Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Kemik Taraması


Kemik taraması ile bilinmesi gereken herşey vede bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) çözümleri


Kemik taraması hakkında veri lerin yer aldığı makalemiz aşağıda yer almaktadır .Kemik taraması hakkında veri ye sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki makelemize göz atmanızı tavsiye ederiz .

 


Kemik Erimesi(osteoporpoz) Hastalığının Tedavi(iyileştirme) sine Yardımcı Bitkisel(doðal) Ürünlerimizin Olduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız . .


KEMİK TARAMA NEDİR ?

Kemik mineral yoğunluğu ölçümü , vücudunuzdaki kemiklerin sağlıklı vede güçlü olup olmadıklarını ölçmeye yarayan 1 testtir . Kemiklerinizin yoğunluğunu (gücünü) ölçer . Kemik taramasından daha farklıdır çünkü , kemik taraması sadece kemikte çıkık , kırık , vede Enfeksiyon olup olmadığını ölçer .

 

 

 

OSTEOPOROZ NEDİR ?

Osteoporozda ne olduğunu anlamak için ilk önce kemiğin sürekli değişen canlı 1 doku olduğunu bilmek gereklidir . Kemik kalsiyum vede mineral kaynakları ile dolu petek yapısında 1 dokuudur . Yaşam boyunca kemikte yeniden yapılanma meydana gelir . Bu kemiğin ufalanıp kaybolarak (kemik yıkımı) yerine güçlü genç kemiğin geçtiği 1 süreçtir . Yaklaşık 30 yaşına kadar kemiğin ufalanması vede daha hızlı yeniden yapılmasına süreci Daimi eder . Otuz yaşında kemik yapısının vede kütlesinin en güçlü olduğu noktaya ulaşılır .

Kırk yaş etraf ında , kemik kütlesi yavaş yavaş azalmaya başlar . Menopoz dan sonra östrojen (kadınlık hormonu) seviyesindeki azalma sebebi yle kadınlar hızla kemik kaybederler vede Kemik Erimesi(osteoporpoz) başlar . Sonraki 5 ila 10 yıl kemik kütlesinin üçte 1 kiþiye yakınını kaybederler .

Çünkü kemik yıkımı kemik yapımından daha hızlıdır . Daha az kütlesi oluþan diðerbir deyiþle daha zayıf kemikler küçük 1 düşmede bile kırılabilir . Osteoporozun ilk emare si düşme neticesi kırılmış 1 kemik meydana gelebilir . Bu östrojen seviyelerinde azalma neticesi kemiklerin daha kırılgan hale gelmesinden kaynaklanmaktadır . Kırılmalar en çok kalçalarda , el bileklerinde yada bel omurlarında meydana gelmektedir .

Ayrıca özellikle Menopoz sonrası vücudun kemik kütlesinde diðerbir deyiþle tüm vücut kemik miktarında ciddi azalmalar olması sebebi yle osteoporozlu insanların vücutları küçülür , boyları kısalır . Ayrıca omurga kırıkları sıklıkla boy kısalması vede omuzlarda yuvarlak(oval) laşma ile sonuçlanır .

Kadınların osteoporoz olma riskleri erkeklere göre daha fazladır çünkü kadınların kemikleri erkeklerinkinden yüzde 20 ila 30 daha azdır . Her 2 türü yette yaş arttıkça kemik kaybı artar vede kalça kırığı riski artış gösterir .


RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR ?

Gençken sahip olduğunuz kemik miktarı (kemik kütlesi) ne kadar aþırı ise yaşlılıkta osteoporoz hastası olma olasılık i o kadar azdır . Doktorlar henüz tam ollaraak kimde osteoporoz gelişeceğini önceden kestirememektedirler .

Fakat osteoporoz hastalığı risk faktörleri şunlardır;


-Kadın vede Menopoz da olmak
- Al yada Asyalı ırktan gelmek
-Süt ürünleri gibi kalsiyum varlıklı i gıdalardan az gıdaalımı k
-Erken Menopoz a girmek (45 yaşından önce)
-İnce yada küçük vücut yapısı (minyon yapıda olmak)
-El bilek , omurga yada kalça kırığı hikayesi olmak
-Düşük testosteron seviyeleri (erkeklik hormonu kafigelmeyecek liği) (yalnızca erkekte)
-Kemik gücünü azaltan ilaç kullanımı (kortizon , epilepsi (sara hastalığı) ilaçları vede heparin (coumadin)
-Sigara(tütün mamülleri) içmek
- Aþırı alkollü içecek tüketmek (günde 2 kadehten fazla)
-Egzersiz yapmamak
-Ailede osteoporoz bulunması
-İltihaplı Eklem(joint) hastalığı (romatizma)
-İltihaplı Romatizma(rheumatism) l hastalığınız varsa (romatoid artrit , , ankilozan spondilit , lupus vb .) osteoporoz geliştirme riskiniz dana fazladır . Bu Romatizma(rheumatism) tipleri kemik kaybına nadan oluþan iltihabi maddelerin yapımına sebep olur . Romatizma(rheumatism) l hastalıklar daha çok kadınlarda görülür .
- Romatizma(rheumatism) hastaları düzenli egzersiz yapmıyor meydana gelebilir ler vede kortizon benzeri ilaçlarla Tedavi(iyileştirme) oluyor meydana gelebilir ler . Bunların hepsi osteoporozun risk faktörleridir .

 

Etiketler: kemik taraması , Kemik Erimesi(osteoporpoz) ,kemik taraması nasıl yapılır , kemik taraması nedir , kemik taraması sebep yapılır , Kemik Erimesi(osteoporpoz) Tedavi(iyileştirme) si , Kemik Erimesi(osteoporpoz) nedir ,kemik sendıromu ,kemik ağırısı ,kemik kırılması ,kemik Eklem(joint) e


Kemik Erimesi

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp