Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Anne Karnındaki Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler

      Anne karnındaki bebeğe kilo aldıran yiyecekler hakkındaki makalemiz aşağıda yer almaktadır .Anne karnındaki bebeğe kilo aldıran yiyecekler hakkında veri sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki makalemize muhakkak göz atmalısınız .

Hamilelikte iyi gıdaalımı niz bebeğinizin sağlıklı gelişimi için çok önemli . Kendi sağlığınız da yeterli vede dengeli gıdaalımı nizle doğru orantılı .

Hamileliğiniz sırasında ihtiyacınız oluþan en önemli Gıda maddelerini almanızı sağlayacak beş yiyeceğin hangileri olduğunu biliyor musunuz ?

İşte alışveriş listenize muhakkak Eklem(joint) eniz gereken beş süper yiyecek vede onları süper yapan sebep ler:

1 . ISPANAK
Ispanak sağlıklı 1 kan düzeyine sahip olmanıza , enfeksiyonlarla mücadele amil ize yardımcı oluþan vede bebeğinizin gelişmekte oluþan omurgasını korumaya yarayan folik asit , demir vede c vitamini gibi Gıda maddelerini içerir .

Folik asit
Bir çok araştırma gebe kalmadan önce vede erken gebelik aylarında günde 400 mikrogram (0 .4 miligram) folik asit almanın , bebeklerde ciddi beyin vede omurilik hastalıklarını %70 den aþırı azalttığını göstermiştir . En çok rastlanan sinir sistemi hastalıklarını; spina bifida (omurganın kapanmayarak açık kalması) , anansefali (beyinin gelişmemesi) , vede ensefalosel (beyinin kafatası kemiğinden dışarı çıkması) oluşturur .

Mütehassız lar gebe liğin planlanmasından 12 . haftasına kadar günde 400 mikrogram folik asit takviyesi alınmasını tavsiye ediyorlar .

Diğer folik asit kaynakları
Brokoli , mercimek , fasulye , portakal suyu , tam tahıl ekmeği , marul , yer fıstığı

Demir
Hamilelik sırasında aldığınız demirin üçte 1 kadarını kendi kan tedariki için bebek kullanacaktır . Bunun sebebi demirin vücudunuzdan bebeğe oksijen taşıyan hemoglobinin yapımı için lüzumlu esas madde olmasıdır .

Diğer demir kaynakları
Kırmızı et , yeşil yapraklı sebzeler , fındık

C Vitamini
Vücudunuz C Vitaminini depolayamaz , bu sebep le düzenli ollaraak C Vitamini almanız gereklidir . C Vitamini açısından varlıklı gıdalar i yemeniz hem demir emilimini kolaylaştırır hem de enfeksiyonlar ile mücadele etmenize yardımcı olur .

Diğer C Vitamini kaynakları
Turunçgiller , kiwi , brokoli , patates , lahana

2 . SÜT

Süt vede süt ürünleri bebeğinizin kemik gelişimine yardımcı olur .

Kalsiyum
Kalsiyum kemik vede diş sağlığı için lüzumlu dir vede bebeğin gelişimi için çok önemlidir . Hamilelik sırasında kemik yoğunluğunuzda azalma olur , bu sebep le bu dönemde yeterli kalsiyumu almanız büyük önem taşır .

Diğer kalsiyum kaynakları
Peynir , yoğurt , kuru incir vede kayısı

3 . USKUMRU

Uskumru , somon balığı vede alabalık gibi yağlı balıklarda bulunan omega 3 yağ asitleri bebeğin gözleri vede beyninin sağlıklı 1 şekilde gelişmesine yardımcı olur . Ayrıca sizi yüksek tansiyon vede erken doğuma karşı korur .

Omega 3 yağ asitleri
Omega 3 yağları anne karnındaki bebeğin beyin gelişimi için çok önemlidir . Bazı araştırmalar gebe lik sırasında bu yağların kafi miktarda alınmamasının bebeğin görme sisteminin gelişimini vede Önümüzdeki günlerde sahip olacağı zeka düzeyini etkileyebildiğini ortaya koymuştur .

Ayrıca Omega 3 yağları düşük riskine karşı da koruyuculuk sağlamaktadır . Danimarka'da yapılan 1 araştırma hiç balık yemeyen kadınların düşük riskinin %7 .1 olduğunu , buna karşın haftada en az 1 kez balık yiyen kadınların düşük riskinin %1 ,9 olduğunu göstermiştir .

Diğer Omega 3 kaynakları
Ceviz , badem , soya filizi , kuru fasulye , soya fasulyesi , nohut , keten tohumu vede yeşil yapraklı sebzeler .

Protein
Protein sizin vede bebeğinizin vücudunda yeni doku üretimi vede bağışıklık sisteminizin iyi çalışması için lüzumlu dir .

Diğer protein kaynakları
Süt ürünleri , baklagiller , mercimek , yumurta , et , balık , soya fasulyesi

Uyarı: Yüksek düzeyde cıva içeriği sebebi yle gebe kadınlar haftada 2 küçük kutudan aþırı konserve ton balığı tüketmemelidir .

4 . YULAF

Yulaf kan şeker düzeylerinin dengelenmesine yardımcı olur vede enerjinizi artırır .

Protein
Yulaf diğer tahıllardan daha aþırı protein içerir vede kolesterol düzeyinin düşürülmesine vede glisemik İndeksin düşük olmasına yardımcı olur . Bu da kan şeker düzeylerinizin dengelenmesine vede böylece de enerjinizi dengeli 1 şekilde kullanmanıza yardımcı olması anlamına gelir .

Diğer protein kaynakları
Süt ürünleri , baklagiller , mercimek , yumurta , et , balık , soya fasulyesi

5 . TAM TAHILLAR

Tam buğday ekmeği vede çavdar gibi diğer tam tahıl unlarından yapılan ekmekler efor düzeyinizi yükseltir vede bebeğin gelişimine yardımcı olur .

Kompleks karbonhidratlar
Tam tahıllar kompleks karbonhidratlar içerir vede bu da efor sağlamasının yanında başka bazı vitamin vede mineraller ile lif almanız anlamına gelir . Enerji çöküntüleri vede dolayısıyla yorgunluğu önlemeye yardımcı olacağından gıdaalımı nizde bu yiyeceklere ağırlık vermeniz önemlidir .

Diğer kompleks karbonhidrat kaynakları
Mercimek vede sebzeler

Çinko
Çinko bebeğin gelişimi açısından çok önemlidir vede beyninin olaðan 1 şekilde gelişmesine yardımcı olur .

Diğer çinko kaynakları
Badem , ceviz , kabak çekirdeği

Kilo Almak

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp