Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Kalp Deliği emare leri

 

  Kalp rahatsızlığı vede doğal öneriler ile alakalı veri leri aşağıdaki makalemizde açıklayıcı ollaraak bulabilir ve/veya dahası için altta bulunan linke tıklayabilirsiniz . . .

 

Rahatsızlğının Giderilmesine Yardımcı Olan Bitkisel(doðal) Ürünlerimizin Olduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız . .

 

 

Kalp bilindiği gibi 4 odacıktan oluşur . Bunlardan 2 adedi üstte kulakçıklar adını almaktadır . Kalbin üst katındaki bu odacıklar 1 zar duvar ile ayrılmıştır vede her 2 odacık arasında kan  birbirine olaðan koşullar altında karışmaz . İşte bu zarsı duvarın üzerinde çeşitli büyüklük vede yerlerde delikler bulunmasına Atrial Septal Defekt denir .


İki tip ASD vardır :

 

Secundum tip ASD : Sekundum septumda meydana gelen defektler .


Primum tip ASD :

 

Endokardial yastıkçıkta meydana gelen defektler : Bunlarda mitral yada tricuspid kapaklarda yarıklar (cleft) ile 1 arada meydana gelebilir .


Fossa Ovalis Tipi : Fossa ovale kafigelmez ligine bağlı olabildiği gibi , fossa ovalede 1 defectine de bağlı meydana gelebilir .


Sinus venosus defecti : Bu defect VCS yada VCI’un ağızlarına yakın vede bazan da VCS yada VCI içine alan defectlerdir .


Koroner sinus defecti (unroofed koroner sinus) : çok çok nadir oluþan bu defectler Koroner sinus atrial kısmının çatısız (unroofed) olmasına bağlıdır .


Kulakçıklar arası delik  (Atrial septal defekt) olduğunda ne olur ?


Normal insan  kalbinde sağ vede sol odacıklar arasında kan  karışmadan bir düzen içerisinde dolaşır . Vücutta kirlenen kan  sağ kulakçık yolu ile kalbe gelir vede oradan sağ karıncığa girerek akciğerlere gider vede oksijenlendikten sonra , okijenden varlıklı kan  sol kulakçık vede oradan da sol karıncık yolu ile vücuda yeniden pompalanarak kullanıma sunulur .


Normalde kalbin sol tarafında kalp içi basınçlar sağa göre yüksektir . Bu nedenle de ASD varlığında kan  hep soldan sağa doğru olur . Kalp her atımında sol kulakçıktan sağ kulakçığa kan ın 1 kısmı kaçar . Solda kan  miktarı azalır vede sağda hep kan  miktarı artar .


Klinik  Tablo : Sol-sağ şanta bağlı ollaraak sağ kulakçık vede sağ karıncık genişlemiştir . Sık üst solunum yolları infeksiyonu izlenir . Gelişme geriliği bunlara eşlik eder .


Fizik Muayene : Dinlemekle (erken vede orta midsistolik) üfürüm saptanır .


Akciğer  damar yatağında hastalık (Pulmoner vasküler hastalık) gelişirse çomak parmak , bayılma (senkop) vede kan  tükürme (hemoptizi) izlenir .


Akciğer  röntgenogramında geniş sağ kulakçık vede karıncık izlenir .

EKG’de uzamış PR mesafesi vardır .

Ekokardiyografi ile tanı konur .

Kateterizasyon ise daha çok tanının teyit edilmesi içindir . Kan  örneklerinde oksijenizasyon , sol-sağ şant oranı hesaplanır .Bu halde ne olur ?


Söylediğimiz gibi sağ karıncık daha aþırı kan  alır (her 2 kulakçıktan da) . Vücuttan ana toplardamarlar yolu ile gelen oksijeni kullanılarak azalmış kirli kan  vede kulakçıklar arasından delikten geçerek gelen temizlenmiş sol tarafa kan ını 1 kısmı . Böylece sağ tarafta yapılan iş artarken buradan akciğerlere giden kan  miktarı da artar . Yani iyi şeylerin de fazlası iyi değildir . Akciğerlere olaðandan aþırı kan  gitmesi akciğerleri tıpkı 1 sele maruz kalması gibi kanla dolması da akciğerlerin yapısını bozar vede akciğerler gerginleşir . Bunun neticesinde da nefes almak zorlaşır . Aþırı kan  bulunan akciğerlerde ayrıca akım yavaşlar vede bu da 1 yandan akciğerlerin mikrobik infeksiyonlara hassasiyetini artırırken , diğer yandan da yavaşlayan akım vede sertleşen akciğerler sebep ile sağ karncığın daha da zorlanmasını vede 1 mani e karşı çalışmasına sebep olacaktır . 30lu vede ya 40 lı yaşlara kadar hiç saptanamayan ASDler bulunabilir .Bunun anlamı Kulakçıklar Arası Delik  (ASD) zararsızmıdır ?


Tam böyle söylenemez . Bunun neticesinde sol karıncık kasında büyüme başlar . Bu hastalık doğuştan oluþan 1 Hal olduğu için vede yavaş yavaş ve sinsice ilerlediği için çocuklarda solunum sorunlşarı vede sık sık kolayca üst solunum yolları infeksiyonlarına zemin hazırlar . Yıllar içerisinde sık sık oluþan infeksiyonlar sebebi ile çocuklarda gelişme geriliği yaparken kalp vede akciğerler de bozulur . Bir gün kalbin pompalama gücü çok bozulacağı için kalp kafigelmez liğine kadar gidebilir . Diğer 1 ciddi zararlı etki de (komplikasyon) ritm bozukluklarıdır (aritmi) . Sağ kulakçıktaki artmış kan  miktarı bu odacığın büyümesine yol açar . Sağ kulakçıkta büyüme neticesinde buradan geçen kalbin elektrik ileti sistemi (iç sinir) zararlı etkilenir . Hiç olmaması gereken yerlerden anarşist iletiler çıkmaya bağlar vede kalbin 1 ritm içerisinde kasılmasını bozar .


Kalp gereğinden aþırı sayıda kasılır amma bu arada da kulakçıklarda sadece titreme tarzı 1 hareket olur pompalama işlevi yürütemezler . Bu duruma tıp dilinde Atrial fibrilasyon deniyor . Bu Hal daha çok büyük bir delik  varlığında olur . 

 

 

 Etiketler : kalp , kalp krizi , kalp kası , kalbin görevleri , kalp çarpıntısı , kalp kafigelmez liği , kalp ritmi bozuklukları , hipertansiyon , anjina pektoris , kalp deliği Tedavi(iyileştirme) si , kalp Damar , damar , aort , damar sertliği , yüksek tansiyon , hipotansiyon , düşük tansiyon , taşikardi , çarpıntı , kalp ameliyatı , kalp damar ameliyatı , açık kalp ameliyatı , kalp damar operasyonu , kalp merkezi , kalp merkezileri , kalp deliği , kalp deliği rahatsızlığı , kalp deliği hastalığı , kalp deliği nedir , kalp deliği emare leri , kalp deliği emare si , kalp deliği ameliyatı , delik kalp , delik kalp riski , delik kalp nedir , delik kalp emare si , delik kalp Tedavi(iyileştirme) si , delik kalp ameliyatı


Kalp Hastalıkları

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp