Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

KÖK HÜCRE KISIRLIK

       Kök hücre kısırlık ,dünya son günlerde kök hücreden kısırlığın Tedavi(iyileştirme) sini konuşuyor .Kök hücre yapısıyla kısırlık hastalığına 1 çözüm ollaraak görülüyor .Şuan deney aşamasında oluþan bu Tedavi(iyileştirme) yöntemi Kısırlık hastası oluþan insanlar için adete 1 umut kapısı ollaraak görülüyor .

Bunların bazılarında elde edilen başarılı sonuçlar , Ä°lim adamlarını daha da umutlandırıyor . Ancak bu münferit sonuçlara bakarak “kök hücre ile kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi , alzheimer(bunama) , Parkinson(titrek felç) , felç vede benzeri çaresiz hastalıklar yenilmek üzere” demek için henüz çok erken .

Kök hücre araştırmaları Türkiye’de de yapılıyor . Bu alanda Hacettepe , Akdeniz vede Ege üniversitelerinin adı öne çıkıyor . Ülkemizde konuyla alakalı vede tek özel teşebbüs niteliğindeki araştırma vede geliştirme merkezi , İstanbul Memorial Hastanesi’ndeki Yardımcı Üreme Teknikleri vede Genetik Tanı Bölümü bünyesinde faaliyet gösteriyor . Genetik tanı sıklığına göre alanında dünyada ilk dörde giren bölümün başkanı Doç . Dr . Semra Kahraman’la ekip arkadaşı Moleküler Biyolog Necati Fındıklı , kök hücre konusunu Aksiyon’a anlattı .

Tüp bebek , mikroenjeksiyon vede genetik tanı işlemlerinin Türkiye’deki öncülerinden oluþan Semra Kahraman’ın yönettiği bölüm , özel 1 hastane olmasına rağmen adeta okul vazifesi görüyor . Ülke geneline yayılan yaklaşık 70 tüp bebek merkezinin çoğunda , 1 şekilde bölümünde bulunmuş kişiler çalışıyor .

Moleküler Biyolog Necati Fındıklı , embriyonik kök hücreleri diğer hücre tiplerine dönüştürmeyi başardıklarını söylüyor . Yağ dokusu kaynaklı yetişkin kök hücre çalışmaları yaptıklarını anlatan Fındıklı , “Kök hücre çalışmalarının en önemli amacı günümüzde Tedavi(iyileştirme) imkanı olmayan kronik hastalıkları , kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i , yaşam kalitesini düşüren alzheimer(bunama) vede Parkinson(titrek felç) gibi nörodejeneratif hastalıkları Tedavi(iyileştirme) etmek vede organ kafigelmez liğinden kaynaklanan mesele leri gidermektir . Hedeflenen amaç bugün tam anlamıyla gerçekleşmemiş olmasına karşın elde edilen gelişmeler bu ölümcül hastalıkların yakın Önümüzdeki günlerde kök hücreler kullanılarak Tedavi(iyileştirme) edilebileceğini göstermektedir” diyor .

Kök hücre çalışmalarının tek amacı uygun şartlarda uygun kişilere hücre nakli yaparak hastalıkların Tedavi(iyileştirme) edilmesi değil . Tedavi(iyileştirme) edici ilaçların geliştirilmesi vede hastalıkların daha iyi tanınması da hedefler arasında . Semra Kahraman’ın sualler ımıza verdiği diðerbir deyiþle t lar şöyle:

Kök hücre çalışmalarında neyi hedefliyorsunuz ?
Kök hücreyi yapabilmeyi yardımcı üreme teknikleri sağlıyor . Kaynağımız embriyo yada embriyo dışı dokular . Embriyodan elde edilen kök hücrelere inanarak bu işe başladık . Bilimde ileriyi hayal edebilmek vede görebilmek önemlidir . Ama hayal veri ler doğrultusunda oluşmalıdır . Hedefimiz , bugün için Tedavi(iyileştirme) si imkansız hastalıkların Tedavi(iyileştirme) sini sağlamak . Benim açımdan en önemlisi , kısırlıktan önce , hayatı tehdit eden vede bugün için net 1 Tedavi(iyileştirme) si olmayan hastalıkları Tedavi(iyileştirme) etmek . Ailemde çok aþırı kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi li var . Önemli 1 kısmı yemek borusu kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i . Tedavi(iyileştirme) si yok .


Kısırlık

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp