Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Bebeklere Kilo Aldıran Besinler

      Bebeklere kilo aldıran gıdalar ,bebeklerin kilo almalarına yardımcı oluþan gıdalar hakkında ki makalemiz aşağıda yer almaktadır .Bebeklere kilo aldıran gıdalar hakkında veri sahibi olmak istiyorsanız makalemize muhakkak göz atmalısınız .

Bebek kilosu biz annelerin en çok takıldığı konulardan birisi . Başka bebeklerle karşılaşınca hemen kilolarına , boylarına bakıyor , kendi bebeğimizle kıyaslıyoruz . Bu kıyaslama neticesinde bizim bebeğimiz daha zayıf görünüyorsa hemen moralimiz bozuluyor . Bu sebep le 1 çoğumuz ek gıda verirken bebeğimize kilo aldırmak istiyoruz . Oysa ki ilk ek gıdaları vermemizin amacı çocuğu yeni tatlara alıştırmak .

İlk ek gıdalara başlama 5 vede 6 cı aylarda oluyor çoğunlukla . Bazı doktorlar ilk ek gıdaya sebze vede meyvelerle başlatırken bazıları da yoğurt yada tahıllı mamaları tercih ediyor . Ben bebeğime ilk ek Gıda olarak sebze vede meyve vererek başladım . İlk başlarda 1 yemek kaşığı ölçüsünde verdim . Meyveleri cam rende ile rendeledim , sebzeleride buharda pişirdikten sonra ezerek verdim . Buharda pişirme sebzenin vitamininin en iyi korunduğu yöntem . Farklı marka buhur da pişiriciler bulabilirisiniz piyasada , biz tefalin pişiricisini kullandık vede memnun kaldık .

Sebzeleri pişirip tel 1 süzgeçten geçiriyordum , böylece iyice ezilmiş oluyordu . Biraz su ilave edip koyu 1 çorba kıvamında bebeğime yedirdim . Sebzeleri parçalamak için kullanılan blendırın bıçağı aynı zamanda sebzenin vitamininide öldürdüğü için çok zorunlu olmadıkça blendır kullanmayı tercih etmedik .

İdeal Bebek Kilosu Ne Olmalı
Biz toplum ollaraak tombul bebek hastasıyız . Neyazık ki bizler özellikle de büyüklerimiz için sağlıklı bebek ile şişman bebek aynı anlama geliyor . Bu sebep le de bebeğimize unlu vede şekerli yiyecekleri yedirmemiz konusunda baskılara maruz kalıyoruz . Bebeğimiz zayıfsa çevremizden “Bu çocuk çok zayıf , Rahatsızkiþi olacak” yada “bu bebek aç , karnı doymuyor , sütün yetmiyor” sözlerini sürekli duyarsınız . Bunlara dayanmak çoğu vakit ne yazık ki zor .

Mesela 1 arkadaşım bebeği kışa daha toplu girsin vede hastalıklardan korunsun diye mamaya başladı . Ancak bebeği mamanın şekerli tadına alışınca anne sütünü bıraktı vede en önemli gıdanın den mahrum kaldı .

Oysa günümüzde yapılan çalışmalar şişman bebeklerin ileriki yaşlarda çeşitli hastalıklara yakalanma riskinin daha çok olduğunu gösteriyor .

Dokuzuncu Aydan Sonra Bebeklerde Kilo Aldıran Besinler;

9 . aydan sonra çocuğun esas besini olmaktan çıkan anne sütü 12 -15 ay arasında , en geç 2 yaşında vede anne için uygun oluþan 1 zamanda kesilmelidir . Anne sütü kesilirken ailenin diğer bireylerinin çocuk ile daha aþırı ilgilenmesi vede anneye yardımcı olması gereklidir . Çocuk 13 - 14 aylık olduktan sonra kendisi kaşık kullanmalıdır . Aile bireyleri ile sofraya oturan çocuğun ayrı 1 tabağı olmalı vede neyi ne kadar tükettiğine dikkat edilmelidir .

En sık yapılan hatalardan biri çocuğu yemek sularıyla beslemektir .Hiçbir besleyici değeri olmayan bu gıdaalımı biçimi uygulanmamalıdır .

Bu dönemde çocuklar 4 öğün gıdaalımı li , esas Gıda gurupları;

a) süt vede sütlü gıdalar
b)
etler , yumurta vede baklagiller
c) sebze vede meyvalar .
d) unlu vede nişastalı gıdalar , yeterli vede dengeli ollaraak tüketilmelidir .

Dengeli Beslenme Listesi
·
Her gün en az su bardağı süt yada yoğurt verilmelidir . Çünkü bu besinler kemik gelişimi için önemli oluþan kalsiyumun en iyi kaynağıdır . İki kibrit kutusu peynirdede 1 bardak sütteki kadar kalsiyum vardır .

· Vücuttaki kan yapımında görevli oluþan DEMİR’in en iyi kaynağı olan tavuk ,balık , yumurta vede kuru baklagillerin 1 yada birkaçından en az 2 porsiyon bulunmalıdır . Yumurta , düzenli et yiyen çocuklara gün aşırı , diğerlerine her gün verilir . Yumurta rafadan yada katı pişmiş olarak sandviç içinde yada omlet şeklinde de tüketilebilir .

· Meyva vede sebzeler , VİTAMİNLER açısından varlıklı dir , ayrıca kalsiyum vede demir emilimine de yardımcıdır .bu yaşta çocuklara 3 - 4 porsiyon sebze vede meyva verilmelidir .

Ancak çocuklar özellikle sebzeler konusunda çok seçicidir . Bu sebep le sebzelerin çorbalar , pilav ,makarna , köfte vede börekler içine doğrudan konması yada yine pilav , makarna , köfte yanında ek ollaraak verilmesi sebzelerin daha beðeni li vede zor olmayan yenmesini sağlayabilir .

Meyvaların kabuklu ollaraak yenmesi bu yaş gurubunda sık rastlanan kabızlık Meselesi na yardımcı olur .
1 porsiyon = 5 - 6 yemekkaşığı sebze yemeği
1 porsiyon meyva = 1 orta boy meyva = ¾ su bardağı meyva suyu

Vücudun esas efor kaynağı oluþan ekmek vede diğer unlu nişastalı yiyeceklerden günda en az 6 porsiyon yenmesi gerekmektedir .
Belirlenen bu miktarın 3 porsiyonu 3 dilim ekmek , diğerleri çorba , pilav , makarna , patates ,börek vb . şeklinde verilebilir .
1 porsiyon = 5-6 yemek kaşığı pilav/ makarna yada 1 dilim ekmek

Çocuklarda mümkün olduğu kadar erken dönemde kendi kendilerine çatal kaşık kullanarak yemeleri öğretilmelidir .ilk yaşta çocuklarda çiğneme ve yutma işlevlerinin gelişimi tamamlanmamıştır . Bu sebep le gıdalar yumuşak 1 şekilde verilmelidir . Sert vede taneli gıdalar basitce soluk borusuna kaçarak boğulmaya yol açabileceği için verilmemelidir . Fındık fıstık , kabak yada ay çekirdeği vede kurubaklagiller solunum yollarına en sık kaçan maddelerdir . Çocuklara çay kahve yada kola verilmesi içerdikleri uyarıcı maddeler sebebi ile onları aşırı sinirli yapar . En iyisi bu içecekleri çocuğa hiç tattırmamaktır .

Her çeşit şeker çocuklara sık verilmemesi gereken yiyeceklerdendir . Yemek aralarında çocuğa şeker vermek iştahı kapatarak kafigelmeyecek beslenmesine yol açtığı gibi ilerde görülen diş çürüklerinin de önde gelen sebebi dir .

Bu dönemde çocuklar ağız vede diş sağlığı konusunda eğitilmelidirler . 1 .5 - 2 yaşına gelen her çocuk 1 diş fırçasına sahip olmalıdır . Bu yaşta henüz diş macununa lüzum yoktur . Diş macunu kullanmaya 3 . yaştan sonra başlanabilir .

2 Yaş Çocuk İçin Örnek Menü
Sabah 1 çay bardağı süt yada meyva suyu
(evde yapılmış taze)
1 kibrit kutusu peynirveya 1 yumurta (haftada 2 kez)
1 tatlı kaşığı yağ yada 5 adet çekirdeği çıkarılmış zeytin
2-3 tatlı kaşığı reçel , bal yada pekmez
1 orta dilim ekmek ,domates


Kilo Almak

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp