Bitkisel Sağlık Ürünleri
Kalp Hastalıkları

Kalp Kapağı Kalınlaşması

 

  Kalp rahatsızlığı vede natural tavsiye ler ile alakalı veri leri aşağıdaki makalemizde açıklayıcı ollaraak bulabilir ve/veya dahası icin altta bulunan linke tıklayabilirsiniz . . .

 

Rahatsızlğının Giderilmesine Yardımcı Olan Bitkisel(doğal) Ürünlerimizin Olduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız . .

 

 

Kalp kası kalınlaşmasının en sık rastlanan sebebi , kalbin her atımında kaldırdığı halter , diğerbir deyişle olağanın üstündeki basınç , Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) dur .


Kalp kasımızın formda olması , ahenkli çalışması vede hiiç durmadan çalışırken kalınlaşmaması çook önemlidir . Sebep böyle olduğunu , giderek artan yorgunluğuna çözümyolu arayan Hayriye Hanım’ın derdini dinleyerek araştıralım . Doktoru Hayriye Hanım’ı muayene edip 1 dizi testten geçirdikten sonra önümüzdeki tetkik icin hastaneye göndermiş . Yapılan anjiyonun netiticesinde kalbine kan götüren damarlarda hiiç 1 darlık olmadığı , kapaklarının olağan çalıştığı vede kalp kasının kuvvetle kasıldığı söylenmiş .


Hayriye Hanım bu habere sevinse de hala niye 1 kat merdiven çıkınca nefes nefese kaldığını , çarpıntı vede baş dönmesi sebebi yle sık sık dinlenmek zorunda olduğunu merak ediyor . Haksız da sayılmaz . Sözünü ettiği bu şikâyetlerin ilk akla getirdiği tanı kalp kafigelmez liği . Sebep lerinin başında geçirilmiş kalp krizleri yada kapak Rahatsızlık ları sebebi yle zayıflamış kalp kası gelir . Zayıflamış kalp , vücüda yeteri kadar kan atamadığı icin ivedi yorulma vede nefes darlığı olur . Ama yapılan anjiyoda Hayriye Hanım’ın kalbinin kuvvetle kasıldığı saptanmış . Buna rağmen şikâyetleri kalp kafigelmez liğine bağlı meydana gelebilir mi acaba ?

 

 

Kalınlaşmanın ne zararı var ?


Hayriye Hanım’ın şikâyetlerindeki esrar perdesini aralamak icin kalbin neşekilde çalıştığını gözden geçirelim . Akciğerlerden kalbin sol üst odasına (sol kulakçık) gelen oksijenden varlıklı kan açılan kapaktan alt odaya (sol karıncık) dolar , sonra da kasılan karıncık , kanı bütün bedene pompalar . Hayriye Hanım’ın kalbinin kasılmasında 1 mesele olmadığını biliyoruz . Ama kanın bedene atılabilmesi icin sol alt odacığı kafi miktarda doldurması gerek .


Bir balonu üfleyerek basitce şişirebilirsiniz çünki ince vede Eklastiki oluşan balon nefesle şişirilmeye çook uygundur . Oysa esnekliği daha az vede duvarı daha kalın oluşan 1 futbol topunu şişirmeniz çook zordur . Normal kalınlık vede elastikilik deki kalp kası gevşeyip yukarı kattan alt kata göderilen kanın tümünü rahatlıkla kabul eder . Eğer sol karıncığın duvarlarını oluşturan kas kalınlaşmış vede esnekliği azalmış ise yukarı-dan aşağıya kan rahatça akamaz vede yukarı katta birikip buradakı basıncı yükseltir .


Bunu , zor olmayan deşarjolma yan 1 lavabodan taşan suyun önce tezgâha daha sonra da mutfağın zeminine yayılmasına benzetebiliriz . Sol karıncıktan yukarı kata diğerbir deyişle sol kulakçığa taşan kan giderek akciğerlere doğru yayılır . Böylece havanın dolaşacağı yerelere giren kan yeteri kadar oksijen alamamıza mani olur . Bu da nefes darlığı yaratır . Öte yandan , geri taşan kan bedene pompalanamadığı icin her atımda azalmış kan vede oksijenle yetinmek zorunda kalan kaslarımız şikayetlerini halsizlik vede yorgunluk ollaraak emare rler . Hayriye Hanım merdiven çıktığı vakit kaslarının oksijen ihtiyacı arttığı icin hem nefesi daha zor olmayan daralıyor hem de bacaklarında yorgunluk , bütün vücüdunda halsizlik pay diyor .Kalp kası sebep kalınlaşır ?


Halter kaldıranlar hafif ağırlıklarla çalışsalar bile 1 zaman sonra kol kasları kalınlaşır vede sertleşir . Kalp kası kalınlaşmasının en sık sebebi kalbin her atımında kaldırdığı halter diğerbir deyişle olağanın üstündeki basınçtır . Hiç 1 emare vermeden sinsice işine Daimi eden tansiyon hastalığı yıllar içinde kalbin sol alt odasını oluşturan kasın kalınlaşıp esnekliğinın azalmasına yol açar .


Diğer 1 sebep de aort kapağının darlığıdır . Sol karıncığın kasılmasıyla bedene atılan kan , aort kapağı dediğimiz , ardına kadar açılan kapıdan geçer . Bu kapak daralmışsa , aralanan kapıdan kanı pompalayabilmek icin kalp olağanın üsünde 1 güçle kasılır . Binlerce kalp atımında tekrar eden bu zorlama kasta kalınlaşmayla netice lanır . Kalp kası kalınlaşmasının genetik bozukluklardan kaynaklanan kas hastalığı vede kas içinde bazı maddelerin birikmesi gibi farkli sebep leri de mevuttur .


Hangi sebep le olursa olsun kalp kasındaki kalınlaşma çook ciddi 1 sorundur . Hiç 1 şikâyetleri olmasa da kalp hastası olma vede kalpten ölme riskleri yüksektir . Eğer kriz geçirecek olurlarsa kalpteki hasar daha ağır olur . Kalp kasındaki kalınlaşma , 1 çook Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) hastasında da Hayriye Hanım’da olduğu gibi kalp kafigelmez liğine yol açar . Türk Hipertansiyon(yüksek tansiyon) vede Böbrek Rahatsızlık ları Derneği’ne göre 15 milyondan aşırı yurd taşımızın Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) u olduğunu göz önüne aldığımızda kalp kası kalınlığının be denli önemli olduğu anlaşılır .Teşhis vede Tedavi(iyileştirme)


Hayriye Hanım’a sorduğumda tansiyonun yüksek olmadığını fakat sinirlenince çıktığını söyledi . 10 yıl kadar önce 1 doktorun tansiyon düşürücü ilaç verdiğini amma kullanmadığını ekledi . Tansiyonun yükseldiğini başı ağrıdığında anlıyor o vakit sarımsak yiyor vede düşürüyormuş . Hayriye Hanım’ın uzun zaman dir yüksek kan basıncı , sık kullanılan adıyla tansiyon hastalığından muzdarip olduğu anlaşılıyor . Düzenli vede yeterli Tedavi(iyileştirme) edilmediği de belli . Şikâyetleri buna bağlı .


Kalbin kalınlaşmakta vede esnekliğinin azalmakta olduğunu en iyi gösteren metod ekokardiyografi denilen kalbin ultrason diğerbir deyişle ses dagalarıyla görüntülenmesidir . İlerlemiş durumlarda zor olmayan 1 EKG de kalp kalınlaşmasını gösterebilir . MRI vede BT gibi görüntüleme metod lerinde de kalp kasının ne halde olduğu basitce görülür .


Yüksek kan basıncını mükemmel ollaraak kontrol ederken tansiyon ilaçlarını kas kalınlaşmasını göz önüne alarak seçmeye dikkat ederiz . Hayriye Hanım’a Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) un ne denli önemli olduğunu anlattım . İlaçlarını itinalı almasının yanı sıra , az tuzlu yemesini , sağlıklı beslenerek vede her gün yürüyüş yaparak kilo vermesinin en az ilaçlar kadar önemli olduğunu vurguladım . Umarım bu uyarılarıma kulak verir . Ben de Önümüzdeki günlerde yıl tekrar yapacağım ekokardiyografide kalp kasının bugüne göre biraz inceldiğini vede esnekliğinin arttığını görüp memnun olurum .

 

Baş ağrısı Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) emare si değildir


Ülkemizde birçok Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) hastası Hayriye Hanım gibi düşünüyor . Baş ağrılarının tansiyon yükselmesinin emare si olduğunu hastalardan sıkça duyarız . İşin kötüsü tansiyon düşürücü ilaçları da fakat başları ağrıyınca alan 1 çook Rahatsızkişi var . Bu yolun   doğru olup olmadığını saptamak icin yapılmış araştırmalara bakalım .


Daima tansiyon ölçen aletlerle yapılan arastırmalarda hastalara ne vakit baş ağrıları olursa 1 deftere yazmaları istenmiş . Günler boyunca surekli kaydedilen kan basıncı ölçümleriyle , hastaların tuttukları baş ağrısı günlükleri karşılaştırılmış . Baş ağrısı meydana geldiğinde tansiyonun da yüksek olduğu çook az kişide görülmüş . Lakin tansiyonun yüksek olduğu çoğu anlarda hastaların hiiç 1 şikayeti olmadığı saptanmış . Bu çalışmalar baş ağrısının tansiyon yüksekliğinin işareti olmadığini gösteriyor .
Baş ağrısı vede Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) la alakalı en ilginç veri Norveç’in Kuzey(şimal) kutbuna yakın şehri Trondhem’in tıp fakültesinden geldi . 50 bin Norveçli üzerinde 1 araştırma yapılmış . Büyük tansiyonu yüksek olanlarda baş ağrısına tansiyonu olağan olanlara göre daha ender rastlanmış . Baş ağrısından en az şikâyet edenler büyük vede küçük tansiyonları arasında çook fark oluşan hastalarmış . Bu vede başka çalışmalardan çıkarılacak netice , baş ağrısının Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) emare si olmadığı .

 

 

 Etiketler : kalp , kalp krizi , kalp kası , kalpte damar genişlemesi , kalp çarpıntısı , kalp kafigelmez liği , kalp damar genişlemesi nedir , hipertansiyon , anjina pektoris , kalp kapağı kalınlaşması , kalp Damar , damar , aort , damar sertliği , Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) , hipotansiyon , Düşük Tansiyon(hipotansiyon) , taşikardi , çarpıntı , kalp ameliyatı , kalp damar ameliyatı , Aleni kalp ameliyatı , kalp damar operasyonu , kalp merkezi , kalp kapağında kalınlaşma , kalp kapak kalınlaşması , kalp kapağı kalınlaşması nedir , kalp atışı , kalp kapakçığı , kalp kapağı kalınlaşması emare leri , kalpde damar genişlemesi , kalp kası kalınlaşması , kalp kasında kalınlaşma


Kalp Hastalıkları

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp