Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Kilo Aldıran İlaç İsimleri

   Kilo aldıran ilaç isimleri hakkındaki makalemiz aşağıda yer almaktadır .Kilo aldıran ilaç isimleri hakkında daha aþırı veri sahibi olmak vede bilmediklerinizi öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki makalemize göz atmanızı öneririz .

Yanlış kullanılan ilaçlar bazen aşırı kilo alımına sebep olabiliyor . Kilo almaya sebep oluþan ilaçların neler olduğunu mütehassız lar teferruat lı ollaraak açıkladılar .
 
Tüm ilaçların kilo artışına sebep olduğunu söylemek söz konusu olmasa da antidepresan(depresyon giderici) , Diabet(þeker hastalıðı) , tansiyon , epilepsi , hormon vede mide ilaçlarının bazılarının kilo artışına yol açabildiği malum 1 gerçek . Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji vede Metabolizma Hastalıkları Mütehassız ı Yrd . Doç . Dr . Hasan Aydın , “Hangi ilaçlar kilo aldırır ?” sorumuzu yanıtlıyor .

Vitaminler kilo aldırır mı ?
Vitamin vede mineraller , efor içerikleri olmadıkları için doğrudan kilo artışına sebep olmasalar da “iştah artırıcı” etkileri bulunuyor . Bu sebep le , yeme dürtüsünü kontrol edemeyen yada gıdaalımı sinde kısıtlama olmayan bireylerin vitamin kullanması doğru bulunmuyor . Üstelik lüzumsuz yere alınan multivitaminlerin kilo alımı dışında da zararlı etkileri olduğu biliniyor . Sigara(tütün mamülleri) içen bireyde E vitamini kullanımının kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i tetikleyebileceği , selenyum kullanımının Diabet(þeker hastalıðı) sıklığını artırabileceği , yağda çözünen vitaminlerin ise vücutta birikerek zehirli etkiler oluşturabileceğinin unutulmaması gerekiyor .

Demir hapı kilo aldırmaz
Halk arasında demir haplarının kilo aldırdığı inanışına sık rastlanıyor . Bu , yanlış 1 veri . Bir element oluþan demir kalori içermiyor . Bu sebep le demir hapları doğrudan kilo artışı yaratmıyor . Bununla 1 arada demir eksikliğinin emare lerinden biri de kişide iştah azalması olduğu için Tedavi(iyileştirme) ile yükselen demir düzeyleri , kişinin iştahını artırarak kilo alımına sebep oluyor . Bu sebep le demir Tedavi(iyileştirme) si gören kişinin gıdaalımı konusunda çok dikkatli olması gerekiyor .

Diabet(þeker hastalıðı) vede tiroit hastaları ilaç alırken dikkatli olmalı
Hastalığın doğal seyri sırasında kilo mesele inin sıklıkla görüldüğü Diabet(þeker hastalıðı) vede tiroit hastalarında kullanılacak ilaç seçimi büyük önem taşıyor . Diabet(þeker hastalıðı) li 1 bireyde tansiyon yüksekliği için kullanılacak ilacın kilo artışı yapan gruptan seçilmemesi yada eşlik eden depresyon için kilo alımına sebep olmayan 1 ilacın tercih edilmesi gerekiyor . İlaçlar bazı durumlarda tek başlarına kilo artışına sebep olmazken birkaçının 1 araya gelmesi kişide kilo alımına yol açabiliyor .
 
Balık yağı kilo aldırabilir
Yrd . Do . Dr . Hasan Aydın , “Gerek yetişkinlerde gerekse çocuklarda balık yağı kullanımı kilo artışına enden meydana gelebilir . Çünkü bu , yağ içerikli 1 ilaçtır vede doğrudan kalori ihtiva etmektedir” diyor . Aydın , D vitamininin ise kilo alımına sebep olmadığını söylüyor .

En çok depresyon hapları kilo aldırır
Kilo artışına en sık sebep oluþan ilaç grubu , depresyon ilaçları . Bu ilaçların doğrudan kişinin iştahını açması vede depresyonun yarattığı sorunlarla 1 arada bulunması , kullanan kişiye zor olmayan kilo aldırıyor . Bu ilaçlar bazen vücutta su tutulması sebebi yle de kilo artışına yol açabiliyor .

Ensüline yeni başlayanlar dikkat
Bazı Diabet(þeker hastalıðı) ilaçları vücutta ensülin salgısını artırıyor , bazıları iştahu çoğaltıyor , bazıları da vücutta su tutuyor . “Sulfonilüre” vede “glizaton” grubu şeker ilaçları , bunların tipik örnekleri arasında bulunuyor . Bunun yanında ensülin kullanımına yeni başlayan kişide Tedavi(iyileştirme) ye başladıktan sonra 2-3 kg’lık artış meydana gelebiliyor . Tansiyon ilaçlarının 1 kısmının da vücutta su tutarak kilo artışına sebep olduğunun unutulmaması gerekiyor .

Alerji ilaçları masun değil
Alerji ilaçları (antihistaminik) masum gibi görünen , amma dikkatli kullanılması gereken ilaçlar ollaraak değerlendiriliyor . Bu ilaçlar özellikle uyku verici vede doğrudan etkileri ile vücut metabolizmasını yavaşlatarak iştah artırıcı etkide bulunuyor .

Steroidler kilo aldırabilir
Steroidler , doğrudan vücut metabolizmasını etkilemenin yanında , vücutta yağ dağılımını değiştirip doğrudan kilo artışına sebep olabilen 1 ilaç grubu ollaraak değerlendiriliyor . Ayrıca su tutulumuna sebep oldukları da biliniyor . Bu sebep le kortizon türü ilaçları kullanırken tuzsuz gıdaalımı ye dikkat edilmesi vede iştah artırıcı etkileri olduğunun hatırlanması gerekiyor .

Kilo Almak

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp