Bitkisel Sağlık Ürünleri
Kalp Hastalıkları

Kalp Sızlaması

 

  Kalp rahatsızlığı vede natural tavsiye ler ile alakalı veri leri aşağıdaki makalemizde açıklayıcı ollaraak bulabilir ve/veya dahası icin altta bulunan linke tıklayabilirsiniz . . .

 

Rahatsızlğının Giderilmesine Yardımcı Olan Bitkisel(doğal) Ürünlerimizin Olduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız . .   

 

 

Kalp nedir ?


Dolaşım sistemimizin merkezi oluşan kalp , içinde 4 odacık bulunan , çalışması sinirler tarafından kontrol edilen , herkesin kendi yumruğu büyüklüğünde oluşan vede sol tarafımızda bulunan 1 organımızdır . Kalbimiz bir pompa gibi bütün bedeni muza kan pompalayarak hücrelerimizin ihtiyaçlarını karşılar . Bu yüzden kalbimizde meydana gelen herhangi 1 şikâyet ciddiye alınmalıdır .
Yazımızda kalp ile alakalı ağrının emare leri , sebep leri , kimlerde müşade edililir gibi sualler ın diğerbir deyişle t larını bulacaksınız .

 

 

Kalp Ağrısın emare leri :


Kalpte batma hissi , yanma vede sancılanma görülebilir . Merdiven yada yokuş çıkarken (yani fiziksel 1 aktivite sırasında) göğüste ortaya çıkan basınç yada sıkışma tarzındaki 1 ağrının sol kola , boyna , çeneye yayılmasına dikkat etmek gereklidir . Bu strese bağlı da meydana gelebilir . Biraz dinlenildiğinde ağrı rahatlar , azalır , geçer . Ağrılar sol kol , boyun , omuz , sırta kadar yayılabilirler . Bunu yanı sıra baş dönmesi , terleme , nefes darlığı , bulantıda bu sorunlara eşlik edebilir . Sol göğüste meydana gelen her ağrı kalp kaynaklı olmayabilir . Ağrılar yaklaşık ollaraak 10 dakika kadar zaman bilir . Bir miktar dinlenmekle geçebilen ağılardır .

 

 

Kalp Ağrılarının Sebep leri :


Düzensiz vede stresli 1 hayat , aşırı çaba sarf etme , yorgunluk , sinir bozukluğu , şiddetli Romatizma(rheumatism) yada Doğu(şark) (garp) ştan meydana gelen kalp hastalıklarında kalpte ağrılar görülebilir .


Sindirim sistemine ilişik bozukluklarda , göğüs kafesine bağlı oluşan kaslar , sinirler , bağlar vede benzeri yapılarla alakalı 1 sorunda da göğüste ağrı meydana gelebilir . Bu ağrılar kalp ağrıları ile karıştırılmamalıdır . Hususiyetle yaşlılar vede şeker hastası oluşan kişilerde bu tip rahatsızlıkların görülmesi olası dir .


Bunun yanı sıra kalbi besleyen koroner damarlardaki başta kolesterol nedeni ile meydana gelen tıkanıklıklar yada sertleşmeler (ateroskleroz) de kalp ağrılarını temelini teşkil eder . Bu en sık rastlanan kalp rahatsızlığıdır . Enfarktüs adı da verilen bu tip ağrılarda göğüs duvarının ardında sıkıştıran 1 ağrı söz konusudur . Ağrı Doğu(şark) cı tarzda olmamaktadır . Enfarktüs sonrası kalp hücreleri geriye dönüşümsüz ollaraak ölmeye başlar . 6-12 saat içinde o bölgedeki bütün hücreler ölür .


Kalp ağrılarının meydana gelmesindeki asıl sebep kalbe giden kanın miktarının azalmasıdır . Kan miktarının azalmasına bağlı ollaraak kalp beslenemeyecek vede oksijensiz kalacaktır . Bu da kişinin hemen durmasına ve dinlenmesine sebep olacaktır . Genellikle 1 miktar dinlendikten sonra ağrı kaybolur . Şayet kaybolmuyor ise vakit kaybetmeden 1 sağlık kuruluşuna başvurmak gereklidir .


Kalp Rahatsızlık larında koroner damar Rahatsızlık larının yanı sıra başka yaygın Rahatsızlık da kapak Rahatsızlık larıdır . Kalp kapak Rahatsızlık larının en büyük sebebi ise akut Eklem(joint) Romatizma(rheumatism) sıdır . Eklem(joint) Romatizma(rheumatism) larının en çarpıcı emare si Eklem(joint) lerdeki Enfeksiyon tır . Bu Rahatsızlık kendini Eklem(joint) yerlerindeki kızarma , şişme , ağrı vede alev ile gösterir . En çook etkilediği organ ise kalptir .


Eklem(joint) Romatizma(rheumatism) sı ise boğaz anjininden sonraki (steptekok faranjiti) 10-20 gün sonrasında ortaya çıkabilir . Eklem(joint) Romatizma(rheumatism) sıyla mitral kapak yaprakları kalınlaşır , birbirine yapışır , kireçlenir vede hareketsizleşir . Bu ise kalbin pompaladığı kanın azalmasına bunun sonucunda da nefes darlığına , halsizliğe , ivedi yorulmaya , çarpıntıya neden olur .

 


Kalp Ağrılarında Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?


Bütün kalp Rahatsızlık larında aşağıdaki maddelere dikkat etmek gereklidir .


• Sinirlenmeyin .

• Sigara(tütün mamülleri)yı bırakın .

• Şişmanlamamaya vede kilonuzu muhafaza etmeye çalışın .

• Aşırı yorucu işler yapmayın .

• Uyku vede dinlenmenizi gözardı etmeyin . Koşmayın , ivedi etmeyin .

• Her gün 1 öncekinden daha iyi olduğunuza inanın . Kabız olmamaya dikkat edin .

• Çürük dişleriniz varsa , Tedavi(iyileştirme) ettirin .

• Aşırı miktarda yağlı sığır yada koyun eti , sütlü şeyler yemeyin .

• Konserve , pastırma , salam , peynir , turşu , balık vede çikolata gibi şeyleri mümkün olduğunca azaltın .

• Yemeklere tuz koymayın .

• Yemeklerinizi mısırözü , ayçiçeği yada haşhaşyağı ile amade layın .

• Bol taze sebze vede meyve yiyin . Bol yoğurt yiyin .

• Düzenli 1 biçim de az da olsa Daima egzersiz yapın .

 

 

Kalp ağrısı halinde hemen 1 doktora gidilmeli :

Göğüs ağrıları 1 kalp krizinin(enfarktüs) , kas adalesi iltihabı(miyokardit) , kalp zarı iltihabı(perikardit) yada kalp kapakçığı hastalıkları(mitral Rahatsızlık lar)nın habercisi meydana gelebilir . Ya da o anda geçirilmekte oluşan 1 kalp krizine ilişik meydana gelebilir . Bu sebep le göğüs ağrısı ihmal edilmemesi gereken 1 yakınmadır .

 

 

Kalp ağrısı vede Tedavi(iyileştirme) si ;


Eğer kalpte hastalığa ilişik emare görülürse şayet ilaç Tedavi(iyileştirme) si ile düzelebilecek 1 Hal söz konusu ise Tedavi(iyileştirme) bu biçim de doktor kontrolünde Daimi ettirilir . Perhiz vermiş ise uygulanır . Hastada hayati tehlike varsa hemen kalp ameliyatı ile rahatsızkişiye müdahale edilir . Aleni kalp ameliyatı umumiyetle kalp kapakçığında , kalp odacıkları tedavisinde , Doğu(şark) (garp) ştan gelen kalp bozuklukların düzeltilmesinde vede ağır kalp damar hastalığının Tedavi(iyileştirme) sinde lüzumlu görülür .


Ameliyattan sonra rahatsızkişinin günlük bakımı , yediği yemekler vede doktorun vermiş olduğu ilaçların itinalı 1 biçim de alınması gereklidir . Bu halde hasta kendine bakmaz ise kalbinde oluşan ağrılar tekrar ortaya çıkar vede kalp ameliyatı ikinci seferde daha ağır geçebilir . Bu da Rahatsızkişide hayati tehlike meydana gelir .

 

 

Kalp ağrısı icin Şifalı Bitkiler :


Brokoli : Dolaşım Rahatsızlık larına avantaj lıdır .

Çamfıstığı : Kalp Rahatsızlık larında da avantaj lıdır .

Domates : Kalp Rahatsızlık larına karşı tesirli domates kapsadığı likopen sayesinde bedeni kalp Rahatsızlık larına karşı korur .

Elma : Her gün 1 elma yemek kalp vede dolaşım sorunlarına karşı tesirli

Enginar : Damar sertliği vede kalp Rahatsızlık larını önler .

Güzelavratotu : Kalp Rahatsızlık ları icin yapılan ilaçlarda kullanılır .

Havuç : Haftada 5 kere yendiği takdirde Harvard'ın araştırmalarına göre kadınlarda kalp enfarktüsünü azalttığı günde 2 havuç ise erkeklerde kandaki kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu görülmüştür .

Hurma : İsrailli İlim adamları hurma kalp vede damar Rahatsızlık larından korunmak icin tavsiye edilen elmadan daha tesirli olduğunu açıkladılar .

Ispanak : Kalp Rahatsızlık larına karşı tesirli

Katırtırnağı : Kalp Rahatsızlık larına karşı tesirli

Kekik : Kalp çarpıntısını keser .

Kivi : Alman İlim adamları , kivinin kalp hastalığı riskini yüzde 50 azalttığını anlatım ediyorlar .

Patlıcan : Kalp çarpıntılarının giderilmesine yardımcı olur .

Portakal : Kalp Rahatsızlık larına karşı tesirli , kolesterolü düşürür .

Salatalık : Kalp Rahatsızlık larında bedende biriken suyun dışarı atılmasına yardımcı olur , kolesterolü düşürür .

Soğan vede sarımsak : Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) vede kalp hastalığı riskini azaltır . Soğan kapsadığı kimyasal maddelerle kalbimizi güçlendiriyor vede alerjik reaksiyonları engelliyor . Newcastle'da yapılan araştırmalar , itinalı 1 biçim de soğan yiyenlerin damarlarının tıkanma riskinin azaldığını gösteriyor .

Şebboy : Bu bitkinin tohumları kalp üzerine tesirli bileşikler taşır .

Zeytinyağı : Barcelona’da yapılan Kardiyoloji Kongresi’ndeki 1 sunumda hususiyetle sızma zeytinyağının kalp - damar sistemine çook avantaj lı olduğu açıklanmıştır .

 

 

Dikkat ! ! ! !


Ağrı emare lerin ilk başladığı günlerde hemen kaygı etmemek gereklidir . En sık karşılaşılan mesele ağrı meydana geldiği vakit ‘ya üzücü 1 şey çıkarsa’ diye düşünüp doktora başvurmamaktır . Var oluşan asli hiçbir zaman değişmeyecektir . Bu yüzden gecikmeye meydan vermeden 1 doktora başvurmalısınız . Gecikmeniz karşılaşmaktan korktuğumuz olayları yok etmez aksine büyütür . Sonunda basitce halledilecek 1 Meselesi nuz varken kaybettiğiniz zaman , bu Meselesi daha da büyümüş bazen de çözülemez 1 hale getirmiş olacaktır . En değerli varlığımız bedenimizdir . Bedenimize sahip çıkalım .

 

 

NOT: Göğüs kafesimizde meydana gelen her ağrı kalp ağrısı değildir . Bazı durumlarda göğüs kafesimizdeki kaslar da ağrıyabilir . Bu göğüs ağrılarının kalp ağrılarından ayırmanın en iyi yolu , ağrıların sol kola doğru inip inmediğine bakmaktır . Kalp ağrısında ağrı: göğüsten başlar ve çeneye , omuzlara oradan da sol kolun içine doru yayılır . Ağrı umumiyen göğüs derinliklerindedir .

 

 Etiketler : kalp , kalp krizi , kalp kası , kalbin vazife leri , kalp çarpıntısı , kalp kafigelmez liği , kalp ritmi bozuklukları , hipertansiyon , anjina pektoris , kalp ağrısı , kalp Damar , damar , aort , damar sertliği , Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) , hipotansiyon , Düşük Tansiyon(hipotansiyon) , taşikardi , çarpıntı , kalp ameliyatı , kalp ağrısı nedir , göğüs ağrısı , panik atak , kalp sızlaması , kalp sızısı , kalp sızlamaları

Kalp Hastalıkları

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp