Bitkisel Sağlık Ürünleri
Kilo Almak

Çocuklarda İştah Açma

 Çocuklarda İştah Açma hakkında veri ler .

 Her çocuğun büyüme oranıyla alakalı oluşan 1 yemek yeme miktarı mevuttur . Yıllar ilerledikçe başlangıçta alınan yiyecek miktarı azalabilir . Aile içinde yaşanan olumsuzluklar , abur cubur gıdalar vede yemek zamanını bekletmek de çocuğun iştahını kaçırabilir . Erinlik vede ergenliğe geçiş döneminde ise iştah yeniden artabilir .Bu konu hakkında veri edinmek icin aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz .

 İştahsız 1 çocuk icin öncelikli ollaraak ne yapılmalı ?
Lokmayı uzun zaman ağzında çeviren , çiğnemek icin vakit kazanmaya çalışan , tabağındaki yemeği 1 türden bitiremeyen 1 çocuk zıttı nda önce aklımıza fiziksel 1 rahatsızlığın varolup olmadığı gelmelidir . Örneğin; yüksek ateş , kulak ağrısı , boğaz ağrısı , nefes almayı güçleştiren nezle vede grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonları , çocuğun sofrada nazlanmasına sebep olur . Böyle durumlarda doktor kontrolünden geçirilen çocuğa , tavsiye edilen biçimde yiyecek verirken çocuğun isteklerini de dikkate almak en uygun yoldur . Rahatsızlık sırasında çocuğu yemek yemeye zorlamanın hiçbir avantaj ı yoktur . İştahla alakalı ollaraak anne-babaların kabul etmeleri gereken en önemli şey; çocukların değişmeler göstermesidir . Bu sebep le de farkli çocuklara bakarak , onların yemek yeme davranışıyla kendi çocuğunuzun yemek yemesini kıyaslamak , çocuğunuzun daha az yediğini düşünmenize sebep meydana gelebilir .

YEMEKTE ISRARCI OLMAYIN
Çocuğun iştahını neler keser ?
Çocuğu iştahlı yada iştahsız yapan etkenler in başında , onların iç dünyalarında yaşadıkları şeyler büyük önem taşır . Çocuğun bilinçaltına yerleşmiş 1 kaygı , üzüntü , nefret yada kıskançlık gibi 1 duygu onun iştahını kesebilir . Bu sebep le iştahsız 1 çocuk icin öncelikle organik 1 rahatsızlığının olup olmadığı araştırılırken , başka yandan ruhsal çatışmalarının olup olmadığı , duygusal 1 Meselesi n bulunup bulunmadığı da incelenmeli dır .

Neşekilde davranmalı ?
Herşeyden önce çocuğa sofrada yemek yemesi icin güç kullanılmamalıdır . Her çocuğun kendine özgü yemek yeme kapasitesi meydana geldiğinde n çocuk daha fazlasını yiyemez . Çocuğun yemesi konusunda ısrarcı olunduğunda çocuk kendisine aşırı gelen gıdayı çıkartılabilir . Her çocuğun büyüme oranıyla alakalı ollaraak yemek yeme miktarı mevuttur . Örneğin , yıllar ilerledikçe başlangıçta alınan yiyecek miktarı azalabilir . Erinlik vede ergenliğe geçiş döneminde ise , iştah yeniden artabilir . Yemek zamanından önce çocuğa verilen şekerlemeler , çikolatalar vede cips gibi abur cubur gıdalar da iştahı mani leyebilir . Ancak , çocuk acıktığında yemek zamanını beklemeden ona yemeğini vermek gereklidir . Acıkan çocuğa ısrarla yemek zamanını bekletmek onun iştahının kaçmasına sebep meydana gelebilir . Henüz yemeği amade olmamış çocuğa , alması gereken gıdalardan 1 miktar verilerek iştahının kaçmamasına yardımcı olunabilir . Çocuğun sofrada oyalanması vede yemeğini ağır yemesi zıttı nda tepki göstermemek en iyisidir . Bu arada çocukla konuşmak , hikayeler anlatmak , şakalar yapmak da onun yemek yemesini beğeni li hale getirebilir .

Çocuklar icin iştah açıcı bitkisel(doğal) ürünlerimizi sitemizden bulabilmek icin tıklayınız .


Kilo Almak

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp