Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Bakırköy Eğitim vede Araştırma Hastanesi’nde çeşitli ameliyatlarda kullanılan robotik cerrahi aleti ”Da Vinci” ile by-pass ameliyatı yapıldı .

Bakırköy Eğitim vede Araştırma Hastanesi kalp damar hastalıkları mütehassız ı Doç . Dr . Akgül , kalp damarı tıkalı oluþan 46 yaşındaki 1 hastanın ”Da Vinci” robotu yardımıyla ameliyat edildiğini söyledi .

Operasyonun hastanın göğsünden küçük delikler açılarak gerçekleştirildiğini söyleyen Akgül , 1 kamu hastanesinde ilk kez gerçekleştirilen bu tür ameliyatların yaygınlaşacağını anlatım etti .

”Da Vinci” robotunun NASA tarafından uzaydaki astronotların ameliyat edilmesi için geliştirilen 1 sistem olduğunu vurgulayan Akgül , şunları kaydetti:

”Hastamız 46 yaşında vede erkek . Anjiyosunda kalp damarlarında tıkanıklıklar olduğu ortaya çıktı . By-pass operasyonu planladık vede robotla ameliyatı uygun gördük . Kendisi de tasdik layınca operasyonu gerçekleştirdik .

Göğüs kemiğini kesmek istemedik , çünkü ameliyat sonrası bu tip hastalarda çok şiddetli ağrılar vede yaranın iyileşmesinde güçlükler oluyor . Ancak robotla yapılan ameliyatlarda bu sorunlarla karşılaşmıyoruz . Bu ameliyat 1 eğitim vede araştırma hastanesinde ilk kez yapıldı .”

“DA VİNCİ’nin kolları insan eli kadar maharetli”

”Hastanın göğüs kafesi açılmadığı için ağrısı olmayacak vede birkaç gün içinde taburcu olabilecek” diyen Doç . Dr . Akgül , ”Kolları 1 insan eli kadar maharetli oluþan Da Vinci ile sadece koroner by-pass ameliyatı değil , aynı zamanda kalp kapakçığı değişimi vede tamiri de yapılabiliyor . Kalp deliği ameliyatları gerçekleştirilebiliyor .

Bu robotla Rahatsızkiþide daha az kesik açıyoruz . Artık dünya ameliyatları bu sistemle yapıyor . Cerrahlar kendilerini bu alanda yetiştiriyor . Da Vinci de cerrahların en büyük yardımcısı oluyor” dedi .


Kalp Hastalıkları

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp