Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Dizlerde Kireçlenme

 

Dizlerde Kireçlenme hakkında Umumi veri ler;

 

Dizlerde kireçlenme sebep olur , dizlerde kireçlenme Tedavi(iyileştirme) si nasıl olmalıdır vede dizlerdeki kireçlenme Tedavi(iyileştirme) yöntemlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir tüm bunlar hakkında tüm merak ettikleriniz bu yazımızda yer almaktadır . . . Konunun teferruat larına vede sitemizde bulunan %100 bitkisel(doðal) kireçlenme Tedavi(iyileştirme) sinde kullanılan ürünlerimize bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz . . .

 

Kireçlenme Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede veri almak için tıklayınız . . .

 

Yaşlı nüfusta daha sık karşılaşılan vede tıp dilinde "Gonartroz" ollaraak adlandırılan diz Eklem(joint) inin kireçlenmesi , kadınlarda erkeklere oranla daha aþırı görülüyor

Ege Sağlık Hastanesi'nden Ortopedi Mütehassız ları Op . Dr . Cem Özcan vede Op . Dr . Serdar Söylev , "Gonartroz'un kadınlarda erkeklere oranla daha aþırı görülmesinin sebebi , kadınlarda leğen kemikleri daha geniş olduğu için yük dağılımının daha farklı olmasıdır . Bu da diz Eklem(joint) inin iç kısımlarını daha çok aşındırır" diyor .

 

-Gonartroz nedir ?

Gonartroz (Diz Eklem(joint) inin kireçlenmesi) diz Eklem(joint) i kıkırdağının parlak vede pürüzsüz yapısının aşınması vede Eklem(joint) in fonksiyonlarının bozulmasıdır . Kireçlenmelerde kıkırdakla 1 arada menisküslerde de yırtıklar çoğunlukla vardır . Vakit içinde Eklem(joint) hareketleri kısıtlanır vede kireçlenme ilerledikçe bacaklar eğrilmeye başlar . Kireçlenen dizde ağrı başlar . Bazen bu ağrını sadece menisküs yırtığına bağlanması yanlış Tedavi(iyileştirme) ye sebep meydana gelebilir .

 

-Gonartrozun sebebi nedir vede kimlerde görülür ?

Gonartrozun sebebi umumiyen tam ollaraak belli değildir . Bazı hastalarda dizin anatomik aksının bozuk olması vede buna bağlı ollaraak vücudun yük dağılımının dengeli ollaraak dizden ayaklara iletilememesi meydana gelebilir . Ayrıca çok kilolu hastalarda yine meydana gelebilir . Başka 1 sebep , dizin geçirmiş olduğu travmalar neticesinde Eklem(joint) vede kıkırdak yapısının bozulmasına bağlı meydana gelebilir . Son ollaraak da Eklem(joint) Romatizma(rheumatism) ları vede diz içi iltihabi durumlar daha hızlı 1 seyirle gonartroza sebep meydana gelebilir .

 

- emare leri nelerdir ?

Hastalar başlangıçta uzun yol yürüme vede ayakta kaldıklarında dizlerin iç kısımlarında ağrıdan bahsederler . Dizde kireçlenme diz kapağı kemiğinin altına yada ana Eklem(joint) de (uyluk kemiği ile kaval kemiği arasındaki Eklem(joint) ) yada her ikisinde de meydana gelebilir . Diz kapağı altındaki kireçlenmeleri bariz hastalar düz yolda yürürken yakınmalar nispeten daha azken , merdivende , oturup kalkarken bariz dir . Hastalık ilerlediğinde çömelme vede merdiven inip çıkma çok güçleşir . Daha önümüzdeki evrelerde dizden takır-tukur sesler gelmeye başlar vede dizlerde şekil bozuklukları meydana gelir .

 

- Kati tanı nasıl konur ?

Kireçlenme tanısı doktorunuz tarafından , anlattıklarınız , ayakta çekilen diz röntgenleri , diz kapağı röntgenleri ile konulur . Başlangıç dönemlerindeki kireçlenmelerde MR incelemeler de avantaj lıdır . Bazen hastanın şikayetleri ile röntgen bulguları uyuşmayabilir . Bazen röntgenleri çok kötü oluþan hastaların ağrıları az iken , çok şiddetli ağrıları oluþan hastalarda röntgenler iyi meydana gelebilir .
- Tedavi(iyileştirme) de neler yapılabilir ?
Kireçlenmede Tedavi(iyileştirme) hastanın radyolojik bulgularına değil şikayetlerine yönelik planlanmalıdır . Hastanın ağrısını geçiren vede hayat standartını düzelten en zor olmayan Tedavi(iyileştirme) en doğru Tedavi(iyileştirme) dir denilebilir .

Uygulanan Tedavi(iyileştirme) ler;

Kilo verilmesi
İlk ollaraak güç olsa da hastaların ideal kilolarına inmesi istenir . Aþırı kiloların rejimisyen kontrolünde yavaş ollaraak verilmesi önerilir . Hastaların ideal kilolarına inmesi dize binen yükleri azalttığından hem hastalığın ilerlemesini azaltır hem de uygulanan Tedavi(iyileştirme) nin etken liğini arttırır .

Egzersiz vede yürüyüş

Günümüzde bazı hekimler egzersizi yasaklarken bazıları da önermektedir . Bu konudaki en önemli kriter ağrıdır . Eğer ağrınız olmuyorsa her gün yürümenizde sakınca yoktur . Ağrınız oluyorsa dizlerinizi zorlamamanızda avantaj vardır . Yürüyüş yapamayacak kadar ağrınız oluyorsa o vakit salon bisikletleri tesirli 1 egzersiz aletidir .

Ağrı kesici ilaç Tedavi(iyileştirme) si

Ağrı kesiciler ilk tercihlerdir . Parasetamol , aspirin gibi zor olmayan ağrı kesiciler başlangıçta son C° Derece tesirli dir . Romatizma(rheumatism) ilaçları ikinci 1 seçenektir . Hastalığın erken evrelerinde çok avantaj lıdır . Yalnız bu ilaçların mide üzerindeki yan etkileri uzun süreli kullanımda mesele çıkarabilir .

Kaplıca vede sıcak Tedavi(iyileştirme) leri

Eğer hastamızın Hipertansiyon(yüksek tansiyon) vede kalp-damar hastalığı gibi dahili 1 mesele i yoksa hastalar kaplıcalardan vede sıcak uygulamalardan avantaj görürüler . Yine de öncesinde tıbbi kontrolden geçmesinde avantaj vardır .

Glukozamin vede kondroitin preparatları

Son vakitler da kıkırdak aşınmasına bağlı Eklem(joint) sorunlarında vede kireçlenmelerde , yeni cerrahi tekniklerle 1 arada rejim destekleri de oldukça popüler olmuştur . "Glukozamin" , vücutta doğal ollaraak bulunmaktadır vede Eklem(joint) kıkırdağının biçimlenmesini vede onarımını uyarır . "Kondroitin sülfat" da benzer biçimde vücutta bulunan vede Eklem(joint) kıkırdağı oluşumunu bloke eden Enzim(enzyme) leri azaltan 1 maddedir .
Ağrıyı azaltmak vede kıkırdak onarımı üzerinde avantaj lı etkileri gözlenmekle 1 arada bu konuda yeterli araştırma henüz yoktur . Ayrıca satılan preparatların çoğunda etki için yeterli madde bulunmadığı da 1 gerçektir . Bu konuda 1 karar için aşağıdaki rehberin izlenmesinin avantaj lı olacağı düşüncesindeyiz .

Eklem(joint) içi kayganlaştırıcı sıvı enjeksiyonları

Bu sıvılar hyaluronik asit preparatıdır . Hyaluronk asit doğal ollaraak Eklem(joint) sıvısının elementlerinden biridir . Bu işlemle Eklem(joint) içindeki kemiklerin daha yumuşak 1 şekilde birbiri üzerinde kayması sağlanır . Ancak bu konuda da henüz kati kanıtlar yoktur . Bu sıvının enjeksiyonu diz osteoartritinde 1 Tedavi(iyileştirme) seçeneğidir .

Eklem(joint) içi kortizon enjeksiyonu

İleri kireçlenmelerde en aþırı 2-3 kez uygulanan kortizon , hastaların ağrılarını geçici süre kontrol edebilir . Operasyon için vakit kazandırır . Fakat 3 kezden aþırı uygulama önerilmemektedir .

Fizik Tedavi(iyileştirme) vede rehabilitasyon

Fizik Tedavi(iyileştirme) vede rehabilitasyon kireçlenmelerin başlangıç evrelerinde vede özellikle de diz kapağı altındaki kireçlenmelerde çok tesirli meydana gelebilir . İlerleyen aşamalarda ise fizik Tedavi(iyileştirme) tesiri azalır .

Ameliyat her rahatsızkiþiye önerilmez

-Kireçlenme tedaisinde ameliyatın yeri nedir ?
Artroskopik cerrahi , hafif-orta şiddetteki kireçlenmelerde başarılı sonuçlar alınabilen 1 yöntemdir . Dize umumiyen 2 yada 3 adet kalem ucu büyüklüğünde delikler açılarak 1 delikten kamera ile görüntü sağlanırken diğerlerinden değişik cerrahi aletlerle operasyon gerçekleştirilir . Operasyondan sonra Eklem(joint) hareketleri ağrısız vede rahat , olaðan yaşama dönme süresi çok kısadır . Yine de hastaların katiyetle bilmesi gereken en önemli konu , kireçlenmelerde artroskopi hastaların yakınmalarını geçici ollaraak Tedavi(iyileştirme) etmek için yapılır vede sonuç hakkında teminat verilemez . İleri yaşlarda artroskopi sonrası tamamen ağrısız 10 yıl geçiren hastalar olduğu gibi genç yaşlarda artroskopiden avantaj görmeyen hastalar da vardır . Bu konuda diz konusunda tecrübeli 1 ortopedistle karar vermenizi öneririz . Ameliyat sonrasında hastalar 4-6 saat hastanede tutulmakta vede sonrasında evlerine yollanmaktadır . Ameliyattan hemen sonra Rahatsızkiþi koltuk değneği kullanmadan direkt bacağına yük vererek yürüyebilmekte , merdiven çıkabilmektedir . Çok çok nadir durumlarda aşınmanın aþırı olduğu hastalarda 3 hafta koltuk değneği verilmektedir . 3 gün buz uygulaması vede ev istirahati sonrası hastalar 10-20 günde günlük işlerine geri dönebilir .
-Diz protezi seçeneğinden hangi durumlarda avantaj lanılır ?


Gonartrozda diğer tüm Tedavi(iyileştirme) yöntemlerinin uygulanmasına rağmen diðerbir deyiþle t vermeyen olgularda; diz Eklem(joint) inin tümü metal vede plastik parçalarla değiştirilmesidir . Hastanın diz Eklem(joint) i protez üzerinden çalışmakta vede ağrısız 1 Eklem(joint) oluşturulmaktadır . 

 

 

 

 

 


Kireçlenme

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp