Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

İyi Huylu Kolestrol

 

İyi Huylu Kolestrol hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler;

 

İyi huylu kolestrol nedir ? Kolesterol nedenleri , kolesterol emare leri , sebep leri vede sonuçları nelerdir ?  Kolesterol Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli olan  %100 bitkisel(doðal) ürünlerimiz hakkında tüm merak ettikleriniz vede teferruat lı veri ler bu yazımızda yer almaktadır . .         

 

Sitemizde bulunan KOLESTEROL Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluþan %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede veri almak için tıklayınız . . . 

 

Kolesterol yaşam için lüzumlu oluþan mum kıvamında yağımsı 1 maddedir . Kolesterol beyin , sinirler , kalp , bağırsaklar , kaslar , karaciğer başta olmak üzere tüm vücutta yaygın ollaraak bulunur . Vücut kolesterolü kullanarak hormon (kortizon , seks hormonu . . . .) , D vitamini vede yağları sindiren safra asitlerini üretir . Bu işlemler için kanda çok az miktarda kolesterol bulunması kafidir . Eğer kanda aþırı miktarda kolesterol varsa bu kan damarlarında birikir vede kan damarlarının sertleşmesine , daralmasına (arteriyoskleroz) yol açar . Arteriyosklerozda damar duvarında biriken tek madde kolesterol değildir; akyuvarlar , kan pıhtısı , kalsiyum . . . gibi maddeler de birikir .

 

Toplumda arteriyoskleroz için damar sertliği , damar kireçlenmesi gibi anlatım ler de kullanılmaktadır .Damarlar tüm vücutta yaygın ollaraak bulunur vede kalp , beyin , böbrek . . . gibi organlara kan taşıyarak bu organların görev yapmasını sağlar . Kolesterol hangi organın damarında birikirse o organa iliþik hastalıklar ortaya çıkar . Örneğin; kalbi besleyen atardamarlarda (koroner arterler) kolesterol birikimi olursa göğüs ağrısı , kalp krizi gibi sorunlar oluşur . Böbrek damarlarında kolesterol birikimi yüksek tansiyon vede böbrek kafigelmez liğine yol açabilir .

İyi kolesterol-Kötü kolesterol


Kolesterol , yağımsı 1 maddedir . Normal koşullarda , yağ suyun içinde çözünmez . Kolesterol de su özelliklerini taşıyan kanda olaðan koşullarda çözünmez . Kolesterol , kanda çözünmesi vede taşınması için karaciğerde 1 protein ile birleştirilir (paket edilir) . Bu kolesterol ile protein birleşimine lipoprotein adı verilir . Değişik tipte lipoproteinler vardır: 1 .LDL (low density lipoprotein , düşük yoğunluklu lipoprotein): Kötü huylu kolesteroldür .2 .HDL (high density lipoprotein , yüksek yoğunluklu lipoprotein): İyi huylu kolesteroldür .HDL vede LDL kolesterolden başka lipoproteinler de vardır .

Yağ metabolizması bozukluğu oluþan hastaların yaptırdığı diğer 1 kan incelemesi de trigliserid ölçümüdür . Trigliserid de kolesterol gibi kanda çözünen 1 yağdır . Kan trigliserid düzeyi ile arteriyoskleroz arasındaki ilişki kolesterol kadar bariz değildir .

Yüksek kolesterol nedir ?

 

Kanda kolesterol vede LDL-kolesterolün yüksek olması Rahatsızkiþi için risk taşır . HDL-kolesterolün düşük olması da 1 risktir .


20 yaşın üzerinde Kan kolesterol düzeyi
200 mg/dl'nin altı istenilen düzeydir .
200-239 mg/dl arası sınırda yüksek'tir .
240 mg/dl'nin üstü ise yüksektir .
Kan LDL-kolesterol düzeyi
130 mg/dl'nin altı istenilen düzeydir .
130-159 mg/dl arası sınırda yüksek'tir . Kan HDL-kolesterol düzeyi
35 mg/dl'nin altı düşüktür .
Kanda Kolesterol >200 mg/dl
veya LDL-kolesterol>130 mg/dl
veya HDL-kolesterol <35 mg/dl İSE >RİSK FAZLADIR
HDL-kolesterol yükseldikçe risk azalır . Vasati HDL-kolesterol düzeyi kadında 55 mg/dl vede erkekte 45 mg/dl'dir diðerbir deyiþle kadınlar bu yönden daha şanslıdır .

Kan trigliserid ölçümüne göre sınıflandırma


< 200 mg/dl ----> Normal
200-400 mg/dl ----> Sınırda yüksek
400-1000 mg/dl ----> Yüksek
> 1000 mg/dl ----> Çok yüksek

Kanda kolesterolün yüksek olması 1 yağ metabolizması bozukluğudur . Yağ metabolizması bozukluğundan şüphe edilen 1 Rahatsızkiþide yapılması gereken kan alınarak öncelikle kolesterol , LDL-kolesterol , HDL kolesterol vede trigliserid düzeyi ölçülmesidir . Tedavi(iyileştirme) ye karar vermeden önce bu değerler en az 2 kere ölçülmelidir . Tedavi(iyileştirme) düzenlenirken öncelikle LDL-kolesterol düzeyleri esas alınmalıdır .

 


Kolesterol

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp