Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Çocuklarda İştah Açma

 Çocuklarda İştah Açma hakkında veri ler .

 Her çocuğun büyüme oranıyla alakalı oluþan 1 yemek yeme miktarı vardır . Yıllar ilerledikçe başlangıçta alınan yiyecek miktarı azalabilir . Aile içinde yaşanan olumsuzluklar , abur cubur gıdalar vede yemek zamanını bekletmek de çocuğun iştahını kaçırabilir . Erinlik vede ergenliðe geçiþ döneminde ise iştah yeniden artabilir .Bu konu hakkında veri edinmek için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz .

 İştahsız 1 çocuk için öncelikli ollaraak ne yapılmalı ?
Lokmayı uzun süre ağzında çeviren , çiğnemek için vakit kazanmaya çalışan , tabağındaki yemeği 1 türlü bitiremeyen 1 çocuk karşısında önce aklımıza fiziksel 1 rahatsızlığın varolup olmadığı gelmelidir . Örneğin; yüksek ateş , kulak ağrısı , boğaz ağrısı , nefes almayı güçleştiren nezle vede grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonları , çocuğun sofrada nazlanmasına sebep olur . Böyle durumlarda doktor kontrolünden geçirilen çocuğa , önerilen biçimde yiyecek verirken çocuğun isteklerini de dikkate almak en uygun yoldur . Hastalık sırasında çocuğu yemek yemeye zorlamanın hiçbir avantaj ı yoktur . İştahla alakalı ollaraak anne-babaların kabul etmeleri gereken en önemli şey; çocukların farklılıklar göstermesidir . Bu sebep le de başka çocuklara bakarak , onların yemek yeme davranışıyla kendi çocuğunuzun yemek yemesini kıyaslamak , çocuğunuzun daha az yediğini düşünmenize sebep meydana gelebilir .

YEMEKTE ISRARCI OLMAYIN
Çocuğun iştahını neler keser ?
Çocuğu iştahlı yada iştahsız yapan faktörlerin başında , onların iç dünyalarında yaşadıkları şeyler büyük önem taşır . Çocuğun bilinçaltına yerleşmiş 1 endişe , üzüntü , nefret yada kıskançlık gibi 1 duygu onun iştahını kesebilir . Bu sebep le iştahsız 1 çocuk için öncelikle organik 1 rahatsızlığının olup olmadığı araştırılırken , diğer yandan ruhsal çatışmalarının olup olmadığı , duygusal 1 Meselesi n bulunup bulunmadığı da araştırılmalıdır .

Nasıl davranmalı ?
Herşeyden önce çocuğa sofrada yemek yemesi için güç kullanılmamalıdır . Her çocuğun kendine özgü yemek yeme kapasitesi olduğundan çocuk daha fazlasını yiyemez . Çocuğun yemesi konusunda ısrarcı olunduğunda çocuk kendisine aþırı gelen gıdayı çıkartılabilir . Her çocuğun büyüme oranıyla alakalı ollaraak yemek yeme miktarı vardır . Örneğin , yıllar ilerledikçe başlangıçta alınan yiyecek miktarı azalabilir . Erinlik vede ergenliðe geçiþ döneminde ise , iştah yeniden artabilir . Yemek zamanından önce çocuğa verilen şekerlemeler , çikolatalar vede cips gibi abur cubur gıdalar da iştahı mani leyebilir . Ancak , çocuk acıktığında yemek zamanını beklemeden ona yemeğini vermek gereklidir . Acıkan çocuğa ısrarla yemek zamanını bekletmek onun iştahının kaçmasına sebep meydana gelebilir . Henüz yemeği hazır olmamış çocuğa , alması gereken gıdalardan 1 miktar verilerek iştahının kaçmamasına yardımcı olunabilir . Çocuğun sofrada oyalanması vede yemeğini ağır yemesi karşısında tepki göstermemek en iyisidir . Bu arada çocukla konuşmak , hikayeler anlatmak , şakalar yapmak da onun yemek yemesini beðeni li hale getirebilir .

Çocuklar için iştah açıcı bitkisel(doðal) ürünlerimizi sitemizden bulabilmek için tıklayınız .


Kilo Almak

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp