Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Hızlı Konuşma Tedavi(iyileştirme) si

 

 

 Hızlı Konuşma Tedavi(iyileştirme) si , İnsanı diğer çanlılardan ayran en esas yeti onun konuşmasıdır .Sosyal 1 varlık oluþan insan zamanının büyük 1 kısmını istek duygu düşünce alışverişinde bulunmak üzere konuşarak geçirir .

 

 

 Hızlı Konuşma Tedavi(iyileştirme) si

 

 

Kekemelik; konuşmanın akıcılığı vede ritminin , duraklamalar , tekrarlar , uzatmalarla vede çoğu kez bunlara eşlik eden beden hareketleriyle kati tiye uğramasıdır . Genellikle 2-7 yaş arasında ortaya çıkar , en çok 3-5 yaş arasında görülür . Erkek çocuklarda daha ağır seyreder . Kız-erkek oranı 1/5 tir . ENT Tıp Merkezi Ses Hastalıkları , Konuşma Ve Yutma Bozuklukları Ünitesi’nden Mütehassız Dil vede Konuşma Terapisti Özlem Akgün Veri li , Kekemelik vede Hızlı Konuşma mesele lerini vede Tedavi(iyileştirme) yöntemlerini anlatıyor .

Yapılan araştırmalara göre kekemelik görülen kişilerin ailelerinde de kekemelik oranı yüksektir .      
Hemen herkes konuşma sırasında ses , hece yada sözcük tekrarlamaları yapar . Arada 1 oluþan bu  
gibi konuşma akıcısızlıkları olaðan kabul edilir . Konuşma akıcısızlıkları , günlük konuşma tarzı haline  
geldiğinde vede diğer insanlar tarafından fark edilebilir düzeyde olduğunda , 1 konuşma mesele i
olduğu düşünülür . Kekemelik , kişide utanç vede mani lenme duyguları yaratır . Zamanla kişi
konuşmaktan kaçınır hale gelir . Bu Hal kişinin sinirsel , sosyal vede akademik yaşantısını
olumsuz yönde etkiler . Konuşma mesele i giderek karmaşık vede çok yönlü 1 mesele haline gelir .

Kekeme 1 çocuk yada yetişkinle konuşurken nelere dikkat edilmeli ?

1 . Söylemek istediği sözcüğü yada cümlesini tamamlamayın .
2 . Kati likle , “yavaşla , nefes al , düşünerek konuş , konuşmana dikkat et , ivedi etme” gibi uyarılarda bulunmayın . Bu onun daha çok kekelemesine yol açacaktır . Aynı telkinlerin konuşurken size yapıldığını düşünün !
3 . Kekeme çocuk yada yetişkinle konuşurken , sakin 1 şekilde onun konuşmasını tamamlamasını bekleyin , göz temasını sürdürün . Nasıl söylediğini değil , ne söylediğini dinleyin .
4 . Kekemelik 1 “tabu” olmamalıdır . Kekemeliği hakkında açıkça konuşun . Özellikle küçük çocuklar ebeveynleri açıkça anlatım etmese de kendilerindeki mesele in çoğu vakit farkındadır . Çocuğunuza rol yapmaktan kaçının .
5 . Yavaş vede doğal 1 biçimde konuşun vede onu konuşması için zorlamayın .


CLUTTERİNG (TAKİFEMİ - HIZLI KONUŞMA)


Takifemi , konuşma ritminin sözcük yada sözce tekrarları , uygun olmayan yerlerde duraklamalar , sözcük içindeki hecelerin yerlerinin değiştirilerek söylenmesi gibi düzensizlikler sebebi yle bozulmasıdır . Takifemisi oluþan kişiler çok hızlı konuşurlar vede umumiyen konuşmasındaki mesele in farkında değilmiş gibi görünürler . Takifemisi oluþan kişiler , umumiyetle tek heceli vede kısa sözcüklerde tekrarlamalar yaparlar . Ancak kekemelikten farklı ollaraak bu tekrarlamalarında herhangi 1 zorlanma yoktur . Kekeme kişilerde olduğu gibi konuşmaktan kaçınmazlar . Bu kişilerde; kafigelmeyecek konsantrasyon , kısa dikkat süresi , algısal güçlükler , düşünmeden konuşma gibi özellikler görülebilir . Tedavi(iyileştirme) si: Kişinin konuşma hızını yavaşlatmaya yönelik çalışmalar yapılır . Terapide gösterdiği performansı diğer ortamlara genelleyebilmesi için başka çalışmalara da gereksinim duyulabilir .

 

 

 

Etiket: kekemelik , kekeme , konuşma bozuklukları , konuşma bozukluğu , kekemeliğin Tedavi(iyileştirme) si , kekemelik Tedavi(iyileştirme) , konuşma terapisti , konuşma terapisi , kekeme Tedavi(iyileştirme) si , kekemelodi , kekemelik merkezi , kekeme Tedavi(iyileştirme) , kekemelik merkezleri , kekemelik duası , kekeme merkezleri , kekeme merkezi , kekemelik nasıl geçer , dil vede konuşma bozuklukları , çoçuklarda kekemelik , konuşma bozukluğu Tedavi(iyileştirme) si , kekemelik Tedavi(iyileştirme)


Kekemelik

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp