılacak oluþan gebeler
    Ultrasonografide anormal bulgu saptananlar
     Anne , baba yada yakın akrabalarında kalıtsal hastalığı bulunanlar
    Diabet(þeker hastalıðı) , guatr , kalp , hipertansiyon , kan uyuşmazlığı , epilepsi gibi hastalığı olanlar
    Gebelikte  bulaşıcı hastalıklardan birini geçirenler
    Çoğul gebeliği bulunanlar
    Yardımla üreme yöntemleri , diðerbir deyiþle tüp bebek , mikroenjeksiyon ile gebe kalanlar
    AİDS hastaları

Yüksek riskli gebelik grubunda kabul edilmektedir .


Universal Hastaneler Grubu’nda , hastalarımızın tüm gebelik süreci yüksek tıbbi özenle vede mütehassız lıkla izleme(takip) edilirken , yeni doğan bebeklerimiz için de annelerine gösterilen tıbbi özen vede mütehassız lık yaklaşımı Daimi etmektedir . Doğumdan sonra da bebeklerimizin sağlığı Grubumuz Hastaneleri’nde bulunan Çocuk Sağlığı vede Hastalıkları polikliniklerinde yeni doğandan ergenliðe geçiþ dönemine kadar mütehassız ellerde izleme(takip) edilebilmektedir .


Menopoz vede Osteoporoz Takipleri
Menopoz , kadınların yaşamında özel vede hassas dönemlerden biridir . Kadınların bu dönemi sağlıklı , rahat vede güvenle geçirebilmeleri için Universal Hastaneler Grubu Hastanelerinin Kadın Hastalıkları vede Doğum Bölümlerinde , mütehassız hekimlerimiz tarafından lüzumlu tıbbi destek verilmektedir . Menopoza bağlı gelişen osteoporoz (kemik erimesi) hastalığının önlenmesi vede hastalarımız üzerindeki yıkımlarının en aza indirilmesi hususunda da diğer tıbbi bölümlerimizle işbirliği içerisinde Tedavi(iyileştirme) ler planlamaktadır .


Jinekolojik Onkoloji Takipleri
Jinekolojik kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi ler , üreme sistemine iliþik yüksek risk oluşturan kötü huylu oluşumlar , tüm ayrıntılarıyla ele alınmakta , mütehassız hekimler tarafından incelenmekte vede hem cerrahi hem de medikal Tedavi(iyileştirme) ler planlanmaktadır .

 


 

 

 Kısırlık Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli % 100 Bitkilerden yapılan doğal gıda takviyelerini görmek için buraya tıklayınız . . .   

 

, merkezi ,azosperm nedir ,azosperm ,erkeklerde kısırlık ,erkekte kısırlık emare leri nelerdir ,erkek kısırlık emare leri ,erkek kısırlık emare leri nelerdir ,erkek kısırlık emare leri hakkında veri ler ,erkek kısırlık emare leri nedir ,erkek kısırlık testi ,erkek kısırlık testi nedir ,erkek kısırlık testi hakkında veri ler ,erkek kısırlık testi nasıl yapılır ,erkek kısırlık testi hakkında ,ibrahim saraçoğlu Varikosel(varicoselle) hakkında veri ler ,ibrahim saraçoğlu Varikosel(varicoselle) için öneriler ,ibrahim saraçoğlu Varikosel(varicoselle) hakkında ne dedi ,infertilite ,infertilite hakkında veri ler ,infertilite nedir ,infertilite Umumi bakış ,infertilite hakkında sualler ,infertilite hakkında merak edilenler ,infertilite sualler ı ,işt


Kısırlık

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp