Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

El Parmaklarında Kireçlenme

 

El Parmaklarında Kireçlenme hakkında Umumi veri ler;

 

 

El parmaklarında oluşan kireçlenmenin sebep leri nelerdir , el parmaklarında kireçlenme sebep olur , el parmaklarında sebep kireçlenmeye rastlanır vede Tedavi(iyileştirme) yöntemleri nelerdir . Bu konular hakkında tüm merak ettiklerinize bu sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz .

 

Kireçlenme Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluþan %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede veri almak için tıklayınız . . . .

 

El Parmak Eklem(joint) lerinde Kireçlenme Olur mu ?


El parmaklarında vede baş parmak kireçlenme çok sıktır . Baş parmak kökündeki kireçlenme diz vede kalçalarda başlayacak kireçlenmelerin habercisi gibidir .El parmak Eklem(joint) lerindeki kireçlenme en çok parmakların uç Eklem(joint) lerinde daha sonrada orta Eklem(joint) lerinde görülür . Uç Eklem(joint) kireçlenmelerinde oluşan yapıya HEBERDEN NODÜLÜ , orta Eklem(joint) lerdeki yapıya BOUCHARD NODÜLÜ denir . Başparmak kökü kireçlenmesine de RİZARTROZ adı verilir . Parmaklardaki kireçlenme çok nadiren 30 yaşlarında başlar . Normalde 45-50 yaşlarında %10-15 oranında görülmesine karşın yaş ilerledikçe artar .070 yaşın üzerinde %80-90 oranına yükselir . Kadınlarda erkeklere göre 10 kat daha sık ortaya çıkar .

Kimlerde Daha Sık Görülür ?


1-Kadınlarda
2-Kalıtsal özelliği vardır . Annesinde , kız kardeşinde Heberden Nodülü oluþan kişilerde 3 kat daha aþırı görülmektedir .
3-Parmak Eklem(joint) lerini zorlayan , Eklem(joint) içi basıncı arttıran işler yapanlarda , örneğin makas kullanan terzilerde , çok ağır vede sık poşet benzeri eşya taşıyanlarda , bez sıkan temizlikçilerde , titiz ev kadınlarında
4-Sebebi bilinmese de şişmanlarda 5-Kronik böbrekyetmezliği polan vede dialize giren hastalarda (kıkırdak vede kemik metabolizmasındakiolumsuz değişiklikler sebebi ile ) 6-Hipermobilite dediğimiz , Eklem(joint) lerin aşırı hareketlerine izin veren Eklem(joint) yapısına sahip kişilerde 7- Eklem(joint) korunmasının azalmasına yol açan kas zayıflıklarında
8-Kalça özellikle dizlerinde kireçlenme oluþan hastalarda

 

Hastalık Nasıl Başlar ? Ne gibi Şikayetler Olur ?


Bazı hastalarda belirli 1 sebep olmadan parmak uç Eklem(joint) lerinin üstünde küçük kistler(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) oluşur , bunlar Heberden Nodüllerinin  habercisidirler .
Zamanla sertleşir vede Eklem(joint) le ilişkilenirler . Eklem(joint) in 2 yanında sert şişlikler vede parmak ucunda yana doğrueğilme oluşur . Eklem(joint) de bozulma meydana gelirken ağrı , şişlik , kızarıklık ,hareketlerde ağrı el becerilerinde azalma olur . Hızlı bozulma gelişimini tamamlayınca şişlik kızarıklık geçer . Ama hergün olmasa da çoğu gün Eklem(joint) lerde ağrı sabahları kısa süren hareket zorluğu , deformite , Eklem(joint) e güvensizlik hissi vede fonksiyonel kısıtlılık Daimi eder . Yaş arttıkça tutulan Eklem(joint) sayısı vede deformitesi artar . Zamanla parmak orta Eklem(joint) leri vede başparmak kökü Eklem(joint) i de hastalığa katılır .
 

Nasıl Tedavi(iyileştirme) Edilir ? Ve Nasıl Korunulur ?


Hızlı gelişim devresinde dikkatli olmak vede durumu iyi değerlendirmek gereklidir .Bunun için bu devrede Eklem(joint) leri aşırı yüklenmden korumak ,atel kullanmak , enflamasyon mevcut ise (ağrı ,şişlik , kızarıklık , Eklem(joint) de sıvı gibi) Romatizma(rheumatism) l ilaçlar , enflamasyon yok amma ağrı mevcut ise parasetamol gibi zor olmayan ağrı kesici ilaçalr kullanılmalıdır . Bu önlemler ilerde oluşabilecek deformitelerin gelişmesini önler . Akut dönemlerde soğuk Tedavi(iyileştirme) si verilir . Kronik dönemde ise Fizik Tedavi(iyileştirme) vede Rehabilitasyon Bölümlerinde Derin vede Yüzeyel (ultrason , kısa dalga , parafin , infraruj , hotpack gibi…) ısıların uygulanmasındn hastalar avantaj lanırlar .

Kaslar zayıflayınca Eklem(joint) korunamaz . , daha çabuk deforme olurlar . Kas aktivitelerini azaltmayacak amma Eklem(joint) ide zorlamayacak egzersizler yapılmalıdır .Deformiteler oluşmuş hastaların Eklem(joint) lerine düzeltici ortopedik operasyonlar yapılabilir . Son yıllarda etken liği gittikçe kabul edilen kıkırdakların korunmasını vede onarımını sağlayan Glukosamin Sülfat içeren ilaçlarda önerilmektedir .

 

 

Etiketler: el parmaklarındaki kireçlenme , el parmaklarında kireçlenmeler , el parmaklarında kireçlenme olur mu , el parmaklarında kireçlenme hakkında

 
 

 

 


Kireçlenme

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp