Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Kemik Kırılması

   Kemik kırılması Tedavi(iyileştirme) yöntemleri , bitkisel(doðal) ilaçları

Kırık , umumiyetle önemli 1 darbe yada direkt yada endirekt 1 travma neticesi , 1 kemiğin kırılması halidir . Örneğin topukları üzerine düşerek 1 omur kemiği kırılabilir .

Kemik Erimesi(osteoporpoz) Hastalığının Tedavi(iyileştirme) sine Yardımcı Bitkisel(doðal) Ürünlerimizin Olduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız . .Çeşitli kırık türleri vardır: Yerinden oynamayan kırıklar (kırılan kemik yerinden çıkmamıştır , yerinden çıkan kırıklar (kemiğin 2 ucu birbirinden ayrılmış yada birbiri üzerine binmiştir , açık kırıklar (kemiğin 1 ucu eti vede deriyi yarmış , 1 yara açmıştır) .


Kırık , nasıl anlaşılır ?


Bir kemiğin kırıldığını zamanında anlamak , kaçınılmazdır , çünkü kırık kemiğin doğru ollaraak hareketsiz hale getirilmesi , ciddi komplikasyonları önler .

Üç ilkeye bağlı kalınmalıdır:

— Yaralıya , kazanın nasıl oluştuğunu sormak;
— Şüpheli yere dikkatle bakmak;
— Kırık olabilecek yere mümkün olduğu kadar az dokunmak .

Yaralıyı sorguya çekmek

Yaralı , hatırladığında kazanın hangi koşullarda geçtiğini anlatır (araba çarpması , düşme , tekme . . .) . Bazen 1 çatırtı , sonra da ani 1 takat sızlık pay tmiştir (bir uzvu kullanma yeteneğinin yitirilmesi) . Bu bazen topyekün vücut meydana gelebilir (düştükten sonra kalkamamak gibi) . Biraz sonra , giderek şiddetlenen 1 ağrı başlar . Bir şekil bozukluğu olsa bile , kırık bölgesindeki şişme , bunu maskeleyebilir .

Dikkatle bakmak

Şüpheliyseniz , vücutta kırıldığını sandığınız yere katiyetle dokunmayın: Kırık oradaymış gibi davranın .

Mümkün olduğunca az ellemek

Bir tek uzuvda kırık olması halinde (yaralının başka yerinde 1 şey yoktur) , kırılan uzvu , kırığın altındaki vede üstündeki Eklem(joint) leri oynatması önlenerek hareketsiz kılmak gereklidir . Şekil bozukluğu varsa , olduğu gibi bırakın .

Kırık yüzünden şekli bozulmuş 1 kol yada bacağı , düzeltmeye kalkışmayın , çünkü sinirleri , atardamarları vede büyük 1 toplardamarı zedeleyebilir , yırtabilir , kesebilirsiniz .
Yaralı sırtından şikâyet ediyorsa , belkemiğinin kırıldığı hakkında en küçük 1 şüphe varsa , yardım yetişene kadar baş-belkemiğl eksenini korumaya azami özeni gösterin , örneğin , kendisini yan emniyet pozisyonuna getirmek gereklidir se

Kırık halinde , yaralıyı aç bırakın ki , gerektiğinde anestezi yapılacaksa , gecikmeden yapı-labilsin .

Ciddi kırıklar

Bazı kemik kırılmaları tehlikesiz olmakla beraber , daha büyük 1 özenle davranmayı gerektiren çok daha ciddileri de vardır .

Eklem(joint) kırılmaları

Eklem(joint) in gelecekteki hareketliliğini tehlikeye atabilir (dirsek , diz , bilek . . .) . Bu Eklem(joint) leri , bulduğunuz gibi bırakmanız gereklidir .

Açık kırıklar

Kemik , bakterilere karşı çok duyarlıdır . Pis 1 yerle temas etmişse , bölgesel yada Umumi bir

enfeksiyon olasılık i , kazayı izleyen ilk altı saat içinde cerrahi 1 temizlik yapılmazsa , büyük meydana gelebilir . Yarayı temizlemeye kalkışmasanız , daha iyi olur . Yaralı Acilen gereken servise kaldırılmalıdır .

Kanamalı kırıklar

Kırık kapalı da olsa , bazı kırılmalar , kırılan kemiğin çevresindeki kas kitlesi dolayısıyla önemli kan kayıplarına sebep .olabilirler . Örneğin , 1 uyluk kemiği yada leğen kemiği kırığı , 1 .5-2 litre kan kaybına sebep meydana gelebilir . Bu da kazazedeyi şok haline sürükleyebilir . Önlenmesi şarttır .

 
Etiketler: kemik kırılması , kemik kırılması nedir , kemik kırılmasına iyi gelen gıdalar , kemik kırılması ne demektir , kemik kırılması Tedavi(iyileştirme) si , kemik kırılması hakkında


Kemik Erimesi

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp