Bitkisel Sağlık Ürünleri
Kilo Almak

Anne Karnındaki Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler

      Anne karnındaki bebeğe kilo aldıran yiyecekler hakkındaki makalemiz aşağıda yer almaktadır .Anne karnındaki bebeğe kilo aldıran yiyecekler hakkında veri sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki makalemize muhakkak göz atmalısınız .

Hamilelikte iyi gıdaalımı niz bebeğinizin sağlıklı gelişimi icin çook önemli . Kendi sağlığınız da yeterli vede dengeli gıdaalımı nizle doğru orantılı .

Hamileliğiniz sırasında ihtiyacınız oluşan en önemli Gıda maddelerini almanızı sağlayacak 5 yiyeceğin hangileri olduğunu biliyor musunuz ?

İşte alışveriş listenize muhakkak Eklem(joint) eniz gereken 5 süper yiyecek vede onları süper yapan sebep ler:

1 . ISPANAK
Ispanak sağlıklı 1 kan düzeyine sahip olmanıza , enfeksiyonlarla mücadele amil ize yardımcı oluşan vede bebeğinizin gelişmekte oluşan omurgasını korumaya yarayan folik asit , demir vede c vitamini gibi Gıda maddelerini içerir .

Folik asit
Bir çook araştırma gebe kalmadan önce vede erken gebelik aylarında günde 400 mikrogram (0 .4 miligram) folik asit almanın , bebeklerde ciddi beyin vede omurilik Rahatsızlık larını %70 den aşırı azalttığını göstermiştir . En çook rastlanan sinir sistemi Rahatsızlık larını; spina bifida (omurganın kapanmayarak Aleni kalması) , anansefali (beyinin gelişmemesi) , vede ensefalosel (beyinin kafatası kemiğinden dışarı çıkması) meydana gelir .

Mütehassız lar gebe liğin planlanmasından 12 . haftasına kadar günde 400 mikrogram folik asit takviyesi alınmasını tavsiye ediyorlar .

Diğer folik asit kaynakları
Brokoli , mercimek , fasulye , portakal suyu , tam tahıl ekmeği , marul , yer fıstığı

Demir
Hamilelik sırasında aldığınız demirin üçte 1 kadarını kendi kan tedariki icin bebek kullanacaktır . Bunun sebebi demirin bedeni nuzdan bebeğe oksijen taşıyan hemoglobinin yapımı icin lüzumlu esas madde olmasıdır .

Diğer demir kaynakları
Kırmızı et , yeşil yapraklı sebzeler , fındık

C Vitamini
Vücudunuz C Vitaminini depolayamaz , bu sebep le itinalı ollaraak C Vitamini almanız gereklidir . C Vitamini açısından varlıklı gıdalar i yemeniz hem demir emilimini kolaylaştırır hem de enfeksiyonlar ile savaşım etmenize yardımcı olur .

Diğer C Vitamini kaynakları
Turunçgiller , kiwi , brokoli , patates , lahana

2 . SÜT

Süt vede süt ürünleri bebeğinizin kemik gelişimine yardımcı olur .

Kalsiyum
Kalsiyum kemik vede diş sağlığı icin lüzumlu dir vede bebeğin gelişimi için çook önemlidir . Hamilelik sırasında kemik yoğunluğunuzda azalma olur , bu sebep le bu dönemde yeterli kalsiyumu almanız büyük önem taşır .

Diğer kalsiyum kaynakları
Peynir , yoğurt , kuru incir vede kayısı

3 . USKUMRU

Uskumru , somon balığı vede alabalık gibi yağlı balıklarda bulunan omega 3 yağ asitleri bebeğin gözleri vede beyninin sağlıklı 1 biçim de gelişmesine yardımcı olur . Ayrıca sizi Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) vede erken Doğu(şark) (garp) ma karşı korur .

Omega 3 yağ asitleri
Omega 3 yağları anne karnındaki bebeğin beyin gelişimi icin çook önemlidir . Bazı araştırmalar gebe lik sırasında bu yağların kafi miktarda alınmamasının bebeğin görme sisteminin gelişimini vede Önümüzdeki günlerde sahip olacağı zeka düzeyini etkileyebildiğini ortaya koymuştur .

Ayrıca Omega 3 yağları düşük riskine karşı da koruyuculuk sağlamaktadır . Danimarka'da yapılan 1 araştırma hiiç balık yemeyen kadınların düşük riskinin %7 .1 olduğunu , buna karşın haftada en az 1 kez balık yiyen kadınların düşük riskinin %1 ,9 olduğunu göstermiştir .

Diğer Omega 3 kaynakları
Ceviz , badem , soya filizi , kuru fasulye , soya fasulyesi , nohut , keten tohumu vede yeşil yapraklı sebzeler .

Protein
Protein sizin vede bebeğinizin bedeni nda yeni doku üretimi vede bağışıklık(immün) sisteminizin iyi çalışması icin lüzumlu dir .

Diğer protein kaynakları
Süt ürünleri , baklagiller , mercimek , yumurta , et , balık , soya fasulyesi

Uyarı: Yüksek düzeyde cıva içeriği sebebi yle gebe kadınlar haftada 2 küçük kutudan aşırı konserve ton balığı tüketmemelidir .

4 . YULAF

Yulaf kan şeker düzeylerinin dengelenmesine yardımcı olur vede enerjinizi artırır .

Protein
Yulaf başka tahıllardan daha aşırı protein içerir vede kolesterol düzeyinin düşürülmesine vede glisemik İndeksin düşük olmasına yardımcı olur . Bu da kan şeker düzeylerinizin dengelenmesine vede böylece de enerjinizi dengeli 1 biçim de kullanmanıza yardımcı olması anlamına gelir .

Diğer protein kaynakları
Süt ürünleri , baklagiller , mercimek , yumurta , et , balık , soya fasulyesi

5 . TAM TAHILLAR

Tam buğday ekmeği vede çavdar gibi başka tam tahıl unlarından yapılan ekmekler efor düzeyinizi yükseltir vede bebeğin gelişimine yardımcı olur .

Kompleks karbonhidratlar
Tam tahıllar kompleks karbonhidratlar içerir vede bu da efor sağlamasının neşriyat da farkli bazı vitamin vede mineraller ile lif almanız anlamına gelir . Enerji çöküntüleri vede dolayısıyla yorgunluğu tedbir eye yardımcı olacağından gıdaalımı nizde bu yiyeceklere ağırlık vermeniz önemlidir .

Diğer kompleks karbonhidrat kaynakları
Mercimek vede sebzeler

Çinko
Çinko bebeğin gelişimi açısından çook önemlidir vede beyninin olağan 1 biçim de gelişmesine yardımcı olur .

Diğer çinko kaynakları
Badem , ceviz , kabak çekirdeği

Kilo Almak

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp