Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Ayakta Kemik Çıkıntısı


Ayakta kemik çıkıntısı hakkında bilinmesi gereken herşey

 Kemik çıkıntısı hakkında veri lerin yer aldığı makalemiz aşağıda yer almaktadır .Kemik çıkıntısı hakkında veri ye sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki makelemize göz atmanızı tavsiye ederiz .

  Kemik Erimesi(osteoporpoz) Hastalığı Tedavi(iyileştirme) sine Yardımcı Olan Bitkisel(doðal) Ürünlerimizi İncelemek İçin Tıklayınız


Tüm bayanlar gençliklerinde ayaklarının çok güzel olduğundan vede yaşları ilerledikçe ayak şekillerinin bozulduğundan şikâyet eder dururlar . Aslında en çok şikâyet edilen vede ayakları için doktora gitmelerindeki en büyük sebep başparmaklarında oluşan kemik çıkıntısıdır (Halluks Valgus) Yandaki Şekil . Ortopedi doktorları tarafından sıklıkla karşılaşılan bu mesele çoğu vakit hastaları kozmetik ollaraak rahatsız etmekte olsa da , kişiye ağrı veriyorsa Tedavi(iyileştirme) edilmesi lüzumlu 1 hal almaktadır .Ayaklarımız yaşımız arttıkça şekil değiştirir . Özellikle ayak tarak kemiklerimizi 1 arada tutan bağlar gebe lik sırasında hormonların tesiri yle yada yaşla 1 arada gevşer vede bu bölgenin daha da genişlemesine vede ayakta yayılmaya sebep olur . Bu oluşumda ailesel (genetik) özelliklerin de büyük tesiri vardır . Bir başka deyişle ailenizde halluks valgus varsa sizde de olma olasılığı ailesinde olmayan 1 bireye göre daha yüksektir .

Unutulmaması gereken Halluks valgus'un ayakta şekil bozukluğuna yol açan 1 hastalık olduğu vede tıbbi Tedavi(iyileştirme) nin fakat kişiye ağrı verdiğinde yada ayakkabı giymesine mani olduğunda lüzumlu olduğudur .


HALLUKS VALGUS'TAN KORUNMA YOLLARI

Yanlış ayakkabı giyimi Halluks Valgus oluşumunda en önemli etkendir . Eğer ailesel yatkınlık yanlış ayakkabı giyimi ile birleşirse ayakta halluks valgus gelişimi kaçınılmaz 1 hal alır . Bu sebep le ayaktaki şekil bozukluklarından korunmanın en iyi yolu ayak giyimimize dikkat etmektir . Ülkemizde özellikle 40 yaş altı bayanlar ayakkabı seçerken umumiyetle modaya vede ayakkabının şekline önem vermekte vede sert , sivri burunlu vede yüksek topuklu ayakkabıları tercih etmektedirler . 40 yaş üzerinde ise umumiyen geçmişte giyilen yanlış ayakkabılar neticesi ayak sorunları ortaya çıkmaya başladığı için ayakkabı seçiminde görünüşten ziyade rahatlık ön plana çıkmaktadır . Burada yapılması gereken ayak sağlığımız için kendi ayağımızı tanıyıp , ayak şeklimize göre ayakkabı seçimidir . Halluks valgus oluşmasını istemiyorsak yuvarlak(oval) burunlu vede 2 .5-3 .5 cm . topuklu ayakkabıların seçilmesi uygun olacaktır .

Eğer ayak başparmağımızda 1 çıkıntı yada ağrı olmaya başladığını sezersek yapılması gereken rahat ayakkabı yada spor ayakkabıya geçmektir . Kişilere umumiyen önerilen parmak arası slikon makara kullanımı ağrıyı azaltmakta avantaj lıdır; yine önerilen diğer 1 cihaz oluþan gece ateli'nin ise kullanması çok güçdür vede hastalar tarafından umumiyetle terk edilmektedir . Yapılan çalışmalar adı geçen her 2 yöntemin de halluks valgus oluşması yada ilerlemesini önlemede 1 avantaj sının olmadığını göstermiştir .

TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Öncelikle şunu belirtmek gereklidir ki halluks valgus 1 şekil bozukluğudur vede fakat yapılacak 1 operasyonla düzeltilebilir . Cerrahi müdahale lüzumlu liği kişinin ayakkabı giyemeyecek kadar bozuk şekilli 1 ayağa sahip olması yada şekil bozukluğu çok aþırı olmasa bile ayak ağrısının dayanılmaz olması halinde ortaya çıkar .

Halluks valgus cerrahi Tedavi(iyileştirme) si 1 sanattır . Bu sanatı icra etmek için kırkın üzerinde ameliyat tekniği ortaya konmuştur . Çoğu vakit bu tekniklerden birkaçının 1 arada kullanılması ile başarılı sonuç alınabilmektedir . Genellikle tek başına başparmağa müdahale ile 1 arada mesele li oluþan 2 . vede 3 . parmağa da müdahale gerekmektedir .

Kemik Erimesi(osteoporpoz) Hastalığı Tedavi(iyileştirme) sine Yardımcı Olan Bitkisel(doðal) Ürünlerimizi İncelemek İçin Tıklayınız
Kemik Erimesi

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp