Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Kolesterol Düşürücü

 

Kolesterol Düşürücü hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler;

 

Kolesterol düşürücü nedir ? Kolesterol sebep olur , kolesterol tedavisinde tesirli olan  %100 bitkisel(doðal) ürünlerimiz hakkında tüm merak ettikleriniz vede teferruat lı veri ler bu yazımızda yer almaktadır . .  

 

Sitemizde bulunan Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluþan %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede veri almak için tıklayınız . . .  

 

Yüksek kolesterol kalp-damar hastalıklarında vede Umumi sağlımızda çok iyi malum 1 risk faktörü . Bu sebep le de gündemden hiç düşmeyen kolesterol üstüne çok şey yazılıp çiziliyor . Kalbimizi vede damarlarımızı korumak için bu denli önemli oluþan kolesterole gösterilen bu ilgiye şaşırmamak lazım , amma kolesterolü konu alan yazıların vede haberlerin 1 kısmı , özellikle de gıdaalımı ile alakalı olanları , bazen kafa karıştırıcı oluyor . Beslenmenin kolesterolü düşürmede önemli rol oynayabildiği hemen herkesçe kabul edilen 1 gerçek . Beslenmenizde doğru değişiklikler yapmak istiyorsanız vede nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız , bu işin doğrusu doktorunuzdan yada rejimisyeninizden bunları öğrenmek vede bu veri leri 1 yaşam tarzı değişikliği şeklinde uygula-maktır . Kötü kolesterol (LDL) ?yi düşürücü , iyi kolesterol (HDL) ?yi de yükseltici gıdalar e bazı örnekler:

Omega-3 yağ asitleri

Haftada en az 2 porsiyon mümkünse daha aþırı balık yenilmesi artık tüm araştırmacıların üzerinde uzlaştığı 1 öneri . Uskumru , ton , somon , alabalık , sardalya gibi yağlı balıklarda daha çok oluþan omega-3 yağ asitlerinin kolesterol düşürücü olmanın yanında pıhtılaşma eğilimini azaltma yoluyla da kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olabileceği birçok araştırmada gösterilmiş . Kalp krizi geçirmiş oluþan kişilerde de omega-3 yağ asitleri ani ölüm riskini anlamlı ölçüde azaltıyor . Balık sevmiyorsanız balık yağı destekleri alabilirsiniz amma balıkta bulunan başka avantaj lı Gıda ögelerinden avantaj lanamayacaksınız .

Zeytinyağı

Zeytinyağı pişirmede vede salata soslarında kullanabileceğiniz en sağlıklı yağ . İyi kolesterol oluþan HDL ?ye etki etmeden kötü kolesterol LDL ?yi düşüren tekli doymamış yağ asitlerini içerir . Kalp sağlığı için günde 2 çorba kaşığı zeytinyağı tüketilmesi önerilmektedir . Zeytinyağlı yemekler , salatalar ile bu miktarı günlük gıdaalımı nizde alabilirsiniz .

Avokado

Kalp sağlığı vede kolesterolden arınmış temiz damarlar için lüzumlu çoklu doymamış yağ asidi deposu oluþan avokadoda diğer sebze vede meyvelere göre kolesterolü düşürmede etken liği malum beta-sitosterolden daha aþırı miktarda bulunur .

Yulaf

Yulaf , artık hepimizin ?kötü ? kolesterol ollaraak tanıdığı LDL ?yi düşüren çözünebilen lifler içerir . Çözünebilen liflerin bağırsaklardan kolesterolün emilimini azalttığı düşünülüyor . Günde 10 gram yada daha aþırı çözünebilen lif tüketilmesi LDL vede total kolesterolü düşürebiliyor . Az yağlı süt ile hazırlanmış yulaf ezmesinden büyük 1 kase yediğinizde 6 gram lif almış oluyorsunuz . Yulaflı müsli yiyorsanız vede buna ayrıca muz , elma , erik , armut gibi taze meyve çeşitleri eklerseniz yaklaşık 4 gram daha lif alabilirsiniz .

Yağlı tohumlar vede kuruyemişler

Özellikle çoklu doymamış yağ asitlerinin bol miktarda bulunduğu ceviz vede badem kan kolesterolünde anlamlı düşüş sağlayabilen mükemmel gıdalar . Ceviz içerdiği L-arjinin sayesinde de kan damarlarının sağlıklı vede Eklastiki kalmasına da yardımcı oluyor , pıhtılaşma eğilimini de azaltıyor . Bademin içeriğindeki avantaj lı yağ asitleri vede antioksidan(antikanser) E vitamini kolesterolü azaltabilmek için 1 arada çalışır . Ayrıca bitkisel(doðal) kaynaklı protein olup , iyi 1 posa kaynağıdır . Bu 2 kuruyemiş gerçek kalp vede damar dostları . Her gün 1 avuç (40 gram) ceviz , badem yada fındık yenilmesi kalp hastalığı riskinizi düşürebilir . Ama bunların vasati yüzde 80 yağ içerdiğini vede aynı zamanda yüksek kalorili olduğunu da unutmayın . Günlük kalori alımınızı artırmamak için yediğiniz 1 avuç kuruyemiş yerine günlük gıdaalımı nizde yer alan diğer görünür yağ kaynaklarınızı azaltın . Örneğin salataya 1 tatlı kaşığı sıvıyağ yerine 2-3 adet ceviz içi yada 10-15 adet badem ekleyebilirsiniz .
Bitkisel(doðal) sterol vede stanoller:

Bazı margarin , yoğurt gibi gıdalar e eklenmiş oluþan bitkisel(doðal) stanol vede steroller de LDL kolesterolü düşürmektedir . Günde 2 mg kadar bitkisel(doðal) sterol yada stanol alınması kolesterol seviyesinde düşüşe yardımcı olmaktadır .

Yukarıdaki gıdalar dışında rejiminizde başka değişiklikler yapmadan önce ne tipte vede ne miktarda yağlar tükettiğinize bakın . Rejiminizden yağları çıkarırken doymuş vede trans yağları kesmeye odaklanın . Yağlı kırmızı etlerdeki , derili tavuk etlerindeki vede tam yağlı süt vede süt ürünlerindeki doymuş yağlar total kolesterolünüzü yükseltebilir . Derisiz vede yağsız et çeşitleri ile az yağlı ve/veya yağsız süt , yoğurt vede peynir yiyin . Fırın ürünleri , poğaça , kraker vede kekler gibi işlenmiş karbonhidrat kaynakları aynı zamanda trans yağ asidi içerir . Bunları küçük porsiyonlarda yemeye çalışın .


Kolesterol

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp