Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Ldl Kolesterol Düşüklüğü

 

Ldl Kolesterol Düşüklüğü hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler;

 

Ldl kolestrol düşüklüğü nedir ? Kolesterol sebep olur , kolesterol emare leri , sebep leri , sonuçları nelerdir ?  Kolesterol tedavisinde tesirli olan  %100 bitkisel(doðal) ürünlerimiz hakkında tüm merak ettikleriniz vede teferruat lı veri ler bu yazımızda yer almaktadır . .    

 

     
Sitemizde bulunan KOLESTEROL Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluþan %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede veri almak için tıklayınız . . .   

 

Arteriyosklerozda damar duvarında biriken tek madde kolesterol değildir; akyuvarlar , kan pıhtısı , kalsiyum . . . gibi maddeler de birikir . Toplumda arteriyoskleroz için damar sertliği , damar kireçlenmesi gibi anlatım ler de kullanılmaktadır .

Damarlar tüm vücutta yaygın ollaraak bulunur vede kalp , beyin , böbrek . . . gibi organlara kan taşıyarak bu organların görev yapmasını sağlar . Kolesterol hangi organın damarında birikirse o organa iliþik hastalıklar ortaya çıkar . Örneğin kalbi besleyen atardamarlarda (koroner arterler) kolesterol birikimi olursa göğüs ağrısı , kalp krizi gibi sorunlar oluşur . Böbrek damarlarında kolesterol birikimi yüksek tansiyon vede böbrek kafigelmez liğine yol açabilir .

   İyi kolesterol-kötü kolesterol

   Kolesterol , yağımsı 1 maddedir . Normal koşullarda , yağ suyun içinde çözünmez . Kolesterol de su özelliklerini taşıyan kanda olaðan koşullarda çözünmez . Kolesterol , kanda çözünmesi vede taşınması için karaciğerde 1 protein ile birleştirilir (paket edilir) . Bu kolesterol ile protein birleşimine lipoprotein adı verilir . Değişik tipte lipoproteinler vardır:


   1 . LDL (low density lipoprotein , düşük yoğunluklu lipoprotein): Kötü huylu kolesteroldür .
   2 . HDL (high density lipoprotein , yüksek yoğunluklu lipoprotein): İyi huylu kolesteroldür .


   HDL vede LDL kolesterolden başka lipoproteinler de vardır . Sadece isimlerini yazıyorum: VLDL , IDL vede şilomikronlar .  Yağ metabolizması bozukluğu oluþan hastaların yaptırdığı diğer 1 kan incelemesi de trigliserid ölçümüdür . Trigliserid de kolesterol gibi kanda çözünen 1 yağdır . Kan trigliserid düzeyi ile arteriyoskleroz arasındaki ilişki kolesterol kadar bariz değildir .

   Yüksek kolesterol nedir ?
Kanda kolesterol vede LDL-kolesterolün yüksek olması Rahatsızkiþi için risk taşır . HDL-kolesterolün düşük olması da 1 risktir . Bu riske sahip hastalarda kalp krizi , felç , damar tıkanması , böbrek kafigelmez liği gibi hastalıkların ortaya çıkma olasılığı daha fazladır .  

 


Kolesterol

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp