Bitkisel Sağlık Ürünleri
Kalp Hastalıkları

Kalp Deliği

 

  Kalp rahatsızlığı vede natural tavsiye ler ile alakalı veri leri aşağıdaki makalemizde açıklayıcı ollaraak bulabilir ve/veya dahası icin altta bulunan linke tıklayabilirsiniz . . .

 

Rahatsızlğının Giderilmesine Yardımcı Olan Bitkisel(doğal) Ürünlerimizin Olduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız . . 

 

 

Kalp bilindiği gibi 4 odacıktan meydana gelir . Bunlardan 2 adedi üstte kulakçıklar adını almaktadır . Kalbin üst katındaki bu odacıklar 1 zar duvar ile farklı lmıştır vede her 2 odacık arasında kan  birbirine olağan koşullar altında karışmaz . İşte bu zarsı duvarın üzerinde çeşitli büyüklük vede yerlerde delikler bulunmasına Atrial Septal Defekt denir .


İki tip ASD mevuttur :

 

Secundum tip ASD : Sekundum septumda meydana gelen defektler .


Primum tip ASD :

 

Endokardial yastıkçıkta meydana gelen defektler : Bunlarda mitral yada tricuspid kapaklarda yarıklar (cleft) ile 1 arada meydana gelebilir .


Fossa Ovalis Tipi : Fossa ovale kafigelmez ligine bağlı olabildiği gibi , fossa ovalede 1 defectine de bağlı meydana gelebilir .


Sinus venosus defecti : Bu defect VCS yada VCI’un ağızlarına yakın vede bazan da VCS yada VCI içine alan defectlerdir .


Koroner sinus defecti (unroofed koroner sinus) : çook çok nadir oluşan bu defectler Koroner sinus atrial kısmının çatısız (unroofed) olmasına bağlıdır .


Kulakçıklar arası delik  (Atrial septal defekt) meydana geldiğinde ne olur ?


Normal insan  kalbinde sağ vede sol odacıklar arasında kan  karışmadan 1 itina dahilinde dolaşır . Beden ta kirlenen kan  sağ kulakçık yolu ile kalbe gelir vede oradan sağ karıncığa girerek akciğerlere gider vede oksijenlendikten sonra , okijenden varlıklı kan  sol kulakçık vede oradan da sol karıncık yolu ile bedene yeniden pompalanarak kullanıma sunulur .


Normalde kalbin sol tarafında kalp içi basınçlar sağa göre yüksektir . Bu sebep le de ASD varlığında kan  hep soldan sağa doğru olur . Kalp her atımında sol kulakçıktan sağ kulakçığa kan ın 1 kısmı kaçar . Solda kan  miktarı azalır vede sağda hep kan  miktarı artar .


Klinik  Tablo : Sol-sağ şanta bağlı ollaraak sağ kulakçık vede sağ karıncık genişlemiştir . Sık üst solunum yolları infeksiyonu izlenir . Gelişme geriliği bunlara eşlik eder .


Fizik Muayene : Dinlemekle (erken vede orta midsistolik) üfürüm saptanır .


Akciğer  damar yatağında Rahatsızlık (Pulmoner vasküler Rahatsızlık ) gelişirse çomak parmak , bayılma (senkop) vede kan  tükürme (hemoptizi) izlenir .


Akciğer  röntgenogramında geniş sağ kulakçık vede karıncık izlenir .

EKG’de uzamış PR mesafesi mevuttur .

Ekokardiyografi ile tanı konur .

Kateterizasyon ise daha çook teşhisin teyit edilmesi içindir . Kan  örneklerinde oksijenizasyon , sol-sağ şant oranı hesaplanır .Bu halde ne olur ?


Söylediğimiz gibi sağ karıncık daha aşırı kan  alır (her 2 kulakçıktan da) . Beden tan ana toplardamarlar yolu ile gelen oksijeni kullanılarak azalmış kirli kan  vede kulakçıklar arasından delikten geçerek gelen temizlenmiş sol tarafa kan ını 1 kısmı . Böylece sağ tarafta yapılan iş artarken buradan akciğerlere giden kan  miktarı da artar . Yani iyi şeylerin de fazlası iyi değildir . Akciğerlere olağandan aşırı kan  gitmesi akciğerleri tıpkı 1 sele maruz kalması gibi kanla dolması da akciğerlerin yapısını bozar vede akciğerler gerginleşir . Bunun neticesinde da nefes almak zorlaşır . Aşırı kan  bulunan akciğerlerde farklı ca akım yavaşlar vede bu da 1 yandan akciğerlerin mikrobik infeksiyonlara hassasiyetini artırırken , başka yandan da yavaşlayan akım vede sertleşen akciğerler sebep ile sağ karncığın daha da zorlanmasını vede 1 mani e karşı çalışmasına sebep olacaktır . 30lu vede ya 40 lı yaşlara kadar hiiç saptanamayan ASDler bulunabilir .Bunun manası Kulakçıklar Arası Delik  (ASD) zararsızmıdır ?


Tam böyle söylenemez . Bunun neticesinde sol karıncık kasında büyüme başlar . Bu Rahatsızlık Doğu(şark) (garp) ştan oluşan 1 Hal olduğu icin vede yavaş yavaş vede sinsice ilerlediği icin çocuklarda solunum sorunlşarı vede sık sık basitce üst solunum yolları infeksiyonlarına zemin amade lar . Yıllar dahilinde sık sık oluşan infeksiyonlar sebebi ile çocuklarda gelişme geriliği yaparken kalp vede akciğerler de bozulur . Bir gün kalbin pompalama gücü çook bozulacağı icin kalp kafigelmez liğine kadar gidebilir . Diğer 1 ciddi zararlı etki de (komplikasyon) ritm bozukluklarıdır (aritmi) . Sağ kulakçıktaki artmış kan  miktarı bu odacığın büyümesine yol açar . Sağ kulakçıkta büyüme neticesinde buradan geçen kalbin elektrik ileti sistemi (iç sinir) zararlı etkilenir . Hiç olmaması gereken yerlerden Kargaşa st iletiler çıkmaya bağlar vede kalbin 1 ritm dahilinde kasılmasını bozar .


Kalp lüzumunda n aşırı sayıda kasılır amma bu arada da kulakçıklarda sadece titreme tarzı 1 hareket olur pompalama işlevi yürütemezler . Bu duruma tıp dilinde Atrial fibrilasyon deniyor . Bu Hal daha çook büyük 1 delik  varlığında olur . 

 

 

 Etiketler : kalp , kalp krizi , kalp kası , kalbin vazife leri , kalp çarpıntısı , kalp kafigelmez liği , kalp ritmi bozuklukları , hipertansiyon , anjina pektoris , kalp deliği Tedavi(iyileştirme) si , kalp Damar , damar , aort , damar sertliği , Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) , hipotansiyon , Düşük Tansiyon(hipotansiyon) , taşikardi , çarpıntı , kalp ameliyatı , kalp damar ameliyatı , Aleni kalp ameliyatı , kalp damar operasyonu , kalp merkezi , kalp merkezileri , kalp deliği , kalp deliği rahatsızlığı , kalp deliği hastalığı , kalp deliği nedir ,kalp deliği emare leri , kalp deliği emare si , kalp deliği ameliyatı


Kalp Hastalıkları

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp