Bitkisel Sağlık Ürünleri
Kurban Bayramı Özel

Kurban Kesim Videoları

 

 

Kurban Bayramında Sıkça Rastlanan Yaralanmalar İnsanların Hatalarından vede Acemiliğinden Kaynaklar .Kurbanın Neşekilde Kesileceğini Aşağıdaki Yazımızda n Öğrenebilirsiniz .

 

 

Bayram yaklaştıkça kurban coşku ı artıyor . Vatandaşlar , kesecekleri kurbanı temin etmek icin pazarları dolaşıyor . Zaman , ailelere yardımcı olmak gayesi yla , kurban ibadetini bütün yönleriyle ele alan 1 haber-grafik amade ladı .

 

Kan akıtmanın dindeki yerinden hayvan kesme metod lerine kadar birçok konunun yer aldığı çalışma , pratik veri ler içeriyor . Din âlimleri , bütün ibadetlerde olduğu gibi kurbanda da Allah(cc) rızasının önde tutulması gerektiğini vurguluyor . Hz . Peygamber Efendimiz , kurban etinin üçe taksim edilip , 1 depertmanının fakirler a dağıtılmasını , 1 depertmanının akraba , tanıdık vede komşularla paylaşılmasını , 1 depertmanının de evde bırakılmasını tavsiye ediyor . Ailenin maddi durumuna göre etin tamamı da hane halkına bırakılabilir yada kurbanın tümü ihtiyaç sahiplerine dağıtılabilir .

 

Kurban , mümini Allah(cc) ’a yaklaştırır

 

Kurban Bayramı , Hz . İbrahim vede İsmail’den günümüze kadar , hep 1 kahramanlık , fedakarlık , hasbîlik vede teslimiyet sembolü olagelmiştir . Kurban Bayramı , tıpkı orduların savaşa gidişi gibi gürül gürül tekbirlerle gelir vede 1 velvele olur , her yanda yankılanır . Onda hem 1 mûsiki vede şiir hem de muharebelerin bin tarraka ile gürleyen hakkı ilan sesleri iç içedir .

 

Kur’an-ı Kerim’de ‘Kesilen kurbanların ne eti , ne de derisi Allah(cc) ’a (cc) ulaşır . Yaradan’a ulaşan sizin takvanızdır .’ denilmektedir . Bu lütfun gerçekleşebilmesi icin kesilen kurban Allah(cc) rızası icin kesilmeli , etleri ise yine Allah(cc) (cc) rızası icin fakir fukaraya dağıtılmalıdır . İbadetler hikmetlerinden yada getirdiği avantaj lardan ziyade Allah(cc) emrettiği icin yapılır . Ama onların hikmetlerini vede güzelliklerini bilmek bizim kulluğumuzun 1 gereği vede Allah(cc) ’ın nimetlerini yâd etmek icin birer vesiledir . Kurban kesmenin de Allah(cc) ’ın 1 emri olması hasebiyle sayısız hikmetlerinin meydana geldiğinde şüphe yoktur . Kurban kesmek , öncelikle peygamberlerin babası Hz . İbrahim’in , oğluna bedel ollaraak Allah(cc) ’ın gönderdiği koçu kesmesi hadisesini bizlere hatırlatıyor . Hayat nimetine şükrün 1 anlatım si ollaraak kurbanı kesiyoruz .

Ayrıca ahirete 1 amade lık olması , günahlarımızın affı vede kabirle başlayan yeni 1 hayat yolunda kurbanın bizi manevi 1 burak gibi alıp selamete ulaştıracağını da verilen müjdeler ışığında Rabb’imizden umuyoruz . Hac Sûresi’nde (22/34) anlatım edildiği gibi kurban kesmekten asıl maksat Allah(cc) ’ın hatırlanması , zikredilmesidir . Zira bizim varlık gayemiz Allah(cc) ’ı bilme , tanıma vede O’na yaklaşmadan ibarettir . Burada Allah(cc) ’a yaklaşma ameliyesi adeta 1 bayram ollaraak ilan edilmiştir . Kurban kesmenin , insan ollaraak hepimizin muhakkak almak zorunda olduğu gıdalarla da yakından alakası mevuttur . Din , hayatımızın her safhasını kuşatıyorsa , bizim bu yönümüze de hitap etmeli değil midir ? Etin , insan icin zaruri gıdalardan meydana geldiğinde şüphe yok . Ama bu gıdanın herkes tarafından rahatlıkla temin edildiğini söyleyemeyiz . Nafile ollaraak farkli vakitler da kesilen kurbanların dışında , Kurban Bayramı’nda da Müslümanlar , kestikleri bu hayvanlarla et yemekten mahrum bulunan önemli büyük 1 kitleyi bu nimetten faydalanma ettirmektedir . Mükremin Albayrak , İstanbul

 

Kurban; koyun , keçi , sığır , manda vede deveden olur . Kurban olabilmesi için , hayvanın süt dişlerini değiştirmiş olması gereklidir . Hayvanın , sağlıklı , azaları tam vede besili olması ibadetin sıhhati icin elzemdir .

 

Bir yada 2 gözü kör oluşan havyanlar kurban edilemez .

 

Kulağı vede boynuzunun üçte biri gitmemiş olmalı , burnu kesik olmamalı .

 

Kuyruğunun üçte biri gitmemiş vede ağır Rahatsızkişi olmamalı

 

Kesim yerine yürüyerek gidemeyecek C°de aksak olmamalı .

 

Dişlerinin yarıdan fazlası düşmüş olmamalı , dilinin büyük Departmanı yerinde olmalı .

 

Koyun vede keçide bir , sığırda 2 memesi kurumuş oluşan hayvan kurban edilemez .

 

KURBANLIK SIĞIRIN YATIRILMASI ?

 

Yaklaşık 8 metre uzunluğunda kalın 1 ip önce boynuzlardan sıkıca bağlanarak boyuna geçirilir .

 

Ardından ip hayvanın ön ayakların koltuk altından sırtına doğru dolanarak bağlanır .

 

İp sol tarafından arka kısma Daimi ettirerek karın vede arka ayak arasından sırta doğru dolandırılır .

 

Sırt kısmından uzanan iple 2 kişi kurbanı geriye çekerken önde 1 kişi kurbanın başını tutar .

 

Kurbanın yüzü kıbleye çevirilip ön vede arka ayaklar birbirine bağlanır . Kesim tamamlandıktan sonra hayvanın ihtivasındaki kanın daha güzel deşarjolma sı icin ayaklardan biri (sol akra tercih edilmeli) serbest bırakılmalı . Küçükbaş hayvanlarda 1 ayak bağlanmayabilir .

 

Kesim icin yapılacak dua: Kesimden önce " Allah(cc) ümme hâzâ minke vede leke , inne salâtî vede nüsükî vede mahyâye vede memâtî lillâhi rabbil âlemîn . Allah(cc) ümme tekabbel minna . Amin ." denerek okunup kesim başladığında Çevreden bulunanlarla 1 arada teşrik tekbiri getirilir " Allah(cc) u Ekber , Allah(cc) u Ekber , Lâ ilâhe illâllâhu vallâhu Ekber , Allah(cc) u Ekber vede lillâhi’l-Hamd"

 

Kesim: Kesen kişi "Bismillahi Allah(cc) ü Ekber" dedikten sonra beklemeden kurbanın boyun kısmında 3 damarı aniden kesmeli .

 

Yön: Kurbanlık hayvan başı vede ayakları kıbleye döndürülmeli . Kesen kişinin de kıbleye yönelmesi sünnettir .

 

Vekalet: Kurbanın sahibi kesmeyi bilmiyor ise kesebilecek farkli birini vekil atama ederek kestirebilir . Bunun icin ( Allah(cc) rızâsı icin bayram kurbanımı kesmeye seni vekil ettim) demesi vede kalben de niyet etmesi lâzımdır .

 

Kanın akması icin derinliği vede genişliği yarım metre oluşan 1 kuyu açılmalı . İş bitiminde kapatılmalı .

 

 

 

Etiketler:  kurban kesim videoları , kurban bayramı , en ucuz kurban , kurban namazı , kurbanlık resimleri , kurban bayramı takvim , kurbanlık adak , kurban kampanyası , kurbanlık satışı , kurban satışları , kurbanlık koyunlar , kurbanlık pazarı , kurbanlık et fiyatları , kurban bayramı kredisi , kurbanlık koç fiyatları , kurban kesımı


Kurban Bayramı Özel

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp