Bitkisel Sağlık Ürünleri
Kemik Erimesi

Kemik Taraması


Kemik taraması ile bilinmesi gereken herşey vede bitkisel(doğal) Tedavi(iyileştirme) çözümleri


Kemik taraması hakkında veri lerin yer aldığı makalemiz aşağıda yer almaktadır .Kemik taraması hakkında veri ye sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki makelemize göz atmanızı tavsiye ederiz .

 


Kemik Erimesi(osteoporpoz) Hastalığının Tedavi(iyileştirme) sine Yardımcı Bitkisel(doğal) Ürünlerimizin Olduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız . .


KEMİK TARAMA NEDİR ?

Kemik mineral yoğunluğu ölçümü , bedeni nuzdaki kemiklerin sağlıklı vede güçlü olup olmadıklarını ölçmeye yarayan 1 testtir . Kemiklerinizin yoğunluğunu (gücünü) ölçer . Kemik taramasından daha çeşitlidir çünki , kemik taraması sadece kemikte çıkık , kırık , vede Enfeksiyon olup olmadığını ölçer .

 

 

 

OSTEOPOROZ NEDİR ?

Osteoporozda ne olduğunu anlamak icin ilk önce kemiğin Daima değişen canlı 1 doku olduğunu bilmek gereklidir . Kemik kalsiyum vede mineral kaynakları ile dolu petek yapısında 1 dokuudur . Yaşam boyunca kemikte yeniden yapılanma meydana gelir . Bu kemiğin ufalanıp kaybolarak (kemik yıkımı) yerine güçlü genç kemiğin geçtiği 1 zaman çtir . Yaklaşık 30 yaşına kadar kemiğin ufalanması vede daha ivedilikle yeniden yapılmasına zaman ci Daimi eder . Otuz yaşında kemik yapısının vede kütlesinin en güçlü olduğu noktaya ulaşılır .

Kırk yaş etraf ında , kemik kütlesi yavaş yavaş azalmaya başlar . Menopoz dan sonra östrojen (kadınlık hormonu) seviyesindeki azalma sebebi yle kadınlar hızla kemik kaybederler vede Kemik Erimesi(osteoporpoz) başlar . Sonraki 5 ila 10 yıl kemik kütlesinin üçte 1 kişiye yakınını kaybederler .

Çünki kemik yıkımı kemik yapımından daha hızlıdır . Daha az kütlesi oluşan diğerbir deyişle daha zayıf kemikler küçük 1 düşmede bile kırılabilir . Osteoporozun ilk emare si düşme neticesi kırılmış 1 kemik meydana gelebilir . Bu östrojen seviyelerinde azalma neticesi kemiklerin daha kırılgan hale gelmesinden kaynaklanmaktadır . Kırılmalar en çook kalçalarda , el bileklerinde yada bel omurlarında meydana gelmektedir .

Ayrıca hususiyetle Menopoz sonrası bedeni n kemik kütlesinde diğerbir deyişle bütün beden kemik miktarında ciddi azalmalar olması sebebi yle osteoporozlu insanların vücutları küçülür , boyları kısalır . Ayrıca omurga kırıkları sıklıkla boy kısalması vede omuzlarda yuvarlak(oval) laşma ile netice lanır .

Kadınların osteoporoz olma riskleri erkeklere göre daha fazladır çünki kadınların kemikleri erkeklerinkinden yüzde 20 ila 30 daha azdır . Her 2 türü yette yaş arttıkça kemik zayii artar vede kalça kırığı riski artış gösterir .


RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR ?

Gençken sahip olduğunuz kemik miktarı (kemik kütlesi) ne kadar aşırı ise yaşlılıkta osteoporoz hastası olma olasılık i o kadar azdır . Doktorlar henüz tam ollaraak kimde osteoporoz gelişeceğini önceden kestirememektedirler .

Fakat osteoporoz hastalığı risk etkenler i şunlardır;


-Kadın vede Menopoz da olmak
- Al yada Asyalı ırktan gelmek
-Süt ürünleri gibi kalsiyum varlıklı i gıdalardan az gıdaalımı k
-Erken Menopoz a girmek (45 yaşından önce)
-İnce yada küçük beden yapısı (minyon yapıda olmak)
-El bilek , omurga yada kalça kırığı hikayesi olmak
-Düşük testosteron seviyeleri (erkeklik hormonu kafigelmeyecek liği) (yalnızca erkekte)
-Kemik gücünü azaltan ilaç kullanımı (kortizon , epilepsi (sara hastalığı) ilaçları vede heparin (coumadin)
-Sigara(tütün mamülleri) içmek
- Aşırı alkollü içecek tüketmek (günde 2 kadehten fazla)
-Egzersiz yapmamak
-Ailede osteoporoz bulunması
- Enfeksiyon lı Eklem(joint) hastalığı (romatizma)
- Enfeksiyon lı Romatizma(rheumatism) l hastalığınız varsa (romatoid artrit , , ankilozan spondilit , lupus vb .) osteoporoz geliştirme riskiniz dana fazladır . Bu Romatizma(rheumatism) tipleri kemik zayii na nadan oluşan iltihabi maddelerin yapımına sebep olur . Romatizma(rheumatism) l Rahatsızlık lar daha çook kadınlarda görülür .
- Romatizma(rheumatism) hastaları itinalı egzersiz yapmıyor meydana gelebilir ler vede kortizon benzeri ilaçlarla Tedavi(iyileştirme) oluyor meydana gelebilir ler . Bunların hepsi osteoporozun risk etkenler idir .

 

Etiketler: kemik taraması , Kemik Erimesi(osteoporpoz) ,kemik taraması neşekilde yapılır , kemik taraması nedir , kemik taraması sebep yapılır , Kemik Erimesi(osteoporpoz) Tedavi(iyileştirme) si , Kemik Erimesi(osteoporpoz) nedir ,kemik sendıromu ,kemik ağırısı ,kemik kırılması ,kemik Eklem(joint) e


Kemik Erimesi

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp