Bitkisel Sağlık Ürünleri
Kolesterol

Kolesterol Düşürücü

 

Kolesterol Düşürücü hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler;

 

Kolesterol düşürücü nedir ? Kolesterol sebep olur , kolesterol tedavisinde tesirli olan  %100 bitkisel(doğal) ürünlerimiz hakkında bütün merak ettikleriniz vede teferruatlı veri ler bu yazımızda yer almaktadır . .  

 

Sitemizde bulunan Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluşan %100 bitkisel(doğal) ürünlerimizi görmek vede veri almak icin tıklayınız . . .  

 

Yüksek kolesterol kalp-damar Rahatsızlık larında vede Umumi sağlımızda çook iyi malum 1 risk etken ü . Bu sebep le de gündemden hiiç düşmeyen kolesterol üstüne çook şey yazılıp çiziliyor . Kalbimizi vede damarlarımızı korumak icin bu denli önemli oluşan kolesterole gösterilen bu ilgiye şaşırmamak lazım , amma kolesterolü konu alan yazıların vede haberlerin 1 kısmı , hususiyetle de gıdaalımı ile alakalı olanları , bazen kafa karıştırıcı oluyor . Beslenmenin kolesterolü düşürmede önemli rol oynayabildiği hemen herkesçe kabul edilen 1 gerçek . Beslenmenizde doğru değişmeler yapmak istiyorsanız vede nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız , bu işin doğrusu doktorunuzdan yada rejimisyeninizden bunları öğrenmek vede bu veri leri 1 yaşam tarzı değişikliği biçimi nde uygula-maktır . Üzücü kolesterol (LDL) ?yi düşürücü , iyi kolesterol (HDL) ?yi de yükseltici gıdalar e bazı örnekler:

Omega-3 yağ asitleri

Haftada en az 2 porsiyon mümkünse daha aşırı balık yenilmesi artık bütün araştırmacıların üzerinde uzlaştığı 1 tavsiye . Uskumru , ton , somon , alabalık , sardalya gibi yağlı balıklarda daha çook oluşan omega-3 yağ asitlerinin kolesterol düşürücü olmanın neşriyat da pıhtılaşma eğilimini azaltma yoluyla da kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olabileceği birçok araştırmada gösterilmiş . Kalp krizi geçirmiş oluşan kişilerde de omega-3 yağ asitleri ani ölüm riskini anlamlı oranda azaltıyor . Balık sevmiyorsanız balık yağı destekleri alabilirsiniz amma balıkta bulunan farkli avantaj lı Gıda ögelerinden avantaj lanamayacaksınız .

Zeytinyağı

Zeytinyağı pişirmede vede salata soslarında kullanabileceğiniz en sağlıklı yağ . İyi kolesterol oluşan HDL ?ye etki etmeden üzücü kolesterol LDL ?yi düşüren tekli doymamış yağ asitlerini içerir . Kalp sağlığı icin günde 2 çorba kaşığı zeytinyağı tüketilmesi tavsiye lmektedir . Zeytinyağlı yemekler , salatalar ile bu miktarı günlük gıdaalımı nizde alabilirsiniz .

Avokado

Kalp sağlığı vede kolesterolden arınmış temiz damarlar icin lüzumlu çoklu doymamış yağ asidi deposu oluşan avokadoda başka sebze vede meyvelere göre kolesterolü düşürmede etken liği malum beta-sitosterolden daha aşırı miktarda bulunur .

Yulaf

Yulaf , artık hepimizin ?kötü ? kolesterol ollaraak tanıdığı LDL ?yi düşüren çözünebilen lifler içerir . Çözünebilen liflerin bağırsaklardan kolesterolün emilimini azalttığı düşünülüyor . Günde 10 gram yada daha aşırı çözünebilen lif tüketilmesi LDL vede total kolesterolü düşürebiliyor . Az yağlı süt ile amade lanmış yulaf ezmesinden büyük 1 kase yediğinizde 6 gram lif almış oluyorsunuz . Yulaflı müsli yiyorsanız vede buna farklı ca muz , elma , erik , armut gibi taze meyve çeşitleri eklerseniz takriben 4 gram daha lif alabilirsiniz .

Yağlı tohumlar vede kuruyemişler

Hususiyetle çoklu doymamış yağ asitlerinin bol miktarda bulunduğu ceviz vede badem kan kolesterolünde anlamlı düşüş sağlayabilen mükemmel gıdalar . Ceviz kapsadığı L-arjinin sayesinde de kan damarlarının sağlıklı vede Eklastiki kalmasına da yardımcı oluyor , pıhtılaşma eğilimini de azaltıyor . Bademin ihtivasındaki avantaj lı yağ asitleri vede antioksidan(antikanser) E vitamini kolesterolü azaltabilmek icin 1 arada çalışır . Ayrıca bitkisel(doğal) kaynaklı protein olup , iyi 1 posa kaynağıdır . Bu 2 kuruyemiş asli kalp vede damar dostları . Her gün 1 avuç (40 gram) ceviz , badem yada fındık yenilmesi kalp hastalığı riskinizi düşürebilir . Ama bunların vasati yüzde 80 yağ kapsadığı ni vede özdeş zamanda yüksek kalorili olduğunu da unutmayın . Günlük kalori alımınızı artırmamak icin yediğiniz 1 avuç kuruyemiş yerine günlük gıdaalımı nizde yer alan başka görünür yağ kaynaklarınızı azaltın . Misal ollaraak salataya 1 tatlı kaşığı sıvıyağ yerine 2-3 adet ceviz içi yada 10-15 adet badem ekleyebilirsiniz .
Bitkisel(doğal) sterol vede stanoller:

Bazı margarin , yoğurt gibi gıdalar e eklenmiş oluşan bitkisel(doğal) stanol vede steroller de LDL kolesterolü düşürmektedir . Günde 2 mg kadar bitkisel(doğal) sterol yada stanol alınması kolesterol seviyesinde düşüşe yardımcı olmaktadır .

Yukarıdaki gıdalar dışında rejiminizde farkli değişmeler yapmadan önce ne tipte vede ne miktarda yağlar tükettiğinize bakın . Rejiminizden yağları çıkarırken doymuş vede trans yağları kesmeye odaklanın . Yağlı kırmızı etlerdeki , derili tavuk etlerindeki vede tam yağlı süt vede süt ürünlerindeki doymuş yağlar total kolesterolünüzü yükseltebilir . Derisiz vede yağsız et çeşitleri ile az yağlı ve/veya yağsız süt , yoğurt vede peynir yiyin . Fırın ürünleri , poğaça , kraker vede kekler gibi işlenmiş karbonhidrat kaynakları özdeş zamanda trans yağ asidi içerir . Bunları küçük porsiyonlarda yemeye çalışın .


Kolesterol

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp