Bitkisel Sağlık Ürünleri
Kalp Hastalıkları

Bakırköy Eğitim vede Araştırma Hastanesi’nde çeşitli ameliyatlarda kullanılan robotik cerrahi aleti ”Da Vinci” ile by-pass ameliyatı yapıldı .

Bakırköy Eğitim vede Araştırma Hastanesi kalp damar Rahatsızlık ları mütehassızı Doçent Dr . Ahmet Akgül , kalp damarı tıkalı oluşan 46 yaşındaki 1 rahatsızkişinin ”Da Vinci” robotu yardımıyla ameliyat edildiğini söyledi .

Operasyonun rahatsızkişinin göğsünden küçük delikler açılarak gerçekleştirildiğini söyleyen Akgül , 1 kamu hastanesinde ilk kez gerçekleştirilen bu tür ameliyatların yaygınlaşacağını anlatım etti .

”Da Vinci” robotunun NASA tarafından uzaydaki astronotların ameliyat edilmesi icin geliştirilen 1 sistem olduğunu vurgulayan Akgül , şunları kaydetti:

”Hastamız 46 yaşında vede erkek . Anjiyosunda kalp damarlarında tıkanıklıklar olduğu ortaya çıktı . By-pass operasyonu planladık vede robotla ameliyatı uygun gördük . Kendisi de tasdik layınca operasyonu gerçekleştirdik .

Göğüs kemiğini kesmek istemedik , çünki ameliyat sonrası bu tip hastalarda çook şiddetli ağrılar vede yaranın iyileşmesinde güçlükler oluyor . Ancak robotla yapılan ameliyatlarda bu sorunlarla karşılaşmıyoruz . Bu ameliyat 1 eğitim vede araştırma hastanesinde ilk kez yapıldı .”

“DA VİNCİ’nin kolları insan eli kadar maharetli”

”Hastanın göğüs kafesi açılmadığı icin ağrısı olmayacak vede birkaç gün içinde taburcu olabilecek” diyen Doçent Dr . Akgül , ”Kolları 1 insan eli kadar maharetli oluşan Da Vinci ile sadece koroner by-pass ameliyatı değil , özdeş zamanda kalp kapakçığı değişimi vede tamiri de yapılabiliyor . Kalp deliği ameliyatları gerçekleştirilebiliyor .

Bu robotla Rahatsızkişide daha az kesik açıyoruz . Artık dünya ameliyatları bu sistemle yapıyor . Cerrahlar kendilerini bu alanda yetiştiriyor . Da Vinci de cerrahların en büyük yardımcısı oluyor” dedi .


Kalp Hastalıkları

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp