Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Kalp Kapağı Kalınlaşması

 

  Kalp rahatsızlığı vede doğal öneriler ile alakalı veri leri aşağıdaki makalemizde açıklayıcı ollaraak bulabilir ve/veya dahası için altta bulunan linke tıklayabilirsiniz . . .

 

Rahatsızlğının Giderilmesine Yardımcı Olan Bitkisel(doðal) Ürünlerimizin Olduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız . .

 

 

Kalp kası kalınlaşmasının en sık rastlanan sebebi , kalbin her atımında kaldırdığı halter , diðerbir deyiþle olaðanın üstündeki basınç , yüksek tansiyondur .


Kalp kasımızın formda olması , ahenkli çalışması vede hiç durmadan çalışırken kalınlaşmaması çok önemlidir . Sebep böyle olduğunu , giderek artan yorgunluğuna çare arayan Hayriye Hanım’ın derdini dinleyerek araştıralım . Doktoru Hayriye Hanım’ı muayene edip 1 dizi testten geçirdikten sonra önümüzdeki tetkik için hastaneye göndermiş . Yapılan anjiyonun netiticesinde kalbine kan götüren damarlarda hiç 1 darlık olmadığı , kapaklarının olaðan çalıştığı vede kalp kasının kuvvetle kasıldığı söylenmiş .


Hayriye Hanım bu habere sevinse de hala niye 1 kat merdiven çıkınca nefes nefese kaldığını , çarpıntı vede baş dönmesi sebebi yle sık sık dinlenmek zorunda olduğunu merak ediyor . Haksız da sayılmaz . Sözünü ettiği bu şikâyetlerin ilk akla getirdiği tanı kalp kafigelmez liği . Sebep lerinin başında geçirilmiş kalp krizleri yada kapak hastalıkları sebebi yle zayıflamış kalp kası gelir . Zayıflamış kalp , vücüda yeteri kadar kan atamadığı için çabuk yorulma vede nefes darlığı olur . Ama yapılan anjiyoda Hayriye Hanım’ın kalbinin kuvvetle kasıldığı saptanmış . Buna rağmen şikâyetleri kalp kafigelmez liğine bağlı meydana gelebilir mi acaba ?

 

 

Kalınlaşmanın ne zararı var ?


Hayriye Hanım’ın şikâyetlerindeki esrar perdesini aralamak için kalbin nasıl çalıştığını gözden geçirelim . Akciğerlerden kalbin sol üst odasına (sol kulakçık) gelen oksijenden varlıklı kan açılan kapaktan alt odaya (sol karıncık) dolar , sonra da kasılan karıncık , kanı tüm vücuda pompalar . Hayriye Hanım’ın kalbinin kasılmasında 1 mesele olmadığını biliyoruz . Ama kanın vücuda atılabilmesi için sol alt odacığı kafi miktarda doldurması gerek .


Bir balonu üfleyerek basitce şişirebilirsiniz çünkü ince vede Eklastiki oluþan balon nefesle şişirilmeye çok uygundur . Oysa esnekliği daha az vede duvarı daha kalın oluþan 1 futbol topunu şişirmeniz çok zordur . Normal kalınlık vede elastikilik deki kalp kası gevşeyip yukarı kattan alt kata göderilen kanın tümünü rahatlıkla kabul eder . Eğer sol karıncığın duvarlarını oluşturan kas kalınlaşmış vede esnekliği azalmış ise yukarı-dan aşağıya kan rahatça akamaz vede yukarı katta birikip buradakı basıncı yükseltir .


Bunu , zor olmayan boşalmayan 1 lavabodan taşan suyun önce tezgâha daha sonra da mutfağın zeminine yayılmasına benzetebiliriz . Sol karıncıktan yukarı kata diðerbir deyiþle sol kulakçığa taşan kan giderek akciğerlere doğru yayılır . Böylece havanın dolaşacağı yerelere giren kan yeteri kadar oksijen alamamıza mani olur . Bu da nefes darlığı yaratır . Öte yandan , geri taşan kan vücuda pompalanamadığı için her atımda azalmış kan vede oksijenle yetinmek zorunda kalan kaslarımız şikayetlerini halsizlik vede yorgunluk ollaraak emare rler . Hayriye Hanım merdiven çıktığı vakit kaslarının oksijen ihtiyacı arttığı için hem nefesi daha zor olmayan daralıyor hem de bacaklarında yorgunluk , tüm vücüdunda halsizlik pay diyor .Kalp kası sebep kalınlaşır ?


Halter kaldıranlar hafif ağırlıklarla çalışsalar bile 1 süre sonra kol kasları kalınlaşır vede sertleşir . Kalp kası kalınlaşmasının en sık sebebi kalbin her atımında kaldırdığı halter diðerbir deyiþle olaðanın üstündeki basınçtır . Hiç 1 emare vermeden sinsice işine Daimi eden tansiyon hastalığı yıllar içinde kalbin sol alt odasını oluşturan kasın kalınlaşıp esnekliğinın azalmasına yol açar .


Diğer 1 sebep de aort kapağının darlığıdır . Sol karıncığın kasılmasıyla vücuda atılan kan , aort kapağı dediğimiz , ardına kadar açılan kapıdan geçer . Bu kapak daralmışsa , aralanan kapıdan kanı pompalayabilmek için kalp olaðanın üsünde 1 güçle kasılır . Binlerce kalp atımında tekrar eden bu zorlama kasta kalınlaşmayla sonuçlanır . Kalp kası kalınlaşmasının genetik bozukluklardan kaynaklanan kas hastalığı vede kas içinde bazı maddelerin birikmesi gibi başka sebep leri de vardır .


Hangi sebep le olursa olsun kalp kasındaki kalınlaşma çok ciddi 1 sorundur . Hiç 1 şikâyetleri olmasa da kalp hastası olma vede kalpten ölme riskleri yüksektir . Eğer kriz geçirecek olurlarsa kalpteki hasar daha ağır olur . Kalp kasındaki kalınlaşma , 1 çok yüksek tansiyon hastasında da Hayriye Hanım’da olduğu gibi kalp kafigelmez liğine yol açar . Türk Hipertansiyon(yüksek tansiyon) vede Böbrek Hastalıkları Derneği’ne göre 15 milyondan aþırı yurd taşımızın yüksek tansiyonu olduğunu göz önüne aldığımızda kalp kası kalınlığının be denli önemli olduğu anlaşılır .Teşhis vede Tedavi(iyileştirme)


Hayriye Hanım’a sorduğumda tansiyonun yüksek olmadığını fakat sinirlenince çıktığını söyledi . 10 yıl kadar önce 1 doktorun tansiyon düşürücü ilaç verdiğini amma kullanmadığını ekledi . Tansiyonun yükseldiğini başı ağrıdığında anlıyor o vakit sarımsak yiyor vede düşürüyormuş . Hayriye Hanım’ın uzun süredir yüksek kan basıncı , sık kullanılan adıyla tansiyon hastalığından muzdarip olduğu anlaşılıyor . Düzenli vede yeterli Tedavi(iyileştirme) edilmediği de belli . Şikâyetleri buna bağlı .


Kalbin kalınlaşmakta vede esnekliğinin azalmakta olduğunu en iyi gösteren yöntem ekokardiyografi denilen kalbin ultrason diðerbir deyiþle ses dagalarıyla görüntülenmesidir . İlerlemiş durumlarda zor olmayan 1 EKG de kalp kalınlaşmasını gösterebilir . MRI vede BT gibi görüntüleme yöntemlerinde de kalp kasının ne halde olduğu basitce görülür .


Yüksek kan basıncını mükemmel ollaraak kontrol ederken tansiyon ilaçlarını kas kalınlaşmasını göz önüne alarak seçmeye dikkat ederiz . Hayriye Hanım’a yüksek tansiyonun ne denli önemli olduğunu anlattım . İlaçlarını düzenli almasının yanı sıra , az tuzlu yemesini , sağlıklı beslenerek vede her gün yürüyüş yaparak kilo vermesinin en az ilaçlar kadar önemli olduğunu vurguladım . Umarım bu uyarılarıma kulak verir . Ben de Önümüzdeki günlerde yıl tekrar yapacağım ekokardiyografide kalp kasının bugüne göre biraz inceldiğini vede esnekliğinin arttığını görüp memnun olurum .

 

Baş ağrısı yüksek tansiyon emare si değildir


Ülkemizde birçok yüksek tansiyon hastası Hayriye Hanım gibi düşünüyor . Baş ağrılarının tansiyon yükselmesinin emare si olduğunu hastalardan sıkça duyarız . İşin kötüsü tansiyon düşürücü ilaçları da fakat başları ağrıyınca alan 1 çok Rahatsızkiþi var . Bu yolun   doğru olup olmadığını saptamak için yapılmış araştırmalara bakalım .


Sürekli tansiyon ölçen aletlerle yapılan arastırmalarda hastalara ne vakit baş ağrıları olursa 1 deftere yazmaları istenmiş . Günler boyunca surekli kaydedilen kan basıncı ölçümleriyle , hastaların tuttukları baş ağrısı günlükleri karşılaştırılmış . Baş ağrısı olduğunda tansiyonun da yüksek olduğu çok az kişide görülmüş . Lakin tansiyonun yüksek olduğu çoğu anlarda hastaların hiç 1 şikayeti olmadığı saptanmış . Bu çalışmalar baş ağrısının tansiyon yüksekliğinin işareti olmadığini gösteriyor .
Baş ağrısı vede yüksek tansiyonla alakalı en ilginç veri Norveç’in Kuzey(þimal) kutbuna yakın şehri Trondhem’in tıp fakültesinden geldi . 50 bin Norveçli üzerinde 1 araştırma yapılmış . Büyük tansiyonu yüksek olanlarda baş ağrısına tansiyonu olaðan olanlara göre daha ender rastlanmış . Baş ağrısından en az şikâyet edenler büyük vede küçük tansiyonları arasında çok fark oluþan hastalarmış . Bu vede diğer çalışmalardan çıkarılacak sonuç , baş ağrısının yüksek tansiyon emare si olmadığı .

 

 

 Etiketler : kalp , kalp krizi , kalp kası , kalpte damar genişlemesi , kalp çarpıntısı , kalp kafigelmez liği , kalp damar genişlemesi nedir , hipertansiyon , anjina pektoris , kalp kapağı kalınlaşması , kalp Damar , damar , aort , damar sertliği , yüksek tansiyon , hipotansiyon , düşük tansiyon , taşikardi , çarpıntı , kalp ameliyatı , kalp damar ameliyatı , açık kalp ameliyatı , kalp damar operasyonu , kalp merkezi , kalp kapağında kalınlaşma , kalp kapak kalınlaşması , kalp kapağı kalınlaşması nedir , kalp atışı , kalp kapakçığı , kalp kapağı kalınlaşması emare leri , kalpde damar genişlemesi , kalp kası kalınlaşması , kalp kasında kalınlaşma


Kalp Hastalıkları

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp